Travanj 27, 2024, 19:31:46 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: pomoc - zutouha  (Posjeta: 1847 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline overload0303993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Koprivnica
pomoc - zutouha
« u: Ožujak 25, 2011, 22:05:12 poslijepodne »
molim pomoc
prijatelji iz razreda su se dosjetili pokloniti mi zutouhu kornjacu na poklon za rodendan jer volim zivotinje. nisu bili svjesni kolika je odgovornost imati zivotinju, a i dobar prodavac zivotinja im je "sve detaljno objasnil kak se drze" i prodal naravno plasticni terarij s palmom. srecom imam jezerce gdje ju mogu staviti, bar prek ljeta. problemi su ovi: preko zime ne moze nigde drugde prezimiti osim u jezeru koje ima oko 7000L i 1.2m maksimalne dubine i vise plicih terasa i  mjesta gdje moze stati i odmoriti se. jezerce je bogato biljem: mnogo razlicitih vrsta lopoca i lotusa i povrsinskim biljem. problemi su ovi: na jesen odlazim u zagreb na studij pa bi se moji roditelji morali brinuti, hranjenje nije problem, ali hibernacija bi mogla biti ako ne smije vani hibernirati, ali s obzirom da su crvenouhe invazivna vrsta na ovim podrucjima trebala bi i zutouha moci? hoće li dirati bilje? kak bude s ribama s obzirom da su ribice vec vece, a sto je s malim ribicama koje se izlezu, moze li ih jesti? jezerce nije ograđeno, ali dvoriste je, je li to problem? i opcenito imate li kojih savjeta?

Offline overload0303993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: pomoc - zutouha
« Odgovori #1 u: Ožujak 26, 2011, 19:29:29 poslijepodne »
molim pomoc, sad je ispod klasicne zarulje u plasticnoj kadici s palmom, cekam toplije vrijeme i prijedloge sto bi bilo bolje...

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: pomoc - zutouha
« Odgovori #2 u: Ožujak 27, 2011, 11:32:20 prijepodne »
preko zime ne moze nigde drugde prezimiti osim u jezeru koje ima oko 7000L i 1.2m maksimalne dubine i vise plicih terasa i  mjesta gdje moze stati i odmoriti se. jezerce je bogato biljem: mnogo razlicitih vrsta lopoca i lotusa i povrsinskim biljem. problemi su ovi: na jesen odlazim u zagreb na studij pa bi se moji roditelji morali brinuti, hranjenje nije problem, ali hibernacija bi mogla biti ako ne smije vani hibernirati, ali s obzirom da su crvenouhe invazivna vrsta na ovim podrucjima trebala bi i zutouha moci?
Nije preporučljivo da hibernira u jezercu, ali mogla bi, recimo bolje je rješenje ako imaš neki podrum ili garažu gdje temperatura ne pada ispod +4 da je tamo staviš da hibernira. Ako ti nemože tako hibernirati onda ti jezerce mora biti napravljeno tako da kornjača nakon hibernacije može "išetati" po dnu na kopno, jer nakon hibernacije ne može plivati. A gle, nemaju ti šta roditelji sa hibernacijom, samo kad zahladi neka je stave u kantu sa vlažnim pijeskom (tako sam ja ) ili u kantu pa sipaju vode toliko da joj prekrije tijelo, a da glava kada je digne iz vode slobodno bude na zraku.
hoće li dirati bilje?
Hoće, ali tu nemožeš ništa, ne vjerujem da će moći neznam ni ja koliko uništiti bilje, jer je veliko jezerce.
kak bude s ribama s obzirom da su ribice vec vece, a sto je s malim ribicama koje se izlezu, moze li ih jesti? j
Ribe će ti jesti tu i tamo, male pogotovo.
jezerce nije ograđeno, ali dvoriste je, je li to problem? i opcenito imate li kojih savjeta?

Trebao bi ograditi jezerce, pogotovo ako ti se nalazi jezerce u dvorištu gdje ulazite sa autom, gdje bi lako mogla izaći kroz ogradu i sl. Sigurnije je ograditi (nije to neka investicija pretjerana).

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: pomoc - zutouha
« Odgovori #3 u: Ožujak 29, 2011, 20:27:24 poslijepodne »
Pozdrav!

Ako stavis kornjacu od 3 cm u 7000 litara jezero sanse su velike da je vise nikad neces naci makar i da sve savrseno ogradis. Cak i odrasle kornjace znaju nekad prijeci ogradu i odlutati (osim ako doslovce nemas kavez oko jezera sto je najsigurnije). Znam za jako puno slucajeva da su kornjace jednostavno nestale tako da shvati izradu ograde ozbiljno i kornjacu stavi van tek kada malo naraste.

Istrazivanja su pokazala da te suptrorpske vrste kornjaca u prosjeku zive ispod 10 godina kada cijelu godinu zive vani u Europi (zivotni vijek im je inace 30-40 godina). Tako da nije nikako preporucljivo da hiberniraju vani u nasoj klimi.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org