Travanj 26, 2024, 17:36:29 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: dal uzet dslr il kompakt?  (Posjeta: 18681 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: dal uzet dslr il kompakt?
« Odgovori #150 u: Travanj 17, 2010, 22:10:02 poslijepodne »
Ovo nasrali je u prijevodu kod mene znaći napisali ...  ko me malo pozna zna na kaj sam apelirao........

.... kaj se PS-a tiće .. Ace + ostatk svijeta ... da li bi mogli napraviti CB fotografiju sa filma bez tamne komore? Oni koji nisu upućen u analognu fotografiju niti ne slute šti se sev u labosu može sa napraviti!  Naravno mogućnosti su daleko manje nego u PS-u... ali PS je stvoren za obradu digitalne fotografije.

Ja svaku fotku provućem kroz  njega. Naravno trudim se okinuti što kristalniju fotku, a blage kontraste, balans bijele boje složim u par klikova u PS-u. Koliko prićam i vidim... svi profići više vise za kompom neg za fotićem :) .. tak je isto i sa film fotografijom... brzo se film poklika, ali se satima provodi u tamnoj komori.

Nemoj biti ljut na PS - nije težak koliko se čini. Znalo mi se desiti da mi na snimanju baš fotka koja bi bila po kompoziciji naj bolja ima nekih nedostataka .. tipa fokus nije baš tamo gdje bi trebao.. pa neki vrag strši iza glave... i tak tome slićno.... PS riješava takve stvari, a  stranka pre sretna.

Bilo kako bilo PS će do daljnjega biti sa nama, a ja i većina če ga koristiti i dalje :)
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: dal uzet dslr il kompakt?
« Odgovori #151 u: Travanj 17, 2010, 22:14:43 poslijepodne »
e pitanje, skorpac spomenul si da radiš balans bijele u ps, dal to znači da pucaš na auto postavkama za bijelu boju il okidaš prvo u bijeli papir i onda po njemu fotić uzima manulano balans bijele po toj slici?

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Odg: dal uzet dslr il kompakt?
« Odgovori #152 u: Travanj 18, 2010, 11:44:11 prijepodne »
Bijela / siva karta i costum wb su najbolji kad naučiš s tim raditi, u "svakodnevnim" uvjetima (poznatom wb-u) canon daje dobre boje, a automatski wb često fula i izmjeri različito u istim uvjetima. Najbolje je fotkati seriju u istom wb-u. Ali, ako pucaš u raw-u onda možeš wb štelati kak ti srce hoće, plus kaj imaš opciju snimanja svih postavki kad obradiš jednu fotku i onda te postavke samo primjeniš na sve fotke uz minimalne korekcije ekspozicije i kontrasta.
Kad konvertiraš u jpeg onda radiš izoštravanje (unsharp mask) i eventualne montaže (kloniranja, spot healing i sl.)

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: dal uzet dslr il kompakt?
« Odgovori #153 u: Travanj 18, 2010, 22:38:51 poslijepodne »
bili danas u zoo u zagrebu, unatoč kišnom vremenu i uvjetima za fotkanje koma, naročito od mene početnika..evo jedne fotke sa kojom sa skroz zadovoljan, s obzirom da mi je ovo tek treći put otkada držim dslr u ruci..
objektiv tamron 28-200, blenda do kraja otvorena, iso 100 i brzina zatvarača na 40


nije korišten ps, samo auto postavke

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Odg: dal uzet dslr il kompakt?
« Odgovori #154 u: Travanj 18, 2010, 23:58:48 poslijepodne »
Bravo, Dario! Jako dobro za početak.
Kaj je moglo bolje: malo viša pozicija da ne odrežeš noge, malo veća brzina zatvarača (1/40 je malo predugo za telac, moral bi za to imati stativ - vidi ti se malo potresanje aparata - tu si mogel riskirati iso 400 i recimo oko 1/100, bilo bi ti oštrije). Ostalo je sve jako korektno.  :up:

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: dal uzet dslr il kompakt?
« Odgovori #155 u: Travanj 19, 2010, 05:58:12 prijepodne »
hvala  :-[

nego, noge sam moral rezat jer je hebena živica okolo, a nisam imal poziciju da se dignem iznad nje..a opet kad bi se digel pitanje u kakvom bi ju kutu vidio u fotiću, jer je uz živicu i sitna žica gdje je sova  :roll:
..a postavke, malo sam jučer prije nego smo išli uspoređival fotke sa iso 400 i 100 i dobro ajde kod sunčanog vremena ima dosta šuma, a tu je sad bilo presudno iskustvo u fotkanju, da sam digel iso na 400 kod oblačnog i zatvarača na 1/100, vjerojatno bi bilo sve ok..
al ok, praksa i iskustvo će napravit svoje, nadam se..ima još dosta fotki, oko 400  :D, bilo je i full promašaja..al kaj ćeš

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: dal uzet dslr il kompakt?
« Odgovori #156 u: Travanj 19, 2010, 16:15:21 poslijepodne »
Davor ti je već sve rekao, ali ovako WB mi je na automatici osim ako nešto fotkam za vrlo ozbiljno. Fotkam u RAW formatu pa mogu podešavati sve i svašta. Iako se to sve može podešavati na jpeg-u ... kako moram prvo napraviti par prt scr.nova pa vam pokažem kako :)

Nego evo ti ova Harijeva sova sa dva PS zahvata.

https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: dal uzet dslr il kompakt?
« Odgovori #157 u: Travanj 19, 2010, 19:53:20 poslijepodne »
jesus  :o :o
daj na pp odaj tajnu il tu , please pplease  :zagrljaj:
nego dobra je fotka zato si ju tak mogel složit  :D

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: dal uzet dslr il kompakt?
« Odgovori #158 u: Travanj 20, 2010, 19:22:11 poslijepodne »
Kaj je je, fotka je ok pofotkana! Kaj je fotka loše fotkana to se više ima za raditi na njoj.
Uglavnom ja sam ovu sovicu složio unutar 1 minute. Kaj sam napravio?
 Otvorio je u PS-u,
 1. Zatim sam otvorio, Image - adjustment - Exposure i tu poštelao kaj sam imao za poštelati.
 2. onda sam kliketal,  Image - adjustment - Levels - pa malo kivulje poštelal
 3. .. pa sam uzel Quick selection tool pa selektirao okece i zatim Image - adjustment - Brightness/Contrast
 4. i na kraju malo izoštrio sa slijedećim postavkama: Filter - sharpen - unsharp mask .. pa kad to otvoriš onda slijedeće, Amount na 452, Radius 0,1 ili 0,2. Threshold 0.

I to je cijela prića unutar 1 minute. .. kad se malo ispraksaš.

To ja recimo radim sa fotkama .. sa svadbica.... i tome slićno .... pa si zamisli jedno 200 komada :) (zato ih i ne volim raditi!!) ali idem jednu svadnu u subotu u Vukovar odklikati :)

Sam pitaj kaj te zanima tu ili otvori temu ... ustvari budem ja sad otvorio.... evo ... https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=44374.0
« Zadnja izmjena: Travanj 20, 2010, 19:25:23 poslijepodne od skorpac »
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Fuji

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 345
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zg-dubrava gornja
Odg: dal uzet dslr il kompakt?
« Odgovori #159 u: Travanj 21, 2010, 22:38:13 poslijepodne »
Caniball moraš znati da niti jedan objektiv nije najoštriji na najviše otvorenoj blendi,striček skorpac i ja se znamo sa jednog drugog sajta,tako da mislim što se fotografije tiče on ti je skroz mjerodavan.
Prednost compakta nad dslrom ti je prvenstveno u macro fotografiji,a što se tiče firmi to ti je u ovim našim nižim razredima općenito sve sličan drek.
Jedino što je razlika to su objektivi,tako da ako želiš neki dobar i dovoljno oštar objektiv,moraš kesnuti neku lovu za to staklo od koje god firme bilo da bilo.
Osobno trenutno fotkam sa pentaxom K-20 i objektivima sigma 70-200 f2,8,pentax 16-50 f2,8 i manuelnim
Pentax SMC M50 f1,4 i mogu ti reći da sam solidno zadovoljan,a kad to sve zbrojiš ovako polovno na hrpu dođe oko 10k.
Ako kupiš slr onda ulaziš u začarani krug non stop dokupljivanja,a ako kupiš kompakt to je to i ne troši se više :D

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Odg: dal uzet dslr il kompakt?
« Odgovori #160 u: Travanj 23, 2010, 09:42:04 prijepodne »
Da lijepo se vidi da ona prva slika pitona ima više dubinske oštrine u usporedbi sa agamom na slijedećoj slici - ilustracija da "kompakt" nije nužno u svemu gori. Naravno isturpijao je EXIF sa svih slika tako da nam ostaje jedino da vjerujemo što je s čime slikao.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: dal uzet dslr il kompakt?
« Odgovori #161 u: Travanj 23, 2010, 12:25:21 poslijepodne »
Najbolje da bi lagao...
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: dal uzet dslr il kompakt?
« Odgovori #162 u: Travanj 26, 2010, 09:32:49 prijepodne »
Onaj piton je Matijina Mona .... kad sam to fotkao nisam niti sanjao o DSLR-u, tada mi je to bila nedostižna egzotika.

EXIF turpijam jer sam više puta bio okraden, a na sudu ako obije stranke imaju EXIF možeš lijepo otić kući i plakati... :)

.. jel si možeš zamisliti situaciju da listaš neki strani časopis i vidiš svoju fotografiju koju je potpisao neki seronja ?!?!?  Zato sa fotografija skidam EXIF i lupam potpis na fotke!

Fuji dobro prića, mada ja radim sa nekomajd nazovimo je zlatnom sredinom i doista sam zadovoljan ...Canon -  f1.8/50mm jako je brz čak mu je i AF dosta precizan. Pokret poput plesa se da raditi bez problema, samo ja radim sa ISO 800 ili 1000 u takvim situacijama i doista nema problema, a dof je super.

Vidi DOF.
« Zadnja izmjena: Travanj 26, 2010, 09:47:06 prijepodne od skorpac »
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Odg: dal uzet dslr il kompakt?
« Odgovori #163 u: Travanj 26, 2010, 09:45:08 prijepodne »
Ma sve u redu, meni ponekad dobro dođe EXIF na objavljenim slikama da vidim kako su uslikane pa to onda uspoređujem sa svojim pokušajima.
Nego ovo sa sudom mi baš i nije jasno - pa editorom možeš upisati u EXIF što god želiš kako to može biti dokaz?

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: dal uzet dslr il kompakt?
« Odgovori #164 u: Travanj 26, 2010, 09:49:04 prijepodne »
.. ne može se sve upisati. u EXIF-u postoje i stvari koje se ne vide bez određenih programa... te se vidi kada je i što rađeno.
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: dal uzet dslr il kompakt?
« Odgovori #165 u: Travanj 26, 2010, 10:44:50 prijepodne »
Podsjetio me Skorpac na i inace vrlo zahvalan motiv :D

Canon G9:

Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Odg: dal uzet dslr il kompakt?
« Odgovori #166 u: Travanj 26, 2010, 11:44:38 prijepodne »
Dakle tajna signatura koju samo proizvođači kamera suci FBI i gangsteri znaju upisati? Ako i nema "javnih" programa koji to mogu upisati svaki napredniji haker bi to brzo riješio - no sofisticiranost tipičnih HR slikokradica srećom nije tako visoka.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: dal uzet dslr il kompakt?
« Odgovori #167 u: Travanj 26, 2010, 14:09:45 poslijepodne »
Skorpac, mislim da je dovoljno da ti imas fotku u punom formatu ili jos bolje raw i to je to, mislim da je u pravu Salem da se to sve da napraviti kad netko zna sto radi.
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: dal uzet dslr il kompakt?
« Odgovori #168 u: Travanj 26, 2010, 14:21:00 poslijepodne »
Ruki...odlična je fotka..a šta ćeš ipak se radi o kompaktu, pa ti ne vrijedi fotka  :) :)