Travanj 27, 2024, 20:11:28 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Vanjski filter - pomozite  (Posjeta: 2587 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline adrianosekanina

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 31
  • Spol: Muški   Dob: 28
  • Lokacija: Pula
    • Moj YouTube Kanal
Vanjski filter - pomozite
« u: Veljača 27, 2014, 12:41:08 poslijepodne »
Pozdrav, evo mene nakon dužeg vremena :D
u zadnjih tjedan dana dobio sam oko 3 akvarija i trenutno radim na tome da od jednog manjeg "10L" napravim vanjski filter za svog 70Litraša

imam neku šemu u glavi ali neznam kako to ostvariti.
pa ako možete da mi vi objasnite kako sve to napraviti jer nije da mi je drago u akvariju gledat: Filter,grijač,termometar... nego sve bi to stavio u taj vanjski filter

a ovo je baš ono što mi treba:


sad me zanima kako je napravio to da mu ne dolazi do prelijeva vode nego pri kraju mozete viditi da mu voda doslovno stane i bude na toj jednoj razini.

Pa bih molio ako mozete objasniti cijeli proces..."objašnjavajte detaljno" :D HVALA <3
<3 Kad su moje životinje sretne, sretan sam i ja <3

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Vanjski filter - pomozite
« Odgovori #1 u: Veljača 27, 2014, 14:55:40 poslijepodne »
nemam volje gledati cijeli video pa sam mozda nesto i propustio, ali....

ako imas sump, moras imati neki sistem preljeva u glavnom akvariju. dali ces busiti dno glavnog akvarija i praviti overflow box, dali ces raditi preljev od pleksija ili cijevi, svejedno je /recimo/,ali bez njega to ne ide.

a na kraju je napravio da mu ne dolazi do preljeva vode upravo - preljevom u akvariju /glavnom/ koji diktira koliko vode ce se izliti u sump (donji akvarij) u slucaju prestanka rada pumpe.

i to je to, detaljno to objasniti je nemoguce u par rijeci, googlaj diy overflow, sump i slicne pojmove pa ces shvatiti. takodjer, u dijelu "morska akvaristika" imas barem 20 primjera kako se to radi, iako se u morskoj vecina (ako ne i svi) orijentiraju na busenje dna glavnog akvarija kao sistem dovoda vode do sumpa.

Offline Vran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 456
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Vanjski filter - pomozite
« Odgovori #2 u: Veljača 27, 2014, 18:47:04 poslijepodne »
Ja sam sebi za svoj juwel 60 (54litre) napravio filter od 10 litrenog akvarija. Nemam ovoliko pregrada kao na filmiću ne kužim kaj će mu ove uske, ja imam tri komore. Filter mi nije sump nego mi stoji iza akvarija i u visini akvarija. Do izlijevanja ne može doći jer funkcionira po zakonu spojenih posuda. Znači visinu filtera  (ja sam ga podlagal stiroporom) staviš da u slučaju nestanka struje ili ako pumpa rikne filter mora primiti vodu iz akvarija dok se oba nivoa ne izjednače, malo nezgrapno objašnjenje, ali ima na forumu puno bolje objašnjeno, potraži malo.
Ako ti se zaštopa usis odnosno dovod vode u filter najgore kaj ti se može dogoditi je da ti rikne pumpa.

Najveći problem kod ovog modela mi je bilo dobiti protok odnosno ulaz-izlaz vode da mi pumpa ne ostane na suhom. Tu se treba puno igrati. Doma imam milion pumpi i cijevi i skoro jedan dan mi je trebalo da sve uskladim.
Na kraju kao pumpu imam Eheim Compact 1000 smanjenu na 3/4 protoka:
http://www.aquashop.hr/Product-Eheim-Compact-1000_283.aspx?gid=43

Za usis vode koristim dvije cijevi 12/16 i tako sam dobio odličan protok, razina vode u filteru mi je uvijek ista.

« Zadnja izmjena: Veljača 27, 2014, 18:50:12 poslijepodne od Vran »
Humor prenosi dušu preko ponora i uči je da se igra vlastitom boli. -Anselm Feuerbach

Offline adrianosekanina

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 31
  • Spol: Muški   Dob: 28
  • Lokacija: Pula
    • Moj YouTube Kanal
Odg: Vanjski filter - pomozite
« Odgovori #3 u: Ožujak 01, 2014, 03:04:31 prijepodne »
- Eto ja sam malo proguglao i youtubao i neke stvari naucio
Tako da se uskoro bacam na posao

A JOB je:
U planu imam napraviti akvarij od A do Ž
Da zvučim kao neki PRO. "Započinjem projekt" koj bi trebao po mojim zamislima biti pre dobar :D

Neču ništa još otkrivat prije vremena samo cu reci 70 L ;)
<3 Kad su moje životinje sretne, sretan sam i ja <3

Offline ZDmarinero

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 268
  • Spol: Muški   Lokacija: Zadar
Odg: Vanjski filter - pomozite
« Odgovori #4 u: Ožujak 01, 2014, 13:36:23 poslijepodne »
Ja sam sebi za svoj juwel 60 (54litre) napravio filter od 10 litrenog akvarija. Nemam ovoliko pregrada kao na filmiću ne kužim kaj će mu ove uske, ja imam tri komore. Filter mi nije sump nego mi stoji iza akvarija i u visini akvarija. Do izlijevanja ne može doći jer funkcionira po zakonu spojenih posuda. Znači visinu filtera  (ja sam ga podlagal stiroporom) staviš da u slučaju nestanka struje ili ako pumpa rikne filter mora primiti vodu iz akvarija dok se oba nivoa ne izjednače, malo nezgrapno objašnjenje, ali ima na forumu puno bolje objašnjeno, potraži malo.
Ako ti se zaštopa usis odnosno dovod vode u filter najgore kaj ti se može dogoditi je da ti rikne pumpa.

Najveći problem kod ovog modela mi je bilo dobiti protok odnosno ulaz-izlaz vode da mi pumpa ne ostane na suhom. Tu se treba puno igrati. Doma imam milion pumpi i cijevi i skoro jedan dan mi je trebalo da sve uskladim.
Na kraju kao pumpu imam Eheim Compact 1000 smanjenu na 3/4 protoka:
http://www.aquashop.hr/Product-Eheim-Compact-1000_283.aspx?gid=43

Za usis vode koristim dvije cijevi 12/16 i tako sam dobio odličan protok, razina vode u filteru mi je uvijek ista.

slažem se! najveći problem ti je ako ti pumpa ostane na suho!  a to će se dogoditi ako su isti promjeri cijevi na ulazu i izlazu!


Offline ante78

  • Trade Count: (+12)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 458
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: NOVA GRADIŠKA
Odg: Vanjski filter - pomozite
« Odgovori #5 u: Ožujak 01, 2014, 14:19:19 poslijepodne »
https://www.youtube.com/watch?v=RJ22tsYQvtE&feature=youtu.be

ovako je kod mene grijać unutra u 1 komori u drugoj filter matrijal i u trećoj pumpa koja vraca vodu nazad rjeseno s cjevi za nažbuknu
visina filtra mora bit iste visine akvarijabaš radi preljevanja da se ne preljeva  ,pumpa u 3 komori do polovice u vodi filter perem jednom mjesecno
« Zadnja izmjena: Ožujak 01, 2014, 14:22:38 poslijepodne od ante78 »

Offline adrianosekanina

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 31
  • Spol: Muški   Dob: 28
  • Lokacija: Pula
    • Moj YouTube Kanal
Odg: Vanjski filter - pomozite
« Odgovori #6 u: Ožujak 02, 2014, 01:12:10 prijepodne »
Aha, a moze objasnjenje za ovu caku sto je na videu. on ima filter akvarij ispod akvarija i sve mu funkcijonira O.o ?
to bi zelio napravit...jer u projektu mi je napraviti akvarij od 70 L i da se nis ostalo ne vidi...sve bi posakrivao u ormar tj. ispod stola i tako to...ako je to moguce nekako sklepat :) i kako znati koju sirinu cijevi ide na dovod a koja sirina na odvod? :)
<3 Kad su moje životinje sretne, sretan sam i ja <3

Offline ante78

  • Trade Count: (+12)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 458
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: NOVA GRADIŠKA
Odg: Vanjski filter - pomozite
« Odgovori #7 u: Ožujak 02, 2014, 08:57:11 prijepodne »
filter je kraj prozora poljepljen s crnom folijom i u visini je s akvarijem ,poklopac je nesto veci pa se cini da je akvarij viši od filtra ali nije

« Zadnja izmjena: Ožujak 02, 2014, 09:08:06 prijepodne od ante78 »

Offline ante78

  • Trade Count: (+12)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 458
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: NOVA GRADIŠKA
Odg: Vanjski filter - pomozite
« Odgovori #8 u: Ožujak 02, 2014, 08:59:32 prijepodne »
Aha, a moze objasnjenje za ovu caku sto je na videu. on ima filter akvarij ispod akvarija i sve mu funkcijonira O.o ?
to bi zelio napravit...jer u projektu mi je napraviti akvarij od 70 L i da se nis ostalo ne vidi...sve bi posakrivao u ormar tj. ispod stola i tako to...ako je to moguce nekako sklepat :) i kako znati koju sirinu cijevi ide na dovod a koja sirina na odvod? :)

stavi ispod i imat ces poplavu sigurnu,nestanak struje i slicno stavi ga iza akvarija

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Vanjski filter - pomozite
« Odgovori #9 u: Ožujak 02, 2014, 09:26:10 prijepodne »
kako ti je kolega damir napisao, za to ti treba overflow.  najbolje i najsigurnije je kad busis dno ili stranicu ali posto nevjerujem da ces to raditi onda nesto poput ovoga:


ima puno ideja i objasnjenja po netu kako su to drugi vec radili.. postoje i kupovni overflovi sto vode vodu preko ruba ali za taj novac se moze kupiti i mali eksterni filter pa se bas i neisplati, pogotovo ne na 70l akvariju.
sump je super, mozes staviti svu opremu u njega, puno filter medija, itd, samo je problem to sve napraviti da dobro funkcionira i da nema puno buke, pogotovo ako nisi iskusan.. problem kod ovi overflowa sto idu preko ruba sto moze doci do 'zaglavljivanja' pa da ti se aq neprelije, to se moze rjesiti dobrom izvedbom i u svakom slucaju tu i tamo ga se treba provjeravati.. a i dok se radi sump/filter napravi se manja komora za povratnu pumpu tako da se ona isprazni u slucaju prestanka rada sifona i pumpa ostane na suhom..bolje to nego poplava..  treba racunat i na visinu vode sumpu, tj, koliko overflow duboko vuce iz akvarija pa da i sump moze 'popiti' tih par cm razlike dok pumpa neradi.
-u principu ti treba negdje duplo veci dijametar cijevi  za dovod, nego ona za povrat vode u akvarij. ali i na samu pumpu bi trebao stavit neki regulator, ventil, da se moze podesiti kolicina protoka. i racunaj da u slucaju nestanka struje, prestanka rada pumpe, ako je dovodna cijev u akvariju ispod povrsine vode onda se i tu stvara sifon koji ce povuci vodu nazad dolje, tako da bi najbolje bilo staviti i nepovratni ventil, osim sto je pametno i tu povratnu cijev uvjek drzati blizo povrsine vode a ne duboko u akvariju(svaki ventil se moze zaglaviti)