Ožujak 29, 2024, 00:35:34 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Malom diskusu bolesna peraja, help!  (Posjeta: 1263 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline demasoni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Varaždin
Malom diskusu bolesna peraja, help!
« u: Siječanj 10, 2013, 21:14:26 poslijepodne »
Dragi forumaši,

prije 2 tjedna na peraji uz tijelo najmanjeg od 6 diskusa pojavila se izraslinica tipa prištić koja s vremenom kao da se rascvala i širi se, danas sam primjetila i da komad peraje fali, kao da trune ili je otpao. Diskus se inače normalno ponaša, ne mjenja boju, jede, druži se i ne znam što mi je činiti. Hranim ih kravljim srcem, tetra pro colorom i tetra prima hranom. Iz domaćeg su uzgoja, nikad u 2 godine koliko su kod mene nisu bili bolesni, parametri, filtracija, izmjena vode i sve ostalo štima,uv lampa radi 20 min dnevno,zato jedini mogući problem vidim u corydorasima koje sam kupila 15. 12. iz domaćeg uzgoja i nisam ih stavila u karantenu. Da nisam nešto s njima donjela? Na njima inače ništa ne primjećujem. Znam za pravilo karantene i inače ga se držim ali bila sam uvjerena budući da je domaći uzgoj da nema straha od neke bolesti. Inače su svi ostali stanovnici zdravi, ostali diskusi uopće ga ne odbacuju i ne maltretiraju, normalno se ponašaju prema njemu. Na slici se vidi ta peraja pa ako bi netko znao što je to bilo bi super. Hvala.

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Malom diskusu bolesna peraja, help!
« Odgovori #1 u: Siječanj 10, 2013, 21:33:35 poslijepodne »
To se zna cesto dogadjati kada se malo pokvari kvaliteta vode odnosno povise nitrati.
Koliko cesto i koliko posto mijenjas vode te da li usisavas podlogu. Sta imas u filteru koliki je akvarij a koliki je protok filtera.

Ovakvi se problemi rjesavaju na slijedeci nacin

1 promjena cca 35 posto vode uz detaljno usisavanje podloge usisavacem i pranje stakala.
Nakon promjene vode uliti duplu dozu EasyLife FFM i jednu cajnu zlicicu soli na svakih 50 litara vode
2 drugi dan na hranu i u vodu dodati duplu dozu vitamina a mozes i iscjediti po jedan ceser cesnjaka na svakih 50 l vode
4 cetvrti dan propisana doza FFM
7 dan promjena vode uz usisavanje podloge i propisana doza FFM
8 dan propisana doza vitamina

Dakle ova kratka terapija popravit ce kvalitetu vode te ce ubrzati zarastanje i regeneraciju peraje

Pozdrav i sretno

Offline demasoni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Varaždin
Odg: Malom diskusu bolesna peraja, help!
« Odgovori #2 u: Siječanj 10, 2013, 22:02:18 poslijepodne »
Hvala, filter je fluval 405 na 200 l vode, od medija u filteru imam keramičke ringove 2 posude, zeolite 1 posuda, aktivni ugljen 1 posuda i spužve. Vodu mjenjam 20% svaka 2 tjedna. Od kemije inače ne dodajem nikad ništa po savjetu iskusnijih diskusara. Znači da to kupim i počnem? Misliš da je ipak od vode?

Offline demasoni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Varaždin
Odg: Malom diskusu bolesna peraja, help!
« Odgovori #3 u: Siječanj 10, 2013, 22:03:27 poslijepodne »
I da, podlogu usisavam obavezno kod zamjene vode.

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Malom diskusu bolesna peraja, help!
« Odgovori #4 u: Siječanj 10, 2013, 22:10:08 poslijepodne »
Uh, definitivno je u pitanju losa kvaliteta vode...

Imas po meni los filter materijal
vodu moras cesce mijenjati ili svakih 7 dana ili  najdulje 10 dana
Morsa mijenjati barem 35 posto vode

Situacija je potpuno jasna posebice jer su diskusi ribe koje odmah reagiraju kada se pokvari kvaliteta vode.

Offline demasoni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 38
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Varaždin
Odg: Malom diskusu bolesna peraja, help!
« Odgovori #5 u: Siječanj 11, 2013, 21:34:04 poslijepodne »
Moguće sad kad su narasli,da trebam češće mjenjat vodu, više jedu i sve... A filter materijal? Što misliš da bi bilo bolje da im stavim? Hvala.

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Malom diskusu bolesna peraja, help!
« Odgovori #6 u: Siječanj 12, 2013, 21:41:14 poslijepodne »
ja sam u istom filteru na 250 litara imao samo ringove i to SIMBIONT jedine koje su po meni najbolje a sve ostale posude su bile napunjene spuzvom. Ti vidi sto ces ali aktivni ugljen i zeolit trebaju ici napolje a sad nemam vremena da objasnjavam zasto.

Pozdrav