Ožujak 28, 2024, 17:24:43 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica  (Posjeta: 421667 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #575 u: Prosinac 27, 2010, 23:13:05 poslijepodne »
hej ljudi zanima me imate li problema sa malim dosadnim mušicama, kod mene ih ima, kako ih se vi rješavate?
ja ih za sada nemam...
što s vodom koja se kondenzira u posudi? treba li je odlijat van ili ostavim unutra? peleti je opet uzimaju sebi....

Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #576 u: Prosinac 27, 2010, 23:19:43 poslijepodne »
ne trebaš je odlivat neka ostane tj ulij je unutra ponovo

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #577 u: Prosinac 28, 2010, 17:20:05 poslijepodne »
zanima me sljedeće...peleti koji se nalaze u posudi... neki su malo onako suhkasti, dok su neki vlazni jer upiju natrag kondenziranu vodu...treb li ove suhe malo pošpricat vodom? ili ostavim kako je?

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #578 u: Prosinac 28, 2010, 17:25:05 poslijepodne »
zanima me sljedeće...peleti koji se nalaze u posudi... neki su malo onako suhkasti, dok su neki vlazni jer upiju natrag kondenziranu vodu...treb li ove suhe malo pošpricat vodom? ili ostavim kako je?

Moraju biti  vlazni.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #579 u: Prosinac 28, 2010, 17:26:43 poslijepodne »
ok, sad sam malo navlazio onom špricom za špricat cvijeće...

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #580 u: Prosinac 28, 2010, 22:19:03 poslijepodne »
Upravo sam zavrsio s izradom sofisticiranog klijalista koje u kombinaciji s posebnim hidro-bioloskim sustavom osigurava savrsene uvjete, te stabilnu i optimalnu temepraturu klijanja.
Jes da je inicijalno ulaganje poprilicno ako se ide od nule, ali prema onome sto sam citao moglo bi biti iznimno ucinkovito.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #581 u: Prosinac 29, 2010, 01:16:31 prijepodne »
Upravo sam zavrsio s izradom sofisticiranog klijalista koje u kombinaciji s posebnim hidro-bioloskim sustavom osigurava savrsene uvjete, te stabilnu i optimalnu temepraturu klijanja.
Jes da je inicijalno ulaganje poprilicno ako se ide od nule, ali prema onome sto sam citao moglo bi biti iznimno ucinkovito.
moze neke fotke...

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #582 u: Siječanj 02, 2011, 17:10:32 poslijepodne »
UPDATE: Danas proklijale prve dvije sjemenke! Izašle su na vidjelo kojih 2,3 mm... što sad dalje?
« Zadnja izmjena: Siječanj 02, 2011, 18:38:31 poslijepodne od igor8 »

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #583 u: Siječanj 02, 2011, 20:54:48 poslijepodne »
9 dana za klijanje ?   Jako dobar rezultat i sasvim sigurno se radi o Fatalii.

Sad jos nista, pricekaj da se izdanak dovoljno izdigne iz podloge i otvori dva lista, a onda na toplo mjesto pod stednu zarulju ili neonku 12-16 sati dnevno.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #584 u: Siječanj 03, 2011, 12:07:48 poslijepodne »
9 dana za klijanje ?   Jako dobar rezultat i sasvim sigurno se radi o Fatalii.

Sad jos nista, pricekaj da se izdanak dovoljno izdigne iz podloge i otvori dva lista, a onda na toplo mjesto pod stednu zarulju ili neonku 12-16 sati dnevno.
posadio na badnjak, danas ujutro luftao, ide i treća van! ove 2 su dosta vani, formirana su prva 2 listića! idem pročitat sad što dalje...imam sve u svojem priručniku koji sam sastavio od materijala s ovih stranica :) :) :)

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #585 u: Siječanj 03, 2011, 23:12:28 poslijepodne »
9 dana za klijanje ?   Jako dobar rezultat i sasvim sigurno se radi o Fatalii.

Sad jos nista, pricekaj da se izdanak dovoljno izdigne iz podloge i otvori dva lista, a onda na toplo mjesto pod stednu zarulju ili neonku 12-16 sati dnevno.
štednu žarulju cu staviti! koliko wata je dovoljno? i koja temp smije ili ne smije biti pod tom štednom?

Blink

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #586 u: Siječanj 04, 2011, 00:14:53 prijepodne »
9 dana za klijanje ?   Jako dobar rezultat i sasvim sigurno se radi o Fatalii.

Sad jos nista, pricekaj da se izdanak dovoljno izdigne iz podloge i otvori dva lista, a onda na toplo mjesto pod stednu zarulju ili neonku 12-16 sati dnevno.
štednu žarulju cu staviti! koliko wata je dovoljno? i koja temp smije ili ne smije biti pod tom štednom?
vidi da bude plava, hladna svetlost, oznaka 6400K, a sto se jacine tice, sto vise to bolje...temperatura bi trebalo da bude oko 26C

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #587 u: Siječanj 04, 2011, 13:21:08 poslijepodne »
9 dana za klijanje ?   Jako dobar rezultat i sasvim sigurno se radi o Fatalii.

Sad jos nista, pricekaj da se izdanak dovoljno izdigne iz podloge i otvori dva lista, a onda na toplo mjesto pod stednu zarulju ili neonku 12-16 sati dnevno.
štednu žarulju cu staviti! koliko wata je dovoljno? i koja temp smije ili ne smije biti pod tom štednom?
vidi da bude plava, hladna svetlost, oznaka 6400K, a sto se jacine tice, sto vise to bolje...temperatura bi trebalo da bude oko 26C
Hvala! Zanima me zbog čega ne smije biti obična zarulja? ona stara zuta? Do sad sam zaklijanje imao žarulju od 75W baš tu staru, žutog svjetla...

Blink

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #588 u: Siječanj 04, 2011, 14:40:51 poslijepodne »

Hvala! Zanima me zbog čega ne smije biti obična zarulja? ona stara zuta? Do sad sam zaklijanje imao žarulju od 75W baš tu staru, žutog svjetla...

Zato sto te sijalice emituju crvenu, toplu svetlost, koja nije pogodna za rast i listanje biljke...a i vise el. energije trose, pa nisu isplative :D

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #589 u: Siječanj 04, 2011, 19:14:54 poslijepodne »
Hvala! Zanima me zbog čega ne smije biti obična zarulja? ona stara zuta? Do sad sam zaklijanje imao žarulju od 75W baš tu staru, žutog svjetla...

Obicne zarulje svijetle u pogresnom spektru, iz istog razloga u akvaristici koristimo neonke.
Najjeftinija stedna zarulja ili cijev ce biti dovoljna, cim vise tim bolje i cim blize ali opet ne preblizu da ne spali osjetljive listice.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #590 u: Siječanj 05, 2011, 11:44:38 prijepodne »
UPDATE:
Papričice sam posadio na Badnjak! Do danas ih je 5 proklijalo do razine listanja prva 2 lista, a još 3 su sasvim malene, tek počele izlazit iz zemlje! Trenutni rezultat: od 10 posađenih komada, 8 je proklijalo! :) :) :)
E sad dalje... zanima me može li mi tko reći koje od proklijalih su spremne da idu na svijetlo ( pod jednu štednu i jednu običnu žarulju )? Običnu ću ostaviti samo iz razloga da stvara toplinu jer u kući mi je neka temp. od 21C, a trebala bi biti oko 26C...Idelnih 26C cu postići s jednom štednom i jednom običnom od 40W...

Evo slika pa mi sugerirajte koje od proklijalih su spremne za prijenos iz klijališta pod svijetlo....

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #591 u: Siječanj 05, 2011, 12:01:21 poslijepodne »
Još jedno pitanje za rasvjetu...
Ovakva štedna, da li bi ona bila dobra, nemam kutijicu od nje, pa ne znam, ne kuzim se baš u ove oznake osim da je 20 W...svijetli bijelkasto, a sad dal je hladne bijela ne znam...
Znači stavio bi tu štednu i jednu od 45W običnu radi temperature...

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #592 u: Siječanj 05, 2011, 12:19:49 poslijepodne »
Sve sto ti je izaslo vec je trebalo pod svjetlo jer su se vec izduzile zbog manjka.
Temperatura od 21C je cisto dovoljna za nastavak rasta pa rade stavi i drugu lampu stednu umjesto obicne plus sto se i one sasvim dovoljno griju.
Nije bitan spektar u ovim pocetnim fazama, svaka ce biti dobra.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #593 u: Siječanj 05, 2011, 12:37:13 poslijepodne »
sad to izgleda ovako:

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #594 u: Siječanj 05, 2011, 12:40:46 poslijepodne »
Smisli kako poloziti zarulju vodorano, a isto tako je ovo debelo predaleko -mora biti na pra centimetara od biljaka.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #595 u: Siječanj 05, 2011, 12:42:08 poslijepodne »
Smisli kako poloziti zarulju vodorano, a isto tako je ovo debelo predaleko -mora biti na pra centimetara od biljaka.
vodoravno stvarno ne znam kako bi slozio a spustiti je mogu u svakom slučaju! spustio sam na oko 5 cm od biljčica...
« Zadnja izmjena: Siječanj 05, 2011, 12:47:51 poslijepodne od igor8 »

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #596 u: Siječanj 05, 2011, 18:59:51 poslijepodne »
Svi se raspisali pa je ocito red da krenem i ja  :)

Za ovu sam godinu odlucio uzgajati samo dvije vrste sto je znacajno smanjenje u odnosu na od prije dvije kada se kod mene motalo i po tridesetak raznih sorti, ali kako to vec biva lagano mi je dosadilo silno natezanje hrpetine biljaka pa ce to za ovaj put ostati na svega desetak stabiljki.

Kako sam cijeli postupak odavno savladao i nemam pretjerano sto novog nauciti, manjkalo mi je izazova pa sam u jednoj temi od mog dragog dobavljaca otkrio zanimljiv detalj kako postize vrhunske rezultate po pitanju klijanja koristeci stari napunjen akvariji opremljen grijacem tako da ima stabilne i idealne uvjete po pitanju temperature i vlage. Ideja mi je zvucala jako primamljivo, a posto mi se ne puni jos jedan akvarij kraj postojeceg samo za potrebe papricica tako je ideja dozivjela svoju doradu i modifikaciju  :D

Ali ajmo korak po korak:

Potrebni sastojci: nekoliko tresetnih plocica, plasticna posudica u kojoj ce provesti ostatak vremena, pinceta i najvazniji dio - kvalitetne sjemenke



Poslozim plocice u posudicu



Iskustvo mi je pokazalo da najbolje i najbrze nabubre kada se preliju s kipucom vodom (gotovo trenuto) , a osim za plocice toplina je vrlo ucinkovita i za sjemenke kojima daje dodatan impuls za klijanje




Par minuta hladenja, malo proceprkati s pincetom i postaviti sjemenke na ne dublje od 5mm, taman toliko da bas nisu na povrsini.
Obicno stavljam po tri sjemenke u ju plocicu posto ih imam u izobilju pa obicno ostavim onu najbrzu i najjacu dok druge samo odrezem skaricama.



Malo zagrnuti podlogu tako da su sjemenke prekrivene i eto prilike da konacno upotrijebim sofisticiran sustav koji ce jamciti stabilne uvjete koji ce pogodovati brzom i masovnom klijanju  :D



Dakle iskoristio sam akvarij u kojem grijac osigurava konstantnih 26,5C bez pretjeranih oscilacija te veliku vlagu, a svakako nece odmoci niti strujanje zraka i bogatstvo flore i faune  :D
Posudica sama po sebi pluta na povrsini i uronjena je svega koji centimetar u vodu, a kako bih izbjegao mogucnost da neki od znatizeljnih monstruma okrene posudu tako sam na gornjem rubu izbusio dvije rupe i s vezicom ucvrstio
na standardno sredisnje ojacanje Juwela Rio300.  Jedna je bila dovoljna i ovako stegnuta posudica ostaje na svom mjestu cak i kad mijenjam vodu.





Temperatura je idealna:




Cijeli zahvat je odraden sa 28 na 29.12 i namjera je bila provjeriti kako se tresetne plocice ponasaju u takvim uvjetima, da li ce biti previse ili premalo vlage, da li ce ih obliznja neonka isusivati te najbitnije - da li ce se pojaviti plijesan.
Kako sam koristio sjemenke Jolokie kojima je tri tjedna relativno uobicajeno vrijeme za pocetak klijanja tako sam nestrpljivo svaki dan zavirivao ispod poklopca  :D

Peti dan od pocetka operacije ucinilo mi se da je podloga ipak malcice presuha pa sam dodao malo svjeze akvarijske vode.  Sljedeci dan, tj. danas evo vec dva proklijana kandidata  :klap:



Sest dana je apsolutno fantastican rezultat za klijanje Jolokia, a nekako imam dojam da sam prije dodao malo vode da bi jos prije izasle - dakle trik s akvarijem ne da djeluje nego je vrlo ugodno iznenadenje i ocito cu ga ovu sezonu nemilice zlorabiti :klap:

Kada se otvore prvi listici biljku idu pod LED panel sa 225 plavih dioda kojeg sam nabavio jos prije par godina za sitne novce.  Sama prica oko njih je prenapuhana i definitivno nisu dovoljni za kvalitetan rast blljke ali za ovu osjetljivu fazu idealan posto se gotovo uopce ne grije, te trosi svega 14W tako da su biljke pod rasvjetom 24 sata.  Posto sobna temperatura nije pretjerano visoka dok me nema doma, kao izvor topline sasvim solidno sluzi Siemens SX 763 ADSL modem  :D






Eto  :)

Blink

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #597 u: Siječanj 05, 2011, 22:42:45 poslijepodne »
Prvo andrej sve cestitke na umerenosti, nadam se da cu kroz koju godinu i ja uspeti da smanjim broj biljaka. :)
Ja bih samo da se pohvalim prvim plodom...u pitanju je jalapeno, i ni sam ne znam kako se pojavio, obzirom da je oprasen vrhom prsta...u principu, ja i ne znam da li se ovo i kategorise kao plod ili je ovo nesto sto se uobicajeno pojavi, a posle izvesnog vremena opadne, ali evo fotografije.




Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #598 u: Siječanj 05, 2011, 23:48:04 poslijepodne »
Prvo andrej sve cestitke na umerenosti, nadam se da cu kroz koju godinu i ja uspeti da smanjim broj biljaka. :)

Citat:
Koja godina gnjavaze i samo ce ti se ukazati  ;)
Ja bih samo da se pohvalim prvim plodom...u pitanju je jalapeno, i ni sam ne znam kako se pojavio, obzirom da je oprasen vrhom prsta...u principu, ja i ne znam da li se ovo i kategorise kao plod ili je ovo nesto sto se uobicajeno pojavi, a posle izvesnog vremena opadne, ali evo fotografije.

Da, to je plod i nekako je normalno da Jalapeno rodi (uglavnom samo on) ako ima dobre uvjete  :klap:  Cesto se u raznim fazama sezone pojave mali mutirani plodovi koji ne napreduju pa ako se ovaj znacajno ne promijeni u nadolazecim tjednima svakako ga makni jer samo nepotrebno trosi energiju maticne biljke.  Sto se tice oplodnje, iskustvo mi je pokazalo da nema je malo par zescih tresnji stabiljke (svaki dan) sasvim dovoljno, a koristi i njoj jer postaje cvrsca.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #599 u: Siječanj 06, 2011, 00:09:10 prijepodne »
Bravo dečki!