Ožujak 28, 2024, 09:53:57 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Bijela mokraća  (Posjeta: 5901 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ninci

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1232
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pustike, Turopolje
Odg: Bijela mokraća
« Odgovori #25 u: Travanj 30, 2010, 09:07:04 prijepodne »
Zbunj????! ja nisam spominjala nikakav roštilj..a kamoli meso....  :nerd:
Pustike, Turopolje

Offline Andrijana

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb Dugave
Odg: Bijela mokraća
« Odgovori #26 u: Travanj 30, 2010, 11:50:58 prijepodne »
Zbunj????! ja nisam spominjala nikakav roštilj..a kamoli meso....  :nerd:

Ma ja sam spomenula roštilj jer je rekao da je dao kornjači sirovo meso od čevapa.
Malo je pobrkao... :D

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Bijela mokraća
« Odgovori #27 u: Svibanj 02, 2010, 14:04:54 poslijepodne »
Dobar Dan!
Iz zdrastveni raszloga se nisam ranije mogao javiti.

*korni123,
Bijela mokraca su "urati" (neznam dali se tako kaze i na nasi).
To moze biti u tekucem stanju kao sto je kod tvojih kornjaca slucaj kada imaju dovoljno tekucine za piti.
A moze biti i u cvrstom stanju u komadima. Kornjace stime nakon hibernacije svoju
... kako bi se izrazio ... "vlaznost tjela" (ovaj prijevod je uzas ali ne pada mi na um bolji) dovode u red.

Sto se tice hrane. Testudo vrste se hrane u zatocenistvu iskljucivo herbivorno. Drugim rijecima samo biljem.
Istina je da u divljini pojedu nekada nekog crva, neku glistu ili puza. Ali to je vecinom samo slucaj kada se
spomenuti insekt nalazi trenutno na toj biljki. Ako se Testudo vrste hrane mesom u zatocenistvu dugotrajne posljedice
su deformacije oklopa i oboljenje unutarnjih organa. Ako sam te dobro shvatio nemas ih dugo/ne hranis ih dugo.
Nece imati neke posljedice ali u buducnost ih hrani biljem. Divljim travkama kao sto je na primjer listovi maslacka i slicno.
Vjerujem da im omogucavas hibernaciju. Drzanje mediteranskih cancara bez hibernacije je potpuno pogresno.

Odgovorio sam ti ovdje a ne na mail, nadam se da je u redu.

Jos par rijeci u vezi uzimanja iz prirode i zakona.
Zakoni su dobri i potrebni, nekada i suludni (primjer zabrane uvoza crvenouhe kornjace a dozvole zutouhe),
Ali dok netko ima u dalmaciji kucu i vrt, onda je prirodno da mu se okolo kuce nadju kornjace ili zalutaju u vrt.
To je sasvim normalna pojava i nevidim nista lose ako netko "drzi" kopnenjake u svom vrtu jos pogotovu ako
se taj vrt nalazi u njhovom prirodnom stanistu.

Ali takodjer treba upozoriti na to da "nadjena" cancara nije zivotinja koja se moze staviti u kutiju za cipele i
unjeti u kucu da bi se djeci pokazala i da bi se djeca mogla igrati.
Takodjer nije "spasavanje" kornjace ako je nadjete na cesti i ponesete kuci jer bi je sigurno neki auto
zgazio kada bi je ostavili gdje ste je nasli. U takvim slucajevima je samo sklonite sa ceste i vec ste puno uradili.
U takvim sklucajevima treba spomenuti i napomenuti te zakone.

U oba slucaja sam naveo ekstremne primjere. Mislim da je doivoljno obicnog zdravog
razuma da se zna kada i kako se treba u kojem slucaju vladati.

Medju svim, stvarno dobrim ljudima (dobrim sto se tice znanja) koje sam upoznao ovdje na Hrvatskom netu,
(a daleko od toga da sam vas sviju upoznao) smatram dvojicu sa vrhunskim znanjem koji netrebaju plasiti
usporedbu ni sa vodecima hobistima drugih europskih zemalja. A jedan od njih je Nino. Zato sigurni mozete biti da
to sto procitate iz njegovog posta ima neki temelj i  da vrijedi.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline korni123

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
Odg: Bijela mokraća
« Odgovori #28 u: Svibanj 06, 2010, 11:12:23 prijepodne »
Ja Kornia imam vec 7 godina :))i ne ni jedna moja kornjaca ne zivi u kutiji od cipela ... jnema problema ovo sta si reka za mail i ode je OK. Hvala puno za tvoju pomoc i tvoje vrijeme i svima koji su mi ovdje odgovarali!!

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Bijela mokraća
« Odgovori #29 u: Svibanj 06, 2010, 11:19:28 prijepodne »
i ne ni jedna moja kornjaca ne zivi u kutiji od cipela ...
To je bilo opcenito ne direktno receno.
... i kad me nema, ja sam tu ...