Ožujak 29, 2024, 09:25:43 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Koliko silikona?  (Posjeta: 7332 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline :Mario:

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
    • http://www.google.com
Koliko silikona?
« u: Listopad 17, 2004, 14:29:00 poslijepodne »


Zanima me koliko mm silikona je potrebno ostaviti (ne istisnuti) kada se ljepi akvarij?





 


Mislim na debljinu izme?u dvije povrsine na gornjoj slici!


Mene zanima za akvarij 150-200 litara, ali visak informacija mi ne smeta!Edited by: :Mario:
 

Offline Fauna

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 699
    • http://www.beke.co.nz/index.php
Koliko silikona?
« Odgovori #1 u: Listopad 17, 2004, 18:06:00 poslijepodne »


 Veoma je lakona ovo pitanjeodgovoriti ali veoma tesko tou praksi primeniti


 Svakako da manje ili vise od 1mm, ne bi trebalo da bude. Ali to je tesko odrediti a jos teze izmeritiZa tako nesto treba iskustvo, znaci dosta akvarijujma izlepljenih da bi se to tako pravilnouradilo.


 Ako bi silikon previse istisnuli i smanjili debljinu silikona izmedju tih povrsina koje se spajaju,takva veza bi bila cvrca ali silikon ima manju elasticnu moc hocu reci, manje se isteze i njegova granica (maksimalna tacka )istezanja je manja. Kod takvog spoja usled velikog dejstva pritiska vode na stranice, dolazi do jedne specificne pojave, da na mestima spoja slikon "pobeli" . To je znak da je silikonska veza odnosno silikon, dosao do krajnje tacke istezanja. To moze ali i nemora da bude alarmantno, jer takvih akvarijuma u praksi je puno.


 Mnogi majstori, akvaristi,nije bitno ko,kada lepe akvarijume satavljajuci stranice ,istisnu toliko silikona koliko jepotrebno da se ne pojavljuju vazdusni mehuri koji su takodje nepozeljni. E sada tu nastaje problem ako nam dodirne povrsine (staklo gde se lomi-"lom")koje se sastavljaju, nisu u potpunosti ravne ,pod pravim uglom. Tada sloj silikona nije potpuno isti duz stranica koje zalepljene i zbog nejednakosti debljine silikonskog spoja ,dolazi na tim mestima gde je tanji silikonski spoj , da nam se pojave te belicaste strafte u spoju.


 A ako bi smo povecali debljinu silikonskog spoja vise od 1 mm ,taj efekat ne bi imali ali zato bi veza bila slabija i stranice bi se vidno pomerale pri dejstvu sile pritiska vode.


 Moj savet je da, svaki veci akvarijum ne radite ako nemate iskustva sa lepljenjem. Akvarijume manje zapreminemozete lepiti i sa ovakvim pojavama ne bi ste imali nekih vecih problema ali sa velikim ,...moze da bude veoma opasno.

Offline bopacak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1058
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Čakovec
Koliko silikona?
« Odgovori #2 u: Listopad 17, 2004, 19:31:00 poslijepodne »
Fauna slušaj ovo, pa procjeni; Debljina spojeva na mom 112 litrašu je 3mm, ali sve funkcionira savršeno. Koliko je to opasno?

Offline Fauna

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 699
    • http://www.beke.co.nz/index.php
Koliko silikona?
« Odgovori #3 u: Listopad 17, 2004, 19:47:00 poslijepodne »


 Kao sto sam rekao, za manje akvarijume nije toliko opasno a tvoj akvarijum ne spada u velike,vec je na granici malih i srednjih. Nista se ne brini ,nisi jedini koji ima takav problem da ima vise nego sto treba silikona u spojevima. To je najizrazenije kod sestougaonih i slicnih akvarijumima sa ugaonim spojevima, gde je neizbezno da se silikon postavlja u takvomsloju.


 Jos nesto da te pitam , kako si to izmerio da je bas 3 mm?

Offline Veky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Bjelovar
  • Tetec 'z B'elovara
Koliko silikona?
« Odgovori #4 u: Travanj 19, 2005, 15:01:00 poslijepodne »
Evo me sa pitanjem i kakvim-takvim slikama.
Akvarij je star nekih 17 godina. spojevi su baš kao na slici. Bi li trebao to sve rastaviti i ponovno slijepiti?
spojevi su nekako prebijeli, fuge su s godinama od čišćenja izreckane. Najviše me brine ova maglica na spojevima stakla.

Fauna; može savjet?

Kompliciram po kućama na komplicirani način.

Offline BOORNA

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 351
Koliko silikona?
« Odgovori #5 u: Travanj 19, 2005, 15:16:00 poslijepodne »
Najbolje je za postizanje idealnog razmaka koristenje
cackalica ili neceg slicnog. Nisam probao, ali evo to je
ideja. Dakle, prilikom spajanja stakala izmedju stavis
nekoliko cackalica i stisnes stakla. One bi trebale
odraditi posao ok, a kad se sve malo stegne izvuces
cackalice van. Pal mi na pamet jer sam gledao keramicare
s onim plasticnim krizicima...

Offline Fauna

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 699
    • http://www.beke.co.nz/index.php
Koliko silikona?
« Odgovori #6 u: Travanj 19, 2005, 17:19:00 poslijepodne »


 Ako je to sto je prikazano na sliciakvarijum koji je star 17 godina , u tom slucaju ja bih obavezno razlepio akvarijum i ocistio od starog silikona i ponovo zalepio sa novim silikonom. Pazi, ovo je moje misljenje i ono sto bih ja ucinio, sto ne znaci da nekonema drugacije misljenje.


 Taj tvoj akvarijum verujem da drzi i da mozda jos dugo moze drzati bez nekih vecih problema alisu mehanicka svojstva silikona vec "istrosena" to je jedini razlog zbog cega bi trebalo u tvom slucajuprelepiti akvarijum. Najbolje bi bilo kada akvarijum bude spreman za potpunu generalku , da se to tada ucinia taj posaoprepusti nekome dobrom majstoru.


 

Offline sajonara

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 332
Koliko silikona?
« Odgovori #7 u: Travanj 19, 2005, 22:44:00 poslijepodne »
Čaćkalice isprobane i kak kad ispadne dobro ili ne dobreo. Ponekad kad izvadiš čaćkalice teško je nafilati u te sitne rupice silikon. Doduše "misliš" si da si zapunil rupu, a zapravo si samo malo začepil pa ti posle pušta akvarij vodu (polako suzi). Napominjem kad kad, meni je neki put bilo ok, a nekad bi najrađe bacil cijeli akvarij kvragu jer mi pomalo pušta akvarij vodu. Govorim iz vlastitog iskustva. Svakak probajte, pa se uvjerite.
Varaždin

Offline Veky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Bjelovar
  • Tetec 'z B'elovara
Koliko silikona?
« Odgovori #8 u: Travanj 20, 2005, 08:08:00 prijepodne »
Da, to je taj akvarij star 17 godina. Sinoć sam deložirao ribe koje su zbrinute na neodređeno vrijeme, dakle ovaj planiram urediti generalno. Na staklu ima par crtica od pijeska, a malo je prekratak za lampu pa razmišljam o tome da jednostavno nabavim novo staklo.
Čime najbolje razlijepiti akvarij? Sav silikon izrezati skalpelom i onda najtanjim skalpelom ili žiletom pokušati rasijeći sam spoj silikona između stakla.
Kompliciram po kućama na komplicirani način.

Offline Fauna

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 699
    • http://www.beke.co.nz/index.php
Koliko silikona?
« Odgovori #9 u: Travanj 20, 2005, 11:42:00 prijepodne »


Citat: Veky
...Čime najbolje razlijepiti akvarij? Sav silikon izrezati skalpelom i onda najtanjim skalpelom ili žiletom pokušati rasijeći sam spoj silikona između stakla.



 Upravo tako kako si rekao, ziletom pazljivo razdvojiti spojene stranice...Kada razdvojis sve stranice tada dolazi na red najtezi deo posla, sve to treba dobro ocistiti od silikona a to bas i ne ide tako lako

Offline Njuška

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1492
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Rijeka
Koliko silikona?
« Odgovori #10 u: Travanj 20, 2005, 12:26:00 poslijepodne »


Sorry Mario što upadam ali mi je jedinstvena prilika da pitam Faunu nešto


Dakle, dugo mi se već mota po glavi.... zanima me da li se može cijelo dno premazati silikonom, konkretno mislim kadimaš kamenjar u tanku, u cilju sprečavanja udarca kamena u dno (krc senzacija). Dal se to može ili ne?


Dal bi što pomoglo a ako ne, zašto?
Rijeka / Hrvatska
...nakon duge i teške muke dobio sam internet...

Offline Veky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Bjelovar
  • Tetec 'z B'elovara
Koliko silikona?
« Odgovori #11 u: Travanj 20, 2005, 12:57:00 poslijepodne »
Zahvaljujem!
Kompliciram po kućama na komplicirani način.

Offline Fauna

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 699
    • http://www.beke.co.nz/index.php
Koliko silikona?
« Odgovori #12 u: Travanj 20, 2005, 13:40:00 poslijepodne »


Citat: Njuska
...zanima me da li se može cijelo dno premazati silikonom, konkretno mislim kadimaš kamenjar u tanku, u cilju sprečavanja udarca kamena u dno (krc senzacija).



 Zanimljivo pitanje, na koje mogu dati neki svoj stav...


 Ikao sedanas mogu naci specilani silikoni za lepljenje akvarijuma koji su po hemijskim svojstvima bezbedni za akvarijumksi zivi svet, ja sam tu malo skeptican i smatram da bi trebalo izbegavati svaki suvisani sloj silikona. Tako smatram,da nije dobro premazivanje dna sa silikonom radi amortizovanja tezine kamenja i sprecavanja dodira "kamen o staklo"i mislimda postoje druga sigurnija resenja.


 Jedno od tih je, postavljanje tankog sloja stiropora a jos bolje tankog sloja "plute" oko 2mm(ne znam da li se i kod vas tako kaze). Sa ovakvim materijalom koji je potpuno bezbedan, ne rastvorljiv, neporozan inetoksican, mozemo dosta prakticnije resiti taj problem . Kad budemo trebali da radimo generalku u akvarijumu , taj sloj plute uvek mozemo izvaditi i oprati zajedno sa ostalim dekorom i nakon pranja sveponovo vratitikako je bilo.


 Eto to bi bilo moje licnomisljenje, da li kod postavljanja kamenog dekora u akvarijum trebapremazivati dnosilikonom ili upotrebiti nesto drugo.

Offline Njuška

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1492
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Rijeka
Koliko silikona?
« Odgovori #13 u: Travanj 20, 2005, 14:26:00 poslijepodne »
Hvala, potvrdio is moje sumnje u takavpothvat...
Rijeka / Hrvatska
...nakon duge i teške muke dobio sam internet...

Offline Toxic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
    • http://www.classic99.hr
Koliko silikona?
« Odgovori #14 u: Travanj 26, 2005, 23:20:00 poslijepodne »
Zanima me dali je potrebno zafugirati spojeve na tanku 73*25*45.Proba je trajala 80 sati (do vrha napunjen nepušta ni kapi).Silikon je dobro istisnut i nema mjehurića osim što imam trbuh pri vrhu.
Toxic from
NOVA GRADIŠKA/HR

Offline Toxic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
    • http://www.classic99.hr
Koliko silikona?
« Odgovori #15 u: Travanj 26, 2005, 23:21:00 poslijepodne »
Evo i načina spajanja stranica i istiskivanja silikona
Toxic from
NOVA GRADIŠKA/HR

Offline Gungor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 228
Koliko silikona?
« Odgovori #16 u: Travanj 27, 2005, 00:17:00 prijepodne »
I pogonskog goriva.
Zagreb/Hrvatska

Offline Fauna

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 699
    • http://www.beke.co.nz/index.php
Koliko silikona?
« Odgovori #17 u: Travanj 27, 2005, 00:22:00 prijepodne »


 Postavi samo ojacanja na prednjoj i zadnjoj stranici (u gornjoj zoni 1 cm od vrha),iz razloga da ti se ne pojavljuje vise taj stomak na stranicama.


 Sto se tice fugni da li su one potrebne ili ne, ja bih ti preporucio da postavis iskljucivo zbog estetike spojeva. Inace te fugne nista ne pojacavaju vezu izmedju stranica.

Offline Veky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Bjelovar
  • Tetec 'z B'elovara
Koliko silikona?
« Odgovori #18 u: Travanj 27, 2005, 08:26:00 prijepodne »
Da, najviše me se dojmio onaj "alat" unutar akvarija. vjerojatno je također služio za provjeru je li negdje pušta - majstor  

Ja sam svoj akvarij razlijepio i očistio u petak naveče. istina Fauna, čišćenje silikona je ubitačno dosadan posao. Ponovno sam ga slijepio u subotu. Još se suši pa ću ga ostaviti do sutra popodne. Nakon tih 5-6 dana bilo bi vrijeme da u njega uđe nekakva voda. da vidimo hoće li se sve razletiti ili bude dobro. Mjehura nema, sve je ravnomjerno, čini mi se OK. No vidjet ćemo... držite mi fige.
Kompliciram po kućama na komplicirani način.

Offline Toxic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
    • http://www.classic99.hr
Koliko silikona?
« Odgovori #19 u: Travanj 28, 2005, 22:13:00 poslijepodne »


Hvala na odgovoru!


Ako je do estetike onda je ovako bolje jer kad smo očistili višak silikona ostale su samo ravne linije kao da nema silikona.Mislim da bi samo zabrljao da fugiram.Pri vrhu sammislio staviti staklenu lajsnu da izbjegnem trbuh.


Sad je na redu poklopac...........
Toxic from
NOVA GRADIŠKA/HR