Ožujak 28, 2024, 11:42:05 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: akvaterarij za mošusnu kornjacu  (Posjeta: 36654 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #100 u: Siječanj 23, 2012, 08:15:38 prijepodne »
S obzirom da imam dvije helene u biljnom, niti tamo im nece biti bolje! Tamo imam laganu najezdu onih malih stetocina puzeva i sad sam se nadao da cu tamo ostaviti dva najveca jabucara, koja valjda helene nece dirati i da ce potamaniti one male stetocine. Te helene rokaju jabucare, sve do 1cm velicine, vece przne kucice nisam naso. Neznam, vidjet cu za sad kak ce biti jabucarima s kornjacama. mozda manje ostavim s kornjacama, jer ce ih helene utamaniti, a vece vratim u biljni. will see...

ok, budem danas poslje posla se malo pozabavio s mesarenjem mesa :) i dati im komadice od 3-4 mm.

ma solna za klizna vrata ne treba, tamo tak nema vode, samo maglenje, a to ne ostavlja kamenac. malo carlija, krpa, isperes i obrises jelenom kozicom.

moze, javi, mozda se opet vidimo ;)

btw. jel ima kaj u petcentru za kupiti od zive hrane? sjetio sam se da u ducanima za ribolov prodaju zive gliste, i nekakve larve necega (neznam kaj je to bilo ali je bilo veliko cca 1-2cm i bilo je jeftino i veliko pakiranje).

imam stream pumpu, ali sam ju spojio na tajmer s neonskom rasvjetom, tako da ne radi po noci. a usperio sam ju maksimalno u vis, tako da radi vise fontanu nego kaj gura vodu, a osim toga na suprotnoj je strani od izlaza filtera. stavio sam to zato da mreska povrsinu, jer ima dosta masnog taloga na povrsini, a kako nema biljaka, mogle bi mi ribe pocrkat. kaj se tice raznosenja hrane po akvariju, nema bojazni jer hranim kornjace u jednom cosku tako da do tamo skoro niti ne dodje struja na povrsini, a po dnu je uopce nema.

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #101 u: Siječanj 23, 2012, 15:24:26 poslijepodne »
ma solna za klizna vrata ne treba, tamo tak nema vode, samo maglenje, a to ne ostavlja kamenac. malo carlija, krpa, isperes i obrises jelenom kozicom.

moze, javi, mozda se opet vidimo ;)

btw. jel ima kaj u petcentru za kupiti od zive hrane? sjetio sam se da u ducanima za ribolov prodaju zive gliste, i nekakve larve necega (neznam kaj je to bilo ali je bilo veliko cca 1-2cm i bilo je jeftino i veliko pakiranje).

imam stream pumpu, ali sam ju spojio na tajmer s neonskom rasvjetom, tako da ne radi po noci. a usperio sam ju maksimalno u vis, tako da radi vise fontanu nego kaj gura vodu, a osim toga na suprotnoj je strani od izlaza filtera. stavio sam to zato da mreska povrsinu, jer ima dosta masnog taloga na povrsini, a kako nema biljaka, mogle bi mi ribe pocrkat. kaj se tice raznosenja hrane po akvariju, nema bojazni jer hranim kornjace u jednom cosku tako da do tamo skoro niti ne dodje struja na povrsini, a po dnu je uopce nema.

Cekaj da kornjace odrastu, pocnu lupat prednjim nogama povrsinu vode od uzbuđenja kad te vide pa da vidis na kaj buju ti licila klizna stakla :D
Zivu hranu imas kod Matije, na teraristika.hr, puno povoljnije nego u PC di dobijes neku jadnu kolicinu među kojom je pola toga vec mrtvo. Za pocetak probaj uzet crve brasnjare, oni nisu bas neka super hrana ali dosta su mali pa bi ih kornjace mogle svladat. Mozes traziti i male fobase, ali nema sanse da mala mosusna svlada odraslog fobasa.
Mamci za ribolov nisu bas pogodni kao ziva hrana jer se ne vodi racun o higijeni i onda mogu biti puni parazita. To ti bas ne preporucam jer je previse riskantno. Obicno se prodaju kalifornijske gliste i larve muha.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #102 u: Siječanj 23, 2012, 17:01:15 poslijepodne »
ma nema sanse da pospricaju do vrata!! previsoko je ziher :D
budem prvo krenuo s piletinom, govedinom, i onim kupovnim hranama, pa onda malo povrca i to bu to za pocetak. malo mi se i gade ti crvi :D

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #103 u: Siječanj 23, 2012, 17:38:42 poslijepodne »
Mislim na to kad ces punit akvarij do vrha, kad odoratusi odrastu.
Ove kornjace su ti potpuni karnivori, tu i tamo sazvacu neku vodenu biljku, ne moras ih forsirat sa povrcem ako nece prihvacati. Ako bas ne zelis davati crve ima i drugih manje gadnih zivih hrana poput zivorotki, puzeva i kozica.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #104 u: Siječanj 23, 2012, 19:30:47 poslijepodne »
Mislim na to kad ces punit akvarij do vrha, kad odoratusi odrastu.
Ove kornjace su ti potpuni karnivori, tu i tamo sazvacu neku vodenu biljku, ne moras ih forsirat sa povrcem ako nece prihvacati. Ako bas ne zelis davati crve ima i drugih manje gadnih zivih hrana poput zivorotki, puzeva i kozica.
pa i ja isto na to mislim, pa nece moci pospricati vise od 10cm u zrak :)
ma necu ih forsati, dam i im jednom i gotovo. ak ce jesti dobro, ak nece, dobit ce nesto drugo i tako dalje...
a kad se napuni akvarij onda ubacim, muske gupije. mislio sam ubaciti i kozice, mislice da njih nemogu uloviti, one su fakat munjevite, al ak i njih tamane onda ih nebudu vidle :)


e da te pitam jos nesto, sorry kaj te gnjavim tolko :)
filter nisam nista mijenjao za kornjace, hocu reci filter materijal.
u tom vanjskom filteru imam 4 kosarice i na njih ide voda ovim redosljedom:
1 kosarica: sera-ina plasticna zelena vlakna, izgledaju ko sažvakani najlon za ribolov
2 kosarica: pola kosarice srednje gusta spuzva, pola kosrice vata
3 kosarica: keramicki ringovi
4 kosarica: keramicki ringovi

imam jos neku finu plavu "spuzvu" original od filtera, u biti ni nije spuzva, izgleda ko neka cudna debela tkanina. to je dosta fini materijal za filteraciju, ali mi se on dosta brzo zapunjavao, pa sam ga izbacio i onda mi se cinilo da je filter bolje radio za biljni i ciklidni akvarij.
isto imam i njegove bio kugle, ali mi se to cinilo kao jako lose rjesenje, a i po forumima sam cito da te bio kugle su dosta lose, tj. nemaju bas neku veliku funkciju u filteru, s obzirom na njihovu dimenziju/kolicinu, te da su kermacki valjcici puno bolji, pa sam njih jos dokupio
imas kakav prijedlog kaj bi e moglo zamjeniti/dodati u njemu?

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #105 u: Siječanj 25, 2012, 14:48:07 poslijepodne »
Mislim na to kad ces punit akvarij do vrha, kad odoratusi odrastu.
Ove kornjace su ti potpuni karnivori, tu i tamo sazvacu neku vodenu biljku, ne moras ih forsirat sa povrcem ako nece prihvacati. Ako bas ne zelis davati crve ima i drugih manje gadnih zivih hrana poput zivorotki, puzeva i kozica.
pa i ja isto na to mislim, pa nece moci pospricati vise od 10cm u zrak :)
ma necu ih forsati, dam i im jednom i gotovo. ak ce jesti dobro, ak nece, dobit ce nesto drugo i tako dalje...
a kad se napuni akvarij onda ubacim, muske gupije. mislio sam ubaciti i kozice, mislice da njih nemogu uloviti, one su fakat munjevite, al ak i njih tamane onda ih nebudu vidle :)


e da te pitam jos nesto, sorry kaj te gnjavim tolko :)
filter nisam nista mijenjao za kornjace, hocu reci filter materijal.
u tom vanjskom filteru imam 4 kosarice i na njih ide voda ovim redosljedom:
1 kosarica: sera-ina plasticna zelena vlakna, izgledaju ko sažvakani najlon za ribolov
2 kosarica: pola kosarice srednje gusta spuzva, pola kosrice vata
3 kosarica: keramicki ringovi
4 kosarica: keramicki ringovi

imam jos neku finu plavu "spuzvu" original od filtera, u biti ni nije spuzva, izgleda ko neka cudna debela tkanina. to je dosta fini materijal za filteraciju, ali mi se on dosta brzo zapunjavao, pa sam ga izbacio i onda mi se cinilo da je filter bolje radio za biljni i ciklidni akvarij.
isto imam i njegove bio kugle, ali mi se to cinilo kao jako lose rjesenje, a i po forumima sam cito da te bio kugle su dosta lose, tj. nemaju bas neku veliku funkciju u filteru, s obzirom na njihovu dimenziju/kolicinu, te da su kermacki valjcici puno bolji, pa sam njih jos dokupio
imas kakav prijedlog kaj bi e moglo zamjeniti/dodati u njemu?

Vrlo brzo ces nauciti da glupostima koje kornjace izvode nema granica :D

Kozice, racici, puzevi, sve sto ima tvrd oklop je njihova specijalnost. Celjust im je u odnosu na velicinu poprilicno snazna i kad prime dosta dugo ne zele pustiti, cuvaj prste i kozu na laktovima kada guras ruku u akvarij da se ne iznenadis :D

Filter ti je najucinkovitije sloziti tako da voda prvo protice kroz najgrublji, pa kroz sve finiji filter materijal. Znaci prvo kroz prstenove, pa kroz Sera biofibres, pa spuzvu, pa vatu za tvoj slucaj. Tako ce se filter najmanje zastopavati. Nije ti previse bitno koristis li obicnu keramiku ili bio kugle, to su sve mediji na kojima se bakterije samo stvaraju na povrsini koja je mozda i veca na kuglama, ali to je sve tu negdje.
Ako ces ikada htjeti poboljsati filtraciju mediji od sintetickog stakla su odlicna stvar. Jedna litra tih medija ima povrsinu za kolonizaciju bakterija jednaku kao oko 8 litara obicne keramike. Obicni bioloski mediji na povrsini drze samo aerobne bakterije koje razgrađuju amonijak na nitrite, pa onda na nitrate koji se dalje gomilaju u akvariju (ako nemas dosta biljki onda krecu alge). Sinteticko staklo u svojoj unutrasnjosti dodatno ima i anaerobne zone koje dalje uspjevaju razgraditi dio nitrata na potpuno bezopasan dusik. Voda ce biti bolje kvalitete i intervali između ciscenja ce biti znatno produzeni npr. od kada ih koristrim cistim manje akvarije svaka 2-3 tjedna umjesto svaki tjedan uz redovito ubacivanje mesa u akvarij.
« Zadnja izmjena: Siječanj 25, 2012, 14:51:39 poslijepodne od Kori »
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #106 u: Siječanj 25, 2012, 18:40:17 poslijepodne »
A Bogte, pa nisam kupio piranje :D

E da to je to, sera biofibers. Hm, kazes prvo kroz prstenove? bilo je tu na forumu nekoliko diskusija, gdje su kermaiku stavljali na kraju lanca, jer se u onda zacepi previse, pa se slabo bakterije nastanjuju i propada bio filtracija. ja imam skoro pa sve kontra od tebe poslozeno... a neznam vise, ko tu koga... jedni kazu ovak, drugi onak :)

vidis, ovo nisam nikad ni cuo da postoji, a vec se 3g aktivno bavim akvaristikom. nigdje nisam na forumima naletio na takvo nesto. Ima to staklo kakvo ime (engleski termin), gdje se moze kupiti, kolko para?

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #107 u: Siječanj 25, 2012, 19:37:29 poslijepodne »
A Bogte, pa nisam kupio piranje :D

E da to je to, sera biofibers. Hm, kazes prvo kroz prstenove? bilo je tu na forumu nekoliko diskusija, gdje su kermaiku stavljali na kraju lanca, jer se u onda zacepi previse, pa se slabo bakterije nastanjuju i propada bio filtracija. ja imam skoro pa sve kontra od tebe poslozeno... a neznam vise, ko tu koga... jedni kazu ovak, drugi onak :)

vidis, ovo nisam nikad ni cuo da postoji, a vec se 3g aktivno bavim akvaristikom. nigdje nisam na forumima naletio na takvo nesto. Ima to staklo kakvo ime (engleski termin), gdje se moze kupiti, kolko para?

E vidis, pirane bjeze od ruke kad ju gurnes u akvarij, kornjace doslovce obrnuto :D

Ako gledas originalan postav medija kod Eheima, JBL-a, Tetre i ostalih poznatih filtera apsolutno svi su usvojili opisani princip. Danas se keramicki prstenovi koriste kao najgrublji stupanj mehanicke filtracije i za rasprsivanje toka vode po cijeloj povrsini kosara. Poroznost keramickih prstenova je zanemariva u odnosu na moderne bioloske medije. Naravno postoje razlicite gustoce prstenova, uzmi jedan prsten koji je dugo bio u filteru i na kojem je vidljiv smeđi sloj bakterija. Razbij ga cekicem, ako je unutrasnjost skroz bijela kao povrsina novog prstena to znaci da taj prsten nije porozan i da se bakterije koloniziraju iskljucivo na povrsini.

Vecina ljudi ne razlikuje stare keramicke valjcice od sintetickog stakla jer su u dosta slucajeva istog oblika. Te moderne valjcice bi se trebalo stavljati na kraju lanca iz razloga kojeg si napisao, iako proizvođaci ih stavljaju po pravilu od grubljeg prema finijem da se filteri ne stopaju previse.

Sigurno si cuo za neki od medija - Eheim Substrat Pro, JBL MicroMec, JBL SintoMec, Easylife Symbiont, Fluval BioMax, Sera Siporax...to su sve sintered glass mediji koji su vec godinama na nasem trzistu. Imas ih u svakom bolje opremljenom pet shopu, krecu se oko 100 kn po litri.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #108 u: Siječanj 26, 2012, 07:14:38 prijepodne »
A Bogte, pa nisam kupio piranje :D

E da to je to, sera biofibers. Hm, kazes prvo kroz prstenove? bilo je tu na forumu nekoliko diskusija, gdje su kermaiku stavljali na kraju lanca, jer se u onda zacepi previse, pa se slabo bakterije nastanjuju i propada bio filtracija. ja imam skoro pa sve kontra od tebe poslozeno... a neznam vise, ko tu koga... jedni kazu ovak, drugi onak :)

vidis, ovo nisam nikad ni cuo da postoji, a vec se 3g aktivno bavim akvaristikom. nigdje nisam na forumima naletio na takvo nesto. Ima to staklo kakvo ime (engleski termin), gdje se moze kupiti, kolko para?

E vidis, pirane bjeze od ruke kad ju gurnes u akvarij, kornjace doslovce obrnuto :D

Ako gledas originalan postav medija kod Eheima, JBL-a, Tetre i ostalih poznatih filtera apsolutno svi su usvojili opisani princip. Danas se keramicki prstenovi koriste kao najgrublji stupanj mehanicke filtracije i za rasprsivanje toka vode po cijeloj povrsini kosara. Poroznost keramickih prstenova je zanemariva u odnosu na moderne bioloske medije. Naravno postoje razlicite gustoce prstenova, uzmi jedan prsten koji je dugo bio u filteru i na kojem je vidljiv smeđi sloj bakterija. Razbij ga cekicem, ako je unutrasnjost skroz bijela kao povrsina novog prstena to znaci da taj prsten nije porozan i da se bakterije koloniziraju iskljucivo na povrsini.

Vecina ljudi ne razlikuje stare keramicke valjcice od sintetickog stakla jer su u dosta slucajeva istog oblika. Te moderne valjcice bi se trebalo stavljati na kraju lanca iz razloga kojeg si napisao, iako proizvođaci ih stavljaju po pravilu od grubljeg prema finijem da se filteri ne stopaju previse.

Sigurno si cuo za neki od medija - Eheim Substrat Pro, JBL MicroMec, JBL SintoMec, Easylife Symbiont, Fluval BioMax, Sera Siporax...to su sve sintered glass mediji koji su vec godinama na nasem trzistu. Imas ih u svakom bolje opremljenom pet shopu, krecu se oko 100 kn po litri.
a sta da kazem za tu keramiku, ima smisla! a nista kad stigne brtva i nove spuzve, budem otvorio filter, pa napravim novu preraspodjelu materijala, a mozda uzmem jednu porciju i tog medija :)
jesam cuo sam, u biti vidio te materijale i nije mi bilo jasno zasto kineska keramika  kosta 30-40kn po litri, a ovo 3-4 puta vise, ali sadmi je jasno zasto :D

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #109 u: Siječanj 26, 2012, 15:00:09 poslijepodne »
Evo ti link na jedan madjarski forum gde je lik stavljao pod mikroskop filter materijale i ocenjivao.

http://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=18&t=1746&start=80
Evo ti link na jedan madjarski forum gde je lik stavljao pod mikroskop filter materijale i ocenjivao.

http://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=18&t=1746&start=80
Još da mogu barem nesto razumjeti :D
Mogli su bar neku tablicu napraviti i dati ocjene od 1 do 5...

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #110 u: Siječanj 26, 2012, 19:38:36 poslijepodne »
Mediji od sintetickog stakla su razlicitih gustoca i to ima svojih prednosti i mana. Npr. kroz gusce medije se voda teze probija pa je aerobna zona unutar medija veca i ucinkovitije skidaju nitrate. Naravno mana je da ce se takav medij brze zacepiti.
S druge strane mediji sa vecim porama su manje ucinkoviti u skidanju nitrata, ali duze treba da se pore zapune.
No koji god medij tog tipa stavis unutra mozes ocekivati poboljsanje u filtraciji.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #111 u: Siječanj 26, 2012, 20:53:18 poslijepodne »
Mediji od sintetickog stakla su razlicitih gustoca i to ima svojih prednosti i mana. Npr. kroz gusce medije se voda teze probija pa je aerobna zona unutar medija veca i ucinkovitije skidaju nitrate. Naravno mana je da ce se takav medij brze zacepiti.
S druge strane mediji sa vecim porama su manje ucinkoviti u skidanju nitrata, ali duze treba da se pore zapune.
No koji god medij tog tipa stavis unutra mozes ocekivati poboljsanje u filtraciji.
Jos nesto novo sazano :)
A daj reci jel to materijal poput spuzve, tj. dal se moze isprati i ponovo koristiti ili nakon nekog vremena se mora baciti?
Jel bi se dao prokuhati, pa da dobar dio "smeca" izadje, pa se opet moze staviti, ali bubam bezveze sa 70% startnog kapaciteta?

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #112 u: Siječanj 26, 2012, 21:16:52 poslijepodne »
Gledam malo sad po netu te medije, pa mi sad nekaj nije jasno.
U pet centru se prodaje Easylife Symbion i FLUVAL Biomax 500g za 100kn,a opet gledam na elegance reef-u se prodaje se:
- BIO PEARL (3.98L) za 25kn

- Bio Ring 450g za 135kn


Bio ring je cijenom priblizan svim tim sintered glass medijima, ali mi je cudan ovaj bio pearl. nije navedeno da je sintered glass, ali pise da je pogodan za naseljavanje aerobnih i anaerobnih bakterija. S obzirom na cijenu, jel bi to mogla biti obicna keramika? I jos pise da ga ima skoro 4L, sto je jako puno.

imas preporuku mozda, kojeg proizvodjaca da uzmem? ili da gledam gdje dobim vise za manje para :)
« Zadnja izmjena: Siječanj 26, 2012, 21:19:22 poslijepodne od Chilii »

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #113 u: Siječanj 27, 2012, 14:27:56 poslijepodne »
Jos nesto novo sazano :)
A daj reci jel to materijal poput spuzve, tj. dal se moze isprati i ponovo koristiti ili nakon nekog vremena se mora baciti?
Jel bi se dao prokuhati, pa da dobar dio "smeca" izadje, pa se opet moze staviti, ali bubam bezveze sa 70% startnog kapaciteta?

To je prakticki trajni medij poput spuzvi i keramike. Vecina proizvođaca preporucuje da se svakih 6 mjeseci zamjeni polovica tih medija za optimalnu ucinkovitost (zbog toga jer se pore zapune) no ja ih drzim vec 3-4 godine bez da sam primijetio neki drasticni pad u ucinkovitosti. Ako redovito odrzavas filter i ne dopustis da ti se ti mediji zapune muljem  mogu ti jako dugo trajati. Vecina mojih medija je u obliku malih kuglica, samo ih stavim u kantu sa akvarijskom vodom i mijesam da izađe mulj. Ponovim postupak 5-10 puta dok mi ih medija ne prestane ispadati smece. Dok su mi akvariji bioloski stabilni ne planiram mijenjati te medije.
Ne znam kako bi visoka temperatura pri prokuhavanju djelovala na te medije, moguce je da bi popucali.

Gledam malo sad po netu te medije, pa mi sad nekaj nije jasno.
U pet centru se prodaje Easylife Symbion i FLUVAL Biomax 500g za 100kn,a opet gledam na elegance reef-u se prodaje se:
- BIO PEARL (3.98L) za 25kn

- Bio Ring 450g za 135kn


Bio ring je cijenom priblizan svim tim sintered glass medijima, ali mi je cudan ovaj bio pearl. nije navedeno da je sintered glass, ali pise da je pogodan za naseljavanje aerobnih i anaerobnih bakterija. S obzirom na cijenu, jel bi to mogla biti obicna keramika? I jos pise da ga ima skoro 4L, sto je jako puno.

imas preporuku mozda, kojeg proizvodjaca da uzmem? ili da gledam gdje dobim vise za manje para :)

Bio Pearl kuglice su bez ikakve sumnje isto sinteticko staklo. Izgleda gotovo identicno kao JBL MicroMec i Sera Siporax mini. Bio Ring po obliku i velicini prstenova izgleda identicno kao Sera Siporax 15 mm.

Zamijenio si im cijene...Bio Pearl je skuplji jer ga ima vise i opcenito je oblik bolji. Kada je medij u obliku kuglica vise ih stane u filter i unutar kuglice se moze stvoriti veca anaerobna zona.

Od tih medija koristim kuglice Eheim Substrat Pro i JBL MicroMec, od onih u obliku valjcica imam Fluval BioMax (najnoviju verziju, starije nisu bile od stakla). Ovi u obliku kuglica su mi drazi jer ih kolicinski vise stane u kosare i jako se jednostavno ciste. MicroMec je od svih tih medija najgusci sa povrsinom od cak 1500 m2 po litri, sad koliko to vrijedi kad se brzo zastopa je upitno. Ne mogu reci da je jedan medij bolji od drugog jer ih imam u razlicitim akvarijima sa razlicitim zivotinjama, samo znam da je moja kicma puno veselija od kada ih koristim jer puno rjeđe mijenjam vodu.

Ako trazis najjeftinije, od poznatih medija neces naci jeftinije od 60 kn po litri (Siporax 15mm u Aquashopu), ako su mediji u ER dobre kvalitete cijena je fantasticna! Jedna kosara u tvom filteru isto vjerojatno ima 2 litre, tako da bi sa Bio Pearl popunio 2 kosare, tocno koliko obicno proizvođaci stavljaju tih medija u filter te klase.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #114 u: Siječanj 28, 2012, 08:32:51 prijepodne »
Eto, hvala jos jednom na razjašnjavanju ove teme!  :)

Imas pravo zamjenio sam cijene :) Narucio sam brtvu za filter u elegance reefu, uzet cu jos jedan set spuzvi a onda mozda uzmem i taj jedan set kuglica. Valjda nije neka srot kvaliteta.
Morat cu jos prije kupnje pitati da mi daju malo vise informacija tom paketu, jer na webu nis ne pise, cak ni firma. Za ringove su barem naveli da su od tog stakla, za kuglice ni to.

I onda kad dodje slozio bi novi setup filtera.

1: kosarica sera bio fibres
2. crna spuzva gore i plava dolje
3. i 4. bio kuglice 2L

ili mozda ovako? kaj bi bilo bolje za kornjacu?

1: kosarica sera bio fibres
2. 2x crne spuzve
3. vata gore i plava spuzva dolje
4. bio kuglice 1L

I jos mi ostaje 2L starih keramickih valjcica neiskoristenih

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #115 u: Siječanj 28, 2012, 14:52:09 poslijepodne »
Ja bi na tvom mjestu filter slozio odozgo prema dolje na ovaj nacin:
1. Keramicki valjcici ili Sera biofibres, ovisi kaj ti se iz iskustva najmanje zastopava kad najgrublji otpad pada gore
2. Na dno sint. staklo, na vrh najgrublja spuzva ako zelis koliko toliko sacuvati sint staklo od otpada
3. Sint. staklo
4. Na dno najgusca spuzva (ili vata), na vrh grublja spuzva.

Po mom bi filter tako trebao najdulje izdrzat bez ciscenja.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #116 u: Veljača 01, 2012, 20:57:52 poslijepodne »
evo par novih slikica!

napunio sam vodu do vrha, izbacio stream pumpu, povrsina je namreskana od filtera i nema skoro ni trunke masnog taloga :-) filter izgleda dobro radi!!
I ispraznio visak bilja iz malog akvarija i ubacio pravo bilje umjesto umjetnog. vidjet cemo koliko ce izdrzati...

Kornjace su dobro, jedu i nasjeckanu piletinu koju sam smrznuo, pa im bacim po dva komadica popodne, a ujutro prije posla im ubacim 2-3 stapica i par onih racica. tu i tam pojedu i vegetarijasnku tabletice (wafers) za ribe dna i neke granule za ribe.
Malo im treba vremena da skuze opce hranu, ali se skupe platiji na piletinu, pa onda kad ih vide onda dolete i rastjeraju ih :D
Van za sad uopce ne izlaze. Stavio sam malo hrane na kopneni dio, da vidim jel mozda po noci izadju pa mozda pojedu kojeg...

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #117 u: Veljača 01, 2012, 21:03:40 poslijepodne »
.

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #118 u: Veljača 02, 2012, 17:12:32 poslijepodne »
evo par novih slikica!

napunio sam vodu do vrha, izbacio stream pumpu, povrsina je namreskana od filtera i nema skoro ni trunke masnog taloga :-) filter izgleda dobro radi!!
I ispraznio visak bilja iz malog akvarija i ubacio pravo bilje umjesto umjetnog. vidjet cemo koliko ce izdrzati...

Kornjace su dobro, jedu i nasjeckanu piletinu koju sam smrznuo, pa im bacim po dva komadica popodne, a ujutro prije posla im ubacim 2-3 stapica i par onih racica. tu i tam pojedu i vegetarijasnku tabletice (wafers) za ribe dna i neke granule za ribe.
Malo im treba vremena da skuze opce hranu, ali se skupe platiji na piletinu, pa onda kad ih vide onda dolete i rastjeraju ih :D
Van za sad uopce ne izlaze. Stavio sam malo hrane na kopneni dio, da vidim jel mozda po noci izadju pa mozda pojedu kojeg...

Akvarij odlicno izgleda, definitivno jedan od najboljih akvarija za kornjace s ovih prostora :up: Mozda si malo pre rano i naglo digao razinu vode, ako smatras da su se kornjace dobro snasle nadam se da nece biti problema. Drzi na oku onu kucicu od kokosa, kornjace bi mogle unutra uci i zaglaviti se (pogotovo kad narastu).
Ako imas jos koju granu bila bi dobra ideja prisloniti ju na rampu od kopna, iako ce vjerojatno jos trebati proci puno vremena dok skupe hrabrosti izaci van. Palis li lampu za grijanje, na slikama mi fali malo zute svjetlosti?
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #119 u: Veljača 02, 2012, 17:15:13 poslijepodne »
Akvarij super izgleda, samo da pitam koje je to bilje po dnu akvarija.
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #120 u: Veljača 02, 2012, 21:11:24 poslijepodne »
evo par novih slikica!

napunio sam vodu do vrha, izbacio stream pumpu, povrsina je namreskana od filtera i nema skoro ni trunke masnog taloga :-) filter izgleda dobro radi!!
I ispraznio visak bilja iz malog akvarija i ubacio pravo bilje umjesto umjetnog. vidjet cemo koliko ce izdrzati...

Kornjace su dobro, jedu i nasjeckanu piletinu koju sam smrznuo, pa im bacim po dva komadica popodne, a ujutro prije posla im ubacim 2-3 stapica i par onih racica. tu i tam pojedu i vegetarijasnku tabletice (wafers) za ribe dna i neke granule za ribe.
Malo im treba vremena da skuze opce hranu, ali se skupe platiji na piletinu, pa onda kad ih vide onda dolete i rastjeraju ih :D
Van za sad uopce ne izlaze. Stavio sam malo hrane na kopneni dio, da vidim jel mozda po noci izadju pa mozda pojedu kojeg...

Akvarij odlicno izgleda, definitivno jedan od najboljih akvarija za kornjace s ovih prostora :up: Mozda si malo pre rano i naglo digao razinu vode, ako smatras da su se kornjace dobro snasle nadam se da nece biti problema. Drzi na oku onu kucicu od kokosa, kornjace bi mogle unutra uci i zaglaviti se (pogotovo kad narastu).
Ako imas jos koju granu bila bi dobra ideja prisloniti ju na rampu od kopna, iako ce vjerojatno jos trebati proci puno vremena dok skupe hrabrosti izaci van. Palis li lampu za grijanje, na slikama mi fali malo zute svjetlosti?
oh, hvala na pohvali :D
znam, mozda jesam malo preuranio s podizanjem nivoa, no malo sam promatrao gdje se najvise borave kornjace, pa sam doso do zakljucka da nisu bas tako bespomocne po pitanju plivanja i disanja.
malo me zacudila jer se zna zakopati u pijesak i ne mrda dulje vrijem. Nisam mjerio koliko, no imam feeling da do jako dugo to traje. prvi put kad sam ju vidio, iso sam ju sa stapom gurnut, da vidim jel opce ziva. skroz se zavukla u oklop i ukopala u pijesak, no samo je spavala. po noci uglavmom borave ili objesene za prednje noge na rub pozadini i s njuskom u zraku ili pak udju na predzadnjoj izbocinu na pozadini i glavom dohvate zrak kad im zatreba.

Po vodi i dnu plivaju ko velike, tok struje nije veliki, tako da sam se odlucio da ipak podignem razinu vode.
za sad su dovoljno male i nezapinju ni priblizno za rupu od kokosa, dok narastu mozda kokos i ode van, a mozda budu i jace pa i prevrnu kucicu ako neprodju kroz rupu :)

ma netreba nista, nikakva grana, kad ce htjeti mogu bez beda izaci van, plivaju one i predobro. no dobro si reko, budem se ja naceko dok se one odluce izaci van. jos osim njuske nisam vidio nista izvan vode.
za sad nisam palio spot lampu, jer koliko vidim nema zainteresiranosti za kopno.

a to je do photoshopa, ja vise volim bijelu svjetlost, nego zutu, pa su zato slike malo bijelakste, cisce, da se tako izrazim. ova reptistar daje malo zelenkastu svjetlost, a powerglow bijelu. sve u svemu, kad se doda i malo mokrace voda je lagano zuckasta :D biljke s ovom reptistar izgledaju malo zelenije i zivlje nego bez.
powerglow gori od 10 do 13 i od 14 od 20,
reptistar gori od 15 do 19
moonlight ledice od 20 do 21

jos planiram nabaviti zracni vulcan ili gejzir, no na ebay-u su skupi. sjecam se bilo je u pet centru, za manje para, ali nekak mi se vise svidja gejzir...
\www.youtube.com/watch?v=F2kSMlGfiXo
\www.youtube.com/watch?v=4A__LlGEhVw&feature=related
\www.fishtanksdirect.com/images/products/display/HydorGeyserArio.jpg
« Zadnja izmjena: Veljača 02, 2012, 21:26:35 poslijepodne od traxman »

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #121 u: Veljača 02, 2012, 21:11:38 poslijepodne »
Akvarij super izgleda, samo da pitam koje je to bilje po dnu akvarija.
hvala ;)
bilje ti je:
Cladophora aegagropila
Cryptocoryne wendtii
Cryptocoryne willisii
Sagittaria subulata
anubias (neki)
onim sitnim travkama pred staklom neznam ime, ali po slika na googlu mogla bi biti Cryptocoryne Parva

nisam siguran za podvrstu tih biljaka, ali vrsta (prvo ime) je 100% tocno :)
« Zadnja izmjena: Veljača 02, 2012, 21:15:24 poslijepodne od traxman »

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #122 u: Veljača 02, 2012, 21:38:17 poslijepodne »
A koje su sanse da ce bilje prezivjeti sa crvenouhima.
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #123 u: Veljača 02, 2012, 21:46:52 poslijepodne »
A koje su sanse da ce bilje prezivjeti sa crvenouhima.
nemam ti ja bas iskustva s kornjacama, ali koliko sam citao, nakon par godina odrastanaj pocinju sve vise voljeti bilje, pa ti vidi :D
a gle, uvjek mozes probati. ak nemas bilja, gledaj na oglasima jel ko poklanja kakvo bilje, pa uzmi pa posadi, pa ces vidjeti sam. ja kad sam imao biljni akvarij u ovom gdje su sad kornjace, svaka dva tjedna sam imao kaj bacati, to je raslo nenormalno s co2 bocom...  nakon godinu  i pol mi je to dopizidlo stalno rezati pa sam odlucio bilje imati samo u malom akvariju bez co2. sad nemam vise problema s divljim rastom bilja.
uostalom, ovo kaj neko napise da njemu nesto hoce ili nece biti uz kornjace, ne znci da ce biti tako s tvojim kornjacama,

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: akvaterarij za mošusnu kornjacu
« Odgovori #124 u: Veljača 03, 2012, 02:29:02 prijepodne »
oh, hvala na pohvali :D
znam, mozda jesam malo preuranio s podizanjem nivoa, no malo sam promatrao gdje se najvise borave kornjace, pa sam doso do zakljucka da nisu bas tako bespomocne po pitanju plivanja i disanja.
malo me zacudila jer se zna zakopati u pijesak i ne mrda dulje vrijem. Nisam mjerio koliko, no imam feeling da do jako dugo to traje. prvi put kad sam ju vidio, iso sam ju sa stapom gurnut, da vidim jel opce ziva. skroz se zavukla u oklop i ukopala u pijesak, no samo je spavala. po noci uglavmom borave ili objesene za prednje noge na rub pozadini i s njuskom u zraku ili pak udju na predzadnjoj izbocinu na pozadini i glavom dohvate zrak kad im zatreba.

Po vodi i dnu plivaju ko velike, tok struje nije veliki, tako da sam se odlucio da ipak podignem razinu vode.
za sad su dovoljno male i nezapinju ni priblizno za rupu od kokosa, dok narastu mozda kokos i ode van, a mozda budu i jace pa i prevrnu kucicu ako neprodju kroz rupu :)

ma netreba nista, nikakva grana, kad ce htjeti mogu bez beda izaci van, plivaju one i predobro. no dobro si reko, budem se ja naceko dok se one odluce izaci van. jos osim njuske nisam vidio nista izvan vode.
za sad nisam palio spot lampu, jer koliko vidim nema zainteresiranosti za kopno.

a to je do photoshopa, ja vise volim bijelu svjetlost, nego zutu, pa su zato slike malo bijelakste, cisce, da se tako izrazim. ova reptistar daje malo zelenkastu svjetlost, a powerglow bijelu. sve u svemu, kad se doda i malo mokrace voda je lagano zuckasta :D biljke s ovom reptistar izgledaju malo zelenije i zivlje nego bez.
powerglow gori od 10 do 13 i od 14 od 20,
reptistar gori od 15 do 19
moonlight ledice od 20 do 21

jos planiram nabaviti zracni vulcan ili gejzir, no na ebay-u su skupi. sjecam se bilo je u pet centru, za manje para, ali nekak mi se vise svidja gejzir...
\www.youtube.com/watch?v=F2kSMlGfiXo
\www.youtube.com/watch?v=4A__LlGEhVw&feature=related
\www.fishtanksdirect.com/images/products/display/HydorGeyserArio.jpg

Jasno je meni da nisi mogao cekat da napunis akvarij do vrha i vidjet kak to sve skupa zgleda :) Ako su se kornjace prilagodile super, no ako nakon negog vremena primjetis zamor kod zivotinja opet spusti. Da duze vremena promatras crvenouhu, zutouhu, mekooklopnu itd. bilo bi ti jasnije zasto su mosusne slabiji plivaci.
Lampa za grijanje uvijek treba biti upaljena inace kornjace niti nikad nece pokazati zainteresiranost za kopno. Jer jedina stvar zbog koje kornjace uopce napustaju sigurnost vode i izlaze na kopno je da se idu grijati kad se prezderu ili im nesto nije dobro, na taj nacin ubrzaju metabolizam, lakse probavljaju hranu, povecaju imunitet itd. Gravidne zenke su iznimka, one ce htjet i van smjestaja kad ih uhvati. Drugi razlog zasto trebas imati lampu upaljenu je odrzavanje vise temperature zraka, mladunci su osjetljivi i nikad ne znas sta su sa sobom mogli dovuc iz pet shopa.
Akvarij je lijep bas zato sto je prirodno uređen, nisam bas zagovaratelj kicastih dekoracija u akvariju, no kornjacama definitivno nece smetati ako bas zelis.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org