Ožujak 28, 2024, 11:31:49 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Biljni 450l  (Posjeta: 41912 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kappo031

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: Biljni 450l
« Odgovori #150 u: Ožujak 18, 2019, 18:38:39 poslijepodne »
Pozdrav, jel bi mogao napisati nešto više o rasvjeti jer imam u planu sam raditi nesto slicno.

Lp

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Biljni 450l
« Odgovori #151 u: Lipanj 26, 2019, 12:01:05 poslijepodne »
Malo kasnim, indisponiran sam u zadnje vrijeme. Akvaristi s kojim sam prijateljevao napustili su akvaristiku ili zemlju  :'(
ako si još u zoni planiranja - ovako:
5 Nichia NFDWJ130B-V2 COB-LED, 5000K, CRI 90 (lumitronix.com), i sa 10 crvenih 660nm, plavih 460nm (eBay) i ljubičastih 420nm (Seul VioSys od Steveleds.com) malih ledica. Ukupna potrošnja može biti 360W, ja sam počeo sa 280 i odmah dobio algarij. Sad tjeram na samo 200W. Stara CFL rasvjeta je bila 270W T5.
Svaka Nichia se goni preko svog drivera (1500mA, bolje bi bilo da sam uzeo 1200 jer kad arduino ne radi sve je na max, a to je oko 360W što dovodi do pregrijavanja), a obojani nizovi imaju svoje od 650mA, ukupno 8 dimabilnih meanwell ldd drivera.
Napajanja su dva, meanwell EPP-400 po 250W bez ventilatora. COBovi se hlade preko mechatronixovih mega hladnjaka, a male diode su jednostavno zalijepljene za okvir. Zbog moje fiksideje da sve bude pasivno hlađeno je malo skuplje...Dash
Na Nichie sam stavio reflektore 40°, a plave i crvene su gole - nabavio sam neke jeftine leće ali su me zeznuli - preuski je snop. I ove na Nichiama mislim mijenjati jer malo bliješte u oči...Prvobitno sam na njih stavio optiku 15° a rasvjetu digao visoko i to je bilo dobro za akvarij ali previše je svjetlilo u oči.
Kontroler je najednostavniji arduino, koštao me 12$ - "Simple multichannel (up to 16) LED controller" na ultimatereef-u.


Offline kappo031

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: Biljni 450l
« Odgovori #152 u: Lipanj 27, 2019, 01:03:17 prijepodne »
 Odustao sam od bilja, osim onog anubiasa valisnerije i kripte posto sam ipak odlucio drzat ciklide. Tako da sam se zadovoljo kombinacijom led reflektora 6500k i t5 groluxa da digne boju riba.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Biljni 450l
« Odgovori #153 u: Veljača 11, 2022, 23:50:15 poslijepodne »
Đekna je skoro umrla...ali ipak nije. Kaće - ne zna se :D

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Biljni 450l
« Odgovori #154 u: Veljača 14, 2022, 11:26:05 prijepodne »
Joj, pa šta se događa?
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Biljni 450l
« Odgovori #155 u: Veljača 14, 2022, 13:56:41 poslijepodne »
Potres, korona, penzija...
Taman prije potresa sve je krenulo dobro, a onda mi je potres srušio CO2 bocu. Ne znam da li prvi ili drugi udar, pogledao sam samo da li je akvarij čitav i krenuo dalje u spašavanje - u kupaoni je šišatala voda, a ormar je pao na vrata i zaglavio ih :-X. Dok sam se malo sredio i pogledao detaljnije akvarij sve ribe su mi uginule :'( od trovanja CO2, koji je valjda tekući curio u akvarij. To me dosta pogodilo. Izgubio sam interes, prerijetko mijenjao vodu. A baš prije potresa sam popikao tablete gnojiva u podlogu. Pojavio se cijano a ja zabavljen važnijim problemima. Sloj cijana na dnu je bio tako debel da sam ga morao usisavati debelim crijevom zajedno s podlogom, obični usisavač nije ga mogao izvući. Naravno pokrio je listove biljaka...ma sve živo. A i voda se zamutila tako da se uopće nije vidjelo dalje od stakla, teško je bilo raditi bilo što.
Sad sam ciano izgleda konačno sredio sa peterostrukom dozom Easy Carba. To još uvijek traje, ima ga još ponegdje, a voda se bistri otkako uopće ne gnojim s makrom - čim bih dodao propisanu dozu PPS krenulo se mutiti.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Biljni 450l
« Odgovori #156 u: Lipanj 18, 2022, 16:41:13 poslijepodne »
Idemo dalje, život je opet lijep...Cyano je napokon riješen - američki Chemiclean je napokon riješio tu napast. Zanimljivo je da je (valjda)cyano pobio sve puževe kojih sam se godinama pokušavo riješiti - kako barske, tako i one ružne sitne.  Sad mi je akvarij snailfree  :D Ostala mi je praškasta alga koja polako nestaje sa bočnih i zadnje strane

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Biljni 450l
« Odgovori #157 u: Kolovoz 28, 2022, 21:06:07 poslijepodne »
Treba šišat

Offline condor

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 707
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb Dubrava
Odg: Biljni 450l
« Odgovori #158 u: Rujan 07, 2022, 15:39:39 poslijepodne »
A dobro glavno da nisi odustao kad je bilo teško.
Sad opet dok se popuni i formira treba vremena, samo tako dalje nema  predaje :klap:
„Ljudi su kao školjke... moraš ih otvoriti na tisuće da bi pronašao biser."

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Biljni 450l
« Odgovori #159 u: Rujan 07, 2022, 19:12:18 poslijepodne »
A dobro glavno da nisi odustao kad je bilo teško.
Sad opet dok se popuni i formira treba vremena, samo tako dalje nema  predaje :klap:

Pa formiran je...blješti već nekih mjesec dana. Još ga moram popunit ribama, sada je unutra 7 sijamaca i 4 ancistrusa i ne znam koliko mikri koje se uglavnom ne vide.
A odustao bih ali je prevelik za bacit preko balkona >:(