Ožujak 28, 2024, 22:20:51 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Novi reef  (Posjeta: 32529 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Novi reef
« u: Travanj 18, 2020, 20:54:46 poslijepodne »
... dugo sam bio daleko...dal me pozelio neko.....

Pozdrav svima, posebice mnogobrojnim dragim ljudima, barem onima koji su preostali, mozda me se netko i sjeti....

Za sve ostale, nakon par godina, ponovo se vracam u akvaristiku, nastavljam tamo negdje gdje sam (otprilike) stao.....

Podsjetnik na proslu sezonu - nakon gasenja 450L reefa, te kratkotrajnog drzanja 60l nano akvarija, rasformirao sam i njega, i evo sve do sada sam bio suhih ruku i bez akvarija.

Doduse, jos uvijek jesam, i biti ce tako neko duze vrijeme, ali evo, vracam se, polako ali sigurno.

S time da sam ovaj put cvrsto odlucio, niti kap vode (mora), dok sve ne slozim i poslozim tocno onako kako sam htio, poucen svim problemima i glupostima zbog kojih sam lupao glavom u prijasnjim buildovima.

Naravno, izabrao sam najgluplji moguci momenat, jer sad, zbog ove situacije.... cak i jednostavne stvari poput kupovine kantice boje postaje nemoguca mislija, ali nedam se...

Stalak je zavaren, obarban.... Naravno, iveral za oblogu cekam, bez nekog roka do kada cu cekati, pa sam se odlucio na izradu sumpa.

120x40x40, 6mm staklo. Kako ni staklo vise nije jednostavno nabaviti, prekrojio sam stari sump + dodatnih par komada stakla. Sva sreca, staklo nije bilo problem izrezati, sve je proslo kako je i zamisljeno.

Sump je trenutno u fazi koju cete vidjeti na slikama, ima jos nekih stvari za doraditi i dotjerati, opet, zbog ove situacije, cekam neke stvari da mi stignu. Nadam se tijekom iduceg tjedna, pa cu onda moci finalizirati sump, i RO spremnik, koji je u izradi, ali o njemu u slijedecem postu....

Eto, valjda nisam udavio s preopsirnim uvodom, kako rekoh, ovo ce biti spori build, ali....

Jos jednom pozdrav svim dragim ljudima s foruma!

P.S. zanemarite prljavo staklo.....  :D

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Novi reef
« Odgovori #1 u: Travanj 19, 2020, 12:34:54 poslijepodne »
Pozdrav Damire!
Čestitam na povratku i novom tanku uskoro (kad god to bilo).  ;)
Što se ovog tiče na slikama, znam da bi ti smetalo malo kod pogleda u sump ali ja bih sebi uvijek stavio na ovu dužinu i prednju srednju šipku na stalku (što i imam na svom tanku), čisto da mirno spavam iako vjerujem da je i ovako dosta čvrsto jer je 4 cm šipka ali.. ja sam ziheraš pa zato..
Drugo, jel ovo tvornički sump, koja firma? 

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #2 u: Travanj 19, 2020, 18:10:25 poslijepodne »
Hvala na dobrodoslici!

Sto se ove srednje sipke tice, i prosli je stajao na ovom stalku, bez te "noge", pa posto ce biti slicnih dimenzija/litraze pretpostavljam da moze i ovaj, iako sam pripremio i  mogucnost da, jednom kad sve bude slozeno u sumpu, dodam jos jednu nogu, koja bi se po (prijekoj) potrebi mogla skinuti.

Sto se sumpa tice, sump je diy projekt. Prvobitna ideja je bila jednostavno koristiti sump od starog akvarija, no, isti je, tijekom godina stajanja i seljenja po garazi, netko uspio razbiti, pa sam poskidao komade koji su jos bili citavi, na srecu sam imao jos nesto 6mm stakla, pa sam sve izrezao po ovim dimenzijama.

Klasicni 120x40x40 sump, gornji dio je radjen od 4mm pleksiglasa, doduse planirao sam sa 6mm, ali sad ga u ovoj situaciji nisam imao gdje nabaviti, a placati neke cifre za dostavu jednostavno nisam htio.  Izgledom i fukncionalnoscu je kombinacija onoga sto je dobro funkcioniralo na starome, neke stvari su malo poboljsane po uzoru na neke (preskupe) komercijalne sumpove....

S lijeva na desno, prva komora, odnosno prve dvije komore sluze za prihvat vode iz akvarija preko dvije 1" (32mm) cijevi, s ventilima za regulaciju. Iz predkomore voda se dize gore, preko filter sockova ide dalje u ostatak sumpa.

Druga komora je zamisljena mozda kao neki refugium, ukoliko uspijem nabaviti kakve makro alge, ili ce jednostavno sluziti kao dodani prostor za smjestanje LR-a, ovisno.

Iz nje, voda ide u trecu komoru - za skimmer. Bitnija funkcija ove komore je sto ima dodatni 1" bulk, za spajanje trece dovodne cijevi iz akvarija, koja ce biti "zlu ne trebalo", bez ventila ili nekog ogranicavanja protoka, ako se slucajno sto s prve dvije cijevi poremeti, zacepi, ili iz bilo kojeg razloga ne budu mogle gutati dovoljno vode dovoljnom brzinom.

S obzirom da jos uvijek neznam koji tocno skimmer cu uzeti, ovdje je samo dodano to da ta komora ima mogucnost namjestanja visine vode, tako da u njoj uz pomoc jedne ploce pricvrscene plasticnim vijcima za pregradu, mogu namjestiti nivo vode u rasponu od 14-30cm, sto je negdje radna visina vode za barem 98% skimmera, tako da, koji god na kraju uzmem, mislim da ce biti ok.

Zadnja komora je za povratnu pumpu, takodjer ima jedan 3/4 (25mm) bulk, iz kojeg ce ici cjevovod (mainfold), koji ce se granati, jedna grana ce ici za povrat  vode u akvarij, s jednim T komadom i ventilom na kojeg ce biti spojen AU reaktor, eventualno ce na njoj biti jos 2 spojna mjesta s ventilima, za neke buduce nadogradnje reaktorima ili necime po potrebi, ali ovo cu jos vidjeti, nisam siguran.

Svakako ide AU reaktor, jer mi je prakticnije imati jednu jacu pumpu za povrat, koja ce onda dio vode tjerati kroz reaktor(e), nego spajati svaki na svoju pumpu, i zbog mjesta, i financijski. Zadnja spojnica je za cijev kojom ce sump biti povezan s RO spremnikom, za nadoljevanje vode.

E sad, ono sto fali.... fale filter sockovi, ovde sam vizualizacije radi koristio reef octopus carape, koje iako dobre, bas mi se ne uklapaju dizajnom, ali dok ne dodju prave, posluzit ce cisto da vidim kako ce u konacnici sve izgledati. Nedostaje i plocica sa plovcima, takodjer jos neke rupe na gornjoj strani nisu otvorene, koje ce sluziti za provlacenje svih kablova, cijevcica i slicnog, fali i jos jedan bulkhead koji ce primiti povratnu cijev iz reaktora....

No ovo je sad visa sila, paketi stizu jako sporo, cak i ovi lokalni a kamoli ne iz kine, sutra se nadam da ce doci ostale spojnice, koljena i sve ostalo sto mi treba da mogu nastaviti radove....

Eto, puno teksta....

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Novi reef
« Odgovori #3 u: Travanj 19, 2020, 18:46:03 poslijepodne »
Pozdrav kolega, dugo se nismo čuli. Drago mi je da se vraćaš. Večina tvojih koralja još je živa kod mene😉

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #4 u: Travanj 20, 2020, 21:34:32 poslijepodne »
Pozdrav, jos bolje te nasao!

Drago mi je to cuti, naravno, nadam se da cemo organizirati neku kupoprodaju, jednom ce doci vrijeme i za punjenje akvarija.




Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Novi reef
« Odgovori #5 u: Travanj 21, 2020, 13:37:40 poslijepodne »
Naravno, kad bude spremno samo javi. Nisi napisao dimenzije tanka?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #6 u: Travanj 24, 2020, 22:20:04 poslijepodne »
Radovi se vise ni ne vuku, sve je stalo totalno, paketi ne stizu, a bez tih nekih sitnica - nema napretka...

Sto se samog akvarija tice, kad sam razmisljao o dimenzijama, prvobitna ideja je bila 450l - 150x50x60 - dakle, upotrijebiti stari akvarij iz proslog setupa.

E sad, od ovoga sam se brzo ohladio, jer 50cm sirine mi je bilo dosta usko i neprakticno, onda je nastupio onaj megaloman - novi akvarij ce biti 700l...neee, ne, biti ce 900l...ma malo je to biti ce 45861l....

Onda sam se spustio na zemlju, svaka litra vise predstavlja (neopravdano) enormno ulaganje u opremu, sto bih jos mozda nekako tijekom vremena financijski i izveo, ali treba to necime i popuniti, treba presloziti dnevni boravak, izbiti zid......  :D

Tako da, dimenzije za koje sam se odlucio ce biti 130x62x60.  Mjesto imam idealno, a financijski ce ovaj akvarij biti doslovce djabe, sve sto trebam napraviti (vec jesam no o tome neki drugi put), je prekrojiti onaj postojeci 150x50x60, te uz pomoc jednog komada stakla kojeg vec imam - imam sve potrebno za sastaviti novi, nesto manjih dimenzija po duzini (koja mi se pokazala nepotrebna), ali s dodatnih 10cm u sirinu, sto ce svakako dobro doci.

Cijeli posao se sveo na 2-3 sata rezanja i brusenja stakla, busenja rupa, glancanja, ali o tome kad za to dodje vrijeme...

Nadam se sutra zavrsiti ro spremnik, i jos 2-3 sitnice, pa da se mogu baciti na izradu strujne ploce....

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #7 u: Svibanj 05, 2020, 21:52:18 poslijepodne »
Konacno stigla sva plastika, od sutra krece rezanje, ljepljenje, spajanje.....

Dio potrebnog na slici....  :D :D

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Novi reef
« Odgovori #8 u: Svibanj 05, 2020, 22:28:08 poslijepodne »
To su fitinzi za cijevi za vodu kaj se lijepe?
Ima to kod nas za nabavit il izvana?
Čisto profesionalna deformacija!  :D
Radim u butigi s materijalom za vodu, centralno, kanalizaciju...
Čul sam priče o tome od kupaca, al nisam vidio to negdi kod nas da ima...

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Novi reef
« Odgovori #9 u: Svibanj 06, 2020, 10:11:08 prijepodne »
Ima PTMG Lučko GF materijal...bio vidio kupovao

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Novi reef
« Odgovori #10 u: Svibanj 06, 2020, 14:27:43 poslijepodne »
 :up:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #11 u: Svibanj 06, 2020, 19:35:29 poslijepodne »
Dante da na ljepljenje su.

Ima ih posvuda, od akva shopova, raznoraznih trgovina i slicnog, jedino su cijene jako sarolike, i rijetko tko ima bas sve nama (akvaristima) potrebno.

Ako si u toj bransi, onda ti je Ritosa dobro poznat, oni imaju cijeli (ok, ne bas cijeli ali) program sa TREAD X TREAD spojnicama, redukcijama i slicnim - dakle, s navojem. Jako dobar izvor raznih redukcija, ventila, spojnica i slicnog, doduse, preko posrednika - trgovina koje imaju njihov asortiman, ali to se lako pronadje....

Ovi SLIP X SLIP za ljepljenje, ja sam konkretno uzimao s http://www.bazenska-trgovina.hr. Sve imaju, cijene su stvarno korektne, dostava brza, nikakav problem, sve imaju sve salju. Jedino sto nemaju (nazalost) su bulkheadovi, pa si tu i dalje osudjen kupovati preko domacih akva shopova koji jedan bulk naplacuju i preko 100kn, ili narucivati s ebaya ili neceg slicnog.




Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Novi reef
« Odgovori #12 u: Svibanj 06, 2020, 20:48:27 poslijepodne »
Da, kolko vidim to je više za vrt, navodnjavanja, bazene...  :up:
Mi smo više za kućne instalacije, tak da kod nas idu zelene eko-ppr na "peglu" i pex cijevi na prešanje.
I naravno bakar i pocinčano za renovacije i prepravke...
Al zanimljivo je pronjuškat malo...  8)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #13 u: Svibanj 06, 2020, 21:43:43 poslijepodne »
I kod mene....

No, kad jednom objasnis ljudima da postoji i ovo.....  :D

Iskreno, od toga, akvaristima bi od svega ipak bili najzanimljiviji ventili, za 20kn uzeti 1" ventil.....

Jedini dodatni trosak je 10-tak kn za TREAD X SLIP nipl, da bi ga pretvorio u ventil za ljepljenje.... no brainer ako mene pitas....

U usporedbi da sam sve ovo uzimao s nekog akva shopa.....  1400 kn za sve sto mi treba je bila ponuda, a ovako, kombinirajuci ta dva izvora "plastike, cijela prica je bila cca 500kn..... za razliku sam narucio pumpu....  ;) :D

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Novi reef
« Odgovori #14 u: Svibanj 06, 2020, 22:15:35 poslijepodne »
Je, ja uvijek tvrdim da kad je nekaj "akvarističko" odma košta 3-5 put skuplje neg isto to kad gore ni nacrtana ribica!  :D

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Novi reef
« Odgovori #15 u: Svibanj 07, 2020, 09:44:14 prijepodne »
Pogotovo ako kažeš da ti treba za morski akvarij. To je kao da za auto trebaš žmigavac ali kad kažeš da je za gti onda cijena x3 za istu plastiku...

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Novi reef
« Odgovori #16 u: Svibanj 07, 2020, 10:02:44 prijepodne »
Šta sad kukaš, zato vi dobite Nemu nacrtanog na kutiji!!!  :yahoo:
Da o mojim ribama snimaju crtiće, ja nebi žalio koju kunu više platit!
 :D :D :D

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #17 u: Svibanj 07, 2020, 21:14:14 poslijepodne »
Nema nacrtanu nikakvu zivinu na kutiji, a opet skupo ko vrag....

Da ne stavljam samo slike jeftine plastike, stigla nova akvizicija, kutija skupe plastike......

Inace, projekt je zamisljen da se ustedi gdje god je moguce, ali sam odlucio da na nekim stvarima ipak necu stedjeti, radije cu koji mjesec skupljati pare, pa onda uzeti nesto (sto mi barem djeluje) posteno, nego bilo sto....

Jesam, malo sam se upiskio od srece kad je paket stigao......  ;) :D

Koliko sam je uspio isprobati, stvar je full necujna, moram jos vidjeti sto i kako se sve da isprogramirati, nije da mi to bas treba, ali eto... kad zavrsim sa cijevima, da je vidim u akciji....  8)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #18 u: Svibanj 09, 2020, 22:02:02 poslijepodne »
Ionako nitko ne prati temu, ali hajde....

Danas sam dobio "sretnu" vijest, iveral ce mi biti gotov tek za 10 dana.... pa do tada hlapim kao cola na suncu, ljepim jedno po jedno koljeno, tek toliko da svaki dan 5 minuta radim nesto na akvariju.....  :D :D :D

Kako Vojko kaze - "netko me sabotira".... :-X

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Novi reef
« Odgovori #19 u: Svibanj 10, 2020, 20:08:36 poslijepodne »
Pratim  ;)

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Novi reef
« Odgovori #20 u: Svibanj 11, 2020, 12:43:21 poslijepodne »
Ma prate ljudi samo više nitko ništa ne piše. Opčenito su forumi izgubili bitku  sa novim fejs generacijama.Kad pokreneš ovu Blau, zanima me kako će se(zvučno) ponašati. Meni je od starta povratna najzvučnija😊 pa bi ju rado umirovio i zamjenio sa Blau ili Jecod. Kažu da je to iz iste tvornice.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #21 u: Svibanj 11, 2020, 21:47:04 poslijepodne »
Vidim, zato malo i pokusavam razdrmati ovo crnilo....  ;)

Sto se pumpe tice, koliko sam je isprobao, necujna je. Naravno, kako ce se ponasati spojena u sistem, vidjet cu, uz malo srece sutra, fali mi jos jedan ventil da zavrsim povrat, tako da cu je probati pustiti da vrti samo u sumpu preko reaktora, no ne ocekujem neke probleme.

Spoj s ostatkom "cjevovoda" ce biti silikonskim crijevom, da izbjegnem da neke eventualne vibracije prenosi na ostatak sumpa i dalje po cijevima.

Slicnu, da ne kazem istu, pumpu sam vec imao, na Reef Octopus skimmeru, i pokazala se odlicnom. Vjerujem da je to ista pumpa, i kod ro, i kod jebao-a (jecoda), kao i jos neke, koliko vidim dijelovi su isti, snaga je tu negdje, razlika je samo u kontroleru.

Dvoumio sam se izmedju jecoda 5000 i ove....na kraju je presudila banalna stvar - za crno bijeli build, treba mi crno bijela pumpa....  ;) ;)

Naravno, jecod ima veci deklarirani protok, no s obzirom na nizi HMAX, odnosno kod blua manji je pad na tu moju visinu povrata nego kod jecoda... opet, nekako je to sve isto....

Doduse, ne vjerujem da ce u ovim uvjetima (1 reaktor i povrat) pumpa uopce trebati raditi punom snagom, kontroler ima mogucnost podesavanja u 1%, sto je daleko bolje od 5 predefiniranih stupnjeva snage.

Istina, sumnjam da bi mi ista znacilo radi li pumpa na 60 ili 63%, ali eto... :D


Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #22 u: Svibanj 14, 2020, 22:07:37 poslijepodne »
Pumpa spojena u sistem, isprobana, i stvarno sam zadovoljan i performansama i tisinom.

Spojena je samo za sump, preko reaktora cirkulira vodu unutar sumpa, posto nemam jos akvarij, dio cijevi je zatvoren ventilima, samo radi probe.

Pumpa je tiha, nema zujanja, ne prenosi nikakve vibracije na cijevi, naravno nije necujna, cuje se "sum", ali to stvarno iz velike blizine, vjerovatno malo tom zvuku doprinosi i zatvoreni dizajn sumpa, gdje je cijela ta polovica za povrat zatvorena poklopcem. No, kad dodje obloga na stalak, vjerujem da se nista nece cuti.

Ogromna razlika izmedju ove pumpe, i svih AC povratnih koje sam do sada koristio.

Plan je do ponedeljka odraditi preostali dio povratnog cjevovoda, kao i tri dovodne linije, tako da uz malo srece, iduci tjedan odradim oblaganje postolja, pa se mogu baciti na ljepljenje glavnog akvarija.....

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Novi reef
« Odgovori #23 u: Svibanj 14, 2020, 23:37:18 poslijepodne »
Možeš staviti koju fotku.. malo mi je teško vizualizirati što radiš.. :)
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #24 u: Svibanj 15, 2020, 22:06:58 poslijepodne »
Moze, iako, nema tu nekog mjerljivog napretka.... sve se (jos uvijek) svodi po petljanju po cijevima....

No, evo, cisto otprilike kako ce izgledati cjevovod, odnosno kako voda trenutno cirkulira u njemu (pipovaca jasno)..... malo nema smisla bez gornjeg dijela, ali nisam stigao to odraditi....