Travanj 23, 2024, 14:09:18 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Oskari  (Posjeta: 1524 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marino P.

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Oskari
« u: Siječanj 17, 2006, 21:21:00 poslijepodne »


Nisam dugo bio na forumu pa mi nemojte zamjeriti što otvaram temu o kojoj je vec,mozda prije,bilo rijeci.Do prje godinu dana nisam ni znao za tu ribicu,kada sam je vidio.opcinila me izgledo,bojama i velicinom.Tu postaju problemi.Pri njihovoj nabavi nisam bio upotnat sa okolisom koji im moram pruziti tako da su se oni u početku fino gostili drugim ribicama.Na kraju su mi ostali njih troje i tri pirane.Malo sam trazio internetom o kakvoci vode,nacinu prehrane i dosao do zakljucka kako to i nece biti tako jednostavno.U pocetku su mi stalno se izlezavali na dnu akvarija,nisam tome pridavao vaznost dok nisam skuzio da mi se u vodi desava kemija.Uslijed obilne prehrane pune proteina (smrznuto mljeveno meso,gliste i crvi) od gada voda se ukiselila i jednog dana broj se prepolovio.Ove,koji su ostali zivi,sam poklonio a sada sam odlučio krenuti sa novim.Imam akvarij od 260 litara i za pocetak sam uzeo 10 oskara i 4 pirane.To je bilo prije mjesec dana i do danas su mi crkla vec 3 oskara.Ne znam za razlog ali ovaj put voda sigurno nije u pitanju svaki dan ili svaki drugi promijenim dvije kante (50 l) s tim da malo posisam izmet sa dna akvarija.Jednostavno pocinje se zavlaciti u osamu,ne hrani se a iz analnog otvora mu izlazi nesto kao neki proziram konac,agonija traje par dana i na kraju ugiba.Citao sam o bolesti ciklida biljojeda vezano za probavu zbog visoko proteinske hrane tako da sam im sada izmjenio prehranu koja se vecinom bazira na  granulama.&n bsp;


 Nadam se da nisam bio jako zamoran sa dugim pismom,htio sam vam detaljno objasniti situaciju pa vas molim da mi se jave fanovi ovih ribica ili bilo tko ko ima kakvih iskustva s oskarima jer je internet dosta skrt s njima a najbolja je informacija iz prve ruke.


 Unaprijed hvala, Marino, Valpovo .


 

Offline Njuška

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1492
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Rijeka
Oskari
« Odgovori #1 u: Siječanj 18, 2006, 00:51:00 prijepodne »
Rijeka / Hrvatska
...nakon duge i teške muke dobio sam internet...

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Oskari
« Odgovori #2 u: Siječanj 18, 2006, 08:39:00 prijepodne »


ne hrani se a iz analnog otvora mu izlazi nesto kao neki proziram konac


Ovo zvuči kao hexamita...


A inače, za 10 oskara kada porastu ni 1000 litara baš i nije neka litraža.. otprilike je za par minimalno 300 litara..

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Oskari
« Odgovori #3 u: Siječanj 18, 2006, 09:12:00 prijepodne »


da, izgleda da je hexamita u pitanju (crijevni parazit), nije strašno, vrlo uspješno se liječi Medazolom tabletama koje kupiš u ljekarni,...250 mg/50 litara vode

Offline Dilurekba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 518
  • Lokacija: Zagreb
Oskari
« Odgovori #4 u: Siječanj 18, 2006, 12:35:00 poslijepodne »
Tako je, rijec je o hexamiti i odi brze u apoteku po medazol tablete. Cijena je 10-20kuna.

Koncentracija medazola je ova koju je Antimon napisao a tijekom lijecenja potrebno je povisiti temperaturu na 30-31°C i ta tri dana im ne davati nista za jest. Nakon ta tri dana promjenis 35-50% vode. Iducih par dana pratis stanje i ako nema pomaka opet tretman medazolom makar vjerujem da ce iz prve upalit (barem kod mene je).

Inace 10oskara i 3 širane je puno previse za akvarij od 260L. U takav akvarij maksimalno ide jedan odrasli par oskara, sve preko toga nevalja.


Offline Dilurekba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 518
  • Lokacija: Zagreb
Oskari
« Odgovori #5 u: Siječanj 18, 2006, 12:36:00 poslijepodne »
inace dosta o oscarima mozes saznati na http://www.oscarfish.net

Offline Marino P.

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Oskari
« Odgovori #6 u: Siječanj 18, 2006, 16:16:00 poslijepodne »
Hvala na savjetima,to je ta bolest i ima lijeka,a sta poduzeti da do bolesti ne dodje?Da li ona dolazi od nepravilne prehrane,ima li kakve prevenzive da do nje uopce i ne dodje?Cime ih vi hranite i kako?Cinjenica je da su oni prozdrvljivci i da jedu sve i kada god im se da.Jedni kazu jednom dnevno,drugi svaka dva-tri sata po malo pa ti sad znaj kako.A za njihov broj u akvariju,pa vidjet cemo,ako ne upali s lijekom,kako je krenilo taman ce ih toliko i ostati.Procitao sam da se ne moze ocijeniti koje je muzjak a koje zenka i da se na mrijest ceka i do dvije tri godine.Da li su se nekom izmrijestili oskari u akvariju?
 

Offline Marino P.

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Oskari
« Odgovori #7 u: Siječanj 19, 2006, 22:44:00 poslijepodne »
 Daj ljudi,jel se vi to sSala ili zbilja?alite,pa medazol tablete su vrsta vaginaleta (medazol-antiinfektivni lijek i antiseptik u ginekoloskoj primjeni),nema ga u poljoprivrednim nego se iizdaju samo na recept ljekarnama?
 

Offline Chryseis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 357
    • http://www.myspace.com/chry5eis
Oskari
« Odgovori #8 u: Siječanj 19, 2006, 22:59:00 poslijepodne »
Tretman kod riba koje toleriraju višu temperaturu je podizanje na 33-35 C uz dodavanje Flagyl-a,metronidazol,250 mg/50 litara vode,tri do pet dana.Efikasan je i Gabrocol.

Offline Dilurekba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 518
  • Lokacija: Zagreb
Oskari
« Odgovori #9 u: Siječanj 20, 2006, 08:35:00 prijepodne »

Citat: Marino P.
Daj ljudi,jel se vi to sSala ili zbilja?alite,pa medazol tablete su vrsta vaginaleta (medazol-antiinfektivni lijek i antiseptik u ginekoloskoj primjeni),nema ga u poljoprivrednim nego se iizdaju samo na recept ljekarnama?

nije sala, makar kad sam ja uzimao nije trebao recept. Ako ne nabavis u ljekarni javi se, imam ja jos jednu kutiju medazola pa ti dam kolko ti treba. Samo brzo nabavi taj lijek jer svaki dan se povecava mogucnost da ti ribe nece prezivit.

Offline Marino P.

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Oskari
« Odgovori #10 u: Siječanj 20, 2006, 20:57:00 poslijepodne »
 Evo,poslusao;ustvari,natjerao zenu u apoteku po lijek na slobodno,30 kuna 10 tableta.Zanima me nacinupotrebe.Po litrazi trebam 5 tableta posto je zapremina 260 litara,kako da ih doziram?Razmrvim u par litara vode i jednostavno bacim ili kako?
 

Offline Dilurekba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 518
  • Lokacija: Zagreb
Oskari
« Odgovori #11 u: Siječanj 20, 2006, 21:27:00 poslijepodne »
Nabavi nekumalu flasicu, razmrvis tablete i ulijes tople vode dase prije otopi. To sve promuckas i ulijes u akvarij. Ako imas aktivni ugljen u filteru izvadi ga jer inace lijek nema svrhe. Temperatura neka budeoko 30-31C. Nakon tri dana javi stanje pa cemo vidit sta dalje. Zelim Ti puno uspjeha u ljecenju

Offline Marino P.

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Oskari
« Odgovori #12 u: Siječanj 20, 2006, 22:42:00 poslijepodne »
 Evo upravo napravih kako mi savjetovase pa cemo vidjeti,jedino sto je voda trenutno 27.
 

Offline shadow_x

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1156
    • http://www.google.com
Oskari
« Odgovori #13 u: Siječanj 23, 2006, 13:58:00 poslijepodne »


Citat: Dilurekba
Ako imas aktivni ugljen u filteru izvadi ga jer inace lijek nema svrhe.



Kolko ja znam bilo bi najbolje da uopce nema ugljen u akvariju sa
oskarima jer se tako smanjuju sanse de cu mu se pocet radit rupe u glavi

Edited by: shadow_x
 

Offline PaRTiZaN

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 88
Oskari
« Odgovori #14 u: Siječanj 23, 2006, 15:26:00 poslijepodne »
 
Citat: Marino P.
 



Evo ti  jedan link  o mrijesu:
 http://www.akvaristika.org/forum/forum_posts.asp?TID=2363&KW =mrest+oskara

i evo ti ostali linkovi  sve  sto se pisalo o oskarima:

 http://www.akvaristika.org/forum/search.asp?KW=mrest+oskara& SM=1&SI=PT&FM=0&OB=1&Submit=Po%E8ni+sa+pretragom


i ovaj link:

 http://www.ciklidi.com/ciklidi/astronotus/ciklidi_astronotus .shtml
Akvarijum od 250Litara vanjski filter sa 5 oskarima(2 albina i 2 red tigera  oko 23cm)
Cuvao sam od gupa,zlatnih,mrjestio skalare,diskuse...

Offline Dilurekba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 518
  • Lokacija: Zagreb
Oskari
« Odgovori #15 u: Siječanj 23, 2006, 21:50:00 poslijepodne »

Citat: shadow_x


Citat: Dilurekba
Ako imas aktivni ugljen u filteru izvadi ga jer inace lijek nema svrhe.



Kolko ja znam bilo bi najbolje da uopce nema ugljen u akvariju sa
oskarima jer se tako smanjuju sanse de cu mu se pocet radit rupe u glavi


neznam, ja u nijednom akvariju nisam imao akt. ugljen tako da neznam.

Offline Marino P.

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Oskari
« Odgovori #16 u: Siječanj 26, 2006, 18:51:00 poslijepodne »
Danas mi je uginuo i drugi bolesni oskar,izgleda da sam zakasnio sa primjenom lijeka.Dakle,imao sam ih sedam,na dva sam primjetio simotome bolesti i nisam ih uspio izlijeciti.Ovi sto su ostali izgledaju zdravo,razigrani su,veselo plivaju,tako da im ne stavljam tablete,jedino sto im jos drzim temperaturu vode oko 30 stupnjeva.Decki,hvala na savjetima,zato imamo ovakve forume da nesto naucimo i ako mozemo da pomognemo drugima.Cujemo se.