Ožujak 29, 2024, 11:32:44 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Helpdesk - pomoć početnicima  (Posjeta: 159771 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Par pitanja
« Odgovori #75 u: Listopad 12, 2011, 08:39:47 prijepodne »
Ja ti predlažem pročitati ovu temu mislim da če ti dosta toga biti jasnije

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=46023.50
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Par pitanja
« Odgovori #76 u: Listopad 12, 2011, 10:05:55 prijepodne »

Uh.. otkad je global moderator, Pamook je počeo i ozbiljno pisati :D pa se konačno vidi golemo reef iskustvo i znanje. :) :up:

Uglavnom slažem se sa većinom, osim možda za 60 l bi uz reflektore išlo i samo 3 lampe, ako su niže postavljene sve se može držati. Ja sam imao dvije lampe ali uglavnom meke i lps koralje, možda jedan dva tvrda na vrhu grebena. Onaj problem iz slatkovodne za uvijek većim akvarijem provlači se i u morskoj i to barem duplo. Za one koji žele odmah napraviti zadovoljavajući akvarij preporučio bih minimalno 200-300 litara sa sumpom. U njemu se onda može držati sve i od koralja i od riba, osim nekih većih tangova i anđela. Veći čak i nije potreban jer povlači puno više financija i posla.

Temu prebacujem na Helpdesk.

Offline profi23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1568
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek
    • Panonsko more 2
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #77 u: Listopad 12, 2011, 14:32:50 poslijepodne »
Evo ja sam držao 54 litre sa 3 24w lampe. A vijdeli ste učinke :)

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Par pitanja
« Odgovori #78 u: Listopad 12, 2011, 21:52:10 poslijepodne »

.. otkad je global moderator, Pamook je počeo i ozbiljno pisati .....

  :-[ rekli su mi da bi to bilo pozeljno  :a078: :icon1:
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #79 u: Listopad 23, 2011, 20:50:50 poslijepodne »
Hvala vam svima na odgovorima, sori kaj se nisam prije javio, bio sam u velikoj gužvi zadnjih 10ak dana.

Znao sam da će se većina vaših komentara ticati veličine akvarija, hvala vam svima na sugestijama da odmah uzmem veći, ali mora biti ovih dimenzija pošto je akvarij kod cure u stanu, a nema mjesta za veći. Ali nemojte se brinuti, svjestan sam da ću se navući i slijedeće godine već imati jedan od 200 litara kod sebe doma :D

Došla je rasvjeta s emgd.hr, baš se super poklopila odlična akcija tak da sam dobio prigušnicu 2*24w s lampama i grlima za samo 250 kn. To sve ide u on top konzolu od forexa koju ćemo stari i ja skupa napraviti, zajedno sa još 2*15 W T8 lampama, plus neki DIY reflektori, još se nismo odlučili za izvedbu. Odučio sam se na te dodatne lampe od 15W jer imam doma prigušnice i grla, a trenutno baš nisam pri lovi da uzimam još 2*24W.

Evo sad konkretnih pitanja:
Zašto vanjski filter u morskom akvariju "nema prikladnu funkciju"? :) Zašto je hang on filter sa phosphate removerom i ugljenom bolje rješenje od vanjskog filtera s tim istim+DSBom? Mislim, imam vanjski Tetrin EX700 koji je trenutno na tom akvariju, ima dosta veliki protok za akvarij od 60 litara? Ili je taj protok prevelik?

Pijesak odmah ili kasnije (kada kasnije)? Ako odmah, treba li biti živ? Ako da, gdje da nabavim živi pjesak osim da odem do mora po njega?

Koji testeri su mi potrebni? Koji proizvođač je dovoljno dobar za moje potrebe? :)

Evo, to je zasad to kaj me muči, javim se kad mi još nekaj padne na pamet :)
« Zadnja izmjena: Listopad 23, 2011, 22:49:10 poslijepodne od wickerman999 »
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline bolek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb, Donja Dubrava
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #80 u: Listopad 24, 2011, 18:01:40 poslijepodne »
Evo sad konkretnih pitanja:
Zašto vanjski filter u morskom akvariju "nema prikladnu funkciju"? :) Zašto je hang on filter sa phosphate removerom i ugljenom bolje rješenje od vanjskog filtera s tim istim+DSBom? Mislim, imam vanjski Tetrin EX700 koji je trenutno na tom akvariju, ima dosta veliki protok za akvarij od 60 litara? Ili je taj protok prevelik?
Hang-on zato jer sluzi samo da se u njemu drzi ugljen i rowa

Pijesak odmah ili kasnije (kada kasnije)? Ako odmah, treba li biti živ? Ako da, gdje da nabavim živi pjesak osim da odem do mora po njega?
Kako hoces, ak ces odmah ne mora biti ziv,bolje uzet od nekog zacikliranu vodu.

Koji testeri su mi potrebni? Koji proizvođač je dovoljno dobar za moje potrebe? :)
Salifert, sve ostalo je ili ne prakticno ili lose

Evo, to je zasad to kaj me muči, javim se kad mi još nekaj padne na pamet :)
I'm Normally Not a Praying Man, but If You're up There, Please save Me Superman

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #81 u: Listopad 24, 2011, 20:05:37 poslijepodne »
Hvala ti, samo ovo još uvijek ne razumijem: "Hang-on zato jer sluzi samo da se u njemu drzi ugljen i rowa." Nije mi još uvijek jasno zašto u vanjski ne bi mogao staviti ugljen i phosphate remover? :)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline bolek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb, Donja Dubrava
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #82 u: Listopad 24, 2011, 20:16:44 poslijepodne »
Pa ne mislis valjda potrosit kilu ugljena na akvarij od 60 lit. ; )
Mislim da je stvar u tome sto prebrzo prolazi kroz njega voda i nemoj stavljati neke jeftine odstranjivace fosfata sto se kupuju u kutijama po tri vrecice, ja nisam imao dobrih iskustava s njima.
Ukoliko stavis vanjski onda bi ti preporucio da stavis i neku poroznu keramiku.
Jos jedna stvar kod hang,on  filtera je sto mreskaju povrsinu cime se lakse ispusta visak CO2 iz vode sto je jako vazno zbog stabilnosti Ph.
I'm Normally Not a Praying Man, but If You're up There, Please save Me Superman

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #83 u: Listopad 26, 2011, 20:49:16 poslijepodne »
Mislim da ću staviti vanjski pošto ga već imam, lako mogu staviti da mreška površinu. Ili ću kupiti neki hangon, pa ovaj iskoristiti na jednom od biljnih koje imam, budem vidio. Koliko velik i jak bi trebao biti hang-on za akvarij od 60 litara?
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline bolek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb, Donja Dubrava
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #84 u: Listopad 27, 2011, 00:39:13 prijepodne »
Dovoljan je i mali jel ces u njemu drzat samo ugljen i rowu, i uzmi neki koji skima povrsinu. :up:
I'm Normally Not a Praying Man, but If You're up There, Please save Me Superman

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
evo i mene u morskim vodama
« Odgovori #85 u: Studeni 05, 2011, 12:34:28 poslijepodne »
imam doma 5 slatkih akvarija u kojima je preko 1200 litara vode pa sam se odlučio napraviti i jedan slani :)

nakon puno proučavanja i kalkuliranja odlika je pala(krenuo sam sa 100 litara i završio na ovom :D) akvarij bi bio dimenzija 100x60x50v sa over tank rasvjetom i under tank sumpom :D

rasvjeta bude 6x39w i nadam se da bude dovoljno

o rasvjeti nemam puno razmišljat ali me zato muče skimmeri,nemam pojma kojeg bi izabrao,dali nekog sa ebaya ili da kupim neki polovni a kvalitetniji(recimo do 1000 kn)
jel ovo čemu vrijedi
http://www.ebay.com/itm/Aquarium-Protein-Separator-Skimmer-Pump-1850L-H-DG1524-/160507239078?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item255efa1aa6#ht_3162wt_1469

prvo mi je nabaviti skimmer pa ču onda vidjeti kakav sump budem slagao

eto za početak bi molio pomoč oko odabira skimmera pa ču kasnije gnjavit sa drugim pitanjima

evo i još jedno pitanje,jel mi bude dovoljan samo skimmer u sumpu ili bi trebao još nešto dodati

hvala :up:


Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #86 u: Studeni 05, 2011, 13:48:35 poslijepodne »

Tema je prebačena u helpdesk. Nadam se da si prošao ovu temu od početka.

Odgovor na tvoje pitanje - ovaj Boyu skimer nemoj uzimati jer je loš, to su kopije wave i terra-nova skimera. Pumpa je pitanje koliko daje zraka a grlo čaše je preusko, gledaj skimere sa širim grlom kao npr. Reef octopus, Bubble magus i slični jeftiniji skimeri.

Za zadnje pitanje što još staviti u sump bi trebao ipak šire pročitati o filtraciji morskog akvarija. Konkretno, dali misliš imati aktivni ugljen, fosfat remover, biopelete, zeovit i slično. Kad malo usvojiš osnove onda se javi sa konkretnim pitanjima pa ćemo pomoći. Za sada toliko. ;)

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #87 u: Studeni 05, 2011, 20:21:07 poslijepodne »
i jos samo da dodam - cijena od 50$ za skimmer plus postarina do HR od 75$ = sasvim dobar rabljeni skimmer, svakako bolje nego ovaj  :up:
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #88 u: Studeni 06, 2011, 21:55:42 poslijepodne »
kupio sam extreme 160 sa novom pumpom ati 2500 i po svemu što sam pročitao trebao bi biti zadovoljan

non stop sam na kompu i istražujem i mislim da ću za početak imati samo skimmer u sumpu i u akvariju nešto živog kamena i tako ću ostaviti da se ciklira

a sad me zanima rasvjeta za vrijeme cikliranja,jel mi dovoljna jedna aquastar 39w par sati dnevno prvih mjesec dana pa da postepeno pojačavam?

Offline bolek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb, Donja Dubrava
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #89 u: Studeni 07, 2011, 15:06:39 poslijepodne »
Po meni je bolje odmah stavit sto jacu rasvijetu koja ce potaknut rast algi koje ce brzo potrosit fosfate i nitrate, te ce ti se akvarij brze zaciklirat.
Neki znaju zaciklirat u mraku pa im se opet pojave alge kad upale svijetla
I'm Normally Not a Praying Man, but If You're up There, Please save Me Superman

Offline pera

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #90 u: Studeni 07, 2011, 17:54:33 poslijepodne »
Pitanje.

Dali se od vovog akvarija ( http://www.njuskalo.hr/oprema-kucni-ljubimci/akvarij-200l-oglas-3692311 ) može napraviti morski akvarij ako može šta mi triba od opreme (necu stavljati sump vec bi isao na skimer) i koju opremu?
Meni je želja napraviti jadranski jer sam u mogusnosti pribaviti dosta toga materijala sam kamenja biljaka koralja i sl. i naravno imam pristup svježem moru svaki dan sad šta je lakše Jadranski ili Tropski zbog temperature ?


Molim da pišete malo više laički da se ne izgubim..


Hvala unaprijed svima :up:

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #91 u: Studeni 07, 2011, 18:47:12 poslijepodne »
Laički lakši je tropski ali i skuplji.

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #92 u: Studeni 07, 2011, 18:50:13 poslijepodne »
U osnovi na tvoja je pitanja puno puta odgovoreno...za pocetak...jesi li procitao ovu temu od pocetka?
Vec ova konstatacija da neces ici na sump vec ces koristiti skimer znaci da nisi :):)
Sump je 'akvarij' pored(ispod) akvarija u koji se stavlja skimer. Pretpostavkka za isto je da akvarij bude busen(sto akvarij sa tvog linka nije) tako da, sa tim si akvarijem prisiljen koristiti tkz. hang on skimere koji su...losija opcija. O tome...za sada toliko...iako, preporucam da se malo procita kako i po forumu...tako i na portalu gdje ima jako jako jako dobrih clanaka.
Jadranski ili tropski pitanje sa obzirom na temperaturu.....u teoriji, teze je za odrzavati jadranski akvarij u kojemu bi temperatura trebala biti niza od one u tropskom, to je sto se temperature tice...organizmi za tropski su svakako skuplji i zahtjevniji...ali, sto se tice temperature...jadranski je kompliciraniji
U svakom slucaju...predlazem da, ako nista drugo...procitas ovu temu od pocetka...a, nakon toga...preporucam nekoliko odlicnih clanaka i na portalu:
http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=272:jednostavan-uvod-u-morsku-akvaristiku&catid=62:anci&Itemid=209
http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=269:osnove-morske-akvaristike-1-uvod&catid=62:anci&Itemid=209
http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=270:osnove-morske-akvaristike-2-svjetlo-u-morskom-akvariju&catid=62:anci&Itemid=209
http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=271:osnove-morske-akvaristike-3-filtracija&catid=62:anci&Itemid=209
http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=626:nano-i-piko-reef-akvariji&catid=62:anci&Itemid=209
http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=474:filtracija&catid=62:anci&Itemid=209
vjerujem da ce ti nakon toga puno toga biti jasnije...a, kasnije...budi slobodan sa konkretnim pitanjima na koja ce ti, siguran sam, ljudi rado odgovoriti...i pomoci!

pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline pera

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #93 u: Studeni 07, 2011, 21:08:26 poslijepodne »
Ovu temu sam procitao ali toliko je informacija da jednostavno treba vremena za to sve povezati i tako sam zaminija sump i skimer sorry na tome mozda vas je zbunilo sad idem na ove teme sta si mi preporucija.THX

Offline božidar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb-trnje
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #94 u: Studeni 08, 2011, 04:49:46 prijepodne »
 gle, najbolja varijanta ti je da prvo saznaš tko ti je od reef forumaša najbliži (po lokaciji) pozoveš ga na piće, zavežeš za stolac   :D  i počneš postavljat pitanja, ako što ne razumiješ platiš još jednu pivu i otpratiš ga doma da ti pokaže svoj akvarij i nastaviš sa ispitivanjem. Nakon prospavane noći ništ nećeš znati više neg si znal, ali će ti biti jasnije u što si se upustio  :D  :D i kako bi to otprilike sve trebalo izgledati, tada počni sa konkretnim pitanjima ovdje gdje ćeš dobiti konkretne odgovore. I , dobrodošao u morski klub.

p.s. da bi imao donekle dobar morski akvarij moraš se psihički (   :icon-money:  ) pripremiti  :D :D
HR/ZG/trnje

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #95 u: Studeni 10, 2011, 15:58:04 poslijepodne »


p.s. da bi imao donekle dobar morski akvarij moraš se psihički (   :icon-money:  ) pripremiti  :D :D

ovo je žešća istina koliko sam uspio skužiti u zadnjih par mjeseci

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #96 u: Studeni 10, 2011, 17:26:53 poslijepodne »
i jos bi nesto dodao na tu temu(barem po vlastitom iskustvu).....svaka se stednja u pravilu pokaze kao najskuplja opcija. Naime, meni se redovno desavalo da, nesko npr. kosta 100 a, nesto drugo 150 i, ja se naravno odlucim za ono od 100.....i, kasnije budem zalostan. To se obicno pokaze kao nedovoljno dobro (da ne koristim druge rijeci) i, onda budes zalostan...potrosio si puno novaca...a, zalostan si....a, da si potrosio puno + jos malo vise...bio bi zadovoljan. Naravno...cifre su napisane figurativno...ali, mislim da sam uspio docarati razmisljanje...
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #97 u: Studeni 10, 2011, 22:31:24 poslijepodne »

..možda da još dodaš da onda obično uz ovo po 100 kn na kraju kupimo i ono bolje po 150 kn. :D

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #98 u: Studeni 11, 2011, 08:05:47 prijepodne »

..možda da još dodaš da onda obično uz ovo po 100 kn na kraju kupimo i ono bolje po 150 kn. :D
da da...tako na kraju zavrsi....neminovno...:) mislio sam da se to podrazumijeva :):)
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Kako zapoceti
« Odgovori #99 u: Studeni 12, 2011, 20:35:25 poslijepodne »
Poz!

Evo da malo i ovdje gnjavim...

Dakle, radi se o sljedecem.... razmisljanje o morskom akvariju je sazrelo, odlucio sam pokusati sloziti jedan manji morski....dakle, nekih 120-130l bi bio maksimum, s naglaskom da ce se vjerovatno raditi i o manjem. Znaci, sve od 60-130l bi bio raspon u kojem bih to pokusao.

Procitao sam manje vise sve sto sam mogao, razumjeo jako malo od toga, a u praksi nisam siguran da bih znao primjeniti ista od procitanog. No, s obzirom da za realizaciju ideje imam vremena, htio bih ovdje pokusati uzicati par konkretnih savjeta i slicno na temu kako najlakse zapoceti, sto mi sve treba, bez cega ne moze, bez cega (ipak) moze, dali je ista od opreme koju imam upotrebljivo....shvatili ste...

Okvirna ideja je - mali akvarij, more, koji koralj, anemona, 2 nemaca....i to je to. Dakle, nista natrpano, nista pretjerano, i nadam se (koliko sam shvatio) ni nista prezahtjevno....

Znaci zanima me sljedece:

Filtracija - kakva, koliko litara, koji protok, koji filter materijal, sto i kako. dali je koji klasicni unutarnji filter kakvi su sasvim ok u slatkovodnoj akvaristici upotrebljiv za morski? Dali je moguce bez sumpa, kojekakvih preljevnih, uljevnih i inih filtera, znaci kvalitetno filtriranje izvesti nekim unutarnjim filterom, ili u najgorem slucaju, manjim vanjskim?

Sto je jos nuzno na temu "kvalitet vode"? Citao sam o skimerima, wave makerima, sto cuda, ali sto je od toga stvarno neophodno i bez cega ovakav jedan mali morski ne moze opstati? na koji nacin (najjeftiniji, a da bude i ucinkovit) rijesiti filtraciju akvarija?

Grijac - pretpostavljam da je grijac grijac, i da je isto pravilo kao i u slatkovodnoj, po litrazi akvarija, nisam nigdje nasao na "morski grijac"...

Rasvjeta - s obzirom na gore navedeno sto bi bilo u akvariju, koja lampa, koliko, jacina, dali t5, dali t8, sto i kako?

dakle, za pocetak je radi osiguravanja financijske konstrukcije i razumjevanja ukucana bi mi trebalo par rijeci i savjeta o samoj opremi tipa - takav filter, to i to ti treba, ovo ako mozes, ovo ni ne moras na takvom akvariju, jer ako krenem kupovati sve sto se preporuca, sve sto se nudi....bojim se da ce mi za litru mora trebati par tisuca novcanica.... a opet vidim, ljudi sasvim uspjesno imaju prekrasne male morske akvarije....

Unaprijed hvala i cijeni se svaka pomoc i misao.... :zagrljaj: