Ožujak 29, 2024, 09:19:59 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: mocvarni varan?  (Posjeta: 2210 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline adrijan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
mocvarni varan?
« u: Veljača 11, 2007, 00:40:00 prijepodne »
Zanima me o tom varanu! Vidio sam ga u pet-shopu u drvinju, al tam neznaju bas nes o njemu! Na netu mogu nac sam o komodo, plavim, austarlskim ali nista o mocvarnom varanu! Pa ako netko nesto zna o drzanju,velicini, prehrana ili ako netko ima nekakav link! Opcenito me zanima, ali nebi se ni zalio da imam jednog! Hvala
 

Offline zoolog

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
mocvarni varan?
« Odgovori #1 u: Veljača 11, 2007, 02:08:00 prijepodne »


Močvarni varan? Hm hm, evo primjer zašto uvik triba zapisatznanstveni naziv, sad bi ga locira bez zezancije. Ima više varana koji su vezani za vodu (npr. Varanus indicus, V. niloticus, V. mertensi), a kojeg teraristi zovu močvarni, neman pojma...možda netko drugi zna? Imaš sliju možda?


Evo ti odličan link za varane. Klikni na englesku verziju i onda na 'species account'. Tu imaš info o svim živim vrstama i uzgoju


http://www.monitor-lizards.net/Edited by: zoolog

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
mocvarni varan?
« Odgovori #2 u: Veljača 11, 2007, 06:30:00 prijepodne »
na naski ti je varan mangrovskih mocvara... radio sam u pet centru... sta te zanima
R-46

Offline Striček Matija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3456
mocvarni varan?
« Odgovori #3 u: Veljača 11, 2007, 09:27:00 prijepodne »
u drvinju je koliko se sjećam varanus indicus... bolestan i ima opekline na više mjesta... dal je to zaliječeno nemam pojma... koliko se sjećam takav ima u tukanu...samo puno zdraviji mislim...

naraste do metar i pol... veći dio toga je rep.. treba dosta veliki kavez... temperatura oko 29'+..na hot spotu oko 35'C

treba "bazenčić" za vodu...visoke grane u terariju....

od hrane manji glodavci..insekti...



Offline LeeMoon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 660
mocvarni varan?
« Odgovori #4 u: Veljača 11, 2007, 11:18:00 prijepodne »
varan u pet centru je u katastrofalnom stanju. i do nedavno je bio u katastrofalnim uvjetima, sad su ga prebacili u malo veci terarij
 

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
mocvarni varan?
« Odgovori #5 u: Veljača 11, 2007, 11:41:00 prijepodne »


Citat: Strichek Matija
u drvinju je koliko se sjećam varanus indicus... naraste do metar i pol... veći dio toga je rep.. treba dosta veliki kavez...



Točno, u pitanju je V. indicus. Međutim, krajnja veličina ove vrstevarana dosta ovisi o lokalitetu s kojega potječe. Primjerci V. indicus koje možete vidjeti u Hrvatskim ZOO- shopovima su uvezeni sa Solomonskih otoka, a taj varijetet naraste max. do 100cm. U svakom slučaju ovaj varan (kao i ostali pripadnici porodice Varanidae) je iznimno aktivan gušter i zahtjeva prostran terarij - za ovu vrstu tropski terarij dimenzija 200x100x100cm sa "bazenom" od barem 70x40x30cm koji treba redovito čistiti jer će varani uglavnom obavljati nuždu u vodi.


Uvjeti u kojima drže te jadne životinje u dućanima su ispod svake kritike...

Offline adrijan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
mocvarni varan?
« Odgovori #6 u: Veljača 11, 2007, 20:31:00 poslijepodne »
Citat: zoolog



Evo ti odličan link za varane. Klikni na englesku verziju i onda na 'species account'. Tu imaš info o svim živim vrstama i uzgoju


http://www.monitor-lizards.net/





Ovdje nisam nasao za ovog o kojem pricamo dakle v. indicus ali hvala svejedno! Ugrubo je to to sta me zanima, jos odprilike zivotni vijek bi me zanimao oko 15, 20 god?? Gdje je u zagrebu taj tukan ducan, da ga odem pogledat?? Znaci moze se hranit misevima koji se mogu za pocetak nabavit u pet-shopovima! Znaci lijepo bi mu bilo slozit i za penjat grane, hranit se moze i ribicama koliko sam nacuo i kao suhom hranom za pse?? Znaci uvb, uva lampa?! Osim u ducanima ako jednog dana koji bi i mogao bit uskoro odlucim ga uzet, gdje bi se mogao narucit odnosno nabavit??I sigurno je bolje nabavit sto mladeg? Nebi smio imat dostup svjetlu u terariju (sto se tice prije navedenih opeklina)??
 

Offline zoolog

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
mocvarni varan?
« Odgovori #7 u: Veljača 11, 2007, 21:03:00 poslijepodne »


Citat: adrijan



Ovdje nisam nasao za ovog o kojem pricamo dakle v. indicus ali hvala svejedno!





Adrijane, pardon zaboravia san ti reć daje V.indicus svrstan u 'podrod' ili granu: EUPREPIOSAURUS po modernoj evolucijskoj sistematici.


Vrati se na website i pogledaj na 'species account' pod Euprepiosaurus. Tu ćeš nać indicusa i sve živo o njemu i držanju...


E još jedna stvar, negdi san pročita da se puno V. doreanus-a krivo prodaje pod imenom V. indicus, tako da uvik pazi šta nabavljaš. Mog su prijatelja zeznili za dosta skupu zmiju- napišu jedno, a zapravo dobiješ drugo, motherfu....sEdited by: zoolog

Offline adrijan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
mocvarni varan?
« Odgovori #8 u: Veljača 12, 2007, 16:00:00 poslijepodne »
Hvala lijepa!