Travanj 19, 2024, 10:11:58 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: CO2 preko noći ?  (Posjeta: 8232 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Monstrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
  • Spol: Muški   Dob: 41
CO2 preko noći ?
« u: Lipanj 12, 2014, 20:03:13 poslijepodne »
Imam pitanje, a vezano je za novopostavljen akvarij ... ostavljate li CO2 preko noći da radi ili ga gasite ? ... u akvariju još nema riba, svježe je postavljen, 6 dana, primjećujem već algice po lišću

... nekom normalnom logikom za proces fotosinteze potreban je CO2 i svjetlost ... pošto noću nema svjetla nema ni potrebe za CO2, jel tako ... postavljam pitanje i zanimaju me vaša iskustva s CO2 preko noći u ranom stadiju akvarija ... naime akvarij je svježe posađen, još uvijek se drži da kucnem o drvo, vidim da se još nije primio kako spada i glavna zapažanja su mi da ujutro kada upalim svjetlo biljke mi izgledaju ko kišna godina, tužno, obješeno, nikako ... 1ml tekućeg CO2 i svjetlo, kroz sat vremena sve su up and ready ... danas sam osposobio CO2 bocu, prikopčo ju s raspršivačem na izlaz od filtera i sad imam dilemu ...

ostaviti CO2 neka radi cijelu noć bez svjetla ili ugasiti CO2 ? ... vaša mišljenja ?
"When I die bury me upside down, so the world can kiss my ass."

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: CO2 preko noći ?
« Odgovori #1 u: Lipanj 12, 2014, 20:15:21 poslijepodne »
ja sam uvijek za 24/7 CO2.

Offline Beri

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 392
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: CO2 preko noći ?
« Odgovori #2 u: Lipanj 13, 2014, 00:20:35 prijepodne »
U prirodi  ne postoji solenoid koji isključuje co2 po noči  ;)
Ja osobno radim pps pro gnojenje, konstantni co2 u minimalnim količinama .

Offline Monstrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
  • Spol: Muški   Dob: 41
Odg: CO2 preko noći ?
« Odgovori #3 u: Lipanj 13, 2014, 09:42:59 prijepodne »
Čituckao sam malo po forumu ovih dana; "potrovao ribe preko noći", "skršio ph/dh vrijednosti", "alge mi podivljale preko noći od CO2" ... reko bolje da pitam nego da se ujutro iznenadim ... a koliki bi bio minimalni CO2 ... optimum je koliko sam mogao pročitati 1 mjehurić na sec, ali vino raspršen ... za sada imam obični kamen i mogu reć da je poprilično sitan snop mjehurića, nije ko prašina što mnogi vole reći, ali su mjehurići cca 0,5mm
"When I die bury me upside down, so the world can kiss my ass."

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: CO2 preko noći ?
« Odgovori #4 u: Lipanj 13, 2014, 10:11:37 prijepodne »
gle, nabavi drop checker ili neki drugi CO2 test i igraj se sad dok nemas riba. Uglavnom, trazis broj mjehurica koji tu ujutro ne bude natjerao DC u debelo zuto. Naravno, kad dodju ribe onda ipak malo pripazis i vidis kako se ponasaju.

Offline Smarky

  • Moderator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 368
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb, Trešnjefka
  • Kozoljubac
Odg: CO2 preko noći ?
« Odgovori #5 u: Lipanj 13, 2014, 10:40:07 prijepodne »
CO2 se u prirodi proizvodi konstantnom brzinom. I po danu i po noci. Biljke i zivotinje disu... Sad, dalo bi se raspravljati o otapanju CO2 iz zraka...
Sad, ako dodajes CO2 za bolji rast bilja, svakako da ga onda dodajes podosta. Tu ne postoji recept, koliko mjehurica ti treba po danu i po noci. Trebas izmjeriti sa dropcheckerom i drzati ga u granicama normale. Logicno je da ako po danu, kad netko ima trositi CO2, a ti ga frljis na max granicu izdrzljivosti za ribe, da ce po noci nastati problem.
Ali, opet, ako stalno pali/gasi, onda drasticno mjenjas PH (CO2 podosta kiseli vodu)...

Ja osobno ne frljim puno CO2, i gasim preko noci, iako, solenoid koji imam je los, pa zna pustati i preko noci, doduse s manjim protokom.

Izmjeri stanje, pa ces naj bolje znati.

Offline Monstrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
  • Spol: Muški   Dob: 41
Odg: CO2 preko noći ?
« Odgovori #6 u: Lipanj 13, 2014, 11:37:01 prijepodne »
priroda je izbalansirana ... koliko ja kontam idealno bi bilo stvoriti djelić prirode s kojim nema prtljanja i svi mi nekako tome težimo ...  jednom kada kreneš dizat/spuštat pH/dH/Co2/dušikove spojeve stalno ćeš to morat radit ... malo tko od nas to ne radi ... jednom sam čitao u nekoj knjizi da je najteže postići prirodni balans, optimum biljaka i riba, zatvoreni krug, ciklus, a da je to koliko toliko moguće samo u ekstremno velikim ili ekstremno malim akvarijima ... za sada nemam još riba, potrošače O2 i proizvođaće CO2 pa je puno teže balansirati dok akvarij ne sazrije ... brine me što već vidim da mi je bilje počelo "dobijat po ušima" ... da se razumijemo sve je to još novo, tjedan dana, no najveću šansu do sada su koliko vidim dobile alge ...

do izražaja mi dolaze ožiljci od transporta i sađenja, malo mi žute listovi, dio biljaka se nije primio, a alge fino napreduju svaki dan sve više u svakom pogledu (isprika na malo mutnim slikama nabrzaka sam poslikao) ... ako tko vidi nešto što bi pomoglo "speak now or be silent forever" :P

lagano žute listovi


lelujaju neke alge


pocrnio dio vrhova


alge s donje strane listova i svijetle flekice po listovima


listići žute


u globalu ne izgleda to propalo, ali kada se malo bolje pogleda vidi se da "pati"... CO2 pravi finu zavjesu preko 2/3 akvarija, krupni balončići su odmah kod usta filtera no do stražnje strane je fina zavjesa
"When I die bury me upside down, so the world can kiss my ass."

Offline Pscydad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 134
  • Spol: Muški   Dob: 59
  • Lokacija: Zagreb, Knežija
Odg: CO2 preko noći ?
« Odgovori #7 u: Lipanj 13, 2014, 11:41:06 prijepodne »
Ne postoji univerzalni recept. Za razliku od prirode, akvarij je ipak zatvoreni sustav u kojem podešavaš ulaz da bi dobio odgovarajući rezultat. Drop checker je dobar generalni pokazatelj stanja iako moraš uzeti u obzir da njegova reakcija nije trenutna već s odmakom od otprilike dva sata. No s pojačanim rastom treba paziti i na svjetlo i prihranu bilja, pa još kad u jednadžbu dođu ribe... Ja sam u prvoj fazi vodio dnevnik (ima ih puno zgodnih na internetu) i postepeno prilagođavao sve parametre. Sad, kod jako zabiljenog i ne pretjerano naseljenog akvarija CO2 ide 24 sata. Do navečer koncentracija malo padne a ujutro je ponovno na očekivanoj razini (ako je suditi po boji i tablicama - u ovisnosti o pH koji je kod mene oko 7,2 - varira između 15 ppm navečer i 20 ppm ujutro). Nekak mi se čini da je za pravi rezultat najvažnije strpljenje.

Offline Monstrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
  • Spol: Muški   Dob: 41
Odg: CO2 preko noći ?
« Odgovori #8 u: Lipanj 13, 2014, 11:46:11 prijepodne »
Nekak mi se čini da je za pravi rezultat najvažnije strpljenje.

to je to :D ... ma cura me vuče svaki dan za rukav "daj ne pilji u to cijeli dan biće sve ok, prihvatit će se bilje, mora odbolovat" ... iskreno se bojim vođenja nekog dnevnika parametara, kad nešto zaroka dobiću infarkt :D ... iovak sam stresiran do maksimuma zbog posla ... primijetio sam jedino da se voda smekšala za duplo, kada sam ju stavio bilo je 8dH sada je oko 5 dH, pH miruje, a nemam testere za N i CO2
"When I die bury me upside down, so the world can kiss my ass."

Offline Pscydad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 134
  • Spol: Muški   Dob: 59
  • Lokacija: Zagreb, Knežija
Odg: CO2 preko noći ?
« Odgovori #9 u: Lipanj 13, 2014, 12:03:37 poslijepodne »
Istina i meni je prvo kilavilo, al onda je došlo na svoje. Vidim, da je voda jako meka. Sad je pitanje u kakvoj je raslo bilje. Kod mene ja zagrebačka pipovača, jako tvrda, i kad sam nabavljao bilje iz "mekših" voda, znalo je proći i po mjesec dana prilagodbe prije neg se vidio neki napredak. Možda je kod tebe obrnuto? Ali jedna "ozbiljnija" primjedba. Ne smiješ zaboravit da je puno opasnije ak premalo "piljiš" u curu  ;). Naše su žene najbolje na svijetu jer im je prag tolerancije daleko viši od običnih smrtnica, i to ne smijemo zaboravit (ko da bi one to dopustile). Zato je dnevnik dobar. Da se ne zaboravi...

Offline Monstrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
  • Spol: Muški   Dob: 41
Odg: CO2 preko noći ?
« Odgovori #10 u: Lipanj 13, 2014, 12:50:22 poslijepodne »
Ali jedna "ozbiljnija" primjedba. Ne smiješ zaboravit da je puno opasnije ak premalo "piljiš" u curu  ;). Naše su žene najbolje na svijetu jer im je prag tolerancije daleko viši od običnih smrtnica, i to ne smijemo zaboravit (ko da bi one to dopustile). Zato je dnevnik dobar. Da se ne zaboravi...

hhahhaha da da tu si potpuno u pravu ... jučer sam baš dobio komentar "jebo te akvarij, da sam znala da ćeš se tolko okupirat njime neb ti ga ni uzimala :D " ... izmjena 10% vode je u tijeku as we speak ... bio je skok s tvrde vode na mekanu, voda u kojoj su bile biljke je prepuna salitre
"When I die bury me upside down, so the world can kiss my ass."

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: CO2 preko noći ?
« Odgovori #11 u: Lipanj 13, 2014, 13:29:18 poslijepodne »
jbt, koliko drame za 7 dana stari akvarij koji izgleda vise nego uredno.
Gle, ne znam kakvu imas rasvjetu i podlogu, ali ako imas svjetla i imas CO2 u boci nemas kaj sparati sa gnojivom dok nema riba, samo toci. A za bilje je skroz normalno da mu treba nesto vremena da se pokrene, racunaj da je vecina bilja uzgojena emerzno i da kad ih stavis u vodu one krenu propadati i odbacivati "suho" lisce i trebas cekati da biljka poprimi svoj podvodni izgled.
I te alge koje ti vidis.......... gdje su tocno? Izgleda da nisi vidio akvarij sa algama do sad  ;)

Offline Monstrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
  • Spol: Muški   Dob: 41
Odg: CO2 preko noći ?
« Odgovori #12 u: Lipanj 13, 2014, 14:55:40 poslijepodne »
jbt, koliko drame za 7 dana stari akvarij koji izgleda vise nego uredno.
Gle, ne znam kakvu imas rasvjetu i podlogu, ali ako imas svjetla i imas CO2 u boci nemas kaj sparati sa gnojivom dok nema riba, samo toci. A za bilje je skroz normalno da mu treba nesto vremena da se pokrene, racunaj da je vecina bilja uzgojena emerzno i da kad ih stavis u vodu one krenu propadati i odbacivati "suho" lisce i trebas cekati da biljka poprimi svoj podvodni izgled.
I te alge koje ti vidis.......... gdje su tocno? Izgleda da nisi vidio akvarij sa algama do sad  ;)

gle, drama ili ne bolje pitati u startu nego da nešto ode kvragu :) ... davno prije sam imao dosta problema s algama i to svim vrstama, kada kažem davno prije mislim na eru s carnet internetom gdje nisi mogao izguglat npr. ubacivanje vrbine grane :D ... svjetlo su 2x18W dayglo + grolux ... podloga vulkanit i bio aqua kvarcni šljunak ...  vidi drugu sliku i onaj kao plašt oko korjena i panja i na četvrtoj slici kao maglica oko lišća
"When I die bury me upside down, so the world can kiss my ass."

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: CO2 preko noći ?
« Odgovori #13 u: Lipanj 13, 2014, 15:53:26 poslijepodne »
uh..... gle nemoj ocekivati cuda pod 2x18W, malo je to svjetla. Lagano sa gnojenjem i CO2.
Koji je to poklopac odnosno akvarij? Te od 18W mozda mozes zamijeniti za T5 od 28W bez neke velike kemije a to je vec onda ipak ozbiljnije?

Offline Monstrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
  • Spol: Muški   Dob: 41
Odg: CO2 preko noći ?
« Odgovori #14 u: Lipanj 13, 2014, 16:59:58 poslijepodne »
uh..... gle nemoj ocekivati cuda pod 2x18W, malo je to svjetla. Lagano sa gnojenjem i CO2.
Koji je to poklopac odnosno akvarij? Te od 18W mozda mozes zamijeniti za T5 od 28W bez neke velike kemije a to je vec onda ipak ozbiljnije?

juwel rekord 800 ... 110 L ... gledao sam, ne mogu uturit t5 ... al razmišljam o par ledova ... 1 za noćno svjetlo, plavi spektar do 475nm i par manjih kao potpora dnevnom
"When I die bury me upside down, so the world can kiss my ass."

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: CO2 preko noći ?
« Odgovori #15 u: Lipanj 13, 2014, 17:06:10 poslijepodne »
naravno da se mogu staviti T5 unutra, ista je duzina lampi. Trebas druga grla, prigusnicu i lampe i to je to.

Offline Monstrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
  • Spol: Muški   Dob: 41
Odg: CO2 preko noći ?
« Odgovori #16 u: Lipanj 13, 2014, 17:18:24 poslijepodne »
naravno da se mogu staviti T5 unutra, ista je duzina lampi. Trebas druga grla, prigusnicu i lampe i to je to.

hehe znači sve drugo osim plastike :D
"When I die bury me upside down, so the world can kiss my ass."

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: CO2 preko noći ?
« Odgovori #17 u: Lipanj 13, 2014, 17:59:18 poslijepodne »
a cuj, cijena lampi ti je skoro ista. T5 ce ti izdurati koliko i 5-6 komada T8.
Grla i prigusnica kostaju ~ koliko i 2 T8 lampe. Na trecoj promjeni T8 lampi (cca 18 mjeseci) si vec na nuli. Na cetvrtoj si vec u plusu. Na petoj si 2x u plusu.

Offline Monstrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
  • Spol: Muški   Dob: 41
Odg: CO2 preko noći ?
« Odgovori #18 u: Lipanj 19, 2014, 17:01:12 poslijepodne »
Eto prođoše dva tjedna ... kao što sam pretpostavio alge podavile dobar dio biljaka, usprkos smanjenom svjetlu i bombardiranju s CO2 ... onda sam puko i kupio 4 ancistrusa i 2 sijamca i lijepo im rekao; "ekipa vi ste cannon fodder nek vam je sa srećom" ... jedan sijamac zinuo i izvrnuo se u 5 min ... ostala ekipa divljala cca 2 sata gore/dolje, izvrtali se na leđa, ma horror ... manjak O2 ... došli svi sebi i očistili akvarij u 2 dana :D ... eno ih gladuju nema algi, a tabletice za biljojede baš ne ljube ... svežanj vrbe je u akvariju za nedaj bože, dok se ne izbistri voda, još uvijek je dosta mutna ali kolko vidim ne smeta ribama ... CO2 radi samo preko dana dok ima svjetla 10:00 - 18:00 ... u međuvremenu sam uzeo ovo, ljudi hvale po netu, jeftini, a navodno dobar CO2

http://www.banggood.com/Aquarium-DIY-CO2-Generator-System-Kit-D501-GreenBlue-p-927015.html

CO2 s limunskom kiselinom ... čekam da dođe, a da ne otvaram novu temu ... jel ovo manjak fosfora na anubiasu ? ... izgleda sjajno, kao bakar ... a tjera ko lud ... u 2 tjedna su dva busenčića skupa izbacila cca 6 novih listića



"When I die bury me upside down, so the world can kiss my ass."

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: CO2 preko noći ?
« Odgovori #19 u: Lipanj 19, 2014, 17:15:09 poslijepodne »
gle, nemas svjetla. CO2 drzi na minimumu. I kaj nisi rekao da imas bocu  :question: :question: :question: kaj ce ti ovo na limunsku onda?

imas ovdje https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=92132.0 takav akvarij koji je prebacen sa 2x18 T8 na 2x24 T5

Offline Monstrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
  • Spol: Muški   Dob: 41
Odg: CO2 preko noći ?
« Odgovori #20 u: Lipanj 19, 2014, 17:33:24 poslijepodne »
gle, nemas svjetla. CO2 drzi na minimumu. I kaj nisi rekao da imas bocu  :question: :question: :question: kaj ce ti ovo na limunsku onda?

imas ovdje https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=92132.0 takav akvarij koji je prebacen sa 2x18 T8 na 2x24 T5

prije ili kasnije ću staviti t5 ... trenutno imam nekih drugih investicija ... a što se tiče co2 pa mislim da se dalo zaključiti iz prvog posta da imam co2, jest da je diy ali je prisutan :)
"When I die bury me upside down, so the world can kiss my ass."

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: CO2 preko noći ?
« Odgovori #21 u: Lipanj 19, 2014, 17:40:08 poslijepodne »
... danas sam osposobio CO2 bocu
gle, meni, a i vecini vjerojatno ovo znaci da imas bocu, pravi CO2 a ne neku DIY varijantu

Offline Monstrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
  • Spol: Muški   Dob: 41
Odg: CO2 preko noći ?
« Odgovori #22 u: Lipanj 19, 2014, 17:54:26 poslijepodne »
za sada je plastičnjak, na žalost :( ... ma biti će i prava boca jednom ... koliko sam skontao preko 1500 luxa je super svjetlo, uspjeva gotovo sve ... ja sam obljepio iznutra poklopac s folijom za kolače :D znam da zvuči glupavo ali sam digao svjetlost na 1280luxa ... za prvu ruku ... treba mi svakako bar 50w ... al nema se munnies pa ćemo se zadovoljiti s ovim za sada
« Zadnja izmjena: Lipanj 19, 2014, 17:58:50 poslijepodne od Monstrum »
"When I die bury me upside down, so the world can kiss my ass."

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: CO2 preko noći ?
« Odgovori #23 u: Lipanj 19, 2014, 19:20:33 poslijepodne »
Nemoj hraniti ribe pretjerano, jer nece htjeti jesti alge.. 2-3 puta tjednom sa malo hrane je dovoljno.
Akvarij je nov, i normalno da sve izgleda kao da propada jer se bilje jos nije prilagodilo.
Strpljenje je kljuc uspjeha u akvaristici :)

Offline Monstrum

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 233
  • Spol: Muški   Dob: 41
Odg: CO2 preko noći ?
« Odgovori #24 u: Lipanj 19, 2014, 19:53:46 poslijepodne »
Nemoj hraniti ribe pretjerano, jer nece htjeti jesti alge.. 2-3 puta tjednom sa malo hrane je dovoljno.
Akvarij je nov, i normalno da sve izgleda kao da propada jer se bilje jos nije prilagodilo.
Strpljenje je kljuc uspjeha u akvaristici :)

tu su već par dana ubacio sam im samo 1 tableticu ... pomirisali i otišli brstiti alge :)
"When I die bury me upside down, so the world can kiss my ass."