Svibanj 13, 2024, 10:37:13 prijepodneNajnoviji Član: Vena

Autor Tema: Dilema/Trilema - koji DSLR uzet  (Posjeta: 3146 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline v4nity

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 79
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
    • v4nity
Dilema/Trilema - koji DSLR uzet
« u: Veljača 03, 2011, 13:45:17 poslijepodne »
Nakon par godina vjezbanja i eksperimentiranja s kompaktom (Panasonic Lumix FZ8), mislim da sam dosao do neke 'granice' gdje mi jednostavno vise nije dovoljan za ono sto trazim. U medjuvremenu se sastrane skupljala neka lova, pa rekoh mislim da je vrijeme za upgrade na 'pravu stvar' iliti na SLR gdje kreativnosti mogu dati maha do kraja.
Da skratim pricu, nakon sati surfanja i cackanja po netu, citanja clanaka itd. u finale iliti uzi izbor su usli sljedeci fotoaparati:
Canon EOS 550D (ili 500D)
Nikon D3100

Eh sada, da lova nije u pitanju, zasigurno bih uzeo 550D bez razmisljanja, ali me zanima koliko zapravo dobivam za razliku u cijeni? Usporedbe radi, neke najjeftinije cijene do kojih sam dosao su  otprilike sljedece (tijelo + 18-55 objektiv):
550D - 5900kn
500D - 4700kn
D3100 - 4900kn

Drugo pitanje je isplati li se uopce uzimati taj kit objektiv ili je bolje uzeti samo tijelo, pa objektiv traziti odvojeno? S obzirom da taj objektiv u kitu dize cijenu za nekih 900kn, mislim da je i to faktor koji vrijedi uracunati.

Svaki savjet je dobrodosao :)

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Dilema/Trilema - koji DSLR uzet
« Odgovori #1 u: Veljača 03, 2011, 13:57:50 poslijepodne »
imam 550d, zadovoljan, radi odlične videosnimke ali ti za to treba brza i ''velika'' sd kartica jer ti popije gigu u par minuta

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Dilema/Trilema - koji DSLR uzet
« Odgovori #2 u: Veljača 03, 2011, 14:03:12 poslijepodne »
Bez razmisljanja bih uzeo ovako nesto:

http://www.njuskalo.hr/dslr-fotoaparati/canon-50d-oglas-2343389

Ima i jedan s 9000 okidanja (sto je nista) dosta jeftiniji!
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline v4nity

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 79
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
    • v4nity
Odg: Dilema/Trilema - koji DSLR uzet
« Odgovori #3 u: Veljača 03, 2011, 14:23:41 poslijepodne »
Rabljeni ne bih uzimao, jer planiram uzet preko firme, pa da odbijem porez, a i rado bih volio imat nekakvu garanciju ako vec uzimam malo skuplji komad tehnike ;)

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Dilema/Trilema - koji DSLR uzet
« Odgovori #4 u: Veljača 03, 2011, 14:34:55 poslijepodne »
Osobno ne bih nikada kupovao dslr od 5000+ kn za amaterske potrebe, mislim da ga amater ne moze iskoristiti na pravi nacin da opravda toliko novaca. Kupio sam 350d za 1000 kn a onda pomalo kupujem dodatnu opremu s kojom se zabavljam, mislim da je to bolji pristup nego potrositi puno love na dobar fotic bez opreme.

Offline Kwan

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 462
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ravnice
Odg: Dilema/Trilema - koji DSLR uzet
« Odgovori #5 u: Veljača 03, 2011, 15:28:27 poslijepodne »
slažem se sa majstorom a nije ni ruki bedast :)

550d je dobar izbor,kit objektivi nisu neka sreća, ali služe svrsi, da uzmes tijelo i posebno objektiv, racunaj da ce te objektiv ispasti 5k+ kn da bude dobar,ako pricamo o zoom objektivu,
sve ostalo ti bude u rangu kit objektiva, tako da radije onda za pocetak sa kit objektivom, pa kasnije, po potrebi dokupis nesto ozbiljnije

kako god okrenes prelazak na slr je skup sport  :)

Offline v4nity

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 79
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
    • v4nity
Odg: Dilema/Trilema - koji DSLR uzet
« Odgovori #6 u: Veljača 03, 2011, 17:32:17 poslijepodne »
Da nece biti jeftino sam se pomirio u startu :)

Kod ovih modela koje sam naveo me izmedju ostalog zainteresiralo upravo i to da imaju opciju za snimanje HD videa, pa donekle opravdavam vecu investiciju time da necu morat kupovat jos i kameru uz fotic (trenutno nemam nikakvu kameru). Dakle umjesto da kupim primjerice fotic za 2500 i kameru za 2500, radije uzet fotic za 5000, koji je na kraju krajeva bolji i od tog jeftinijeg fotica i od kamere. Ne znam jel vam to ima nekog smisla?

Druga stvar pak je da zelim uzet nekaj da mi traje 'za zivot', dakle dok ga nedajboze ne slupam, izgubim, netko ga ukrade ili tko zna sta (kucam u drvo da se to nikad nikom ne desi ;) ). Mozda sam u krivu, al mi se to cini kao bolja investicija(znaci uloziti malo vise novca i kupit nesto novije i jace), nego recimo uzet sad nekaj za malu lovu prek oglasnika, pa za godinu-dve opet nekaj novije, pa za godinu-dve opet novije, itd. E sad, upravo me tu zanimaju vasa iskustva. Dakle, ako se recimo odlucim uzet nekaj jeftinije, i onda za godinu dana skuzim da sam to 'prerasto', pa zelim uzet nesto jace, da li si mogu opravdat trosak, tj. razliku ili sam bacio lovu? Dakle koliko pada vrijednost aparata nakon cca godinu-dve nekakvog prosjecnog koristenja, odnosno jel mogu ista ulozenog povratiti nazad?

Offline Igor Velevski

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Dilema/Trilema - koji DSLR uzet
« Odgovori #7 u: Veljača 03, 2011, 17:48:44 poslijepodne »
Moje misljenje je da stavis akcent na objektive. Ako si spreman da das puno para, bolje uzmi pristupacno, ali dobro telo, pa makar i polovno, ali zato kupi bas dobre objektive! Objektivi so oni koji ostaju, a tela se menjaju, jer koje i da telo kupis sad, kroz nekoliko godina bice obicna kanta. Glupo bi bilo da slikas sa telom od na primer 15,18 MP, a da obicni kompaktni idioti izlaze sa 40 MP. Da sam na tvom mestu vise bi obratio paznju za dobrog objektiva u odnosu na telo. I ne razmisljaj uopste dali telo snima HD ili nema uopste mogucnost za to. Uvek ces da budes u skripac za memoriju, a zamisli da si na odmoru i treba  ti za slike. Koliko i da imas puno kartica uvek ces da budes u skripac, jer ako imas vise memorije, vise ces da snimas klipove. Zato postoji jedno odlicno pravilo, fotoaparat je za fotografiju, a kamera za snimanje. Uzmi si kamericu HD koja je pristupacna i veoma mala i laka i resio si problem za  snimanje!

Offline selce

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 144
  • Spol: Muški   Dob: 56
  • Lokacija: Selce
Odg: Dilema/Trilema - koji DSLR uzet
« Odgovori #8 u: Veljača 03, 2011, 18:21:56 poslijepodne »
Slažem se s Igorom V. što se tiče snimanja videa ...imam frenda koji "ima" love.lani u ovo vrijeme nabrijemo se na dslr-ove,ja si kupim Sony @ 200 (lova  :D) a ona Canon d 500.ja ubodem 2500 a on 6000 kn :o Danas da ih idemo prodat (pazi kupili smo obadva novo),ja bih dobio 1800 kn a on ako 3500 :up:cijene ti padaju nemilo.
znaš koliko je video klipova snimio- 10 ;) jer što ti je Ibanezfrelon rekao jede memoriju.
Dalje objektiv kit ili ne.Da.Sad će me znalci napast ali ;ako kupiš samo tijelo za "dobar" ollround objektiv nećeš dati 2000-5000 kn a ako kupiš kit uvjek si možeš kupit koji telec 70-210mm ili 70-300mm za malu lovu i jedan 50mm !
i na kraju odi u dućan uzmi sva tri fotića u ruku i vidi koji ti naj ali najbolje paše u šaci :up:
sretno s fotkanjem

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Dilema/Trilema - koji DSLR uzet
« Odgovori #9 u: Veljača 03, 2011, 18:37:37 poslijepodne »
Samo jedno pitanjce
Dali bi se iz ovih novih HD kamera mogla iz snimke izvuci kvalitetna fotografija?
Jer sam ne mogu odluciti,i za fotic i za kameru nemam novaca,a u videu uvijek vise vidis nego na fotografiji,i sad me samo muci to dali bi mogo izvuci sliku iz videa a da je kvalitetna kao i video

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Dilema/Trilema - koji DSLR uzet
« Odgovori #10 u: Veljača 03, 2011, 18:38:39 poslijepodne »

Druga stvar pak je da zelim uzet nekaj da mi traje 'za zivot', dakle dok ga nedajboze ne slupam, izgubim, netko ga ukrade ili tko zna sta (kucam u drvo da se to nikad nikom ne desi ;) ). Mozda sam u krivu, al mi se to cini kao bolja investicija(znaci uloziti malo vise novca i kupit nesto novije i jace), nego recimo uzet sad nekaj za malu lovu prek oglasnika, pa za godinu-dve opet nekaj novije, pa za godinu-dve opet novije, itd.

Fotoaparati bas nisu graficke kartice pa kad izadje nova igra ides u kupovinu. Fotooprema ima dosta dugacak vijek trajanja i ako ne pusis marketing mozes jako dugo biti zadovoljan s istim.
Cak i stari dslr-ovi poput mojeg su dosta mocne stvarcice za amatera a na njega mogu prisarafiti sve iz EOS sustava sto je more opreme.
Jos jedna napomena u svezi Canon-Nikon... Ne kuzim se u te fotice i necu davati prijedloge samo mislim da je vazna kolicina opreme koja se prodaje. Tako na Njuskalu ima 400 oglasa vezanih za Nikon a 1200 za Canon.. Ebay ima oko 50% vise Canona nego Nikona. To znaci veci izbor i nize cijene za kupovinu objektiva/opreme

Offline v4nity

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 79
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
    • v4nity
Odg: Dilema/Trilema - koji DSLR uzet
« Odgovori #11 u: Veljača 03, 2011, 19:33:20 poslijepodne »
Hvala svima na komentarima, sad ste mi opet dali razmisljat :D

Marka aparata sama po sebi mi ne igra neku ulogu, ali dobro velis da se po oglasima nadje puno vise stvari za Canon, tak da mu dajem prednost zasad. Znam sebe i sigurno necu ostati samo na tijelu + kit objektivu, tako da je dobro voditi racuna o tome unaprijed.

E sad, recimo da mi je max 6000kn na raspolaganju trenutno.
Nova opcija koja mi se sada mota po glavi je Canon EOS 1000D, kojeg mogu novog dobiti za cca 3000kn + kit objektiv kolko sam pogledao po netu. Koliko sam procitao to je entry level slr, a opet prilicno mocan pogotovo ako se koristi s kvalitetnijim objektivima. Dakle meni bi za moje potrebe trebao biti sasvim dosta zasad. Znaci ostalo bi mi u kasici ravno pola love koju onda mogu ulozit u dodatnu opremu/objektive, NAKON sta malo proeksperimentiram i vidim sta mi zapravo treba.
Jel to zvuci kao smislena ideja ili sam opet nesto previdio?  :D

I da, definitivno se slazem da moram u nekom trenu malo skoknuti do ducana i 'ispipati' malo aparate da vidim kako mi leze u ruci :)

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Dilema/Trilema - koji DSLR uzet
« Odgovori #12 u: Veljača 03, 2011, 19:58:55 poslijepodne »

E sad, recimo da mi je max 6000kn na raspolaganju trenutno.
Nova opcija koja mi se sada mota po glavi je Canon EOS 1000D, kojeg mogu novog dobiti za cca 3000kn + kit objektiv kolko sam pogledao po netu. Koliko sam procitao to je entry level slr, a opet prilicno mocan pogotovo ako se koristi s kvalitetnijim objektivima. Dakle meni bi za moje potrebe trebao biti sasvim dosta zasad. Znaci ostalo bi mi u kasici ravno pola love koju onda mogu ulozit u dodatnu opremu/objektive, NAKON sta malo proeksperimentiram i vidim sta mi zapravo treba.
Jel to zvuci kao smislena ideja ili sam opet nesto previdio?  :D

Dobra je ideja, 1000-tka mi se cini kao dobra. Nesto izmedju 450d i 400d

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos1000d/page2.asp

Offline Kwan

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 462
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ravnice
Odg: Dilema/Trilema - koji DSLR uzet
« Odgovori #13 u: Veljača 03, 2011, 20:29:25 poslijepodne »
450d mi je onda puno bolji od 1000d,taj 1000d mi je nekak nja  :D
ali da mi je sad birat od tih kakti entry modela 550d bi to bio  :up:

Offline selce

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 144
  • Spol: Muški   Dob: 56
  • Lokacija: Selce
Odg: Dilema/Trilema - koji DSLR uzet
« Odgovori #14 u: Veljača 03, 2011, 20:31:21 poslijepodne »
 :D :D :D sad ćemo te izgnjavit. Ja bi onda radije d 450 nego d 1000,mislim da ima "bolji" bracketing a to češ vjerovatno kao novi u dslr-u koristit (hdr fotografija),bolje tijelo ,kako ti je napisal Majstor on je nešto između 450 i 400 pa još malo okrljašten ,stvarno entry level plastika  :up:

Offline selce

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 144
  • Spol: Muški   Dob: 56
  • Lokacija: Selce
Odg: Dilema/Trilema - koji DSLR uzet
« Odgovori #15 u: Veljača 03, 2011, 20:32:57 poslijepodne »
 :D dok sam pisao post Kwan je bio sekundu brži  :D :up:450 d

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Dilema/Trilema - koji DSLR uzet
« Odgovori #16 u: Veljača 03, 2011, 20:37:07 poslijepodne »
svojevremeno je skorpac govorio, i još uvijek govori, sve ispod eosa 500d je tak, idi mi dođi mi..i i ma prav :)
je, ima dosta toga u objektivima, možda čak 70%, ali onih 30% predstavlja itekakav problem, kod malo zahtjevnijeg fotkanja..
trenutno radim jedan poslić (fotkanje noćnih klubova), i problem mi radi iso, koji ako dignem iznad 800, mogu fotku jednostavno bacit, jer ako ju speglam sa ps-om, nije to to..tako da bolji fotić uzmi, ako imaš toliko love u startu, i kit objektiv je čist ok, vidjet ćeš da ćeš ga često koristit u raznim situacijama, ali opet ovisi kaj želiš fotkat..
uzmi 550d, ako možeš nećeš požalit ;)

Offline zdgrunf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb, Špansko
Odg: Dilema/Trilema - koji DSLR uzet
« Odgovori #17 u: Veljača 03, 2011, 21:31:32 poslijepodne »
1000D je ok na papiru dok ga ne uzmeš u ruku, meni je ta plastika bila kao kinder jaje. Barem meni.

Vidim da nitko nije pisao o jednom nedostatku Canon i Nikon aparata. Oni za razliku od npr Sony, Olympus i Pentaxa nemaju stabilizaciju u tijelu nego u objektivu. To znači skuplji objektiv i po meni manji izbor zamjenskih rješenja od Sigme, Tokine i Tamrona.

Moje mišljenje je da je kit ok objektiv, koliko para toliko muzike i za početak je dovoljan, poslije će tek čovjek skužiti što ga najviše zanima, portret, makro, panorame... pa prema tome kupovati određeni objektiv. U startu ne uzeti kit nego neki određeni objektiv može netko tko ima iskustva, osim ako se cilja na npr Tamron 17-50 2.8 :)

U svakom slučaju, tijelo je manje bitno od objektiva, ali nije i nebitno - e jesam sad mudar :)

Ako uzmeš lov entry aparat, poslije će ti lako zatrebati neka điđa koju ima baš onaj aparat kojeg nisi htio jer je bio skuplji, i tako dođeš do top modela koji valjda ima sve.

Moraš postaviti granice, marka aparata znači i objektive na koje se ograničavaš, klasa aparata je svoja priča...

Odi u trgovinu, uzmi u ruke, tako ćeš najbrže neke otpisati jer su ti možda preveliki, ne leže u ruci i sl.

pozdrav i sretno!

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Odg: Dilema/Trilema - koji DSLR uzet
« Odgovori #18 u: Veljača 04, 2011, 10:21:52 prijepodne »
Za tebe skoro pa potpuno svejedno koji fotoaparat uzmeš od ovdje spomenutih. Razlika u cijeni se vidi, ali pitanje je hoćeš li ju ti znati osjetiti i trebaš li ulagati u taj dio mogućnosti aparata. To je dosta složeno područje i za to treba imati iskustva pa ćeš tek kod sljedeće kupovine za nekoliko godina biti pametniji. Kupi fotić koji ti leži u ruci, od nabrojanih nećeš pogriješiti ni s jednim.
Ulaži u znanje - nabavi knjige, surfaj i - prije svega, kad kupiš fotić fotkaj s njim a ne da stoji na polici ili u torbi.

Offline v4nity

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 79
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
    • v4nity
Odg: Dilema/Trilema - koji DSLR uzet
« Odgovori #19 u: Veljača 04, 2011, 11:49:22 prijepodne »
Hvala jos jednom svima na feedbacku. Za sada ostajem pri canonu 1000d. Otici cu danas malo do ducana izvidjet situaciju uzivo, ali mi se ovo cini najbolja opcija trenutno. Cijenom je najmanji sok za novcanik, a opet nudi ogroman skok s obzirom na kompakt s kojim sam se do sada zabavljao. Pa kad budem iskusniji i pametniji, onda se odluciti za neku vecu investiciju.

Offline Igor Velevski

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Dilema/Trilema - koji DSLR uzet
« Odgovori #20 u: Veljača 04, 2011, 14:28:56 poslijepodne »
Ja ga imam i prezadovoljan sam! Ja bar ne razmisljam uopste za drugo telo, tali ima vise MP, koliki senzor ima, dali je od plastike ili od zlata, koliko puca slike u sekundu i td. Mnogo mi je bitno da uzmem ili da imam neki dobar objektiv koji ce da mi zadovolji potrebe. Uz to ja ne znam dali stabilizacije  koje imaju tela su softverska ili opticka. mislim, a i logicno je da su softverka, pa ako idemo u te detalje, onda softverska stabilizacija je nula prela optickoj koja se nalazi u objektive!

Offline Igor Velevski

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Dilema/Trilema - koji DSLR uzet
« Odgovori #21 u: Veljača 04, 2011, 14:31:08 poslijepodne »
Ja ga imam i prezadovoljan sam! Ja bar ne razmisljam uopste za drugo telo, tali ima vise MP, koliki senzor ima, dali je od plastike ili od zlata, koliko puca slike u sekundu i td. Mnogo mi je bitnije da uzmem ili da imam neki dobar objektiv koji ce da mi zadovolji potrebe. Uz to ja ne znam dali stabilizacije  koje imaju tela su softverska ili opticka. mislim, a i logicno je da su softverska, pa ako idemo u te detalje, onda softverska stabilizacija je nula prema optickoj koja se nalazi u objektive!

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Dilema/Trilema - koji DSLR uzet
« Odgovori #22 u: Veljača 04, 2011, 18:58:26 poslijepodne »
Ako ista ikome ko ovo cita nesto znaci ili pomogne, upravo sam odlucio prodati svoj 18-55 IS, 500kn, ne saljem, ako ste u Zg ili u prolazu Zg-om- javite se!  :)
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...