Svibanj 13, 2024, 16:22:04 poslijepodneNajnoviji Član: Vena

Autor Tema: zlatna-----pitanje  (Posjeta: 934 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline darian

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
  • Lokacija: ZAGREB
zlatna-----pitanje
« u: Travanj 27, 2010, 10:59:41 prijepodne »
pozdrav svima
dobio sam zlatnu u kugli,,,plastična trava,,,pravi pijesak.....to mi nekak jadno izgleda,,,,,riba kroz staklo izgleda sva izobličena,,,,
što da radim??????

Offline luxy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 933
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Mostar,BiH
Odg: zlatna-----pitanje
« Odgovori #1 u: Travanj 27, 2010, 11:05:04 prijepodne »
ajme meni kugla je smrt za bilo kakvu ribu a kamoli ne za zlatnu kojoj treba minimalno 30l

znači moraš kupiti akvarij od minimalno 30 a poželjno čak i od 50l,jer ribici sada nikako nije ugodno,kupi prave biljke(ali tek kada kupiš veći akvarij)!!!!
ako tako uradiš bit će sve ok :up:
yesterday,all my troubles seemed so far away,now it looks as thought they are here to stay,oh i believe in yesterday...

Offline luxy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 933
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Mostar,BiH
Odg: zlatna-----pitanje
« Odgovori #2 u: Travanj 27, 2010, 11:09:19 prijepodne »
usput akvarij neka ti bude pravokutnog oblika jer ti ovako ribica može oslijepiti
yesterday,all my troubles seemed so far away,now it looks as thought they are here to stay,oh i believe in yesterday...

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: zlatna-----pitanje
« Odgovori #3 u: Travanj 27, 2010, 13:11:41 poslijepodne »
Prvo razmisli koliko misliš novaca uložiti u akvarij, jer akvaristika nije baš jeftin sport, pogotovo na početku, kad treba kupiti svu moguću opremu. Ako možeš, najbolje je otići u kupnju i pokupovati svu opremu gotovu, u kompletu, pa si miran
Kao što je kolega rekao, prioritet bi bilo kupiti veći akvarij. Minimalno 30 litara bi trebalo. Ovisi kakva je ribica. U pravilu ti one sa puno peraja i "loptastim" tijelom manje i sporije plivaju od onih izduženog tijela, tako da bi bilo dobro i više od 30 litara ako je ribica takva da voli puno plivati okolo.
Ako ne misliš odmah dati novce za komplet, možeš i kupovati/izrađivati opremu postupno. Pogledaj u oglasima na forumu, nađe se svega.
Zlatne ribice puno prljaju vodu, pa će ti trebati filter. Što veći protok, to bolje.
Stavi si pravo bilje. Izgleda puno ljepše od umjetnog, troši ono što ribica gnoji i tako... Kad naraste, zlatna će ti najvjerojatnije početi jesti bilje ako je neko sitnolisno ili su listovi mekani, pa potraži malo po starim temama koje bilje ide sa zlatnima.
Za biljke ćeš trebati rasvjetu. Ako imaš malo sklonosti majstorisanju, može se napraviti vrlo lijepa lampa za malo para. Potraži u "uradi sam" dijelu foruma.
Moguće je izraditi i filter, ali ne znam koliko je to preporučljivo, jer se hang-on i unutarnji filteri mogu kupiti za razumne novce, pa bi preporučljivije bilo kupiti filter za početak, da se ribici osiguraju uvjeti što prije, pa ako baš imaš želju, pokušati izraditi kasnije.
To bi bilo ono osnovno.  Sve ostalo može "u hodu".
Grijač - za zlatne u principu ne treba, jedino ako recimo preko zime ne griješ, pa temperatura padne dosta preko noći možeš staviti grijač da drži temperaturu konstantnom, da nema nekih velikih oscilacija. Rekao bih da on za zlatne nije neka prijeka potreba, nego možda luksuz kojim svojoj ribici osiguravaš ljepši boravak u akvariju.
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: zlatna-----pitanje
« Odgovori #4 u: Travanj 27, 2010, 13:19:34 poslijepodne »
E da, zaboravio sam napisati da pročitaš vodič za početnike koji imaš na portalu.
Možda da napišem nešto o brizi za ribicu...
Prouči dobro po forumu/vodiču za početnike pojam cikliranje. Kad pokreneš akvarij i ribica bude unutra, jednostavno svakih recimo tjedan dana promijeniš 30% vode. Ta voda bi trebala odstajati bar jedan dan prije usipanja u akvarij. Ribicu nemoj hraniti previše. Dok ne staviš filter, mijenjaj 30% vode češće. Možda svaka 3 dana.
Nemoj nipošto ako ti se voda i akvarij zaprlja izbaciti sve van i oprati pa ponovno vratiti kao što sam ja to radio u svojim počecima. Možeš koristiti obično crijevo da usišeš sva govanca  :D koja ribica proizvodi s poda. Ne znam što još... pitaj konkretno što te zanima. Vidjet ćeš da tu ima super ekipe koja brzo riješi svaki problem  :up:
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: zlatna-----pitanje
« Odgovori #5 u: Travanj 27, 2010, 14:14:42 poslijepodne »
Pozdrav i dobrodošao,
evo ja ti preporučam da si pročitaš ovaj članak na početku

http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=565:zlatna-ribica-carrasius-auratus-zanemarena-ljepotica&catid=20:anci&Itemid=63

i ovdje ti je priručnik za početnike

http://www.akvarij.net/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=498

i onda šibaj sa pitanjima tu na forumu ak ti nekaj nije jasno.

Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline luxy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 933
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Mostar,BiH
Odg: zlatna-----pitanje
« Odgovori #6 u: Travanj 27, 2010, 18:39:11 poslijepodne »
ja ti za zlatice preporučam anubijas(biljka)koja je i lijepa a zlatice ti je neće jesti :up:
yesterday,all my troubles seemed so far away,now it looks as thought they are here to stay,oh i believe in yesterday...

Offline darian

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
  • Lokacija: ZAGREB
Odg: zlatna-----pitanje
« Odgovori #7 u: Travanj 27, 2010, 22:22:56 poslijepodne »
hvala :up: :up: :up: