Ožujak 28, 2024, 15:48:50 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Aquascape helpdesk  (Posjeta: 97551 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Aquascape helpdesk
« u: Ožujak 29, 2010, 12:20:29 poslijepodne »
Ovo je tema di ce se odgovarat i pruzat pomoc svima koje zanima biljna akvaristika...pitajte, sta znam odgovorit cu, sta ne znam prodiskutirat cemo skupa. Vjerujem da ce se i ostali iskusniji pridruzit u pomoci.  ;)

Samo jedan kratak uvod prije nego krenemo.

Sjecam se prije jedno 3 godine kad sam postao urednik na jednom site i predstavio tada svoj akvarij Ribanje i ribarsko prigovaranje, svi su pali u nesvjest jer nisu mogli vjerovat da se tako nesto moze radit. Sada kad gledam tamo su sve redom vrhunski scaperi ciji akvariju zasluzuju divljenje.

Zasto to spominjem? Zato da Vam pokazem putokaz kojim trebate ici. Nije to nekakva visa nauka, nisu ljudi koji to rade vanzemaljci...imaju dvije ruke i deset prstiju kao i Vi. Samo Vam treba volje i najvaznije prakse. Od silnih rasprava na forumu, kompliciranja oko nevaznih stvari, nema nikakve koristi. Al ako napravite i zavrsite jedan biljni akvarij, vrijedit ce Vam to iskustvo 10x vise od bilo cega sta Vam ja ili netko drugi kaze. Neke stvari jednostavno ne mozete procitat nego samo steci praksom. Kako u krajnjem slucaju mozete nekom pomoc i na forumu ako niste, to sto ste negdje procitali, potvrdili u praksi? Kako znate da je to istina? S vise napravljenih scapeova ce ici sve lakse.

Neugodno Vam je pokazat akvarij? Pogledajte moje akvarije na sta su licili kad sam pocinjao...Boze sacuvaj. Al sam ih redovito pokazivao bez imalo srama. Upijao sam sve sta bi iskusniji rekli i konstatno to pokusao primjenit u praksi. Samo praksa i praksa, nista drugo.

Uz tekstove na portalu i ovakve teme sve Vam je na dohvat ruke... :)
« Zadnja izmjena: Ožujak 29, 2010, 13:24:06 poslijepodne od lp »

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #1 u: Ožujak 29, 2010, 12:25:54 poslijepodne »
slažem se! :up:
ja na 72 litre imam 44 w (4 x 11 w ,5700 k )gnojim s ec i profito.podloga je zemlja.bilje buja nema algi a akvarij je startan prije možda 3-4 tjedna.od biljaka imam hemianthus m. ,althernatera r.,e. vivipara,par nekih ludvigija,rotala rotundifolia i sagitarija.
imam pitanje za lp-a:
dal je dovoljan protok vode od 600 l/h?
koja bi bila idealna kombinacija štednih žarulja (jer ove od 5700 k mi daju malo prežuto svijetlo)?
hvala!

Ako je to zbilja protok od 600 litara na sat...onda je dovoljno. Kazem "ako je" zato jer proizvodaci napisu samo kolika je pumpa, al to nije stvarni protok kroz napunjen filter. Recimo moj Fluval 205 na slicnoj litrazi nominalno 700 l/h, al su i sami napisali da je 450 l/h napunjen.


Za lampe...imas na portalu Aquascape rubriku i tamo članak  o Rasvjeti u biljnim akvarijima, pa ga procitaj. Ako uspijes naci stedne od  6500-7000K nece biti vise tako zuto. Visih kelvinaza od tih, stedne, ja nisam nigdje vidio.
« Zadnja izmjena: Ožujak 29, 2010, 12:53:00 poslijepodne od lp »

Offline IV@N@

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 739
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
  • Dorado Kras Gotnik
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #2 u: Ožujak 29, 2010, 12:42:34 poslijepodne »
protok budem provjerila! ;)
eh da i grlo na štednima je e14 (ono za noćne lampe) ,a ne ono standardno tak da sretno mi bilo u potrazi. :D
hvala! :)
Our fears are only what we tell them to be...

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #3 u: Ožujak 29, 2010, 12:46:37 poslijepodne »
Akvarij je ovaj: http://www.aquascapingworld.com/forum/aquascaping-showcase/2698-240l-mesmers-little-garden.html

malo razvlačim temu u drugom smjeru od naslova iste, al bilo bi dobro kad bi otvorio zasebnu ala aquascape pa da fino odgovaraš na pitanja, uvelike pomažu odgovori  :up:
no..na zadnjem linku mi je zapelo za oko, znači tip koristi co2, al piše da ne koristi nikakve fertilizatore, pa kak je onda moguće imat takav tank?
sorry, al radim na jednom malom projektu, pa bih htio ić bez ičega..pa me zanimaju takve stvarčice, a u biti korisno je da se sazna da se i bez svega može, kak si i reko sam..
ajd odgovori mi na pitanje..hvala  :up:

Pa prvo tip koristi jako malo rasvjete:

"...the tank is 240L , 120*45*45cm , lights are 8*18W T8 , 144W , a rather small ratio Watt/Liters , co2 is 1bp3sec no fertilisation , no water changes for the last 2 months."

Pazi to nisu lampe duz akvarija, nego pola akvarija 18W T8 od 60cm...imaju duplo manji intezitet nego da je stavio 36W/120 cm kolike mu stanu inace. samo jos jedan dokaz da nisu bitni  w/l nego pravilno postavljanje rasvjete da sve biljke imaju svjetla. I s tim drzi pogledaj sta sve ne...glossu, arucatu, rotale, sve odreda "po mnogima" svjetlom zahtjevne biljke.

Znaci sa tako malo svjetla biljke ne trose previse i ne rastu prebrzo...i onda mu je aquasoil podloga ("i use aquasoil II , the one in this tank is quite old ( 2 years old) i added a bit on the foreground when i redid the tank 6 months ago"), koja sadrzi makroelemente, dostatna za rast biljaka. Ima crvenilo biljaka zbog nizih nitrata, jer ih ne dodaje kroz vodu i opcenito ima super tank, lijep, a lak za odrzavanje.

Dodaje co2 tri put manje nego ja u svojih 60 litara...a opet mu on ubrzava rast, pa ne mora cekat sto godina da sve naraste, koliko bi morao cekat da ga ne koristi. Kazem ti manje svjetla i plinoviti co2, idealna kombinacija.  ;)

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #4 u: Ožujak 29, 2010, 12:52:15 poslijepodne »
Kako je ova tema krenula tim smjerom...da se pomogne početnicima, ja ću to iskoristiti za jedno pitanje Lp-ju..

Dakle, moje pitanje se tiče EI doziranja..: jel ima smisla da su prva doziranja nakon izmjene vode ''jača'' od onih pred izmjenu vode?
Znači, da tjedna doza ostane jednaka ali da se raspodjeli npr. ovako: Pon-30% , Ut-25% , Sri-20% , Čet-10% , Pet-10%, Sub-5%


Ne, nema smisla...odredi kako ces dodavat da naviknes biljke na odredene koncentracije elemenata i toga se drzi. Mozes svaki dan, mozes svaki drugi, dva put tjedno samo se toga drzis. Konstantnost je jako bitna.  ;)

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #5 u: Ožujak 29, 2010, 13:01:24 poslijepodne »
Evo to su teme na koje ce se ovdje odgovarat...ne bas na ona: cemu sluzi filter, jel trebam svjetlo u akvariju itd. Pretpostavlja se da ako ste zainteresirani za biljnu akvaristiku da znate osnove drzanja svakog akvarija. Inace za one koji to ne znaju ima na portalu Vodič za pocetnike, koji su legende akvarij.net napravile, pa lako naucite.  

Ove sam postove izvukao iz one ribicine teme o njenom akvariju, da se ne offtopicari tamo...(https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=42398.135.).

Koga sta dalje zanima nek pita slobodno, odgovorim cim stignem. Pozz svima.

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #6 u: Ožujak 29, 2010, 13:57:02 poslijepodne »
Da ne mislite da se samo sa aquasoil podlogom moze gnojit kroz podlogu...alternativa tome nije nista drugo nego zemlja za cvijece koji isto sadrzi makrolemente.

Evo još uspješnih primjera kako se sa manje svjetla moze drzat biljni akvarij...dvije lampe i co2.

U prvom je gnojenje kroz podlogu, aquasoil, kroz vodu se samo tu tamo kalij dodaje.

U drugom gnojenje je kroz vodu sa tropica makroelementima.

« Zadnja izmjena: Ožujak 29, 2010, 14:47:50 poslijepodne od lp »

Offline M23_Vu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 976
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: VUKOVAR
  • AqVu
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #7 u: Ožujak 29, 2010, 15:46:50 poslijepodne »
Sve pohvale za rubriku! :up:  Mene zanima pravljenje terasa tj.uzvisenja ako ima neki link ili nesto..uskoro cu praviti 2 nova setup-a pa ako može neki prijedlog kako napraviti  a da uzvisenje ostane trajno.hvala!

Offline ivonahr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #8 u: Ožujak 29, 2010, 16:02:28 poslijepodne »
predobro :) koja je to tepih biljka na gornjoj slici?

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #9 u: Ožujak 29, 2010, 18:09:41 poslijepodne »
uz zemlju za cvijeće i medium light, dal je uz co2, potrebno dodavati i makroelemente u diy il kojoj drugoj varijanti?
eto ja ću te tako pitat, konkretno... :up:

p.s. konačno da si otvorio takvu temu, koja je odlična i gdje će biti hrpa infa na jednom mjestu  :up: :up: :up:

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #10 u: Ožujak 29, 2010, 18:55:14 poslijepodne »
Imam zemlju za cvijeće i gnojim EI metodom, pa nikako naprijed, zelene alge me rasturaju iako sam po4 pojačao skoro 3x.
Sutra šaljem vodu na analizu u laboratorij na mjerenje amonijaka, nitrita i nitrata pa ću točno znati kolika je koncentracija u vodenom stupu i da li ih zemlja ispušta u većoj količini.
Pratim jednu Tom Barrovu temu u kojoj mi je odgovorio da 3x tjedno dodaje KH2PO4 po 5ppm PO4, a akvarij mu izgleda presavršeno. Nitrata dodaje ukupno između 30 i 40 ppm tjedno. To su ogromne koncentracije, a algi nema...

Offline moke

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1093
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Sarajevo Stari grad
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #11 u: Ožujak 29, 2010, 18:58:46 poslijepodne »
Da ne mislite da se samo sa aquasoil podlogom moze gnojit kroz podlogu...alternativa tome nije nista drugo nego zemlja za cvijece koji isto sadrzi makrolemente.

Evo još uspješnih primjera kako se sa manje svjetla moze drzat biljni akvarij...dvije lampe i co2.

U prvom je gnojenje kroz podlogu, aquasoil, kroz vodu se samo tu tamo kalij dodaje.

U drugom gnojenje je kroz vodu sa tropica makroelementima.



Sta je ovo majko moja  :klap: :klap: :klap: zar ovo moze ovako da se zeleni...
spasavaj se ko moze  :aaa:

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #12 u: Ožujak 29, 2010, 19:43:11 poslijepodne »
Sve pohvale za rubriku! :up:  Mene zanima pravljenje terasa tj.uzvisenja ako ima neki link ili nesto..uskoro cu praviti 2 nova setup-a pa ako može neki prijedlog kako napraviti  a da uzvisenje ostane trajno.hvala!

Sutra ti stavim, imam na poslu par linkova...ja to nisam nikad radio pa ti ne mogu rec iz iskustva.

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #13 u: Ožujak 29, 2010, 19:49:57 poslijepodne »
predobro :) koja je to tepih biljka na gornjoj slici?

Eleocharis parvula...imamo o njoj na portalu. Onak iz iskustva super biljka, nezahtjevna i laka za uzgajat. Kad popuni tepih i nema vise di rast treba je ponovo presadit.  ;)

Offline Nuclear

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1662
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Petrinja
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #14 u: Ožujak 29, 2010, 19:54:35 poslijepodne »
Ne shvaćam kak misliš da je treba ponovno presadit?

Ja sebi radim tepih baš s njom, spor posao. Biti će nešto valjda za 3-4 mjeseca. Počeo sam s 3-4 busenčića mala, šišam ju redovito i počela se širiti.

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #15 u: Ožujak 29, 2010, 19:55:30 poslijepodne »
uz zemlju za cvijeće i medium light, dal je uz co2, potrebno dodavati i makroelemente u diy il kojoj drugoj varijanti?

A kako ces znat sta je medium kad smo rekli da w/l pravilo i nije bas pravilo.

Pukni dve lampe sa reflektorima, naprijed i nazad, ne treba ti vise...ne znam dal ces trebat dodavat gnojivo, ovisi o postavu, al sigurno neces morat ko mutav gnojit kao kad nemas zemlju ispod. Najbolja solucija je kad biljke imaju hrane i iz vode i podloge.

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #16 u: Ožujak 29, 2010, 19:59:44 poslijepodne »
Imam zemlju za cvijeće i gnojim EI metodom, pa nikako naprijed, zelene alge me rasturaju iako sam po4 pojačao skoro 3x.
Sutra šaljem vodu na analizu u laboratorij na mjerenje amonijaka, nitrita i nitrata pa ću točno znati kolika je koncentracija u vodenom stupu i da li ih zemlja ispušta u većoj količini.
Pratim jednu Tom Barrovu temu u kojoj mi je odgovorio da 3x tjedno dodaje KH2PO4 po 5ppm PO4, a akvarij mu izgleda presavršeno. Nitrata dodaje ukupno između 30 i 40 ppm tjedno. To su ogromne koncentracije, a algi nema...

E tebe sam cekao frajeru...mozes i ti ovdje pomoc itekako, pa pomagaj kad ces moc.  :up:

To sam i ja vec vidio par puta da dodaje hrpu fosfata. Ja bi prije toga probao na tvom mjestu samo dvije lampe cijelo vrijeme, a sve ostale da gore samo 4-5 sati. Ne nastaje ta alga samo zbog fosfata iz mog iskustva, nego prvenstveno zbog prejakog svjetla. ;)

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #17 u: Ožujak 29, 2010, 20:01:06 poslijepodne »
Sta je ovo majko moja  :klap: :klap: :klap: zar ovo moze ovako da se zeleni...

Moze moze i uopce nije tesko...samo moras probat.  ;)

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #18 u: Ožujak 29, 2010, 20:03:02 poslijepodne »
Nuklearni...nece imat di vise rast pa ces je morat iscupat i ponovo zasadit. Kao i za vecinu tepih biljaka. To ti je tako sa njima. Ova nije tako brza, al da vidis glossu ili hc kad krenu rast.  :)



Ubuduce sve odgovore strpam u jedan post da bude preglednije.

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #19 u: Ožujak 29, 2010, 20:09:19 poslijepodne »
uz zemlju za cvijeće i medium light, dal je uz co2, potrebno dodavati i makroelemente u diy il kojoj drugoj varijanti?

A kako ces znat sta je medium kad smo rekli da w/l pravilo i nije bas pravilo.

Pukni dve lampe sa reflektorima, naprijed i nazad, ne treba ti vise...ne znam dal ces trebat dodavat gnojivo, ovisi o postavu, al sigurno neces morat ko mutav gnojit kao kad nemas zemlju ispod. Najbolja solucija je kad biljke imaju hrane i iz vode i podloge.

konkretno, nano tank, mogu ga gonit sa 24w il sa 18w (20 litara brutto je u pitanju), podloga mislim zemlju za cvijeće, bilje, vesicularia dubyana, anubias, hemianthus micranthemoides, i to je to..?
ajd prvo ovo onda ću te još nešto pitat, hvala na trudu  :up:

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #20 u: Ožujak 29, 2010, 20:10:36 poslijepodne »
a čuj izbacio sam dio stare rasvjete i ubacio nešto novo, sad imam 3 lampe u akvariju 2 kom 2x24W i 2x54W što je 200 W na 900 l. Dobro t5 su i imaju reflektore, al opet nije to puno čak malo i fali pogotovo što ova 2x54 nije dobro raspoređena nego tuče po sredini akvarija koji je širok 65 cm -?
Odlična ti je tema i bit ću aktivan koliko budem stigao, ali ispada da više nemam pojma o akvaristici kada gledam svoj akvarij :D
« Zadnja izmjena: Ožujak 29, 2010, 21:25:31 poslijepodne od Karlo »

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #21 u: Ožujak 29, 2010, 20:14:10 poslijepodne »
cannibal tebi čak ni netreba zemlja kao podloga jel ne planiraš ubacivat bilje sa jakim korjenjem, sve te biljke se hrane preko vodenog stupa zato planiraj inertniju podlogu. Možda vulkanit?

Offline ripper

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 194
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek(Višnjevac)
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #22 u: Ožujak 29, 2010, 20:16:46 poslijepodne »
Da li se šišanjem eleocharisa ubrzava njen rast?
Diskusi su zakon!!

Offline opijum

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 339
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Jarun
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #23 u: Ožujak 29, 2010, 20:25:38 poslijepodne »
Svaka čast na ideji i helpdesku. Evo jedno pitanje za tebe iskusnog aquascapera.

Za akvarij 200 cm dužine planiram neku biljku tepih tipa eocharis parvulu, glossostigmu elantoides, narsilea sp. Prvi izbor mi je glosa čitao sam o njoj da je zahtjevna biljka (svijetlo, gnojenje) ali ima mi najljepši tepih. Da puno ne pišem evo slike pa mi reci svoje mišljenje što se tiče jačine svijetla jer tu piše HIGH ali ipak mi se čini malo, gnojenje bi bilo profiti (nakon izmjene vode) i easy carbo (svaki dan ili svaki drugi).Podloga zemlja za cvijeće i šljunak 1-3mm

Pitanje je da li bi to raslo kao tepih ili bi išlo u visinu?
Ako znaš neku biljku pogodnu za tepih i da ju nije teško nabaviti slobodno predloži. Unaprijed zahvaljujem
« Zadnja izmjena: Ožujak 29, 2010, 20:33:59 poslijepodne od opijum »

Offline Nuclear

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1662
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Petrinja
Odg: Aquascape helpdesk
« Odgovori #24 u: Ožujak 29, 2010, 20:26:16 poslijepodne »
Navodno što ju više šišaš da se to brže širi.. ne mislim sad da ju šišaš na 2mm :D, ali ono kad naraste ošišaš ju jer je dosta visoka i tak dobiješ niski tepih.