Travanj 26, 2024, 16:48:06 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Led rasvjeta  (Posjeta: 1495 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Igor86

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Led rasvjeta
« u: Svibanj 03, 2020, 20:36:34 poslijepodne »
Pozdrav narode,imam akvarijum dimenzija d80s30v40 i kupio sam led lampu cini mi se oko 90-94w(cini mi se jer je to bilo prije godinu dana a pakovanje sam bacio naravno),e sad ono sto me muci je sama jacina lampe,da li je prejaka ili dovoljna za moju litrazu..U akvarijumu imam Anubiu Nanu i Anubiu Barteri var Glabra,Mikrosorum Pteropus i Windelov i jednu malenu Bucephalandru,Nana je dobila crne alge po listovima i ponekad mi se javljaju zelene alge po staklu..Lampa radi dnevno 5,5 do 6h..Unapred Hvala

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Led rasvjeta
« Odgovori #1 u: Svibanj 04, 2020, 13:30:53 poslijepodne »
led lampa od 90-94W? Možeš li poslati sliku lampe?
Inace usporedbe radi imam toliko wata led-a na duplo većem akariju..

Pored toliko svjetla, nane bi trebao stavljati u neku sjenu jer je to njima previše.. Lampa bi trebala simulirati sunčevu svjetlost, tako a mi se 5.5-6 sati čini malo.. ali opet svaki akvarij je priča za sebe..
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline MARIETO88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Led rasvjeta
« Odgovori #2 u: Svibanj 05, 2020, 07:14:47 prijepodne »
po meni je to previše, na malo većem akvariju imam 60W LED i biljke koje ne trebaju previse svijetla mi uvjek požute,  tj. krenu uvenuti. 

5 do 6h, ham..., preporucio bi da nabavis ili nekako dimer ugradis te drzis nekih 9-10h svijetla.

Sa dimerom i jakim zivcima mozes naci zlatnu sredinu da biljke rastu, a alga ima malo ili nimalo.

Poslano sa mog SM-N960F koristeći Tapatalk


Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Led rasvjeta
« Odgovori #3 u: Svibanj 05, 2020, 20:03:00 poslijepodne »
Teško da ima LED toliko wata...

Offline Igor86

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Odg: Led rasvjeta
« Odgovori #4 u: Svibanj 06, 2020, 07:34:25 prijepodne »
Pozdrav narode jos jednom i odmah da vam zahvalim na odgovorima i savjetima,nasao sam dimer pa cu pokusati sa njim jer mi je to najlakse rjesenje..Postavicu sliku lampe u narednim danima pa da vidite i sami..Pozdrav

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Led rasvjeta
« Odgovori #5 u: Svibanj 06, 2020, 22:34:05 poslijepodne »
S time da pripazis, ako to je "lampa" od toliko w, ona se nece moci dimati jednostavnim spajanjem dimmera...

Odnosno toliki broj ledica ce spaliti dimmer, opet je i on nepoznanica, koji si tocno uzeo, kao i nacin spajanja ledica u toj lampi, ali ako je to neki "kinez", vjerovatno su koristene 3w led na standardnom naponu/voltazi, tako da tih 96 ledica vuce daleko vise struje nego sto jedan klasican dimmer moze izdrzati....

Neznam ima li jos koji led mastor "iz davnina" prisutan na forumu, ali cak i kvalitetniji dimmeri su limitirani na 8A, sto bi u prijevodu znacilo ugrubo 36 ledica po jednom dimmeru....ako su koristene standardne 3w, kombo serija i paralela, 0,7a po seriji, 12 paralela....

Valjda sam dobro izracunao, vise sam i zaboravio....  8)

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Led rasvjeta
« Odgovori #6 u: Svibanj 06, 2020, 23:50:13 poslijepodne »
Upravo to što kaže Damir.. Ne mogu se sve ledice dimati, odnosno ovisi sve o izvedbi..
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline Igor86

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Odg: Led rasvjeta
« Odgovori #7 u: Svibanj 07, 2020, 10:09:59 prijepodne »
Na dimeru sledece pise,230v-50hz
40-300w
Proizvodjac Njemacka...Ako mu je raspon kao sto pise od 40 do 300w,morao bi regulisati moju lampu bez problema..

Offline Igor86

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Odg: Led rasvjeta
« Odgovori #8 u: Svibanj 07, 2020, 10:12:09 prijepodne »
I samo da dodam da je ovo uticnica dimer sa regulatorom odnosno potenciometrom,znaci lampu ukopcam u dimer uticnicu i regulisem "snagu svjetla"..

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Led rasvjeta
« Odgovori #9 u: Svibanj 07, 2020, 16:54:44 poslijepodne »
Ok, jasnije je....

Neznam, mislim da i dalje stoji da neces moci dimmati, nije vazno koliko W nesto moze ili ne moze, trosi ili ne trosi...

S ovakvim regulatorom ti ces samo smanjivati napon (w) koja dolazi do ledica, dok se za dimanje ledica koristi smanjivanje struje (A).... mozda i bude funkcioniralo, no..... probaj. nemas sto izgubiti.....

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Led rasvjeta
« Odgovori #10 u: Svibanj 07, 2020, 17:22:13 poslijepodne »
Na dimeru sledece pise,230v-50hz
40-300w
Proizvodjac Njemacka...Ako mu je raspon kao sto pise od 40 do 300w,morao bi regulisati moju lampu bez problema..

Nisu stvari baš tako jednostavne...
Ledice su strujno upravljivi elementi te teoretski predstavljaju kratki spoj za strujni krug.. Postoji preporučeni napon i maksimalna struja koju mogu podnesti.. Kada se radi dimanje, ono se najcesce radi sa PWM modulacijom odnosno rade se mikro prekidi kako bi se dobio privid manjeg itenziteta svijetla..

Hoće li svaki dimer raditi sa LED svakom lampom, pa i nece baš.. Hoce li ovo tvoje raditi, čekamo feedback na forumu.. :)
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline MARIETO88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Led rasvjeta
« Odgovori #11 u: Svibanj 07, 2020, 17:37:01 poslijepodne »
Kada sam spomenio dimer nisam mislio bas na ovaj koncept, ali ako ti bude radilo super.

Ja sam na juwel 46W LEDu se zezao sa takvim  dimerom i nisam bas dobio zeljeni rezultat, cak mislim da sam naduze koristio da bi nekaj spržio.
Pošto mi se konzola grijala više nego kada je ukopcana normalna bila.
No, to sam amaterski radio, tako di sam zeznuo ne znam. No, nešto nije bilo bas kompatibilno.


Poslano sa mog SM-N960F koristeći Tapatalk


Offline Igor86

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Odg: Led rasvjeta
« Odgovori #12 u: Svibanj 27, 2020, 07:17:15 prijepodne »
Pozdrav drugari,hvala vam na pomoci i savjetima..Sve sto ste napisali je tacno,Dimer ne moze da radi onako kako sam mislio.Kad sam ga spojio i pokusao da smanjim jacinu svjetla,lampa je odmah pocela da se pali i gasi a dimer da zuji kao Boing 747..:-)2  puta sam pokusao i odustao da ne bih sprzio lampu..U svakom slucaju ovako ostaje do novog akvarijuma koji bi trebao stici kroz nekoliko dana,sa poklopcem i rasvjetom..