Travanj 20, 2024, 01:35:59 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Svjetlosno zagađenje  (Posjeta: 3822 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Rossonero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1489
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Split
  • Malawi & Tanganyika
    • Hrvoje Jukica Photography
Svjetlosno zagađenje
« u: Travanj 20, 2006, 21:40:00 poslijepodne »
Veseli me ova nova tema u forumu!

Ja bih pričao o nečemu, o čemu nažalost ne možemo odlučivati niti spriječiti ali svi oni koji daju svoj najmanji doprinos, kao i u svemu, napravit će puno.


OSNOVNO O PROBLEMU SVJETLOSNOG ZAGAÐENJA

Svaku emisiju svjetlosti u prostor koji nije potrebno osvjetljavati nazivamo svjetlosnim zagađenjem. Svjetlosno zagađenje najčešće čini loše postavljena odnosno neekološka javna rasvjeta koja uglavnom osvjetljava sve okolo i poviše sebe.

Postoji nekoliko desetaka vrlo bitnih čindbenika na koje ova vrsta zagađenja izrazito djeluje, no kao astronom amater, ponajprije bih naveo problem gubitka noćnog neba. Naime, nekada je iz srca svakog našeg grada bilo moguće promatrati zvijezde i objekte dubokog svemira a danas, kada svjetlosno zagađenje pomalo ali sigurno neizmjernom brzinom juri prema svom vrhuncu, to više nije moguće. Osim Mjeseca te nekoliko svijetlijih planeta i najsjajnijih zvijezda, vidi se samo snažni i gusti oblak svjetlosti. Astronomi i svi ljubitelji noćnog neba moraju od takvih sredina prevaliti i preko 50 km kako bi konačno mogli uživati u uzbuđenjima i ljepotama što nam pruža nebo.

Vrijeme je da se okrenemo i prema ostalim problemima koje donosi svjetlosno zagađenje. Neka istraživanja su pokazala da godišnje ugine nekoliko milijuna ptica, kukaca i ostalih životinja upravo zbog svjetlosnog zagađenja. Svjetlosno zagađenje najviše smeta pticama prilikom njihove seobe kada se učestalo gube u vremenu i prostoru. Zamislimo kako je pticama koje se gnijezde u ili u blizini grada koje se usred noći bude i kreću u potragu za hranom misleći da je zora. Takve ptice bivaju iscrpljene i neispavane te potom ugibaju. Zapitajmo se, kada smo posljednji put vidjeli krijesnicu? Vrlo sličan problem ima i cijeli biljni svijet koji je izložen nepotrebnom svjetlošću.

O ostalim astronomskim, biološkim, ekonomskim, kultorološkim, pravnim, sigurnosnim i teološkim posljedicama koje nam donosi svjetlosno zagađenje, pročitajte na http://www.lightpollution.org.

RJEŠENJE

Rješenje je zapravo vrlo jednostavno. Problem svjetlosnog zagađenja rješavaju ekološka rasvjetna tijela (full cut off) koja će emitirati svjetlo samo tamo gdje je potrebno, bez štetnog blještanja i štetnog djelovanja na nebo. Ekološka rasvjetna tijela su zapravo dosta jeftinija, ekonomičnija i jednostavnija za održavanje. Sa ekološkom rasvjetom se u prosjeku uštedi i do 35% električne energije.
Hrvoje - Split

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Svjetlosno zagađenje
« Odgovori #1 u: Travanj 20, 2006, 21:45:00 poslijepodne »

Citat: Rossonero
Zapitajmo se, kada smo posljednji put vidjeli krijesnicu?
zbilja,... ima sigurno 15-ak godina,...

Offline Rossonero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1489
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Split
  • Malawi & Tanganyika
    • Hrvoje Jukica Photography
Svjetlosno zagađenje
« Odgovori #2 u: Travanj 20, 2006, 22:14:00 poslijepodne »
Evo kako izgleda moj grad slikan sa podnožja Mosora točno u ponoć...

Hrvoje - Split

Offline Fenix

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1046
Svjetlosno zagađenje
« Odgovori #3 u: Travanj 21, 2006, 00:39:00 prijepodne »
Koma!!



P.S

Jako dobra slika
Zagreb/Malešnica

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Svjetlosno zagađenje
« Odgovori #4 u: Travanj 21, 2006, 08:48:00 prijepodne »
samo jedno malo iskustvo - rossonero je maher u astronomiji i svaka čast na tome - a jednog ću dana i ja imati onakvu cjevčinu kao on (dobsonov reflektor, DIY ako se ne varam) - za sad moj je dalekozor običan DIY copyscope koji mi radi bolje od sh*ta koji je moja klinka dobila za roćkas (a koštao je 50 puta više love). čak i u malom gradu kao što je Čakovec teško se mogu vidjeti zvijezde (a kamoli magline ili neki malo dalji objekti) i tek prošlog ljeta počeo sam razmišljati o svjetlosnom zagađenju i koja je to nevolja za svijet - čovječe pa danas astronomi da bi promatrali zvijezde moraju putovati desetke kilometara od svog grada kako bi iznad njih bilo zvjezdano nebo

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Svjetlosno zagađenje
« Odgovori #5 u: Travanj 21, 2006, 10:37:00 prijepodne »
Blažena Jaska, svaku večer vidim zvijezde, krijesnicu sam neki dan vidio, a 30min vožnje sam do ZGa...

Što se zagađenja tiče, prvi problem koji se ovdje javlja je neinformiranost javnosti i vlade koja donosi zakone.



Offline lula

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1475
Svjetlosno zagađenje
« Odgovori #6 u: Travanj 21, 2006, 11:51:00 prijepodne »
Slika izgleda super. Al ga svjetlite ko u Betlehemu
Varaždin / Hrvatska

Offline Rossonero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1489
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Split
  • Malawi & Tanganyika
    • Hrvoje Jukica Photography
Svjetlosno zagađenje
« Odgovori #7 u: Travanj 21, 2006, 16:02:00 poslijepodne »
 
Citat: Elena & Davor
(dobsonov reflektor, DIY ako se ne varam)


Je, 250/1350 a imam i jednog manjeg, 170/900. Samo imamo malo drugačiji naziv za DIY, ATM (Amateur Telescope Making)  
Hrvoje - Split

Offline Rossonero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1489
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Split
  • Malawi & Tanganyika
    • Hrvoje Jukica Photography
Svjetlosno zagađenje
« Odgovori #8 u: Travanj 21, 2006, 16:07:00 poslijepodne »
 
Citat: Stina
Blažena Jaska, svaku večer vidim zvijezde, krijesnicu sam neki dan vidio, a 30min vožnje sam do ZGa...
Što se zagađenja tiče, prvi problem koji se ovdje javlja je neinformiranost javnosti i vlade koja donosi zakone.



Bio sam gore... Jaska je OK ali daleko od blaženstva. Naime, možda će uvjeti odgovarati onima koji nisu toliko zahtjevni ali...

Inače, U blizini Jaske su nedavno postavljene ekološke svjetiljke      

Nadalje, nebi htio da se ovaj problem zaustavi samo na astronomiji... mnogi pate zbog svjetlosnog zagađenja.

Sjećate li se da je neka gospođa tužila svoju općinu jer su joj postavili javnu rasvjetu odmah do kuće pa je na taj način rasvjeta, pošto je užasno napravljena, usred noći osvjetljavala njenu sobu. Naravno, na sudu je dobila spor.

Nitko nije protiv svijetla, štoviše, bolje da ga ima ali u normalnim količinama i na način da se postavi rasvjeta koja će isključivo osvjetljavati ono ispod sebe, a ne sa strane i poviše.
Hrvoje - Split

Offline ninci

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1232
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pustike, Turopolje
Svjetlosno zagađenje
« Odgovori #9 u: Travanj 24, 2006, 10:33:00 prijepodne »


a ekipo po većim gradovima...


koliko često čujete ptice, prvenstveno kosove koji pjevaju čitavu, baš čitavu noć????!


ja svaki put kad ne spavam...
Pustike, Turopolje