Ožujak 28, 2024, 20:14:41 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Juwel Rio 180 vanjski filter  (Posjeta: 9224 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Juwel Rio 180 vanjski filter
« Odgovori #25 u: Svibanj 08, 2019, 18:21:25 poslijepodne »
UV-C ti ne treba. Kad se akvarij stabilizira i uz odgovarajucu filtraciju voda mora biti kristalno cista. Ako nije, onda nesto ne valja. I tu ti UV mozda bude ocistio vodu ali ti i dalje imas problem u akvariju kojeg ne rijesavas jer ga je UV zamaskirao.
S druge strane, ako se bas pokaze potreba, uvijek mozes taj UV privremeno postaviti sam za sebe.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Juwel Rio 180 vanjski filter
« Odgovori #26 u: Svibanj 08, 2019, 18:56:05 poslijepodne »
Nemam osobnog iskustva s UV-om pa nemrem puno toga pametnog reč.
Sječam se jednog akvarija sa Aktera 2011. kaj je to imal i voda je bila možda za nijansicu bistrija nego na nekim drugim...
A možda i nije...  -?
Mislim da ti je Kinggo to ponajbolje objasnio pa ak te to nebu razuvjerilo...
Ak imaš viška para, nije da bu štetilo...

A taj kaj ti priča hvalospjeve o UV-u, daj mu čašu pa nek se napije iz akvarija kad je to tak dobro!  :D

Offline MARIETO88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Juwel Rio 180 vanjski filter
« Odgovori #27 u: Svibanj 08, 2019, 20:33:23 poslijepodne »
Iskreno mislim da ih previše hranim, a i moram bolju automatsku hranilicu nabaviti..., pošto od kada sam na jbl granula ne ispadaju ravnomjernije,, a to u periodu od cca 2 tjedna svasta napravi...
Ništa onda od Uv-c a, sada imam barbuse unutra, pa ako ne rijesim problem ide uv-c..., ipak imam vremena.

Hvala na pomoći ;)

dante, nije ti loša ova za čašu i vodu hahaha

Pozdrav ekipa...

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk


Offline c.e.z

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • Udomljujem vjeverice
Odg: Juwel Rio 180 vanjski filter
« Odgovori #28 u: Svibanj 13, 2019, 15:13:30 poslijepodne »
Imam eheimov pro filter vise od 10 god, tek nedavno mi je pukla kopca gdje se steka crijevo. Popravljeno sa gurtnom :)
Na brtvi mi nikad nije procurio ali ja svoju tretiram sa teflonskom mascu za brtve. Impeler nisam nikad mijenjao niti ista radio po tom pitanju osim jednom godisnje ocistio.
Nedavno sam kupio novu brtvu ali sam shvatio da zapravo takve stvari kupis i traju i onda kad krepaju obicno dijelove moras narucivat preko neta jer kod nas nitko nema.
U pet cesntru imas neke naljepnice koje dobijes za kupnju preko 100kn, za 6 tih naljepnica imas pravo na 15% popusta za kupnju do 2000kn tj 300kn popusta. Vjerujem da ih mozes nazicat ako se potrudis.
Kupio sam od pond gurua biohome i biobals i moram priznati da su rezultati puno bolji u istom vremenskom razdoblju od obicnih spuzvi, kamencica, valjcica i ostalih medija ali definitivno nije idealno rjesenje niti nikad vise neces morati raditi izmjene vode, to su gluposti.
Bas mi je prosli tjedan propisao akv i uzeo sa rio 180 i planiram prebacit filtermaterijal iz karnistera u originalni i vjerujem da ce bit sasvim dovoljan za tu litrazu ali imam 1.5kg biohome ultra nutra potpuno zacikliranih.
Mogu pratiti stanje pa se povratno javiti ako nekog zanima.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Juwel Rio 180 vanjski filter
« Odgovori #29 u: Svibanj 13, 2019, 18:26:45 poslijepodne »
Mogu pratiti stanje pa se povratno javiti ako nekog zanima.
Naravno!
Pa bit ovog foruma i je da podijelimo i ramijenimo osobna iskustva!  :up:

Offline MARIETO88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Juwel Rio 180 vanjski filter
« Odgovori #30 u: Srpanj 02, 2019, 01:11:01 prijepodne »
Napokon sve došlo, nisam imao baš vremena pa se tek naručilo prije 2 tjedna..., ipak sam UV-C uzeo, ali ne radi algi(to sam riješio), nego za povremenu sterilizaciju vode i u slučaju bolesti, a možda opet i radi algi pošto kada budem doma sav set up prenio bude dosta izložen suncu...
Imam mali zaje*, a to je da sam zaboravio naručiti PVC spojku za meko crijevo, a treba mi 7 komada da bi sve uspio spojiti, kako je ispod slike. Sve mi lijepo stane u 1/3 ormarića i funkcionira( bar u teoriji).. Budem za tjedan dana sve spojio i poslikao, ipak je to tema, pa budem i vidio je li sve ok, kao i u glavi zamisao. Trebam nabaviti još biloškog medija i te spojke da mogu sve ove ventile i T komad spojiti, ali dok to odem uzeti sinula mi jedna ideja, a to je ovo amaterski bzvz skicirano.
Znači razmišljam  nabaviti još 1x T komad i 10cm 16mm PVC cijevi i spojiti ova dva T komada, jedan kako se vidi na slici ide na ventil i u UV-C i drugi kraj venril-direkt u akvarij, a taj drugi T komad bi obje strane bile protočne za daljni gornji sljed, dok ovaj 3. izlaz bi imao ventil i kada je potrebna izmjena vode priključiti crijevo i u odvod. Sada znam da ima filteri koji imaju to na dnu, tj. izlaz za pročiščenje i da bi to bilo super svaki tjedan mulj s dns filtera sa vodom izbaciti van, ali pošto sam ovaj već kupio, a FX6 ili FX4 ne stanu u ormarić, te ne znam za druge marke koje imaju to riješenje,,, onda ću si bar izmjenu vode olakšati, a filter svejedno budem svakih 6 mj čistio i ranije ako bude potrebno...

Sada ima li neko kakvu kritiku za ovaj dodatak ili prijedlog, poboljšanje?
Da li možda staviti to na dolazno crijevo filtera pa onda pustiti da vakum i gravitaciju vuću vodu  van i u odvod? Jedini razlog zašto bi je stavio na izlaz filtera je što onda ne trebam brinuti o visini i znam da će filter progurati vodu van...

p.s. Znam da koliko već sada imam spojeva po crijevima izvan akvarija da sam si curenje za 900% povećao  :klap: :dead:

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Juwel Rio 180 vanjski filter
« Odgovori #31 u: Srpanj 02, 2019, 09:33:20 prijepodne »
IMO, ta "sve u 1" rijesenja izgledaju super prakticna tamo do nekog treceg-cetvrtog zahvata na opremi. A onda ti dopizdi svaki put razmisljati o svemu kad moras nesto napraviti.
Mislim, ako imas mogucnost povuci crijevo od filtera do odvoda onda imas i od akvarija do odvoda. Kupis onu kopcu za to i miran si.

Offline MARIETO88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Juwel Rio 180 vanjski filter
« Odgovori #32 u: Srpanj 03, 2019, 10:31:42 prijepodne »
Da, razmisljam jel si trebam komplicirati jos sa ovime ili ne...  Sada i imam sistem crijevo akvarij-odvod(wc), razmak 4m, ali vrata se bas otvaraju prema akvariju pa mi kut raste i imam probleme sa visinom, stalno moram na taj razmak pad napravit i odrzati... crijevo pricvrstim kopcama i oba kraja, ali zna se desiti da pod tezinom izvuce jedan kraj, a sada ga vezati je opet dodatan posao i komplikacija,, tako znam "oprat pod" i svasta se desi,, zatim pizdi cura kada treba u kuhinju, a ja sa crijevom rampu napravim od kraja so kraja, posto je jedno od drugoga na nasuprotnoj strani..., onda se provlaci ispod ona, pa ja, pa zatim neko zapne, pa onda opet brisi pod...itd.
Ugl. ne znam koliko bi si olaksao, ali sama spoznaja da po podu mogu razvuc crijevo i samo na kraju zakaciti smjesak mi stvara... :D

Inace vodu tocim tako sto dan prije napunim bacvu cca 80l, stavio sam je na ono postolje za cvijece sa kotacici,, te tako mogu u wc-u natocit vodu sa tusem i prenjet di treba, ostavim 24h da klor ishlap i zagrije se malo,, pa imam unutra pumpu ugrađenu za dno i sa crijevom 2m sa ugradenim na kraju kopcom... pa samo zakacim za unutra i ukljuvim u uticnicu i to je to....

Kako reko, jos sam u razmisljanju, cak ne mogu nigdje naci ove PVC spojnice sa 16mm, pa ne mogu nista spajati,, tako da ako neko zna di u Zg ima, molim info...



Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk


Offline kappo031

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: Juwel Rio 180 vanjski filter
« Odgovori #33 u: Srpanj 03, 2019, 20:39:52 poslijepodne »
Pa na tu pumpu iz bacve samo prikaci duze crijevo pa ju koristi i za ispumpavanje vode iz akvarija u odvod, a imas i onaj jbl-ov in and out sistem koji isto ne treba imat visinsku razliku.
Mozes i filter koristit da ti ispumpava vodu van ali to je zajebancija

Offline kappo031

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: Juwel Rio 180 vanjski filter
« Odgovori #34 u: Srpanj 03, 2019, 20:43:42 poslijepodne »

Offline MARIETO88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Juwel Rio 180 vanjski filter
« Odgovori #35 u: Srpanj 09, 2019, 18:22:16 poslijepodne »
Istina većina, zaj**ancija je to sve slagati, posebno kada sada vidim da par tih T komada i ventil itd... mi od filtera 30cm dodaju, a imam između filtera i ormarića 20cm lufta max...  :'(

Nego može li mi neko reći di mogu nabaviti PVC cijevi 16mm, znači slovenac zeza, dok je narudžba bila 2500+kn  bez poštarine u roku 3 dana došlo..., sada narudžba 400kn + poštarina i prošlo 5 dana, ništa ne dolazi..., poslo mail, kaže da ne može do čet doći i da su mi poništili narudžbu radi toga. Sada ono poništi mi narudžbu bez moga pristanka, platio proviziju 20kn i dalje nemam cijevi i dodatni dijelova za to sve spojiti  :-X :down: taman mislio neko sa profesionalnom poslovnom praksom, a da se nalazi u regiji ex yu, ipak se prevario..

No, sada ima li neko preporuku di mogu u ZG-Ri naći PVC cijevi 16mm, za spajanje, zaći 16mm vanjski fi?
Gledam ima u bauhausu i pevecu PNT cijevi 16mm, neke za elektroinstalaciju, samogaseće....., sada jel to opće ok za vodu, neće otrovati mi akvariji?

Molim bilo kakav odg, jel moram nešto riješiti, već sam trebao ovaj čet, a sda izgleda drugi tjedan ću morati.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Juwel Rio 180 vanjski filter
« Odgovori #36 u: Srpanj 10, 2019, 09:17:48 prijepodne »
ma nece, sve je to plastika. Problem PNTa je kaj je dosta mekan i relativno tanak tak da pripazi na to.

Offline MARIETO88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Juwel Rio 180 vanjski filter
« Odgovori #37 u: Srpanj 17, 2019, 13:08:07 poslijepodne »
Hvala na odg. Zasada mi PNT opcija b, a cekam oce u egzotika dobiti redistributor vode sa ventilima, rekli su jos prosli tjedan da ce do sri doci, sada je sri, nadam se pozivu :/

Kako god u sub spajam  na jedan od dva nacina :)

Poslano sa mog SM-G965F koristeći Tapatalk


Offline MARIETO88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Juwel Rio 180 vanjski filter
« Odgovori #38 u: Rujan 04, 2019, 22:19:07 poslijepodne »

Ipak sam kupio duze crijevo i promjenio adapter za pumpu. Upravo kao i na videu mjenjam vodu, ispunjavanje je lakse radi pumpe, pa sam uzeo duže crijevo i ljepo po podu razvucem crijevo i nemam problema sa prolazima, a i sa pumpom brze se isprazni. Krenio sam koristiti kemiju, a tu misim na Serchem za klor, pa ubacim, pa stavim kantu pod pipu i pumpu unutra i ljepo nazad napunim.

Ugl. da, ipak najbrži, pa i najbolji naćin mjenjanja vode.   

Slikam cijeli setup, kada dovrsim unutarnje uređenje, a i malo crijeva poslozim, pa mozda i izbacim taj visak T komad i ventil :/

Poslano sa mog SM-N960F koristeći Tapatalk


Offline c.e.z

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • Udomljujem vjeverice
Odg: Juwel Rio 180 vanjski filter
« Odgovori #39 u: Prosinac 23, 2019, 11:54:21 prijepodne »
Mogu pratiti stanje pa se povratno javiti ako nekog zanima.
Naravno!
Pa bit ovog foruma i je da podijelimo i ramijenimo osobna iskustva!  :up:
Evo dani javim dosadasnja iskustva:
NO3 se definitivno drasticno smanjio ali nije niposto nestao.
NO2 je na 0 kao i NH4.
Prebacio sve ribe iz malog u veliki i bio je pod opterecenjem ali se filter materijal pokazao jako dobrim. Nakon tjedan dana bez intervencije svi paranetri su i dalje isti.

Ali i dalje nisam uvjeren pa sam u malom ostavio samo ancija i puzeve. U HOB sam stavio samo biohome medij, ostavio sam NO3 na 50mg/l  pa cemo vidjet kroz mjesec dana nadoljevanja RO vode ima li promjena

Offline MARIETO88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Juwel Rio 180 vanjski filter
« Odgovori #40 u: Siječanj 04, 2020, 20:12:56 poslijepodne »
eto, što sam ja sve uspio ugurati u oramrić ispod RIA. Još trebam povezati UV-C sa Oase filterom, ali moram gumice zamjeniti.

Nekako mi žao kada mi JBL 1502 zauzima 1/3 oramrića, trebao sam uzeti 1902 da bar ispunim prostor

Poslano sa mog SM-N960F koristeći Tapatalk