Ožujak 29, 2024, 01:06:52 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Posavina -biotopi i stanista  (Posjeta: 42644 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Posavina -biotopi i stanista
« u: Srpanj 02, 2010, 14:20:36 poslijepodne »
Za sve ljubitelje domacih biotopa evo link ka sajtu koji je nepresusan izvor podataka za stanista u okviru sliva reke Save
http://savariver.com/

Na ovo sajtu se nalazi par izvrsnih publikacija kao i detaljan izvestaj projekta biodiverziteta sa opisom svih stanista Posavine
http://savariver.com/results%20download/Task%20B%20-%20Sava%20habitat%20type%20interpretation%20sheets%20(B2).pdf

Bolje od ovoga tesko da je moguce naci kada se osmisljava domaci biotop.... ;)

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #1 u: Srpanj 03, 2010, 00:18:31 prijepodne »
Inace prosle jeseni i zime ja sam izvrsio jedan eksperimentic pod nazivom Drinsko-Macvanski biotop sa oko 20ak vrsta domacih biljaka bas iz zasticenog podrucja usca Drine u Savu, a koje se pominje i na gore navedenom sajtu. Ovaj akvarijum je ugasen zbog neuspesne borbe sa ljigavom barskom algom Rhizoclonium (ma da neke od biljaka jos uvek zive po plasticnim kantama na terasi).
Cekam da se vodostaji reka malo smanje, pa da ponovo krenem u avanturu sa podvodnim fotoaparatom i kesama za uzorkovanje...

Detaljna tema o ovom biotopu sa puno slika kako sa lokaliteta, tako i iz akvarijuma bila je na MBA forumu na ovom linku http://www.mojbiljniakvarijum.org/forum/viewthread.php?forum_id=4&thread_id=453.

Evo ovde cu postaviti tek par fotki da vas zaintrigiram, a tamo mozete detaljnije pogledati i naci mnoge odgovore na pitanja koja su nas mucila dok smo determinisali biljke i pokusavali da nadjemo najpovoljnije uslove za domace hladnovodne biljke...

Prve fotke su sa lokaliteta...

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #2 u: Srpanj 03, 2010, 00:20:34 prijepodne »
I evo jos malo iz akvarijuma ;)
« Zadnja izmjena: Srpanj 03, 2010, 00:24:07 prijepodne od biobiofizicar »

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #3 u: Srpanj 03, 2010, 08:22:19 prijepodne »
svašta nešto ima po tim našim barama i rijekama...čovječe, prava podvodna džungla.. i ovo su sve vodene biljke ili ima i tu nekih koje mogu i emerzno i pod vodom rasti?

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #4 u: Srpanj 03, 2010, 13:34:35 poslijepodne »
Neka uslovna podela opsteprihvacena u nauci je na hidrofilne i higrofilne biljke.
Hidrofilne su one koje zive i rastu u vodi. Medju njima ima i onih koje su konstantno pod vodom kao i onih koje u odredjenoj fazi zivota izadju nekim svojim delovima iznad vodene linije.
Higrofilne su biljke izrazito vlaznih stanista (recimo plavne zone reka). I medju njima ima onih koje bez problema mogu dugo pod vodom, ali i onih koje iako rastu na vlaznim stanistima propadaju pod vodom.
U mom akvarijumu bilo je od svih pomalo, a i mi inace cesto koristimo u nasim klasicnim toplovodnim postavkama higrofilne biljke.
Tipicni primeri higrofila su Eleoharis Acicularis, Hottonia palustris ili Lysimachia nummularia  koje u postavke stavljaju mnogi toplovodni akvaristi, a koji inace super rastu i u nasim vodama, kao i u priobalju van vode.
Kao neke predstavnike hidrofila iz nasih voda, ali cesto prisutne i u akvarijumskim postavkama mozemo navesti: Myriophyllum spicatum, Ceratophyllum demersum ili predstavnike porodice Nymphaea...

Ovih dana visoke vode nasih reka krenuce da se iz plavne zone povlace u korita. Svako ko zeli da u svoj akvarijum ubaci neku higrofilnu biljku koja moze i dugo da opstane pod vodom neka "krene" za linijom povlacenja vode. Sve ono sto je i pod vodom u predhodnih par meseci ostalo ili postalo zeleno i zdravo moze i u akvarijum, a kada se reke konacno povuku ostaje da se jos malo prikupi hidrofilnih biljaka i eto ga specificni biotop sa vaseg lokaliteta.
Povlaceci se voda ce ostaviti i mnoge barice u kojima ce se lako moci prikupiti i male lokalne ribice....

Offline pravda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1515
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Dalj
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #5 u: Srpanj 03, 2010, 21:28:57 poslijepodne »
Ako se nevaram,mislislim da sam vidio i drezgu u ovim akvarijima,ja sam htio kod sebe ubaciti drezgu,ali nisam  nikako uspio potamanit stanovnike iz nje,pa sam nakon dva dana odustao,što se tiče lokalnih ribica,gupike ih vole jesti,mrcine proždrljive  X-(

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #6 u: Srpanj 03, 2010, 23:38:08 poslijepodne »
Ako mislis na dezgu kao Ceratophyllum demersum njega u ovom aq nije bilo, ali ako mislis na Myriophyllum spicatum toga je bilo u akvarijumu.Bilo je i Utricularije vulgaris kao i jos jedna biljka koja nije C, demersum, ali lici. Mnoge hidrofilne i higrofilne biljke u podvodnim delovima imaju izgled (posebno listovi) koji se znatno razlikuje od forme iznad ili van vode, a iglicasta forma lista je znatno zastupljena kod mnogih od njih... Ova razlika se lepo moze videti na primeru Cardamine pretensis (postavio sam fotku u akvarijumu u ranijem postu) kod koje se oblik emrznih i submerznih listova jako razlikuje.

A evo i primer i fotke  kako se forme, oblik lista i boje neke biljke razlikuju u i van vode, kao i u uslovima u akvarijumu. Fotka Teucrium scordium procvetalog u plicaku na lokalitetu (gore desno), podvodnne slike sa lokaliteta i ista biljka dole desno u akvarijumu mnogo neznijih, bledjih i manje nazubljenih listova i bez crvenkaste nervature po njima.

Inace u moj biotop nikada nisu uspele da stignu i lokalne ribe, a od faune su bili samo neki lokalni, ali jako interesantni puzevi (nisam uspeo da ih determinisem) koji su stigli u akvarijum kao slepi putnici. Pokazali su se kao odlicni plivaci koji regulacijom kolicine vazduha u kucici idealno odrzavaju visinu plutanja u vodi, a nekim cudnim uvijanjem tela pomeraju se i kroz vodu ka zeljenom cilju. Posto nisu imali predatora jako brzo su se namnozili . Evo i njih na fotkama, pa ako neko zna o kojim se puzevima radi bio bih zahvalan na pomoci...

Offline pravda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1515
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Dalj
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #7 u: Srpanj 04, 2010, 06:50:55 prijepodne »
Evo biljke za koju samo mislio da je drezga,neznam stručan naziv,ali često se zna zakačit na pecanju,poslužio sam se tvojom slikom,a onakve puževe sam viđao,samo su imali tamno smeđu kućicu,a neke vrste izlegu jaja na donjoj stranici širokog lista i budu prozirna,tako da se skoro i ne vide,nego se mogu prstima napipati,list bude sluzav i malo deblji od normalnog i ako se hoće to odstraniti treba malo jače prstom pritisnuti i skine se.


Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #8 u: Srpanj 04, 2010, 09:51:42 prijepodne »
To je ta Drezga po kojoj se puz seta - Myriophyllum spicatum.Ovu u akvarijumu i ja sam dovukao do obale varalicom sa sredine bare. Cesto drezgom nazivaju i C. Demersum... i slicne vodene plivajuce biljke iglicastih listova
Sve sto kazes za ove puzeve i njihova jaja je istina - jedino sto su svi ovi kojisu se izlegli u mom akvarijumu bili ovako pegavo zelenkasti.

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #9 u: Kolovoz 18, 2010, 10:15:33 prijepodne »
Pe evo kada smo vec usli u drugu sezonu mog gacanja po lokalnim barama, a sa kvarnim akvaristickim namerama  da bacimo i malo detaljniji pogled na moju lokalno baricu na par minuta od stana... Takoreci biotop na granici urbane zone.
Bara ili kanal se nalazi u plavnoj zoni reke Save (izmedju nasipa i obale reke). Sava je redovno plavi bar 2 puta godisnje, a ona uglavnom nikada ne presusuje i prati nivo vode u reci...


Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #10 u: Kolovoz 18, 2010, 10:21:07 prijepodne »
Prvo iznenadjenje za mene je bila Sagittaria sagittafolia

Slikano rano ujutrs mobitelom izmedju 2 zabacaja varalice.
Sagittaria sagittifolia uz malo Salvinie nantas i C. demersuma.
Zatim sam se vratio sa malo ozbiljnijom optikom da dokumentujemo i ostatak flore ovog mestasca...
Kada smo vec krenuli sa Sagittariom sagittafoliom evo je na jos jednoj slici (desna skroz desno) u zajednici sa Alismom sp. (verovatno je Alisma plantago-aquatica). Alisme su precvetale i ove drske na fotkama su njene precvetale cvasti...


Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #11 u: Kolovoz 18, 2010, 10:27:03 prijepodne »
Od predstavnika flore na donjoj slici neki od Patamogetona uz obalu - vec vidjeno i na Drini, znaci Patamogeton sp., a na gornjoj Salvinia nantas plivajuca jako korisna biljcica,,,

Ali istinsko iznenadjenje je za mene su bili procvetali lokvančići. Samo na jednom mestu u svim barama i dostupno samo zumu objektiva fotoaparata. Neki od postojecih 50ak vrsta porodice Nymphoides.

Ove lokvačiće netreba mešati sa porodicom Nymphaea iz koje potiču lokvanji i lotosi - potpuno su različiti rodovi i sličnost latinskih, pa i domaćih naziva samo ukazuje na fizičku sličnost ovih biljaka. Kod lokvančića cvetovi su mnogo jednostavniji, a i oni sami su mnogo manji od lokvanja.

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #12 u: Kolovoz 18, 2010, 10:33:05 prijepodne »
Moje istinsko interesovanje za ovu baricu pocelo je informaciom da je prepuna stuka, a posto je na pljuc od doma usput sam bacajuci varalicu krenuo malo i da istrazujem.

Prvog predstavnika faune ove barice koga sam udomio u karantinskom akvarijumu, netreba posebno predstavljati, a evo i malo predstavnika insekata...

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #13 u: Listopad 10, 2010, 14:30:17 poslijepodne »
Ajme Štuka! Genijalno. Ja bi nju u akvariju ali samo kad bih bio u mogučnosti nabavit joj izuzetno veliki akvarij.. Genijalno izgleda ova barica iz koje je štuka..

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #14 u: Listopad 11, 2010, 22:17:48 poslijepodne »
Da bi hranio ovu stuku navatao sam cerencem malih ribica u bari, pa i za njih napravio akvarijum.  :D U medjuvremenu stigla je jos jedna manja stuka 8-10cm, pa bandari, pesevi suncanice, bodorke, crvenperke,... Za sada sve pliva po karantinima, ali uskoro stize i veliko staklo od oko 400lit... Stigla je od biljaka i hottonia palustris, zahladnilo je napolju - pravo vreme za formiranje biotopa....

Inace ova stuka sa fotke je ljuti predator. Sta god joj ubacim nestane za 5 sekundi. Dva puta je iskakala iz akvarijuma , a jednom je cak i iskocila tako sto je podigla stakleni poklopac akvarijuma...

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #15 u: Listopad 12, 2010, 11:49:45 prijepodne »
Iskrene pohvale za tvoj rad a najljepša hvala za tekstove i fotografije koje si podijelio sa nama. Pozdrav i samo tako nastavi.

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #16 u: Listopad 15, 2010, 15:53:34 poslijepodne »
a ja mislim da je ovo jedna od najboljih tema sa najmanje komentara ikad na ovom forumu... bravo biobiofizičaru, ne baš bravo nama ostalima... 8)

štuku u akvariju sam vidio u Haus des Meers ( ili kako se piše)  u Beču...jako impresivna živina i prekrasna za vidjet  :up:
« Zadnja izmjena: Listopad 15, 2010, 15:58:40 poslijepodne od Vedran »

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #17 u: Listopad 23, 2010, 12:28:55 poslijepodne »
Malo o mahovinama....

Ako Vas je lepo vreme izmamilo u prirodu, pa ste naleteli na neku neobicnu mahovinu i resili ste da probate da je stavite u akvarijum: moze i to. Ja sa vecinom mahovina probam, neke uspeju - neke ne. U svakom slucaju uvek ide priprema pred ubacivanje u aq. Mahovinu vezujem na lava stone ili neku grancicu, izvesno vreme drzim u nekoj vrsti submerzno-emerznog odgajalista (najobicnija providna kutija za kolace) u nekoj prosaranoj hladovinici, na prohladnom mestu. Onda idu u prelazni karantinski akvarijum, pa ako se dobro pokazu dalje u ostale akvarijume.... Temperaturu u ovom prelaznom akvarijumu drzim oko (20 +/- neki stepen) celzijusa.

Problem moze nastati ako zelite i da saznate kjoju ste vrstu mahovine nasli. U clanku sa LINKA nalazi se spisak 476 vrsta mahovina koje se mogu sresti u Hrvatskoj. Ostaje vam ili da potrazite pomoc nekog strucnjaka za mahovine ili da redom krenete da Googlate ova imena sa spiska i uporedjujete sa slikama na netu. :o

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #18 u: Listopad 23, 2010, 18:23:56 poslijepodne »
I evo primer prikupljenih mahovina i mog nacina adaptacije. Busenovi su pokupljeni na planini Jastrebac za vreme aqua-artovog forumskog okupljanja iz brzih planinskih potoka sa kamenja koje je u potoku i potpuno je obraslo mahovinama. U svakom busencicu nalazi se bar 5-6 vrsta mahovina.Dominira Pellia (domaci rodjak monosolenium tenerum-a) uz predstavnike Rhyinchostegium riparioides , Cinclidotu sp, fissidens sp i fontanalisa sp. Malo me muci  oko odredjivanja ova biljka sto podseca na hydrocotyle.

Na lokalitetu:



i u mom submerzno -emerznom uzgajalistu na terasi privezano na lava stone. Lepo napreduju posle prilagodjavanja....
Velicina ove plasticne kutije za kolace sa poklopcem je otprilike 25x15x15cm


« Zadnja izmjena: Listopad 23, 2010, 18:28:09 poslijepodne od biobiofizicar »

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #19 u: Listopad 23, 2010, 18:53:17 poslijepodne »
Super tema... Samo daj još slika/teksta/bilo čega  :up:
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #20 u: Listopad 23, 2010, 22:32:27 poslijepodne »
Jako mi je drago da vam se tema svidja. :zagrljaj:

 Imam jako puno sirovog neobradjenog materijala, linkova i fotki, ali kako citam, ucim i saznajem tako polako kacim postove... (da bas ne bih lupao i nagadjao previse).
Za one koji bi nesto vise da procitaju podsecam na onaj link iz mog prvog posta u temi.

Na ovo sajtu se nalazi par izvrsnih publikacija kao i detaljan izvestaj projekta biodiverziteta sa opisom svih stanista Posavine

http://savariver.com/results%20download/Task%20B%20-%20Sava%20habitat%20type%20interpretation%20sheets%20(B2).pdf

Pored ovog malog prirucnika od par stotina strana u mojim istrazivanjima  koristim i ovaj nesto deblji od skoro 700 strana gde su opisani svi tipovi kontinentalnih stanista sa spiskovima karakteristicnih biljaka...

Prirucnik o stanistima

A podsetio bih i na link ka temi na MBA forumu gde ima znatno vise fotki ovog mog biotopskog projekta kao i diskusije od jedno dvestotinak postova... :o

http://www.mojbiljniakvarijum.org/forum/viewthread.php?forum_id=4&thread_id=453


 Eto za one koji su zeljni malo detaljnijih informacija u jednom postu podsetio sam vas na linkove na skoro 1000strana teksta i "temicu" sa preko 200 postova i pedesetak fotografija...

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #21 u: Listopad 23, 2010, 22:44:17 poslijepodne »
prelistao temu na mba i mogu reč samo BRAVO za trud i sve ostalo.. :klap:
pa odma pitanje, jer nisam čital nego samo prelistaval i gledal fotke..zašto i usljed čega su se pojavile alge u onolikoj mjeri na kraju?

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #22 u: Listopad 24, 2010, 07:44:56 prijepodne »
Alge su pojele ovaj akvarijum kao rezultat sklopa okolnosti i moje zelje da se u ovom eksperimentalnom staklu poigram i sa algama.

Po meni uzroci nastajanja algi su bili sledeci:
1. U pocetku akvarijum je teran samo na suncevu svetlost, a za vreme jako mracnih Novembarskih dana ubacio sam Tornado Philips (oko 1w/lit) sijalicu i to je bio okidac za pojavu algi (sunce+ vestacka svetlost je bilo previse).
2. Uzrok je svakako i naknadno ubacivanje novih biljaka direktno iz prirode (bez predhodne pripreme i karantina) koje su sa sobom donele i spore algi.
3. Mala zapremina ovog akvarijuma (20ak litara) u kombinaciji sa malim motornim filteroma (nikakvog bioloskog filtracionog kapaciteta) i ogromnom kolicinom biljne mase od koje je bilo i sezonskih higrofilnih biljaka ili cisto kopnenih rezultiralo je disbalansom. Naime mnoge od biljaka koje su  posadjene u akvarijum bile su jednogodisnje biljke koje su neumitno ispratile svoj jednogodisnji zivotni ciklus i proces umiranja u hladne zimske dane. Neke od biljaka su dozivele i melting jer se ispostavilo da su ipak cisto suvozemne.
Slaba bioloska filtracija, mala zapremina stakla, dosta amonijaka od raspada, puno svetla i eto algi....
U pocetku sam ih namerno i pustio da se malo rasire po akvarijumu, misleci da cu imati dovoljno znanja i umeca da ih iskontrolisem (I to je bio deo eksperimenta), ali sam se ocito prevario.... Ipak i to je bio deo skole. Bolje je da mi alge pojedu eksperimentalnih 20ak litara akvarijuma nego sutra biotop od 400-500 litara...

Offline Dodode

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 441
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb, Vrbik
  • Mikraš!
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #23 u: Listopad 26, 2010, 18:25:03 poslijepodne »
Ma kakva amazona, pa prvo treba istražiti vlastito dvorište... Svaka čast na trudu i volji :up:
live long and prosper

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Posavina -biotopi i stanista
« Odgovori #24 u: Listopad 26, 2010, 22:31:41 poslijepodne »
Za vikend sam bas bio na ovim mojim Drinskim barama. Ovaj put naoruzan jednogodisnjim znanjem o domacim biljkama, o mikrostanistima i kombinacijama biljnih zajednica koje se mogu sresti. Interesantno je sto u okviru iste bare ili jedna do druge dve bare na par metara biljne zajednice mogu potpuno da se razlikuju.

I jos jedno interesantno zapazanje. Obzirom da sam pored novostecenog znanja bio naoruzan i varalicarskim stapom primetio sam da stuke obozavaju bar naseljene sa Ceratophyllum Demersum pa jos u kombinaciji sa lokvanjima. To su bare iz kojih sam izvadio najvise stuka u predhodnim godinama. Vole one i Myriophilum a iz bara u kojima ima Elode (Egerie) Dense nikada nisam izvadio ni jednu stuku. Zasto je tako - nemam poima - ali eto ga akvaristicko primenjeno znanje u praksi.

Naravno da je izlisno reci da sam sa ekspedicije doneo i jedno 20ak vrsti biljaka.... :o