Travanj 20, 2024, 16:30:10 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: jel tko kalibrirao monitor?  (Posjeta: 2014 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
jel tko kalibrirao monitor?
« u: Siječanj 12, 2008, 23:21:00 poslijepodne »


..ili koristite tvorničke postavke? Ako jeste, s kojim softwareom? Interesira me free (downloadable) i što jednostavniji. Pokušao sam s nekim programčićima, ali to je muka. Ima li to uopće smisla raditi? Znam da ima veze i s kvalitetom monitora.


btw, sumnjam na Rossoneru, janplexyja, a i Skorpac mi je sumnjiv

Offline Rossonero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1489
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Split
  • Malawi & Tanganyika
    • Hrvoje Jukica Photography
jel tko kalibrirao monitor?
« Odgovori #1 u: Siječanj 13, 2008, 00:14:00 prijepodne »
hahahahaha

Evo ovako... neke moje kolege se gnjave sa svim tim stvarima ali ja sam se odlučio na slijedeće. Naime, kada obrađujem slike, na monitoru imam profil koji mi je postavljen kao mašina u foto radnji gdje inače razvijam slike. Dakle, razvijena izađe upravo onakva kakva mi izgleda na monitoru.

Malo je zeznuto 100% postaviti ali nakon desetak slika, u svim uvjetima (podeksponirana, preeksponirana, ovakva, onakva...) mogu dobiti gotovo idealne boje i svjetlinu. Dakle, uzmem nekoliko slika i uspoređujem dok ne dobijem željeno.Edited by: Rossonero
Hrvoje - Split

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
jel tko kalibrirao monitor?
« Odgovori #2 u: Siječanj 13, 2008, 00:17:00 prijepodne »
.... ma jok.. ja sam posložio boje po onome kaj ima na fotozine.org - u ... po meni to baš nema smisla osim ako nemaš dobar monitor ... i drugog razloga se trenutno ne mogu sjetiti   .... ulavnom kako got to posložiš ne bu ti tak ispalo kad isprintaš   ... jedino ako imaš netkoga tko ima cijeli taj kit sa onom pizdarijom kaj se dene na monitor ..... morti se varam, ali to je moje mišljenje  
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
jel tko kalibrirao monitor?
« Odgovori #3 u: Siječanj 13, 2008, 10:54:00 prijepodne »


Ma pitam to jer sam kod razvijanja primjetio da su mi fotke otišle malo u žuto. Nije katastrofa, ali nisu boje kakve sam slagao kod obrade fotke.


Probao sam s onim na fotozine-ui uspio složiti, ali postoje još neki dodatni s kojima sam probao, ali fakat mi je to komplicirano... Osim toga, radi se o lcd ekranu na laptopu koji sveukupno (kompić) vrijedi ne više od 5 soma kuna.


Jeli možda problem i u color spaceu? Tek nedavno sam na fotiću i na kompu uključio AdobeRGB (1998).Treba i fotolab pitati jel i oni rade u AdobeRGB? Pretpostavljam da rade...

Offline Max....sz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2222
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Ex. Roštiljator
    • Max Juhasz - Photography
jel tko kalibrirao monitor?
« Odgovori #4 u: Siječanj 13, 2008, 11:19:00 prijepodne »
Ja delam u C/B tehnici pa mi je lakše.

Inače osnovnu kalibraciju sam delal sa Adobe Gama. Sve u svemu za obiteljske slikice je čist OK.
Za 100% prikaz, kako Skorpac reče, kvalitetan monitor i kalibrator ... i da, ne vara se .

Ženski pokret je prava stvar, naročito ako je ritmičan.

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
jel tko kalibrirao monitor?
« Odgovori #5 u: Siječanj 13, 2008, 15:17:00 poslijepodne »
... nego ovo kaj si dal fotke isprintavati... to ne znači da si ti boje fulal... aj probaj dvije, tri odfurati u neki drugi studio pa usporedi :), moraš tražiti studio koji ti paše.... ne mora biti najjeftiniji... ja ih ne printam puno, ali kad ih printam želim da je to kvalitetno odrađeno. Za velike formate imam dva mjesta gdje se to radi... pod  velike formate podrazunijevam veći format od A4
  ili kak Max veli, radi u CB tehnici pa sa time nemaš beda    
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Shogi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 173
    • http://www.wodilica.tk
jel tko kalibrirao monitor?
« Odgovori #6 u: Siječanj 14, 2008, 20:39:00 poslijepodne »
Tek kad sam se počeo ozbiljnije baviti fotografijom shvatio sam što znači kalibracija godinama samo koristio nekalibriran monitor. Evo ovdje su upute za kalibraciju pa pokušajte ja sam se preporodio od kad sam napravio kvalitetnu kalibraciju.


OVDJE





Nevolim, kad mi gaće uðu, gdje već uðu i da vodim brigu tuðu