Svibanj 22, 2024, 01:17:59 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Gambuzije na Cresu.  (Posjeta: 23475 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Max....sz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2222
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Ex. Roštiljator
    • Max Juhasz - Photography
Gambuzije na Cresu.
« u: Svibanj 06, 2008, 01:09:34 prijepodne »
Iskoristivši priliku za prvomajske praznike, utekoh iz Zagreba put Cresa i bauljajuć tim prekrasnim otokom ne odolih a da ne posjetim par poznatih škrapa sa Gambuzijama  ;D  :D.
Ženski pokret je prava stvar, naročito ako je ritmičan.

Offline TiTech

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1178
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Pula
  • North & Central America
    • Akvarij.NET
Odg: Gambuzije na Cresu.
« Odgovori #1 u: Svibanj 06, 2008, 02:44:59 prijepodne »
Lijepo, lijepo... Gdje je to na Cresu? Mogo bi svratit kad sam sljedeci put tamo. Inace gambuzije plivaju u obiteljskom ribnjaku sa koi-ma i zlatnim, a ulovljene su u lokvi u blizini Labina.

Offline zoolog

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
Odg: Gambuzije na Cresu.
« Odgovori #2 u: Svibanj 06, 2008, 04:33:15 prijepodne »
Samo za informaciju citateljima foruma...Gambuzija je vrlo opasna invazivna vrsta jer istrebljuje sve zivo gdje god se unese.
Pogotovo su u opasnosti autohtoni vodenjaci i drugi vodozemci. Osim toga, ova riba prozdire prirodne neprijatelje komaraca, pa se broj
komaraca unosom gambuzije zapravo povecava. Bolje je u pustit da se u ribnjak nasele autohtone zivotinje koje prirodno zive u okolici nego ista
unositi (a unosenje ne-autohtonih vrsta je i strogo ZAKONSKI ZABRANJENO) jer moze doci do ekoloske katastrofe. Na Cresu zive prekrasni
vodenjaci Triturus vulgaris meridionalis i vise vrsta zaba i bilo bi steta kad bi nestali.
« Zadnja izmjena: Svibanj 06, 2008, 05:30:32 prijepodne od zoolog »

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: Gambuzije na Cresu.
« Odgovori #3 u: Svibanj 06, 2008, 07:47:13 prijepodne »
A otkud je uvezena ta Gambuzija?
Ja sam čital da su i sunčanica i patuljasti som uvezeni, a ima ih na tone kod nas. :a042:
Zabok

Offline schox

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 735
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: ZAGREB
Odg: Gambuzije na Cresu.
« Odgovori #4 u: Svibanj 06, 2008, 08:11:45 prijepodne »
issse...jeste vidli ovu zadnju sliku ?!
Pa tu nije dno posaugano...nikad  :D

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Gambuzije na Cresu.
« Odgovori #5 u: Svibanj 06, 2008, 08:22:28 prijepodne »
Zoolog je u pravu ..Gambusije su zbilja zlo živo, jednako kao i sunčanice i patuljasti somići ( koji su iz Sj.Američije) ..Ako se ne varam gambusije su donesene kod nas radi uništavanja komarca malaričara ( o da , i toga je kod nas bilo )

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: Gambuzije na Cresu.
« Odgovori #6 u: Svibanj 06, 2008, 09:01:29 prijepodne »
Uvijek me fascinira sposobnost nekakve štetočine da se prilagodi novom okolišu!  >:(
Ne boj se da bi se diskusi naselili kod nas... :roll:
Zabok

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Gambuzije na Cresu.
« Odgovori #7 u: Svibanj 06, 2008, 09:19:19 prijepodne »
Inače, priču o alohtonim vrstama, uz pokazni akvarij, možete čuti na AKTERu od strane Udruge studenata biologije BIUS  8)

Offline Black Tiger

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 408
Odg: Gambuzije na Cresu.
« Odgovori #8 u: Svibanj 06, 2008, 12:31:06 poslijepodne »
Živjela biologija i BIUS. :klap:
NJihova sekcija za ribe ima zbilja velike znalce, tako da će i njihovo predavanje biti savršeno, a za sve koji se nisu upisali na fakultet a zanima nih biologija neka dođu na AKTER jer će biti ljudi sa biologije koji će pretstaviti Prirodoslovno-matematički fakultet točnije Biološki odsjek, sa svim svojim smjerovima među kojima je i moj.

Sorry na offtopicu ali morao sam ih pohvalit.
Novi Zagreb/Siget
West African Biotope

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Gambuzije na Cresu.
« Odgovori #9 u: Svibanj 06, 2008, 12:36:04 poslijepodne »
Gambuzije sam ja imao nekih pola godine uhvaćenih na Vranskom jezeru. Ne preporućam ih držati sa niti jednom drugom tropskom vrstom znači samo zasebni akvarij. Razlog? Izuzetna agresivnost nerazmjerna sa veličinom te ribice. ;)

Offline zoolog

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
Odg: Gambuzije na Cresu.
« Odgovori #10 u: Svibanj 06, 2008, 14:20:26 poslijepodne »
Zoolog je u pravu ..Gambusije su zbilja zlo živo, jednako kao i sunčanice i patuljasti somići ( koji su iz Sj.Američije) ..Ako se ne varam gambusije su donesene kod nas radi uništavanja komarca malaričara ( o da , i toga je kod nas bilo )

Da, nazalost je tako. Donili su ih ljudi koji blage veze nemaju o ekologiji. Ironija je u tome sta su je unijeli da se rijese licinki komaraca, a dogodilo se upravo obrnuto: gambuzija je pojela prirodne grabezljivce koji se hrane licinkama komaraca. Osim sta se broj komaraca povecao, gambuzija je istrijebila autohtone vodozemce, a dovedene su u opasnost i autohtone vrste riba
Na primjer, u lokvama oko Perkovica gdje su prije zivjeli endemicni mali vodenjaci T. vulgaris dalmaticus doslo je do ekoloske katastrofe unosom gambuzije - ova invazivna riba istrijebila je vodenjake i njih vise tamo nema. Zalosno je da o ovim stvarima nitko ne informira ucenike na nastavi biologije, a upilaju ih s dosadnim stvarima koje im nikad nece trebati u zivotu. Hrvatska - zemlja znanja HAHA :down:

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Gambuzije na Cresu.
« Odgovori #11 u: Svibanj 06, 2008, 14:27:49 poslijepodne »
Sa ogradom da sam laik-samo hobista ono što sam čitao o učinku gambuzije na komarce je da poslije uvođenja gambuzije u naše vode malarija je išćezla.  Pretpostavljam da to IMA veze sa nestankom komaraca. Zato ako zoologu nije teško da objasni svoju tvrdnju da ima sve više komaraca ulaskom gambuzije..jer fali mi poveznica sa nestankom malarije..?

Offline zoolog

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
Odg: Gambuzije na Cresu.
« Odgovori #12 u: Svibanj 06, 2008, 15:38:00 poslijepodne »
Nestanak malarije nema veze s unosom gambuzije...bas me zanima gdje si to procitao?
Ima vise razloga za to; prvo, komarci iz roda Anopheles (koji prenose Plasmodium parazite - uzrocnike
malarije) polazu jaja i u male lokve s vodom gdje ribe ne mogu ni zivjeti, u nakupine vode u gumama automobila, loncima
za cvijece (pitarima)...
Drugo, gambuzija unistava grabezljive beskraljeznjake koji se hrane licinkama komaraca, pa se stoga populacije komaraca mogu
povecati. Zabiljezeno je cak da je agresivna gambuzija istrijebila ribe koje su bolji predatori nad licinkama komaraca nego gambuzija.
Ovo nisu moje spekulacije nego rezultati znastvenih istrazivanja, a citirana su na webstranicama Americke vlade (USGS - glavnog vladinog centra
za zastitu bioloske raznolikosti u SADu). Cijela stranica ima hrpu informacija o ekoloskim katastrofama i izumiranjima koje su izazvane unosom gambuzije. Pogotovo
obratite paznju na odlomak 'IMPACT OF INTRODUCTION'.

''Although widely introduced as mosquito control agents, recent critical reviews of the world literature on mosquito control have not supported the view that Gambusia are particularly effective in reducing mosquito populations or in reducing the incidence of mosquito-borne diseases (Courtenay and Meffe 1989; Arthington and Lloyd 1989). Because of their aggressive and predatory behavior, mosquitofish may negatively affect populations of small fish through predation and competition (Myers 1967; Courtenay and Meffe 1989), and benefit mosquitos by decreasing competitive pressure from zoooplantion and predation pressure from predatory invertebrates (Blaustein and Karban 1990).''

''Introducing mosquitofish also can precipitate algal blooms when the fish eat the zooplankton grazers (Hurlbert et al. 1972), or in an increase in the number of mosquitoes if the fish eat the invertebrate predators (Hoy et al. 1972, Bence 1988)''

Strava i uzas...

Poveznica:   http://nas.er.usgs.gov/queries/FactSheet.asp?speciesID=846

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Gambuzije na Cresu.
« Odgovori #13 u: Svibanj 06, 2008, 15:39:11 poslijepodne »
Zanimljiva tema.Istina je da kod nas više malarije nema,koliko i da li je tome sama gambuzija pridonjela ,ne znam,pridonjelo je i isušivanje močvarnih staništa...
 Zoolog,odličan link! Zašto se kod nas malo ne poradi na istrebljivanju alohtonaca,barem gdje je to moguče..
« Zadnja izmjena: Svibanj 06, 2008, 15:41:34 poslijepodne od Vele bit »

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Gambuzije na Cresu.
« Odgovori #14 u: Svibanj 06, 2008, 17:25:19 poslijepodne »
Gdje sam pročitao to više neznam ali sjećam se da je bilo na više strana, naravno domaćih..

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Gambuzije na Cresu.
« Odgovori #15 u: Svibanj 06, 2008, 20:09:02 poslijepodne »
Joooj Renta!!! Ne mogu te više ozbiljno shvačat,odkad imaš ovaj avatar :clown: :)

Offline Max....sz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2222
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Ex. Roštiljator
    • Max Juhasz - Photography
Odg: Gambuzije na Cresu.
« Odgovori #16 u: Svibanj 06, 2008, 21:12:11 poslijepodne »
Viš, a ja sam bio u uvjerenju da su Gambuzije istrijebile komarce malaricare. Krasan podatak, fino je nesto nauciti ... al' mali vragovi su tak slatki ...  :heart: i uvijek im se vracam kada sam na Cresu  :)
Ženski pokret je prava stvar, naročito ako je ritmičan.

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Gambuzije na Cresu.
« Odgovori #17 u: Svibanj 07, 2008, 09:38:35 prijepodne »
Meni su predobre ove bare gdje žive,prave male oaze.Može još slika onak da se vidi okoliš... I jel ima tamo još kojih vrsta ili samo gambuzije? I ako nije tajna gdje se točno nalaze(bare) ne gambuzije? Pardon,ne bare nego škrape..

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Gambuzije na Cresu.
« Odgovori #18 u: Svibanj 07, 2008, 12:57:35 poslijepodne »
Joooj Renta!!! Ne mogu te više ozbiljno shvačat,odkad imaš ovaj avatar :clown: :)

Eto ševa i ja si gruntamo zakaj je onda malarija nestala.. za sada nemamo odgovor.. pitali bumo jajana..

Offline Max....sz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2222
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Ex. Roštiljator
    • Max Juhasz - Photography
Odg: Gambuzije na Cresu.
« Odgovori #19 u: Svibanj 07, 2008, 23:50:15 poslijepodne »
Meni su predobre ove bare gdje žive,prave male oaze.Može još slika onak da se vidi okoliš... I jel ima tamo još kojih vrsta ili samo gambuzije? I ako nije tajna gdje se točno nalaze(bare) ne gambuzije? Pardon,ne bare nego škrape..

Rukun na srce okoliš nisam fotografirao dokumentaristički nego više kao interpretaciju ;) http://maxjuhasz.myjalbum.net/Photography/Canon%20G9/index.html (zadnjih 6 fotki) a ove škrape se nalaze jedna u blizini rusevina crkve sv. Vida dok je druga na planinarskoj stazi od Vidovića ka Lubenicama i ono što je najznačajnije to su u stvari pojilišta za Creske ovce.
Ženski pokret je prava stvar, naročito ako je ritmičan.

Offline zoolog

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
Odg: Gambuzije na Cresu.
« Odgovori #20 u: Svibanj 08, 2008, 09:42:19 prijepodne »
... I jel ima tamo još kojih vrsta ili samo gambuzije? ..
Ako je i bilo sta, nakon unosa gambuzije vjerojatno vise nema nicega. Gambuziju treba unistiti, kao i ostale introducirane vrste koje stete nasoj fauni.

Offline napoleon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1683
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Gambuzije na Cresu.
« Odgovori #21 u: Svibanj 08, 2008, 12:27:27 poslijepodne »
... I jel ima tamo još kojih vrsta ili samo gambuzije? ..
Ako je i bilo sta, nakon unosa gambuzije vjerojatno vise nema nicega. Gambuziju treba unistiti, kao i ostale introducirane vrste koje stete nasoj fauni.

Onako, na ulje ko papaline. :D :roll:
Zagreb-Maksimir (ne, nisam u ZOO-u)
"How much of human life is lost in waiting."

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Gambuzije na Cresu.
« Odgovori #22 u: Svibanj 08, 2008, 16:07:38 poslijepodne »
Predobre su fotke i ovako. hvala Max . Pa u ovak malim škrapama ne smetaju,al u otvorenom vodama,što kaže Napoleon ko papaline..

Offline madmax333

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 406
Odg: Gambuzije na Cresu.
« Odgovori #23 u: Svibanj 12, 2008, 13:41:53 poslijepodne »
dal se treba prema takvim alotonim vrstama koje ugrožavaju ekosustav odnositi isto kao i prema zagađivačima? tj. probat ih iskorijeniti iz neprirodni staništa?? jesu lijepi ali nije zlato sve što sja.
ribar

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Gambuzije na Cresu.
« Odgovori #24 u: Svibanj 15, 2008, 15:39:38 poslijepodne »
Ha gle zagađivači smo mi ljudi, mada se več stolječima međusobno istrebljujemo,još nam to nije pošlo za rukom.Mada smo sve bliže i bliže :dead: I mi smo krivi što su neke vrste dospijele tamo gdje im nije mjesto..