Ožujak 28, 2024, 20:55:00 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Biljka?  (Posjeta: 2176 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline markomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 393
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Dubrovnik
Biljka?
« u: Siječanj 14, 2012, 19:42:01 poslijepodne »
Zanima me kako se zove i ukratko kako odrzavati, koliko cestov zalijevati (navodno 1x tjedno 1 dcl vode)
Da li se listovi isprave kasnije ili su uvijek ovako kao malo izlomljeni...biljka je pretrpila 180 km u autu pa pitam...cak je jedan dio i pukao, bila je puno vislja, no to sam odsjekao i posebno zasadio, kolike su sanse da uspije?
hvala unaprijed
 p.s. zao mi je ako se na slicvi ne vidi dobro ali mobitelom je slikano.

Offline Puffy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 798
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Valpovo (Osijek)
  • univ. bacc. biol.
Odg: Biljka?
« Odgovori #1 u: Siječanj 14, 2012, 21:55:06 poslijepodne »
Na slici je Dracena fragrans 'Steudneri'

Ukratko o njoj iz vlastitog iskustva;
- drži se na sjenovitom ili svijetlom mjestu bez direktnog udara sunčevog svijetla
- voli visoku vlagu zraka (kao i sve tropske biljke koje držimo u našim kućama) koju možemo popraviti s vremena na vrijeme špricanjem i tuširanjem njenih listova (ja to radim svakodnevno  sa svim biljkama i orhidejama)
- polijeva se zimi 1 tjedno (i rijeđe ako je biljka u hladnijoj prostoriji), a ljeti nešto češće - svakako vrijedi pravilo da se prije slijedećeg zalijevanja zemlja blago prosuši (s vodom inače nije pametno pretjerivati ni sa jednom biljkom - uvijek je bolje da je biljka malo žedna, nego da je prenatopljena)

Listovi se neće ispraviti - inače, ove Dracene dolaze s puno ljepšim lišćem u prodavaonice zato jer dolaze ravno iz plastenika gdje se održava vrlo visoka vlažnost zraka koja pogoduje, kako sam već rekao, ovim tropskim biljkama. Naravno, kada dođe u "suhe uvjete" u sobi mijenja se  i sam izgled biljke, ali to ne znači da biljka nije zdrava. Tvoja izgleda sasvim normalno, samo ju otuširajte i s vremena na vrijeme poprskajte odstajalom vodom.

Što se samog reza tiče - mogu li dobiti fotografiju?

Kada se režu Dracene, onda je dobro napraviti ravni rez, a "ranu" zaliti voskom (ili voćarskim ili čak voskom svijeće - naravno ne skroz vrućim, da se oblikovati) kako se kroz sviježi rez ne bi ušuljao poneki mikrob pa napravio malo veće probleme.
Potom, nakon nekog vremena (u doba intezivnog rasta biljke; proljeće-ljeto) oko reza izbijaju nove mladice  koje se razvijaju i eto novih grana.


Ako možeš pofotkati rez, bilo bi super ;)


Eh, da, a što se zasađenog odsječenog dijela tiče, tu baš nemam iskustva - ali mislim da rez ne bi trebao biti predugačak i da bi novoodsječena mladica korijenje trebala pustiti u vodi (čaša, voda i ide to ;) ), a potom ju s korijenjem zasadiš u zemlju. Pokušaj tako, drvenaste biljke neće baš lako pustiti korijenje ako ih se samo upikne, naročito ne u zimskom razdoblju (razdoblju mirovanja).


Usput, baci oko ;)
« Zadnja izmjena: Siječanj 14, 2012, 22:01:31 poslijepodne od Puffy »
FILIP (Valpovo)