Ožujak 28, 2024, 18:26:53 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Helpdesk - pomoć početnicima  (Posjeta: 159716 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline cimbi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 148
  • Spol: Muški   Lokacija: sveta nedelja
Odg: Za početak par pitanja
« Odgovori #25 u: Travanj 01, 2011, 20:17:48 poslijepodne »
evo moja iskustva su da morski akvarij bez obzira na litražu mora imati preljevnu komoru i sump ispod njega,sve ostalo je iluzija i preljevanje iz šupljeg u prazno.nikad nećeš bit zadovoljan sa bilo ćim drugim.a u to ćeš se uvjerit kad potrošiš brdo love na alternativna rješenja,morska je skup sport i vidi di se nalaziš u njemu,ima jednostavnih sistema prihvatljivih za đep a ima i onih kaj su rupa bez dna.
osnova morske je svjetlo,skimer,sump,cirkulacija,ventilacija,a na to se veže stotine drugih stvari.

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Za početak par pitanja
« Odgovori #26 u: Travanj 01, 2011, 20:23:18 poslijepodne »
Pozdrav svima...

Gledajući sve te Vaše morske akvarije nemogu im odolijet pa se i ja  pripremam pokrenut jedan. Ali prije toga imam više pitanja i nadam se da ću dobit neke odgovore.

Radi se o aqua 80x35x40 (cca110L) - trenutno su u njemu lampe 2xT8 - 18W (grolux i aquastar)

1.Mogu ih znači zamjenit za neke morske kao coral star ili marine , ali i te će onda bit od 18W ako se ne varam - a to  mi se definitivno čine kao PREMALO svjetla na 110 L. Da li sam u pravu ili bi možda to funkcioniralo sa nekim nezahtjevnim koraljima ( koji su to uopće?) Koliko bi uopće bilo dosta svijetla za 110L (ok,znam da kažu što više ali opet koliko više?)
Na to ti je Karas odgovorio...definitivno malo rasvjete......barem 4xT5 24W

2.Da li je moguće napraviti  Aq takve veličine bez sumpa (jer ga nemam baš gdje stavit)

Moguće je sa Hang on skimerom, ima ih puno i raznih tipova, ali moj ti je savjet(iz osobnog iskustva) nadji mjesto i napravi sump...ja sam gadno frustriran sto to nisam napravio, ualzes i pocinjes nesto novo...ulozi malo vise i biti ces zadovoljan, ovako ...trositi ces novce i...biti nezadovoljan...to je barem moje razmisljanje.

3.Da li je moguće imat takav aqu bez skimmera ako u aqu držim samo meke koralje i eventualno (s vremenom naravno) 2-3 ribice ? Znam da bih ga trebao imati ali opet ako nemam sump narušava mi izgled aqu. Pretpostavljam da bez skimmera treba češće mijenjat more?
Moja je ideja(koja se razlikuje od nekih) da bez skimera jednostavno ne ide...a, ti vidi...

4.Može li se vanjski filter koristiti za kem. filtraciju i fosfat remover u njemu ili je bolje korisiti hang - on filter ako nema skimmera?
Za fosfat remover mozes...filter sa malim protokom...znaci i external i hangon(ali on narusava vizuelni izgled)

5. 2 cirkulacijske od cca 2000L su mi dosta za taj aqua?
mislim da je to malo cirkulacije....naime, cirkulacije nikad dosta

6.Da li se može korisiti čista izvorska voda za nadolijevanje ?
Tesko je definirati cista izvorska voda....kada isparava iz akvarija, isparava H2O, i to bi trebalo nadolijevati...znaci, jedino pravo rjesenje je dobra RO voda, sve je ostalo rizik..

7.Da li mi za početak uopće trebaju testovi (osim eventualno salinimetra) kad se akq ciklira i nema ništa osim živog kamena unutra?
Nije ti potrebno nista...ali, sto znaci pocetak? mjesec dva?...ali, odmah po naseljenju bilo cega u akvarij treba poceti aktivno pratiti parametre.

Naravno...sve je ovo vec napisano i obradjeno kako na forumu tako i na portalu...ima jako jako puno tema o startanju morskog akvarija....neznam ako si privirio na portal i tamo procitao puno zanimljivih i poucnih clanaka izmedju kojih bi odvojio:
http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=539:analiza-pristupa-modernoj-reef-akvaristici&catid=62:anci&Itemid=209

pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline glava123

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 51
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Za početak par pitanja
« Odgovori #27 u: Travanj 01, 2011, 21:39:37 poslijepodne »
@vd2208 - hvala ,ali tek treba doć do vode  :) ,ako ću trebat javim se

@delbi

Citat:
nadji mjesto i napravi sump...ja sam gadno frustriran sto to nisam napravio, ualzes i pocinjes nesto novo...ulozi malo vise i biti ces zadovoljan, ovako ...trositi ces novce i...biti nezadovoljan

Ako mi možeš ovo malo razjasnit - zašto si fustriran ?  ako akvarij ima stabilnost i funkcionira bez njega nije li onda "sve ok" (konkretno na što misliš da ću trošit novce ? misliš da ću vidjet kako to ne funkcionira bez sumpa pa ću se svejedno bacit na njegovu izradu? )

Citat:
ali, odmah po naseljenju bilo cega u akvarij treba poceti aktivno pratiti parametre.
Da tako sam i mislio radit

@cimbi
Citat:
ima jednostavnih sistema prihvatljivih za đep

da, ali mogu li ga ja izvest sa ovim svojim aquarijem je pravo pitanje



PS. Pročito sam stvarno puno tekstova i postova ali mislim kako se ova tema nikako ne može do kraja prožvakat za nas početnike
( shvaćam da su za Vas iskusnije ova pitanja možda glupa ali meni puno znače vaši odgovori)

Tnx...





Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Za početak par pitanja
« Odgovori #28 u: Travanj 01, 2011, 21:45:21 poslijepodne »
MOrski bez sumpa je problem iz vise razloga, i moj definitivno nije iti stabilan a, niti je neko mjerilo...probati cu ti navesti prednosti sumpa:
- skidanje prljavstine direktno sa povrsine(owerflov)
- sump omogucava da vremenom u njega smjestis sve ono sto ce se pokazati kao neophodno...znaci, razne fluidaizere, reaktore i ostale djidje midje
- o estetici ne treba ni pricati..mislim :)
i da, mislio sam uporravo to, biti ce ti zao da ga nisi napravio
Po mom skromnom misljenju...jeftina su rjesenja na kraju uvijek jako jako skupa...no, sve ovo sto ti pisem, samo su moja razmisljanja...nikako tvrdnje apsolutne istine....
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Za početak par pitanja
« Odgovori #29 u: Travanj 01, 2011, 21:49:04 poslijepodne »
I da, nije tesko pisati...ali, sta se desi...dijelis savjete i razmisljanja...ali, uvijek ispada da ljudi vec imaju svoju ideju...i, uvijek naprave tocno onako kako su zamislili...trazeci savjete i odgovore, samo su se nadali da procitaju(barem jedan post) koji ce se sloziti sa njihovim raz,isljanjem :):) Ne kazem da je to i tvoj slucaj...ali, mislim da nije daleko od toga :):) (time te ne zelim ni uvrijediti ni naljutiti...nego, ako si nesto zamislio...napravi tako i guraj naprijed....mozda bude dobro...nemoj traziti da se svi sa tobom sloze :) )
ovo je jedan isto...izvrstan clanak:
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=50399.0
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline glava123

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 51
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #30 u: Travanj 01, 2011, 22:09:00 poslijepodne »
Citat:
ali, uvijek ispada da ljudi vec imaju svoju ideju...i, uvijek naprave tocno onako kako su zamislili...trazeci savjete i odgovore, samo su se nadali da procitaju(barem jedan post) koji ce se sloziti sa njihovim raz,isljanjem  Ne kazem da je to i tvoj slucaj...ali, mislim da nije daleko od toga

Ovo je definitivno najveća istina  :) a to je valjda tako ,uvijek tražimo put najmanjeg otpora....

Ok ,ajde sad si me definitivno natjero da razmišljam o sumpu  tak da moram preć na pitanja o njemu  :D

da li sa DIY OF moram bušit aqu ili ne?   Možda bih mogao u ovaj ormarić ugurat neki sumpić (35x45x40 - jel to dosta veliko za aq 110L?)
I zanima me kolko je to sve skupa glsano? jer sam planiro stavit aq u spavaću sobu ali sve mi se čini da ću odustat od te opcije.

PS.pročitao sam sve članke o morskoj  :)  E da i kaj bi se ljutio  ;)  nema razloga

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #31 u: Travanj 02, 2011, 09:23:40 prijepodne »
Citat:
ali, uvijek ispada da ljudi vec imaju svoju ideju...i, uvijek naprave tocno onako kako su zamislili...trazeci savjete i odgovore, samo su se nadali da procitaju(barem jedan post) koji ce se sloziti sa njihovim raz,isljanjem  Ne kazem da je to i tvoj slucaj...ali, mislim da nije daleko od toga

Ovo je definitivno najveća istina  :) a to je valjda tako ,uvijek tražimo put najmanjeg otpora....

Ok ,ajde sad si me definitivno natjero da razmišljam o sumpu  tak da moram preć na pitanja o njemu  :D

da li sa DIY OF moram bušit aqu ili ne?   Možda bih mogao u ovaj ormarić ugurat neki sumpić (35x45x40 - jel to dosta veliko za aq 110L?)
I zanima me kolko je to sve skupa glsano? jer sam planiro stavit aq u spavaću sobu ali sve mi se čini da ću odustat od te opcije.

PS.pročitao sam sve članke o morskoj  :)  E da i kaj bi se ljutio  ;)  nema razloga

ne u spavaću :D

akvarij ako zelis unutarnji OF moras bušiti
da se stišat dostaali onda se desi da se usred noći razneđiđibaje počnu penjati po overflowu i mjenjaju način kako voda klizi i stvaraju buku
to čovjeka zna razj.... vjeruj mi.
stavi što veći sump možeš.

Offline glava123

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 51
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #32 u: Travanj 07, 2011, 14:49:09 poslijepodne »
Evo mene opet   :)

Razmišljo sam o ovakvom OF sa PVC cijevima kakav je nekad radio član Red Monk (evo i par slika)

e sad , zanima me koja su "pravila" slaganja tog OF .Koliko koljena smije biti do sumpa? Da li ovaj dio koji je u vodi mora sezati skroz do dna akvarija? Smije li odvod do sumpa biti sa jedne strane a dovod u vodu sa druge strane akvarija?

Je li dovoljna cijev od pola cola?
Ima netko neki link za ovak DIY OF (osim onog sa Aquariumlife.net)

Ps.Sump sam mislio složit samo sa 2 komore ( u jednu gunut skimmer a u drugoj odvod do akvarija tj. pumpa)
 jel bi to šljakalo bez refugiuma?

tnx..

Offline Sheksare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Novi moreplovac
« Odgovori #33 u: Svibanj 24, 2011, 18:59:23 poslijepodne »
Evo pala je odluka i cvrsto sam odlucio pokusati s morskom akvaristikom, pa bih vas sve prisutne lijepo molio za pomoc i pokoji savjet.
Imao sam priliku upoznati clana Ronia i covjek mi je toliko izasao u susret da nisam znao sta reci.
Ovim putem ti se majstore jos jednom javno zahvaljujem na svemu sto si mi pokazao i objasnio! Znam da imam puno za uciti ali vrijeme je da se pocne! Nema smisla odugovlaciti!
Odlucio sam se za akvarij velicine 130x60x55 (D,V,S) okvirno 430L, jer veci od toga mi ni ne stane.
Posto imam obiteljskog prijatelja staklara napraviti ce mi ga puno jeftinije.
Molio bih vas savjete da li je to ok velicina, koji skimmer uzeti, povratnu pumpu itd itd itd.
Rasvjetu cu sam napraviti jer imam i to vec isplanirano. Nigdje mi se ne zuri.
Posto zivim u podkrovlju mislim da ce biti velikih problema sto se tice hladjenja vode u ljetnim danima ali valjda ce se sve dobro sloziti.
Unaprijed svima hvala!
« Zadnja izmjena: Lipanj 03, 2011, 13:13:11 poslijepodne od Sheksare »

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #34 u: Svibanj 24, 2011, 20:48:21 poslijepodne »

Dobrodošao! Ove dimenzije su idealne za odličan morski akvarij. Skimmere imaš raznih marki i dizajna, možeš uzeti ATI, Reef Octopus, Tunze, ima ih još al ovo bi te trebalo zadovoljiti. Pogledaj malo po oglasima stalno se prodaju rabljeni a kvalitetni skimmeri. Povratnu pumpu ako želiš uštedjeti a biti zadovoljan uzmi New jet 3000 l/h, to ti je best buy. Za hlađenje par ventilatora prema površini vode i to je to.

Bude još pitanja usput sigurno, pa smo tu na usluzi! ;)

Offline Sheksare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #35 u: Svibanj 24, 2011, 21:44:35 poslijepodne »
Znaci nisam fulao s dimenzijama? To mi je najvaznije! Smisljao sam da bude vislji ali mi je Roni rekao da onda gubim na svjetlosti radi koralja i treba ga puno pojacavati da ne trpi staklo previse itd itd. Skimmer sam i mislio uzeti Reef Octopus samo ne znam koji tocno! Da mi bude cisto uredu za jedno najvise 7-10 riba plafon. Ne bi ih trpao da ih je previse. Kada su vec one u pitanju daj mi reci je li moguce nabaviti kod nas crnog tanga. Ne znam sad napamet latinski naziv ali ako treba lako ga nadjem, i da li bi ih bilo pametno pomjesati crnog i zutog? Sta mi treba bas ta 3000? Nije radi love. Usparati ce se za svaki dio nego me samo zanima kako se to racuna. Koliko mora biti l/h naspram L u akvariju (po nekom standardu)? A sto se hladjenja tice... Kod mene je zivi pakao. Vec sad je 28'C u stanu a di je jos ljeto i temp 35'C pa se brinem da mi to nece previse pomoci. I jel ima smisla da ih stavim u sump ako su dovoljni samo ventilatori da ih utisam sto vise pa da hladi sump?

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #36 u: Svibanj 25, 2011, 00:36:02 prijepodne »

Reef octopusa isto imaš puno modela, gledaj da je u rangu 1x-2x veličine tvog akvarija. Svaki skimmer ima preporučenu litražu za koju se koristi pa čitaj prvo specifikaciju i recenzije na webu.

Za crnog tanga misliš na zebrasoma rostratum? Ako da, to ćeš teško nabaviti u Hrvatskoj i okolici a i masno ju platiti ako nađeš. Tangove možeš kombinirati sve dok se toleriraju. Uglavnom su miroljubivi.

Ne treba ti nužno baš New jet 3000 nego je to best buy. Imaš i Aquabee, Eheim, Oceanrunner.. Ali između 2000-3000 l/h protoka je optimalno za tvoj akvarij, mada neki koriste i duplo jače pumpe. Ja recimo na 700 litara plus ispod 150 l imam baš New jet od 3000 l/h i zadovoljan sam. Relativno tiha i jeftina pumpa koja se nikad ne kvari.

Ventilatore ima smisla staviti u sump (da ih sakriješ prije svega) ali još je bolje da hladi glavni tank direktno.

Offline Sheksare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #37 u: Svibanj 25, 2011, 10:13:53 prijepodne »
A mislim da je ovaj mozda previse iako negdje kazu da uzmi sto bolji a negdje da je neki dovoljan. Pa ako mi mozes molim te reci je li ovaj dobar? Dosta kosta tako da ce malo pricekati ali me zanima je li to previse za tih nekih 430tak litara. Rijec je o modelu Reef Octopus NWB-250. Mislim da je malo previse ipak ali htio bih da bar na njemu i tako nekim stvarima ne pogrijesim u startu i kupim posteno. Ima neka posebna razlika mozda izmedju obicnog i super serije?

Da da na njega mislim. Bas mi je legendaran ali vidim da se u Americi cijene krecu od minimum 350$ pa cak i do 1000$ a to je ipak malo previse za nekog pocetnika. Znaci pozeljno bi bilo ako hocu "50 tangova 50" ali da ih sve odjednom pustim da poslje ne bude teritorijalnih problema.

Ne ne pumpica je ok. Skuzio sam da je odlicna i citam malo. Cak i ne trosi puno za pumpu od 3000l/h. Znaci definitivan best buy. To sam onda rijesio sto se povratne pumpe tice.

E sad to s hladjenjem. To me najvise zabrinjava jer je zbilja jako jako vruce kod mene,a sta je najgore rade mi kroviste novo i nedaju mi da napravim zracni prostor radi bastine grada da napravim jos neku izolaciju. Tako da... To me bas zabrinjava! Pa koliko mi je komada dosta na moju litrazu? 4komada i 2 u sumpu?

I kad smo kod sumpa zaboravio sam kako trebam izracunati litrazu za njega. Ne znam uopce gdje da to trazim. Ima neka formula ili?

Renta hvala puno. Znam da mogu stalna pitanja biti dosadna ali vjeruj mi da se trudim oko toga da to bude lijepi primjerak i da ne zavrsi na rasprodaji za tj dana. Pa si sve zapisujem i slazem da to bude kako spada.

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #38 u: Svibanj 25, 2011, 10:18:29 prijepodne »
A mislim da je ovaj mozda previse iako negdje kazu da uzmi sto bolji a negdje da je neki dovoljan. Pa ako mi mozes molim te reci je li ovaj dobar? Dosta kosta tako da ce malo pricekati ali me zanima je li to previse za tih nekih 430tak litara.


Ne trebaš brinuti ... po meni nijedan skimer nemože biti prejak.  :)


Offline Sheksare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #39 u: Svibanj 25, 2011, 10:31:45 prijepodne »
Znaci nemrem puno pogrijesiti. Samo da ne kupim neki da mi vristi i da je kanta! Nemam bas za najskuplje ali neka malo bolja sredina je izvediva kroz neko vrijeme! Radije cekam koliko treba pa imam dobar setup  :)

I ako itko zna da li je dovoljno imati samo skimer ili je potreban i refugium. Te da li da radim sump s dvije pregrade jednom ili niti jednom?

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #40 u: Svibanj 25, 2011, 19:40:22 poslijepodne »

Skimmer za tvoj akvarij je potreban a što se refugiuma tiče nije nužan ali to moraš sam odlučiti dali ga želiš i za što bi ti služio. Dali kao filter (DSB i algalni filter) ili samo kao uzgajalište mikrofaune i utočište za neke ribe ili beskralježnjake. Da bi to mogao odlučiti moraš malo pročitati o refugiumu na webu a i knjige nije loše nabaviti.

Što se tiče sumpa to je isto stvar izbora i odluke dali želiš nešto posebno napraviti što će odgovarati tvojem načinu filtracije. No, generalno govoreći nećeš pogriješiti ako napraviš čisti sump bez predgrada. One u većini slučajeva samo smetaju i ograničavaju. Pregrada eventualno može biti radi top off vode ali to može i u zasebnom akvariju.

Čitaj malo po webu da uhvatiš osnove pa onda ako ti što nije jasno a mi možemo pomoći bumo. ;)





Offline Sheksare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #41 u: Svibanj 26, 2011, 19:43:39 poslijepodne »
Ma znam da je skimmer pod obavezno  :)
A sto se refugiuma tice to cu jos procitati na netu. Da knjige bi bilo super kad bih znao koje da trazim.
Pokusavam naci po svuda sta ima sta nema! Ekipa radi bolesne sumpove pa se od silnih kombinacija covjek pogubi u glavi!!
Najvaznije mi je izracunati koliku ce mi on litara imati i koliko mi treba da u slucaju nestanka struje imam dovoljno da mi razina vode ne poplavi boravak.
Ako imas neke dobre stranice da mozda znas gdje ima toga pametnog za procitati stavi link jer najiskrenije ima toliko toga a teorija iz knjige rijetko kojem pocetniku se sprovede u praksu  ;) Zato volim cuti i tudja misljenja i iskustva!!  :)

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #42 u: Svibanj 26, 2011, 22:42:11 poslijepodne »

Sa zadovoljstvom ću te uputiti...al kad vidiš koliko imaš za čitati nemoj se žaliti, tražio si. :D

knjige za morsku akvaristiku, ogroman izbor;

http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_ss_i_1_19?url=search-alias%3Dstripbooks&field-keywords=reef+aquarium+books&sprefix=reef+aquarium+books


sve što bi zanimalo početnike a i one napredne je ovdje;

http://www.wetwebmedia.com/marine/index.htm


Uživaj! :)

Offline Sheksare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #43 u: Svibanj 27, 2011, 00:15:39 prijepodne »
Nije problem citati. Iskreno ne znam koje su knjige najbolje. Nije da bas mogu sve i jednu kupiti pa... Samo radi toga. A sto se citanja tice nece biti problema samo da znam sta da citam  ;)

Ovo je odlicna pomoc. Jel ima mozda tih knjiga kod nas ili bas moram narucivati preko Amazona?
Imas li i tu neki best buy da ne bankrotiram na knjigama?  :)


Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #44 u: Svibanj 27, 2011, 00:56:25 prijepodne »
Zna biti tih knjiga u Algoritmu, neke sam i kupio tamo ali najviše preko Amazona.

Ti si početnik pa neke dobre knjige bi ti možda bile preteške sada.

Od onoga što osobno imam preporučio bih ti slijedeće:

 za početnike

- http://www.amazon.com/Mini-Encyclopedia-Marine-Aquarium-Mills/dp/184286100X/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=books&qid=1306450413&sr=1-2
- http://www.amazon.com/Nano-Reef-Handbook-Ultimate-Systems-Gallons/dp/0793805724/ref=sr_1_11?s=books&ie=UTF8&qid=1306449196&sr=1-11
- http://www.amazon.com/Conscientious-Marine-Aquarist-Commonsense-Professional/dp/1890087998/ref=sr_1_9?s=books&ie=UTF8&qid=1306449196&sr=1-9
- http://www.amazon.com/Reef-Secrets-Alf-Jacob-Nilsen/dp/189008767X/ref=sr_1_8?s=books&ie=UTF8&qid=1306449196&sr=1-8
http://www.amazon.com/What-Fish-Buyers-Guide-Reef/dp/0764143069/ref=sr_1_39?s=books&ie=UTF8&qid=1306449616&sr=1-39
-http://www.amazon.com/What-Invertebrates-Buyers-Marine-Aquariums/dp/0764137417/ref=sr_1_31?s=books&ie=UTF8&qid=1306449595&sr=1-31
- http://www.amazon.com/PocketExpert-Guide-Aquarium-Fishes-Essential-/dp/1890087890/ref=sr_1_14?s=books&ie=UTF8&qid=1306449464&sr=1-14
- http://www.amazon.com/PocketExpert-Guide-Marine-Invertebrates-Essential-/dp/1890087661/ref=sr_1_6?s=books&ie=UTF8&qid=1306449539&sr=1-6


za naprednije

- http://www.amazon.com/Reef-Aquarium-Vol-Science-Technology/dp/1883693144/ref=sr_1_5?s=books&ie=UTF8&qid=1306449196&sr=1-5   -  OVO JE REEF BIBLIJA!
- http://www.amazon.com/Reef-Invertebrates-Essential-Selection-Compatibility/dp/0967263034/ref=sr_1_38?s=books&ie=UTF8&qid=1306449616&sr=1-38
- http://www.amazon.com/Book-Coral-Propagation-Gardening-Aquarists/dp/0980236509/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1306450203&sr=1-1
- http://www.amazon.com/Aquarium-Corals-Selection-Husbandry-Natural/dp/1890087475/ref=sr_1_4?s=books&ie=UTF8&qid=1306449196&sr=1-4
- http://www.amazon.com/Algae-Problem-Solver-Guide-Oceanographic/dp/1883693020/ref=sr_1_18?s=books&ie=UTF8&qid=1306449574&sr=1-18


To je sve i više od toga što trebaš za naučiti, al neke knjige posebno od Sprunga Vol 3 treba proći više puta jer je nakrcana informacijama.



« Zadnja izmjena: Svibanj 27, 2011, 01:07:45 prijepodne od Renta »

Offline KSH!

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 14
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Krusevac
Sve po malo...
« Odgovori #45 u: Svibanj 31, 2011, 08:44:48 prijepodne »
Pozdrav svimu ujedno se ovim postom ukljucujem u forum   :)
Od skoro morska akvaristika me dosta zaintrigirala pa sam poceo dosta citat o njoj i polako izvlacim neke zakljucke ali ostadose mi neka pitanja ne razjasnjena do kraja pa ako bi neko bio voljan da mi objasni bio bih zahvalan
1) Da li je dovoljan sump od 50l za aq od 150l (60d x50s x50v) ?
2) Da li paliti ili ne paliti svetlo u toku cikliranja aq (uzimam najverovatnije svezi LV)?
3) mozda ce vam zvucati malo glupo ali kad si covek nema finansija svasta mu pada na pamet. Da li moze obicna kuhinjska so da se stavi prvi put u aq, dok se ne isciklira pa posle kvalitetnija? tj koliko bi to uticalo na organizme u LV-u jer kemijski sastav predpostavljam nije isti?
4) na koliko se so stavlja u aq i koja velicina (mislim na vremenski period)
5) Kako tretirati LV pre ubacivanja u aq? tj da li ga treba cistiti i kako?
eto za sada neke pitanja necu sve odjednom da nebi na pocetku svi odustali
usput nemam para na pretek tako da mi je svaki ustedjen e jako dobrodosao
Unapred hvala

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Sve po malo...
« Odgovori #46 u: Svibanj 31, 2011, 08:57:09 prijepodne »
Pozdrav svimu ujedno se ovim postom ukljucujem u forum   :)
pozdrav!

Od skoro morska akvaristika me dosta zaintrigirala pa sam poceo dosta citat o njoj i polako izvlacim neke zakljucke ali ostadose mi neka pitanja ne razjasnjena do kraja pa ako bi neko bio voljan da mi objasni bio bih zahvalan
1) Da li je dovoljan sump od 50l za aq od 150l (60d x50s x50v) ?
da, dovoljan bi trebao biti

2) Da li paliti ili ne paliti svetlo u toku cikliranja aq (uzimam najverovatnije svezi LV)?
Svezi LV je pretpostavljam zivi kamen?pa onda u tom slucaju moj je savjet paliti svjetlo....

3) mozda ce vam zvucati malo glupo ali kad si covek nema finansija svasta mu pada na pamet. Da li moze obicna kuhinjska so da se stavi prvi put u aq, dok se ne isciklira pa posle kvalitetnija? tj koliko bi to uticalo na organizme u LV-u jer kemijski sastav predpostavljam nije isti?
Ne, to jednostavno nema veze jedno sa drugim :)

4) na koliko se so stavlja u aq i koja velicina (mislim na vremenski period)
Ovo nisam dobro razumio.....sol se ne stavlja u akvarij! nego se ista stavlja u RO vodu(voda pripremljena sa RO uredjajem....koji od vode iz cesme stvara 'cisti' H2O) i sa tako pripremljenom vodom vrši se izmjena vode( cca 10% barem jednom u 2 tjedna)
Svakako treba voditi racuna o isparivanju vode...svu isparenu vodu treba nadopunjavati sa RO vodom(moze i destilirana)

5) Kako tretirati LV pre ubacivanja u aq? tj da li ga treba cistiti i kako?
Ja bi to rijesio na nacin da ga stavis u akvarij (bez pjeska za pocetak) i u njega uperis stream pumpe...i, uredno usisavas svo smece sto ce iz njega ispasti

pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline KSH!

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 14
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Krusevac
Odg: Sve po malo...
« Odgovori #47 u: Svibanj 31, 2011, 11:02:53 prijepodne »
da Live Rock, otprilike bih ga palio ako moze u pocetku pa 3-4h samo 2 T5 pa bi kasnije sve vise dodavao i polako poceo sa reef

ok, pretpostavljao sam ali reko da stavim tocku na to

quote: ( cca 10% barem jednom u 2 tjedna)
pa da ja nisam lepo napisao, znaci RO, zanimalo me je ovo sto si napisao 10% svaka 2 tjedna, e sad cuo sam da ima da se kupi ona RO voda po prodavnicama, ali nisam siguran kako proverit da li je to stvarno RO, jer svakakvih prodavaca ima, uvalio bi mi neko cesmovacu......

ok....... hvala na brzom odgovoru

Offline Sheksare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #48 u: Lipanj 03, 2011, 00:05:04 prijepodne »
Zna biti tih knjiga u Algoritmu, neke sam i kupio tamo ali najviše preko Amazona.

Ti si početnik pa neke dobre knjige bi ti možda bile preteške sada.

Od onoga što osobno imam preporučio bih ti slijedeće:

 za početnike

- http://www.amazon.com/Mini-Encyclopedia-Marine-Aquarium-Mills/dp/184286100X/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=books&qid=1306450413&sr=1-2
- http://www.amazon.com/Nano-Reef-Handbook-Ultimate-Systems-Gallons/dp/0793805724/ref=sr_1_11?s=books&ie=UTF8&qid=1306449196&sr=1-11
- http://www.amazon.com/Conscientious-Marine-Aquarist-Commonsense-Professional/dp/1890087998/ref=sr_1_9?s=books&ie=UTF8&qid=1306449196&sr=1-9
- http://www.amazon.com/Reef-Secrets-Alf-Jacob-Nilsen/dp/189008767X/ref=sr_1_8?s=books&ie=UTF8&qid=1306449196&sr=1-8
http://www.amazon.com/What-Fish-Buyers-Guide-Reef/dp/0764143069/ref=sr_1_39?s=books&ie=UTF8&qid=1306449616&sr=1-39
-http://www.amazon.com/What-Invertebrates-Buyers-Marine-Aquariums/dp/0764137417/ref=sr_1_31?s=books&ie=UTF8&qid=1306449595&sr=1-31
- http://www.amazon.com/PocketExpert-Guide-Aquarium-Fishes-Essential-/dp/1890087890/ref=sr_1_14?s=books&ie=UTF8&qid=1306449464&sr=1-14
- http://www.amazon.com/PocketExpert-Guide-Marine-Invertebrates-Essential-/dp/1890087661/ref=sr_1_6?s=books&ie=UTF8&qid=1306449539&sr=1-6


za naprednije

- http://www.amazon.com/Reef-Aquarium-Vol-Science-Technology/dp/1883693144/ref=sr_1_5?s=books&ie=UTF8&qid=1306449196&sr=1-5   -  OVO JE REEF BIBLIJA!
- http://www.amazon.com/Reef-Invertebrates-Essential-Selection-Compatibility/dp/0967263034/ref=sr_1_38?s=books&ie=UTF8&qid=1306449616&sr=1-38
- http://www.amazon.com/Book-Coral-Propagation-Gardening-Aquarists/dp/0980236509/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1306450203&sr=1-1
- http://www.amazon.com/Aquarium-Corals-Selection-Husbandry-Natural/dp/1890087475/ref=sr_1_4?s=books&ie=UTF8&qid=1306449196&sr=1-4
- http://www.amazon.com/Algae-Problem-Solver-Guide-Oceanographic/dp/1883693020/ref=sr_1_18?s=books&ie=UTF8&qid=1306449574&sr=1-18


To je sve i više od toga što trebaš za naučiti, al neke knjige posebno od Sprunga Vol 3 treba proći više puta jer je nakrcana informacijama.





Odlicno! Hvala puno Renta.
Ovo ce i vise nego pomoci. Pogledati cu jel ima sta za skinuti sa neta. Jer "Bibliju" sam nasao vol.1-2 skinuo ih i zbilja je fina knjiga ali jos mi fali ta treca. Zvao sam algoritam i gospodicna koja se javila je rekla da imaju samo 2knjige i to jednu debelu enciklopediju i neku tanku kao slikovnicu. Mislim da cu morati otici pogledati sam i provjeriti s popisom sta trazim i provjeriti. Hvala ti puno jos jednom! Dok ne nabavim knjige morati cu se sluziti forumima i citati sta se moze naci i vidjeti tudja iskustva. Ukratko sam dosao do saznanja sta mi zapravo sve treba za pokretanje price. Skimmer naravno,povratna pumpa,2 reaktora za bio pellse i aktivni ugljen te pumpe za njih. A nakon toga topoff itd. Koliko mi je tocno lampi potrebno? Jer negdje pise za 450 litara 6kom negdje 4kom itd. 100 ljudi 200 teorija  ;)

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #49 u: Lipanj 03, 2011, 00:34:13 prijepodne »

Biopeleti ti nisu potrebni za početak reef akvarija, možda neće nikad niti biti potrebni. Sve ovisi o parametrima i drugoj filtraciji. Svakako možeš početi bez jer za njih nema potrebe u početku kad nemaš veliki bioload, bez koralja i riba.
Na tvoju širinu od 60cm i visinu od 55cm 6 T5 lampi 54w će ti biti i više nego dovoljno.