Travanj 20, 2024, 05:05:36 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Nešto mi ne štima  (Posjeta: 3153 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mmf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 64
Nešto mi ne štima
« u: Studeni 27, 2011, 17:59:53 poslijepodne »
pozdrav

u zadnje vrijeme sam primjetio nekakve male promjene koje mi  ne štimaju

zoantusi( mislim da se tako zovu) su zatvoreni-stalno
makroalga počela da bijeli
NO3 0
PO4  0
ph 8.2
KH 8.3
ca 1400
mg 470
dodajem jednom tjedno JBL sve elemente

alga je kao da ju je netko na jednoj trećini  premolao bijelom bojom

ne obazirite se na  xenie koje su zatvorene jer sam nešto prćkao sa svjetlom

inače 200w  na 240 litarskom tanku

Offline bolek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb, Donja Dubrava
Odg: Nešto mi ne štima
« Odgovori #1 u: Studeni 27, 2011, 18:10:47 poslijepodne »
Ova makro alga je halimeda, za njen rast su vazni stabilni parametri (KH,CA,Mg).
Nije bas nesto ucinkovita u odstranjivanju nitrata i fosfata
I'm Normally Not a Praying Man, but If You're up There, Please save Me Superman

Offline mmf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 64
Odg: Nešto mi ne štima
« Odgovori #2 u: Studeni 27, 2011, 19:00:46 poslijepodne »
a tko ima alge koja papa nitrate i fosfate za udijelit?

inače alga je bila zelena a sada vuče na bijelo.

kako se zovu makrolage na latinskom učinkovite u uklananju viška nitrata i fosfata

Offline banzaii

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 149
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: ZGB
Odg: Nešto mi ne štima
« Odgovori #3 u: Studeni 27, 2011, 21:07:54 poslijepodne »
Meni baš ta makro alga drži nitrate i fosfate pod kontrolom- Istina je da za njen rast parametri moraju biti stabilni,ali to je i poanta-držati parametre stabilnima.Kaj se tiče zatvorenosti zoa uzroka može biti dosta(od toga da ih prži neki lps,do neravnoteže sistema,meni su znali biti zatvoreni ili od čačkanja po akvariju ili od agresije nekog koralja(u mom slučaju lps-a). Provjeri si salinitet mada po ovome što vidim mislim da to nije uzrok jer ostalo se drži ok,a za xeniu si rekao da si prčkao

Offline Kizo 2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 342
  • Spol: Muški   Dob: 61
  • Lokacija: N.Zagreb
Odg: Nešto mi ne štima
« Odgovori #4 u: Studeni 27, 2011, 23:54:13 poslijepodne »
Alga ti nepotrebo troši Ca za koralje, ja bih je zamjenio sa bilo kojom drugom(caulerpa, špageti).

Offline benak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 174
Odg: Nešto mi ne štima
« Odgovori #5 u: Studeni 28, 2011, 01:02:42 prijepodne »
Prvo mislimda ti akvarij nije sazrio za stavljanje koralja a drugo jos ti je rano za stavljanje bilo kojih oligoelemenata posto ti je akvarij manje vise prazan a ono sto ti koralji potrose to mozes nadoknaditi i promijenom vode ovako ti se nagomilavaju ko zna kakvi elementi u akvariju.

Offline mmf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 64
Odg: Nešto mi ne štima
« Odgovori #6 u: Prosinac 14, 2011, 08:59:48 prijepodne »
osobno mislim da mi akvarij nije nezrel za stavljenj koralja, unutra ima dosta živoga kamena, zacikliranog pijeska, malo živih organizama i nešto koralja-taj savjet o nezrelosti ne smatram točnim.
uglavnom stanje se promijenilo kada mi je jedan konstruktvni član savjetovao da stavim u sump aktivni ugljen i siliphos.
dva tjedna nakon navedenih promjena sve se počelo otvarati, algi ima jako malo , uglavnom vidim pomak na bolje

Offline benak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 174
Odg: Nešto mi ne štima
« Odgovori #7 u: Prosinac 14, 2011, 11:45:59 prijepodne »
Ja ne razumijem zasto vecina akvarista misli ako ima zivo kamenje i pijesak u akvariju mijesec dana da ima stabilan akvarij i onda ga napuni koraljima pa kad pocne umirati onda se pita zbog cega, ti da bi ostvario potpunu stabilnost trebao bi cekati i do godinu dana, a sam si rekao da jos imas algi pa onda zapitaj se sam ako tvrdis da ti je akvarij stabilan zasto imas alge.Bez uvrede i ja sam pocinjao kao i ti samo gurao koralje u akvarij pa je bar pedeset posto koralja zavrsilo u smecu. Prije par dana lik mi pokazuje slike akvarija u koji je zatukao preko 10 tisuca eura sve top oprema puno koralja i riba a sve staro tri tjedna i smije se meni sto sam ja svoj akvarij ciklirao osam mijeseci, sta mislis sta ce biti za 2-3 mijeseca.

Offline mmf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 64
Odg: Nešto mi ne štima
« Odgovori #8 u: Prosinac 18, 2011, 18:47:44 poslijepodne »
mali ispravak navoda

akvarij sada ima 100 dana, niti jedan koralj mi  mije umro-NITI JEDAN, a imam ih dosta, svi organizmi živi, a svi koralji početi rasti i tvrdi i mekani, tvrdima se bijele vrhovi

istina jedina da sam imao problema sa algama, ali ne baš velikih a i to je NESTALO nakon 1,5 žlice silifosa

tako da mislim da je ravnoteža postignuta, jednom mjesečno stavim 100 litara ajdrana i akvarij mi izgleda stabilno  osim što svakih 5 dana dobijem malo algi po staklu i to je to.

mislim da nisi u pravu jer ja sam u svoj akvarij sa jadranskom vodom stavi oživo kamenje koje je 3 godine bilo u akvariju  tako da mi je cikliranje trajalo koliko sam priomjetio po svim fazama promjena algi oko 40 dana, nakon toga je više manje ok

 mislim da nisi u poravu  kada kažeš da cikliranje treba trajati 8 mjeseci, pa može i 5 godina biti voda sa pijeskom i kamenom unutra a ja sam siguran da je sa dobrim živim kamenom i jadranskom vodom u kojoj ima i planktona  i svega korisnog dosta- bar za moj akvarij 40 dana.

Offline benak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 174
Odg: Nešto mi ne štima
« Odgovori #9 u: Prosinac 20, 2011, 12:02:28 poslijepodne »
Nisam rekao da cikliranje treba trajati 8 mijeseci nego da sam ja ciklirao toliko a zasto,i sam bi trebao znati sto je sistem bolje zacikliran u buducnosti ce se lakse nositi sa svim problemima od nitrata do fosfata.

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Nešto mi ne štima
« Odgovori #10 u: Prosinac 20, 2011, 12:10:17 poslijepodne »
mali ispravak navoda

akvarij sada ima 100 dana, niti jedan koralj mi  mije umro-NITI JEDAN, a imam ih dosta, svi organizmi živi, a svi koralji početi rasti i tvrdi i mekani, tvrdima se bijele vrhovi

istina jedina da sam imao problema sa algama, ali ne baš velikih a i to je NESTALO nakon 1,5 žlice silifosa

tako da mislim da je ravnoteža postignuta, jednom mjesečno stavim 100 litara ajdrana i akvarij mi izgleda stabilno  osim što svakih 5 dana dobijem malo algi po staklu i to je to.

mislim da nisi u pravu jer ja sam u svoj akvarij sa jadranskom vodom stavi oživo kamenje koje je 3 godine bilo u akvariju  tako da mi je cikliranje trajalo koliko sam priomjetio po svim fazama promjena algi oko 40 dana, nakon toga je više manje ok

 mislim da nisi u poravu  kada kažeš da cikliranje treba trajati 8 mjeseci, pa može i 5 godina biti voda sa pijeskom i kamenom unutra a ja sam siguran da je sa dobrim živim kamenom i jadranskom vodom u kojoj ima i planktona  i svega korisnog dosta- bar za moj akvarij 40 dana.

Pa nije ti ovo politika da se gleda prvih 100 dana  ;) (šala mala)

Meni ti je isto sve bilo ljepo i krasno nekih 3-4 mjeseca i onda mi je sve krepalo,tak da ti to ništa ne znači.
To kaj ti je kamen bio 3 godine kod nekoga u akvariju to ti samo znači da se nakupio svega sranja i da bi ti mogao početi ispuštati nitrate i fosfate.

Jel testiraš parametre?
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline mmf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 64
Odg: Nešto mi ne štima
« Odgovori #11 u: Prosinac 22, 2011, 07:16:43 prijepodne »
testiram stalno , znači svakih 7 dana
no3, po4, kh, ph, ca, mg, salinitet i temperaturu

izgleda mi sve ok, bez promjena, malo algi na staklu svakih x dana i to je to,

stavio sam u sump aktivni ugljen i silifos i 7 dana nakon stavljanja krenule su mi se zoe otvarati, uglavnom imam feeling da je sve bez neke značajnije promjene, oscilacije su se značajno smirile svih parametara što mi se sviđa

Offline benak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 174
Odg: Nešto mi ne štima
« Odgovori #12 u: Prosinac 22, 2011, 12:00:50 poslijepodne »
Ak je tako onda mijenjaj naslov haha i nabaci koju sliku da vidimo akvarij :zagrljaj: