Svibanj 12, 2024, 09:08:22 prijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: Sa slatkog na morski  (Posjeta: 65636 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #125 u: Veljača 06, 2017, 21:32:52 poslijepodne »
A nekako su mi forumi najbolji jer tocno mogu dobit info koji trazim.pokusavam od 300 kombinacija izvuc jednu koja bi funkcionirala od prve

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
Knjiga ima formu,sadržaj,autor stoji iza toga što je napisao a i nudi nekakve dokaze iz prakse, iskustva.E sad forumi :-) Sve je relativno. Ima svega i svačega i često zbunjuju.Dok sam ja proučavao a izvrtio sam sve naše i strane forume,vodilja mi je bila koliko je autoru  akvarij bio živ.Imaš ih koliko hočeš koji nisu izdržali niti godinu dana da ne kažem i manje.Pa nije ovo aquascaping :-) složi slikaj,rasformiraj.Tako da treba vremena za izvuci zakljucke što i kako i u kojem smjeru ;-)

Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #126 u: Veljača 06, 2017, 21:47:40 poslijepodne »
Istina.nikada u svih ovih godina bavljenja akvaristikom nisam neku zivinu iz akvarija samo zato sta mi smeta brzo rijesio niz wc pa niti necu.e zato pokusavam skuzit koja harmonija bi mi odgovarala a da se da nabavit kod nas.iskreno oglasnik na forumu je slab, aqua shopovi imaju ribe koje plivaju na boku itd.zato bi htio vidjet sta mi se nudi da je ok i sta bi mi odgovaralo.najrade bi dosao kod nekog ko ima morski, pogledao i rekao daj mi ovo ovo i ovo al jbga to tako neide nego skupljaj po malo.zato se pokusavam informirat iz tudih iskustva a ne literature da ne zavrsim kao sto si rekao kao aquaskejper i sve bacim van za 6mj.evo to je moje misljenje pa nadam se da me je netko skuzio :)

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #127 u: Veljača 07, 2017, 00:10:03 prijepodne »
Pa vjerujem da ce ljudi nac vremena ako ih lijepo zamolis ;) nije da nas je u zg 100,al nas ima. Ako te zanima neki tank u nastajanju mozes i do mene. Ne kazem da znam sta radim al jos nije sve krepalo pa.... :)
diy-audio.com.hr

Offline Vlado

  • Osnivač
  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 474
    • http://www.akvarij.net
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #128 u: Veljača 07, 2017, 08:27:12 prijepodne »
Moj savjet ti je:
- strpljivo i polako
- pedantno (tjedne izmjene vode, trotjedne-mjesečne ugljena) - ne preskakati
- bez nerealnih očekivanja i pretjerivanja (npr. pretrpavanja organizmima),
- uskladiti tehniku i organizme (rasvjetu itd)

Ja imam kocku od 60 litara (vode mislim ima 45-50) i sve funkcionira, a stvar je vrlo jednostavna. Samo hang on filter, cirkulaciona pumpa i 36W rasvjeta. Tjedno mijenjam 8 litara vode, i imam samo mekane koralje...i lijepo izgleda.

Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #129 u: Veljača 07, 2017, 09:54:37 prijepodne »
Vlado thx na savjetu.takav i je neki plan.kao sto sam i rekao krecem radit po tanku bez organizama dok ne ulovim tocno kako i koliko soli na koju litrazu vode da su mi parametri ok i onda tek idu unutra organizmi.
Kombiniram koje organizme jer mi se neda nesto stavit pa da to ne pase pa onda trazit tko ce to udomit.
Za sad je plan dva nema i kozica.
Prema svim postovima rak nece ic al bi puzeve trebao.sad je pitanje koje puzeve i koliko i gdje ih nabavit.
S@ki drago mi je da tank uspjeva.tako cu i ja malo po malo.zena nije pukla na akvarij sa vodom i kamenom tako da imam vremena lovit konce kako i gdje sta :)

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #130 u: Veljača 07, 2017, 10:34:29 prijepodne »
što se puževa tiče uzmi šta god možeš nabaviti, bez pretjerivanja u količinama.
recimo nassarius je u pijesku i super je za aerizaciju pijeska i održavanje čistoće
turbo će bit po staklu primjrice
neki drugi po kamenu itd.

Osobno se nebih vodio nekim računicama tipa puž na 10l (po tome ih ja trebam 40ak) jer sve ovisi o pojedinom akvariju i na kraju količini hrane koju im možeš osigurati. Ovo govorim čisto iz razloga što vrlo vjerojatno nećeš voditi brigu o tome da imaš 50 puževa i trebaš staviti hrpu hrane koja će past na pod pa da mogu do nje i sl. Na kraju se masi ljudi desi da pretjera sa cleanup crew-om koji krepa od gladi i zagađuje vodu. NO opet, uzmi s rezervom jer je to samo moje mišljenje i nemam 10 godišnje iskustvo u održavanju akvarija.

Posjeti zoo vili u Utrinama, možda imaju kojeg puža. Organizme iz pet centra izbjegavaj. Nassariuse je imao i elegance reef s raba.

Što se izbora riba tiće, možda su ti i bangajci ok izbor uz nemače. Nisu neki plivači pa im ne treba velik akvarij a fora su boje/oblika


diy-audio.com.hr

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #131 u: Veljača 07, 2017, 11:20:08 prijepodne »
što se puževa tiče uzmi šta god možeš nabaviti, bez pretjerivanja u količinama.
recimo nassarius je u pijesku i super je za aerizaciju pijeska i održavanje čistoće
turbo će bit po staklu primjrice
neki drugi po kamenu itd.

Osobno se nebih vodio nekim računicama tipa puž na 10l (po tome ih ja trebam 40ak) jer sve ovisi o pojedinom akvariju i na kraju količini hrane koju im možeš osigurati. Ovo govorim čisto iz razloga što vrlo vjerojatno nećeš voditi brigu o tome da imaš 50 puževa i trebaš staviti hrpu hrane koja će past na pod pa da mogu do nje i sl. Na kraju se masi ljudi desi da pretjera sa cleanup crew-om koji krepa od gladi i zagađuje vodu. NO opet, uzmi s rezervom jer je to samo moje mišljenje i nemam 10 godišnje iskustvo u održavanju akvarija.

Posjeti zoo vili u Utrinama, možda imaju kojeg puža. Organizme iz pet centra izbjegavaj. Nassariuse je imao i elegance reef s raba.

Što se izbora riba tiće, možda su ti i bangajci ok izbor uz nemače. Nisu neki plivači pa im ne treba velik akvarij a fora su boje/oblika

sve točno napisano,ko da imaš 10+ god iskustva :) :up:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #132 u: Veljača 07, 2017, 12:39:00 poslijepodne »
hvala.
Citam, čitam čitam i jašim po živcima iskusnijima dok još imaju volje :D
diy-audio.com.hr

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #133 u: Veljača 07, 2017, 13:14:44 poslijepodne »
ne znam na kog misliš ali meni dosadno dok mi se pila ne popravi ...malo sam si lim zgrebal na škodu ..... :D :D
sorry za ot.
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #134 u: Veljača 07, 2017, 14:20:30 poslijepodne »
Kod mene turbo 99 % vremena u pijesku rijetko kad vani i po staklu samo kad hranu bacim.

Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #135 u: Veljača 07, 2017, 17:06:13 poslijepodne »
Thx na savjetima.narucio sam 5 nassarius puzeva za sad i nesto gljiva pa da krenem s necim.idem postepeno.za sad nece ribe jos unutra.danas mjerim parametre pa promjena mora pa sutra opet parametri pa javim rezultate.ako nije nes ok onda ce puzevi cekat, al glavno da su naruceni.neznam dal bi bacio u akvarij nesto hrane da malo pokrenem kemiju u vodi ili ne? Neki kazu da a neki ne pa neznam koji je ispravni put

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #136 u: Veljača 07, 2017, 17:35:07 poslijepodne »
Dok neznas kakvi su parametri vode ne ubacuj nikakvu hranu  ! Sve to priroda odradi ! Kad budeš znao tacne parametre i ovdje napišeš onda će ti sigurno neko dati dalji savjet ! Samo nemoj ko neki pisati parametri ok ! Napisi vrijednosti i čim je mjereno ! Kod mjerenja tj prije provjeri temperaturu i salinitet ;)
Za puževe ne brini , ništa njima ne smeta ;) samo ih stavi!!
Kod izmjene vode provjeri prije soljenja  TDS od RO vode i salinitet podesi !

Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #137 u: Veljača 07, 2017, 18:27:00 poslijepodne »
Josko mislio sam koristit "pipovacu" koja bi odstajala tretirana recimo 12 sati.takav pristup me zanima

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #138 u: Veljača 07, 2017, 18:28:55 poslijepodne »
Testovi koje sam uzeo su salifert , nikada nisam koristio testere pa neznam dal cu napisat ok parametre.al sve u svoje vrijeme :)

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline Miha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: zg-nv
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #139 u: Veljača 07, 2017, 18:59:09 poslijepodne »
Osobno koristim pipovacu,pa bi prvo savjetovao da provjeris dali ima klora i koliko ako ima,a onda dalje tretiras sa preparatima ili ne,oko pipovace ima dobre diskusije na svakoj temi skoro pa procitaj malo.

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #140 u: Veljača 07, 2017, 19:46:36 poslijepodne »
 svako zna sta mu vise odgovara i zasto je izabrao koji  pravac !Ja nebih ! :down:

Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #141 u: Veljača 07, 2017, 19:48:30 poslijepodne »
Pipovacu cu tretirat sa ffm om zbog klora i metala.citao i ovdje i na stranim forumima da je uspjesno za nezahtjevne tankove.e pa sad vidjet kako ce to bit

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline Vlado

  • Osnivač
  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 474
    • http://www.akvarij.net
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #142 u: Veljača 07, 2017, 21:04:43 poslijepodne »
Pipovacu cu tretirat sa ffm om zbog klora i metala.citao i ovdje i na stranim forumima da je uspjesno za nezahtjevne tankove.e pa sad vidjet kako ce to bit

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Za male sustave deminelarizirana i destilirana voda koju prodaju u DEMI94 na Jarunu je nikakav trošak...mene 60 litara košta 65 kn i traje mi 1,5 mjesec

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #143 u: Veljača 07, 2017, 21:15:57 poslijepodne »
Pipovacu cu tretirat sa ffm om zbog klora i metala.citao i ovdje i na stranim forumima da je uspjesno za nezahtjevne tankove.e pa sad vidjet kako ce to bit

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Za male sustave deminelarizirana i destilirana voda koju prodaju u DEMI94 na Jarunu je nikakav trošak...mene 60 litara košta 65 kn i traje mi 1,5 mjesec

 tako je Vlado , jednostavno i dobro rjesenje ! Bez iznenadjenja  ;)

Offline mrbeanzg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 373
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #144 u: Veljača 07, 2017, 21:45:25 poslijepodne »
Ovo je dobro znat, isprobat cu prvo ovako ako nece bit dobro idem po vodu.e sad dalje, testirao sam more sa no3 i po4 i to dva puta i testovi su isti

No3 - po boji meni izmedu 0 i 2 cca, tesko odredit
Po4 - po boji isto tako izmedu 0 i 0.25
Sol - 1.024

Ovo je more iz cikliranog tanka koje se vrti kod mene 3 tjedna.

Da li ovi rezultati imaju smisla?

Thx

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #145 u: Veljača 07, 2017, 22:30:15 poslijepodne »
Imaju smisla,a fosfqti bi mogli bit i nizi.no kad stavis koralje oni ce dio tog popapati :) E sad, nikako nebih preporucio pristup "probat cu losije pa popravit ak ukenjam"za bilo sto vezano uz morski. Stvar je u tome da se zeznes lako u danu,sqtu,a poslijedice toga popravljas yjednima. To jednostavno tak ide. Radije uzmes ovu s jaruna i ak treba radis manje promjene.
diy-audio.com.hr

Offline Vlado

  • Osnivač
  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 474
    • http://www.akvarij.net
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #146 u: Veljača 07, 2017, 22:37:55 poslijepodne »
Imaju smisla,a fosfqti bi mogli bit i nizi.no kad stavis koralje oni ce dio tog popapati :) E sad, nikako nebih preporucio pristup "probat cu losije pa popravit ak ukenjam"za bilo sto vezano uz morski. Stvar je u tome da se zeznes lako u danu,sqtu,a poslijedice toga popravljas yjednima. To jednostavno tak ide. Radije uzmes ovu s jaruna i ak treba radis manje promjene.

Točno tako...jedna greška te baca daleeeekoooo unazad...a i košta!

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #147 u: Veljača 07, 2017, 22:53:52 poslijepodne »
mrbeanzgsta mene interesuje ,sta stoji iza tvoje odluke da koristis pipovacu ? Lova ?  pripremanje  RO i  kupovina uredjaja , ljenost ili nesto drugo ????
     Nemoj mi samo napisati da si citao da o moze uspjesno  pa i 99 %  pise da ide sa RO  uspjesno ?
Kolege su ti napisale sto  ti stalno pisemo morska ne trpi greske ,skupe su a da je popravis traje duze i kosta vise !A sistem ako ne ide ovo prebacim na ono tog saltera za prebacivanje nema u morskoj !
Sto bi moj kolega rekao da ne bude po onom : ebenom se kasno kajati !

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #148 u: Veljača 07, 2017, 23:42:12 poslijepodne »
Sory za off topic, al tebi je najbolje da se drzis "slatkog"...

Sent from my Huawei G8


Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Sa slatkog na morski
« Odgovori #149 u: Veljača 08, 2017, 06:49:35 prijepodne »
Josko mislio sam koristit "pipovacu" koja bi odstajala tretirana recimo 12 sati.takav pristup me zanima

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Jako pogresan put po mome misljenju. Kratkorocno to meze sljakat ali dugorocno svasta se tu nakupi u sistemu od metala i silikata do klora i ostalih stvari. Kemija u vidu ffm bi trebala ostati na slatkoj a pristup kojim ides meni lici kao da kreces s slatkovodnim tankom bez uvrede. Veliki sistemi ( za mene veci od 400 L ) trpe malo veca testiranja u vidu stavit cu tzv pipovacu ovu promjenu jer neman vrimena sad cekat 5 uri da mi se napravi 50 L destilirane ali jednom godisnje ( iako nisan to nikad napravija osobno ) ali mali sistem di konstantno trpas tzv pipovacu nece na dobro. Primjer moja pipovaca ima tds 177 a ja filtere na ro uredaju mjenjam kada je 18 i to zato sta sam lijen prominit prije jer je preporuka do max 15. Inace nakupina svega u sistemu ( nakupine koje ne mozes izmjerit nego eventualno poslat tritonu na analizu ) vodi prema tzv crush-u sistema vec videno i nisi prvi vjeruj mi. Stoga ako ne mozes neke osnovne stvari pratit moj topli savjet ti je te novce sta imas popij ili pojedi nesto ili podi na skijanje itd. Nemoj moslit da ovo sta sam napisa je ista osobno jer kao sta sam reka nisi prvi i ja kada sam pocinja s 200 L sam radija s.anja.