Ožujak 28, 2024, 13:10:09 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Uvijeti za lijepe i zdrave diskuse.  (Posjeta: 4439 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Uvijeti za lijepe i zdrave diskuse.
« u: Listopad 11, 2013, 08:57:53 prijepodne »
Evo mene malo i u ovom dijelu foruma,za sve je kriv AkTer i izložba diskusa :D

Vidim da članovi imaju pitanja od držanju diskusa pa bi mogli svoja pitanja i probleme pitati u ovom postu.

Evo ja ću za početak napisat par riječi o akvariju u kojem će se držat diskusi.

1. Veličina akvarija ovisi o veličini ribe ali neki minimum je 200lit.
2. Male ribe je najbolje držati u kocki 45cm ili 50cm i to bez podloge i ukrasa da se mogu puno hranit i da bude lakše čiščenje.Higijena je jako bitna.
3. Ako se ribe stavljaju u veliki zabiljeni akvarij onda je najbolje kupovat ribe od 9-10cm ali pripazit da nisu stare i zakržljale.
4. Voda hmm.. po meni je najbitnija i treba biti čista osmoza sa malo pipovače.Koliko ja znam "diskusara" koji su imali problema sa diskusima drže ih u čistoj pipovači i takvi diskusi ne izgledaju lijepo.
5. A sad malo o filtraciji.Nije samo bitna veličina i protok filtera nego je najbitnije izbor filter materijala.Ne vrijedi imat filter od 50 lit pa ga natrpat ciglom(kao ja na početku).Bolje je imat manji filter i kupit kvalitetan filter materijal(čitaj skupi).Vanjski filteri pretežno imaju loš filter materijal pa bi ga bilo poželjno promjeniti.

Evo toliko za sada od mene,nek me iskusniji isprave i nadodaju nešto što sam ja preskočio jer nemam diskuse već neko vrijeme ali počeo sam slagati novi akvarij za njih :)

Offline dzems

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 815
  • Spol: Muški   Lokacija: knin
  • volim ribe i ribice
Odg: Uvijeti za lijepe i zdrave diskuse.
« Odgovori #1 u: Listopad 11, 2013, 10:15:57 prijepodne »
samo bi nadodao da temperatura mora biti stabilna 28-30 i da prehrana mora biti raznolika...govedji mix,granule,listici...
Totalna Steta

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Uvijeti za lijepe i zdrave diskuse.
« Odgovori #2 u: Listopad 11, 2013, 10:48:55 prijepodne »
Bura se vratio u klub :)  :AkTer:

Slazem se s vecinom sto si napisao. Nesto svoje cu nadodati sad, nesto kasnije, i tako :)

1. Po meni 200 litara nije dosta za diskuse ako ih zelimo dugorocno drzati. Vidjao sam ih u 200 litara 6-8 komada i nemaju se gdje okrenuti. Do velicine 10 cm ok, ali sve preko toga zahtjeva minimalno 300 :)  Mislim da bi 10 komada odraslih bilo najsretnije u  500 litara.

2. Sto se tice malih diskusa, ovo sto si napisao je skroz tocno, iz iskustva.  Ja sam drzao 10 komada malih po 3 cm u kocki 150 litara sa pregradnim filterom. Hranio 6-8 puta dnevno, i ribe su doslovno svaki dan bile sve vece, na oko. Za 3 mjeseca su narasli na 10 cm, sa 2-3. O lijepom okruglom obliku da i ne govorim, imat ce ga samo ako u tim uvjetima odrastaju. Dvije ribe sam dobio kasnije (oko 4 cm velicine) i nisam ih stavljao u kocku na malo zesce hranjenje, a to si mi pokazale sporim rastom u velikom akvariju. Rezultat je da te ribe nikad nece biti iste velicine i oblika ko ovi koji su odrasli u   golom staklu na jakom hranjenju.

Slike ispod sve govore. Malci kad su stigli na velicini od 2-3 cm. I te iste ribe nakon 5 mjeseci, hranjeno u golom staklu 6-8 puta dnevno, i sa dobrom filtracijom te djelomicnu izmjenu vode dva do tri puta tjedno uz usisavanje dna.

3. Potpuno se slazem! Minimalno sa ribama od 10-12 cm u zabiljene akvarije, i pritom paziti da su to mlade ribe, starosti 6-7 mjeseci, a ne krzljave koje su stale sa rastom na 10 cm.  Kod biljnih akvarija posebno treba obratiti pozornost na njegu akvarija. Ja ne preferiram diskuse u biljnom akvariju, iako sam vidio poprilicno lijepe akvarija tog tipa.

4. Sto se tice osmoze, tu se slazem, samo treba dodavati minerale u vodu iz osmoze jer su oni potrebni ribama za razvoj.  


5. Kod filtracije puno ljudi grijesi i misli da je npr filter 1000 l/h dobar filter na 350 litara akvariju. Pritom nema pojma kolko filter medija ima u tom filteru i koji je. Takvo razmisljanje nije u redu i prije nego se diskusi donose u akvarij treba se posebno raspitati u vezi filtera i osigurati, ne samo idealan protok (dovoljan da podize prljavstinu po cijelom tanku, a opet ne prejak da ne smeta ribama), vec i dovoljnu kolicinu filter medija koji su sposobni za naseljavanje dovoljne kolicine bakterija za ribe koje akvarij prima.


6. Stabilna temperatura je jako bitna, naravno.




« Zadnja izmjena: Listopad 11, 2013, 11:03:34 prijepodne od Zorz »

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Uvijeti za lijepe i zdrave diskuse.
« Odgovori #3 u: Listopad 12, 2013, 08:24:20 prijepodne »
Jesam,vratio sam se ali ovoga puta radim sve polako i ne štedim na najbitnijim stvarima poput filter materijala.Većina kad vidi cijene filter materijala radije si kupi vanjski filter koji košta manje ali ima jako loš filter materijal.

A da,ja sam malo pogriješio sa veličinom akvarija.Diskusi se mogu držati u 200 litara vode ali ovo je tema za lijepe i zdrave diskuse tako da akvarij bi trebao biti minimalnih 300 litara.

Hranu i temperaturu sam zaboravio pa su me kolege ispravili.Ja ih nebi držao ispod 29.

Znači,mali diskusi u veliki zabiljeni akvarij sa vodom iz pipe i još sa lošom filtreacijom su osuđeni na smrt,polaganu ali sigurnu.Ima možda da je nekome riba i preživjela takve uvijete ali takvih je jako ma a i upitna je kvaliteta ribe.

Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Uvijeti za lijepe i zdrave diskuse.
« Odgovori #4 u: Listopad 12, 2013, 12:42:00 poslijepodne »

1. Po meni 200 litara nije dosta za diskuse ako ih zelimo dugorocno drzati. Vidjao sam ih u 200 litara 6-8 komada i nemaju se gdje okrenuti. Do velicine 10 cm ok, ali sve preko toga zahtjeva minimalno 300 :)  Mislim da bi 10 komada odraslih bilo najsretnije u  500 litara.


jel ti to mene prozivaš ???  naravno da se nemaju kam okrenuti kad su slape od metra :)))

slazem se u 200L max 5 komada bez ostalih riba.
Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Uvijeti za lijepe i zdrave diskuse.
« Odgovori #5 u: Listopad 12, 2013, 18:57:35 poslijepodne »
mene je Bleher na predavanju oduševio kad je rekao- ne treba mijenjat vodu, samo nadolijevat :D

moj čovjek :D

ja ću KONAČNO ovih dana, samo da Pero uzme haplove, početi slagati pošteno akvarij za dikane u dnevnoj, znači preljev, sump, hrpa materijala, siporax, matrix, spužve...i laganica RO, slaba rasvjeta. niš bilje i tak...

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Uvijeti za lijepe i zdrave diskuse.
« Odgovori #6 u: Listopad 12, 2013, 20:09:23 poslijepodne »
mene je Bleher na predavanju oduševio kad je rekao- ne treba mijenjat vodu, samo nadolijevat :D

moj čovjek :D

ja ću KONAČNO ovih dana, samo da Pero uzme haplove, početi slagati pošteno akvarij za dikane u dnevnoj, znači preljev, sump, hrpa materijala, siporax, matrix, spužve...i laganica RO, slaba rasvjeta. niš bilje i tak...

Vedrane, mi cekamo temu u kojoj ces popratiti sve to hehe :)

Ja se drzim ovoga da ne mijenjam puno vode, samo ono sto iscuri dok usisam dno, svakih 10 dana. :)
Filip, slape od metra hehe :) jedino kad 10 komada u nizu poslozis :)

Offline Aqarius

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 612
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uvijeti za lijepe i zdrave diskuse.
« Odgovori #7 u: Listopad 30, 2013, 11:52:36 prijepodne »
mene je Bleher na predavanju oduševio kad je rekao- ne treba mijenjat vodu, samo nadolijevat :D

moj čovjek :D

ja ću KONAČNO ovih dana, samo da Pero uzme haplove, početi slagati pošteno akvarij za dikane u dnevnoj, znači preljev, sump, hrpa materijala, siporax, matrix, spužve...i laganica RO, slaba rasvjeta. niš bilje i tak...
Stvarno je to rekao? :) Legenda od čovjeka!  :klap:

Nedostaje mi što nisam bio na predavanju  :dead:
Postoji li negdje (yubito) snimka?  :nerd: