Svibanj 14, 2024, 04:41:03 prijepodneNajnoviji Član: Vena

Autor Tema: Uzgoj i prodaja riba?!  (Posjeta: 15445 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bazoa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 223
  • Spol: Ženski  
    • http://google.com
Uzgoj i prodaja riba?!
« u: Rujan 29, 2007, 21:59:00 poslijepodne »


U nekoliko posljednjih tema na forumu primjetila sam da dosta forumaša uzgaja ribe, nekiimaju i namjeru pokrenuti uzgojivačnice. Zanima me s obzirom da shopovi ne žele otkupiti ribice bez računa, odnosno oni koji to rade su rijetki, koji su uvjeti za otvaranje uzgajivačnice? Da li netko ima informaciju koliko ima uzgajivačnica ciklida, odakle dolaze ribe u shopove (Hrvatska ili izvana)? I posljednje pitanje s obzirom da ima puno forumaša koji imaju redovni pomladak ,da li ste razmišljali o otvaranju društva ili udruge ciklidaša ili već postoji nekopreko kojeg bi mali uzgajivači mogli prodavati svoj pomladak?


Zagreb/G.Vrapče

Offline bazoa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 223
  • Spol: Ženski  
    • http://google.com
Uzgoj i prodaja riba?!
« Odgovori #1 u: Listopad 06, 2007, 21:32:00 poslijepodne »
Sad sam se zabrinula toliko puta pogledano, anema nikakvog odgovora, da nisam ja pokrenula neku zabranjenu temu na forumu ili nikad nitko nije razmišljao o ovako nečemu. Konstantno priče o uvozu ciklida, a kad pitaš nešto o uzgoju u Hrvatskoj nitko pojma nema ili svi sve znaju pa nije vrijedno komentirat .????
Zagreb/G.Vrapče

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Uzgoj i prodaja riba?!
« Odgovori #2 u: Listopad 06, 2007, 22:22:00 poslijepodne »


Svi junaci nikom ponikoše ----jel to iz neke lektire???


Ne znam jeli zabranjena tema, al ideja je dobra... No,pretpostavljam da ipak većina ljudi ispoklanjaju ribice, ili prodaju preko ovog foruma ili nekih drugih...

Offline Jurupari

  • Hrvatska udruga ciklidofila
  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Rijeka
  • Marko Lenac
Uzgoj i prodaja riba?!
« Odgovori #3 u: Listopad 06, 2007, 23:40:00 poslijepodne »
ma problem je što ti većina hoće sve besplatno i kad pitaš lovu ode interes. ono šta ljudi hoće češka uzgaja na tone i prodaje pod bagatelu, a po čistu se krv treba ipak otići negdje van. ja osobno prodam nešto sitno po hrvatskoj, ali to je sve li-la. huc postoji samo ga treba prijaviti, a ja nemam puno volje za šetnju...

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Uzgoj i prodaja riba?!
« Odgovori #4 u: Listopad 07, 2007, 00:26:00 prijepodne »

Citat: Jurupari
huc postoji samo ga treba prijaviti, a ja nemam puno volje za šetnju...
šetnja je zdrava , mozda je i vrijeme da se malo pocnes gibati

HUC = Hrvatska Udruga Ciklidofila za one koji nisu znali...

Offline kolonelo sipica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 307
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Novi Zagreb-Travno
Uzgoj i prodaja riba?!
« Odgovori #5 u: Listopad 07, 2007, 00:30:00 prijepodne »


Citat: bazoa
Sad sam se zabrinula toliko puta pogledano, anema nikakvog odgovora, da nisam ja pokrenula neku zabranjenu temu na forumu ili nikad nitko nije razmišljao o ovako neèemu. Konstantno prièe o uvozu ciklida, a kad pitaš nešto o uzgoju u Hrvatskoj nitko pojma nema ili svi sve znaju pa nije vrijedno komentirat .????



Poštovana kolegice Bazoa,


Nažalost ,temu otkrili vrlo kasno!Naš komentar bi bio sljedeæi:


1. Najèešæi oblik akvarista, su entuzijasti nema trgovaèkog duha


2. Nitko,pa ni kolege sa foruma, nisu u konaènici voljni otkrivati "svoje" izvore, a osobito to nije poželjno saznati od bilo kojeg djelatnika ili odgovorne osobe u ZOO duæanima.


3.Pokretanje ovakve organizacije, bilo bi ravno osnivanju hrvatskog IN TIME ili FED EX-a. Ovo na temelju vlastitih iskustava.Kolega Jurupari je spomenuo problem bez gradacije.A ona glasi: Poklanjaš ribu nekome od kolega i još to moraš platiti (kondukteru, parkiralište, tzv. dobroj osobi koja æe ti prevesti.itd...) nešto za uslugu.Ako je to jedan sluèaj mjeseèno OK.Ali ako šalješ na 10 dispozicija, vjerujte košta!


4.Kod mnogih sportova ili hobija, postoji "sajam" rabljene opreme, ali mi imamo neke višefunkcionalne probleme.Zamislite, novi proizvod-prenosni akvariji za ditribuciju ribica i pedesetak entuzijasta, u nekakvom prostoru èeka mušterije!!!!


Eto, poradi ovih i još mnogih drugih razloga (da ne pretjeramo), vjerovatno je bio slabiji odaziv na ovu temu!!Što ne znaèi da vaša ideja nema duha ili bolje reæi možda æe vrijeme pokazati, da ste bili futuristièki mag!Pa ni Kopernika nisu odmah podržali, dapaèe uèili smo povijesne èinjenice!!!!!


Vama lijepi pozdrav!


Edited by: kolonelo sipica
kolonelo sipica & pripadajući tim

Offline TiTech

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1178
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Pula
  • North & Central America
    • Akvarij.NET
Uzgoj i prodaja riba?!
« Odgovori #6 u: Listopad 09, 2007, 02:39:00 prijepodne »

Mi hrvati smo jednostavno prekomotni za neke stvari. Vani se ljudi trgaju za dobiti neku vrstu koju zele, rade po par stotina kilometara i vise, te uredno to i plate... Osobno nemam nista protiv poklanjanja, nesto sam dobio, nesto poklonio, a vecinu kupio i nije mi zao. Ovih dana se nesto pricalo o HUC-u, meni to sve super zvuci, ali treba se aktivirati i nesto napraviti, a to sigurno ne moze jedan covjek sam. Ove godine sam po prvi puta imao cast sa Juruparijem i ostalim veselim drustvancem otici na kongres talijanske udruge ciklidofila i iskustvo je bilo super. Par korisnih predavanja, kupo-prodaja ciklida, upoznavanje novih ljudi i najbitnije vrlo ugodno druzenje. Mozda bi se u jednom od sljedecih akter-a moglo tako nesto ugurati... A mozda sam ja jos prezelen da o tome pricam. Vrijeme ce pokazati svoje i iskreno se nadam da ce se nesto uspijeti ostvariti i izrealizirati.
Edited by: TiTech

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Uzgoj i prodaja riba?!
« Odgovori #7 u: Listopad 09, 2007, 09:06:00 prijepodne »

Citat: TiTech
Mi hrvati smo jednostavno prekomotni za neke stvari. Vani se ljudi trgaju za dobiti neku vrstu koju zele, rade po par stotina kilometara i vise, te uredno to i plate...


Sva sreca da ima i kod nas par "takvih" kojima to nije problem, sjest u auto i po ribu preko granice.

Offline bazoa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 223
  • Spol: Ženski  
    • http://google.com
Uzgoj i prodaja riba?!
« Odgovori #8 u: Listopad 09, 2007, 20:41:00 poslijepodne »


Već sam mislila da nitko nema komentara, a kad ono ljudi se raspisali .Znači HUC bi bilo nešto kao Hrvatsko društvo za uzgoj i zaštitu ptica i riba, samo što postoji samo u zraku. Pa zar nema dovoljno sposobnih i kreativnih ljudi na forumu koji bi mogli to pokrenuti. Znam da se većina i privatno druži neki i rade nešto, pa čemu uvoz iz Češke kad mi možemo bolje. Potegnut preko grane i nije neki problem, ako se može nešto napraviti. Ribe kojih nema u Hrvatskoj mogu se nabavit i preko net-a. Samo puno volje i malo strpljenja, a novac će doći usput.Što sam optimistična danas .
Zagreb/G.Vrapče

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Uzgoj i prodaja riba?!
« Odgovori #9 u: Listopad 09, 2007, 20:48:00 poslijepodne »
 
Citat: Mastino

Citat: TiTech
Mi hrvati smo jednostavno prekomotni za neke stvari. Vani se ljudi trgaju za dobiti neku vrstu koju zele, rade po par stotina kilometara i vise, te uredno to i plate...
Sva sreca da ima i kod nas par "takvih" kojima to nije problem, sjest u auto i po ribu preko granice.

Da, i onda kad se odlučiš na prodju ili prodaju potomstva večina ti počne pričati o cijenama koje se postižu na veleprodajama i ribi koju možeš kupiti na svakom uglu. Samo kad se sjetim kad sam zabrijao na određenog discusa nije mi bio problem sjesti u auto i napraviti više od 500 kilometara.

Offline bazoa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 223
  • Spol: Ženski  
    • http://google.com
Uzgoj i prodaja riba?!
« Odgovori #10 u: Listopad 09, 2007, 20:53:00 poslijepodne »


Citat: Mastino
Citat: Jurupari
huc postoji samo ga treba prijaviti, a ja nemam puno volje za šetnju...
šetnja je zdrava , mozda je i vrijeme da se malo pocnes gibati

HUC = Hrvatska Udruga Ciklidofila za one koji nisu znali...



Mastima za ruku i u šetnju, možda putem nađe kakav kamen
Zagreb/G.Vrapče

Offline bazoa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 223
  • Spol: Ženski  
    • http://google.com
Uzgoj i prodaja riba?!
« Odgovori #11 u: Listopad 09, 2007, 20:54:00 poslijepodne »
Da ljudi bi sve kupili dok im ne kažeš cijenu i to im je puno, a onda odu u shop dobe jadniju ribu i plate duplo. Da sam ja to znala kad sam kupovala ribe shopovi me nebi vidli. A ovako gubitak vremena i novaca.Edited by: bazoa
Zagreb/G.Vrapče

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Uzgoj i prodaja riba?!
« Odgovori #12 u: Listopad 09, 2007, 20:57:00 poslijepodne »
Batoa,varaš se da je samo tako otići preko grane i kupiti ribu. Ako i uspiješ poloviti konce i doći do određenih ljudi vjeruj mi da ti neće odmah prodati svoju najbolju ribu i po pristupačnoj cijeni.Mora proči dosta vremena,a i dosta moraš kupiti kod njih da počneš dobijati od njih poziv za kupnju jer tek tada možeš računati da dobijaš ono što se kaže A1. tj. nešto što je prije tebe izabrao iz mrijesta jedan ili niti jedan čovjek. Ono što možeš kupiti po dučanima vani to je tako-tako opet zavisi gdje kupuješ i po kojoj cijeni,ali sigurno nije tako pristupačna kako neki misle opet naglašavam cijena se formira prema "modelu" ono čega ima skoro u svakom dučanu je pristupačno no ono što je rijetko i u odličnom stanju to i košta.Tako da po meni takva jedna udruga može funkcionirati za široke mase dok se oni rijetki i vrijedni primjerci mjenjaju od vrata do vrata.

Offline bazoa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 223
  • Spol: Ženski  
    • http://google.com
Uzgoj i prodaja riba?!
« Odgovori #13 u: Listopad 09, 2007, 21:18:00 poslijepodne »


Pa sve je to jasno,ni u našim dućanima nema nekih rijetkih i vrijednih primjeraka, zato bi bilo o.k. kad bi postojalo nešto u Hrvatskoj gdje bi se mogle kupiti takve ribe.Uostalom zašto ciklide ne bi približili masama. Prosječan kupac zna za skalare, gupije itd. ciklide ne žele kupiti jer misle da im treba nešto posebno za držanje tih riba, da je lakše u akvarij od 30 litara stavit skalare ili zlatne ribice. Razlog tome je što ima jako malo prodavaonica gdje ih možeš vidjet i dobit točnu informaciju o toj ribi.


A, uostalom pravi akvarista će uvijek željet imat nešto što nitko nema i ovo bi bio još veći poticaj da u Hrvatsku dođu neke nove vrste.


Problem je u tome što je recimo omjer kupovine akvarija u shopovima 1ciklidni :10 malih gupidarija.I ne isplati im se naručivat te ribe. Znači treba poduzet nešto da se to promjeni. S obzirom na broj stranica o ciklidima već se i počelo mijenjat.
Zagreb/G.Vrapče

Offline Jurupari

  • Hrvatska udruga ciklidofila
  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Rijeka
  • Marko Lenac
Uzgoj i prodaja riba?!
« Odgovori #14 u: Listopad 09, 2007, 21:51:00 poslijepodne »
uzgoj riba nije više rentabilna stvar na profesionalnoj bazi. pa pogledaj samo naše male oglase... uzgajivačnice se smanjuju. jednostavno mega uzgajivačnice koje danas vladaju tržištem cijenom ruše svakoga. ribe u nabavi su gotovo bezvrijedne po komadu, još malo pa će krenut prodaja na kilu. ili litru.

Offline napoleon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1683
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
Uzgoj i prodaja riba?!
« Odgovori #15 u: Listopad 09, 2007, 22:47:00 poslijepodne »
Dobro je dok se ne otvore štandovi na glavnim trgovima
Zagreb-Maksimir (ne, nisam u ZOO-u)
"How much of human life is lost in waiting."

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Uzgoj i prodaja riba?!
« Odgovori #16 u: Listopad 10, 2007, 01:48:00 prijepodne »

Citat: bazoa
Ribe kojih nema u Hrvatskoj mogu se nabavit i preko net-a.





istina, ali treba po tu ribu otici preko grane, cijena takve ribe u
vecini slucajeva i nije bas mala posto se radi o F0 ili F1... uglavnom
na kraju krajeva ispada skup sport, ko voli nek izvoli ja bas volim ovaj sport









Citat: DUBRAVKO
Da, i onda kad se odlučiš na prodju ili prodaju
potomstva večina ti počne pričati o cijenama koje se postižu na
veleprodajama i ribi koju možeš kupiti na svakom uglu. Samo kad se
sjetim kad sam zabrijao na određenog discusa nije mi bio problem sjesti
u auto i napraviti više od 500 kilometara.




totalno te razumijem, slabo mi dodje od takvih likova sta nesto
pametuju o cijenama, nek nabave kvalitetnu ribu po boljoj cijeni i ja
cu je prvi kupiti, zasto bi trebao gubiti svoj radni dan ako mogu ribu
koju zelim dobiti u hr... ako je nekome riba preskupa, hvala lijepa i
dovidjenja, ja moje ispod cijene necu davati naprijed, osim dvojici
trojici koji su meni jako puno pomogli u nabavci nekih vrsta koja sam
zelio imati u svom AQ.







Citat: bazoa
MastiNa za ruku i u šetnju, možda putem nađe kakav kamen



kamenje je uspjesno skupljeno jucer, sad samo trebam uloviti vremena za pripremu i preslagivanje










Citat: bazoa
Da ljudi bi sve kupili dok im ne kažeš cijenu i to im je
puno, a onda odu u shop dobe jadniju ribu i plate duplo


zalosno ali istinito



Citat: bazoa
A, uostalom pravi akvarista će uvijek željet imat nešto
što nitko nema i ovo bi bio još veći poticaj da u Hrvatsku dođu neke
nove vrste.

znaci ja sam pravi akvarista stiglo u HR 12 novih vrsta malawaca F0 i F1 + 1 raritet iz zapadne afrike

Citat: Jurupari
uzgoj riba nije više rentabilna stvar na profesionalnoj bazi. pa pogledaj samo naše male oglase... uzgajivačnice se smanjuju. jednostavno mega uzgajivačnice koje danas vladaju tržištem cijenom ruše svakoga. ribe u nabavi su gotovo bezvrijedne po komadu, još malo pa će krenut prodaja na kilu. ili litru.
slazem se s tobom 100% ali ipak neke rijetke vrste mislim da se uvijek mogu dobro plasirati. meni je to samo hobi i ne mislim zivjeti od toga ali lijepo je prodati svoje malce nekome.
Edited by: Mastino

Offline fiuman 1980

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 309
Uzgoj i prodaja riba?!
« Odgovori #17 u: Listopad 10, 2007, 10:05:00 prijepodne »


Moj komentar na uzgoj ribe bi bio sljedeći:


Pošto sam po struci ekonomist, dozvolit ću si dat moje mišljenje oko isplativosti uzgoja riba. Kao prvo kao i za sve što se tiče trgovine i proizvodnje postoji jednostavna računica, što je manja potražnja to je manja i cijena. Rekavši to, ribe koje biš prodavao/la bi trebale bit jeftine. Za postić da ti troškovi proizvodnje budu niži od prihoda od prodaje morao/la biš proizvodit velike količine, a to znaći poveću početnu investiciju (prostor, mrijestilišta i potrebna oprema). Hrvatsko tržište je prezasićeno, stoga samo od našeg tržišta teško da biš preživio/jela. Izvoz je skoro pa nemoguć radi velike ponude i niskih cijena, vodećih uzgajivaća koji su najčešće iz Češke, Floride, Indoneziskih zemalja itd..


Po mom mišljenju jedino što bi moglo upalit je uzgoj ciklida i morskih vrsta, jer tamo ima više novaca, iako bi potražnja mogla biti još manja, pošto takav proizvod ekonomisti zovu elitskim (malo ljudi to želi držat iz milion razloaga kao veći troškovi, više znanja....).


Da ne duljim, uzgoj riba nije baš neki biznis, osim ako te ribe nisu namjenjene da završe na stol, u tom slučaju bi moj savjet bio uzgoj tuna za japansko tržište, sushi i to
Forza Fiume ;)

Offline bazoa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 223
  • Spol: Ženski  
    • http://google.com
Uzgoj i prodaja riba?!
« Odgovori #18 u: Listopad 10, 2007, 11:44:00 prijepodne »


Hvala Vam svima na odgovorima, nisam baš mislila ići tako daleko sa uzgojem, ipak je to za sad hobi,zanimalo me kako mogu plasirati ribice na tržište osim preko foruma. Uostalom bilo bi lijepo kad bi u Hrvatskoj bilo neko društvo ciklidaša.


Mastino (moje isprike zbog prijašnje pogreške) nadam se da kad ćeš imati pomladak tih novih vrsta da ćemo se moći predbilježit, a mogao bi stavit i neke fotke da vidimo kako si se obnovio.


Još jednom zahvaljujem svimana pomoći, i nadam se da nismo pokolebali forumaše koji kreću sa uzgajivačnicama.
Zagreb/G.Vrapče

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Uzgoj i prodaja riba?!
« Odgovori #19 u: Listopad 10, 2007, 12:27:00 poslijepodne »

Citat: bazoa
Mastino (moje isprike zbog prijašnje pogreške) nadam se da kad ćeš imati pomladak tih novih vrsta da ćemo se moći predbilježit, a mogao bi stavit i neke fotke da vidimo kako si se obnovio.

za gresku nema frke

kad bude bilo pomlatka biti cete obavjesteni preko malih oglasa, pa ko prvi njemu djevojka

nesto slika ima vec na forumu.

Offline Strippy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Dob: 44
Uzgoj i prodaja riba?!
« Odgovori #20 u: Listopad 11, 2007, 13:58:00 poslijepodne »
Citat: fiuman 1980



Po mom mišljenju jedino što bi moglo upalit je uzgoj ciklida i morskih vrsta, jer tamo ima više novaca, iako bi potražnja mogla biti još manja, pošto takav proizvod ekonomisti zovu elitskim (malo ljudi to želi držat iz milion razloaga kao veći troškovi, više znanja....).





uzgoj ciklida nije uopce isplativ, niti malo. Kazem iz vlastitog iskustva jer sam mrijestio neke ribe kojih nema na hrvatskom trzistu, prodavao ih po vrlo niskim cijenama s obzirom da su to bile F1 ribe (10tak kuna)i nisam skoro nista prodao.


Isplativa su samo dva uzgoja, uzgoj zivorotki i definitivno najisplativiji -uzgoj zlatnih ribica.Edited by: Strippy
Split / Hrvatska

Offline Rašo

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 19
  • Spol: Muški   Lokacija: osijek
Odg: Uzgoj i prodaja riba?!
« Odgovori #21 u: Veljača 19, 2011, 18:26:12 poslijepodne »


Već sam mislila da nitko nema komentara, a kad ono ljudi se raspisali .Znači HUC bi bilo nešto kao Hrvatsko društvo za uzgoj i zaštitu ptica i riba, samo što postoji samo u zraku. Pa zar nema dovoljno sposobnih i kreativnih ljudi na forumu koji bi mogli to pokrenuti. Znam da se većina i privatno druži neki i rade nešto, pa čemu uvoz iz Češke kad mi možemo bolje. Potegnut preko grane i nije neki problem, ako se može nešto napraviti. Ribe kojih nema u Hrvatskoj mogu se nabavit i preko net-a. Samo puno volje i malo strpljenja, a novac će doći usput.Što sam optimistična danas .

ja sam jučer prešao 400km zbog ciklida i nakraju me lik slaže ...
stoga molim da mi se jave svi oni koji prodaju afričke ciklide? poz

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Uzgoj i prodaja riba?!
« Odgovori #22 u: Veljača 19, 2011, 19:46:10 poslijepodne »
Jel uzgaja tko ribe za konzumaciju? Npr. Tilapie su navodno vrlo ukusni ciklidi  :D. Ja nemam prostor za to ali da imam definitivno bi nesto probao

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Uzgoj i prodaja riba?!
« Odgovori #23 u: Veljača 19, 2011, 20:25:00 poslijepodne »
majstore, oprosti, jel se ti to zezaš?

nadam se da da....  :nerv:

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Uzgoj i prodaja riba?!
« Odgovori #24 u: Veljača 19, 2011, 20:51:38 poslijepodne »
majstore, oprosti, jel se ti to zezaš?

nadam se da da....  :nerv:

Citat:
Tilapia is the fifth most important fish in fish farming, with production reaching 1,505,804 metric tons in 2000.[6] Because of their large size, rapid growth, and palatability, tilapiine cichlids are the focus of major farming efforts, specifically various species of Oreochromis, Sarotherodon, and Tilapia, collectively known colloquially as tilapias. Like other large fish, they are a good source of protein and popular among artisanal and commercial fisheries. Most such fisheries were originally found in Africa, but outdoor fish farms in tropical countries such as Papua New Guinea, the Philippines, and Indonesia are underway in freshwater lakes.[7] In temperate zone localities, tilapiine farming operations require energy to warm the water to tropical temperatures. One method uses waste heat from factories and power stations.[8]

China is the largest Tilapia producer in the world, seconded by Egypt.[9]

Commercially grown tilapia are almost exclusively male. Cultivators use hormones such as testosterone to reverse the sex of newly spawned females. Because tilapia are prolific breeders, the presence of female tilapia results in rapidly increasing populations of small fish, rather than a stable population of harvest-size animals.[10]

Whole tilapia fish can be processed into skinless, boneless (PBO) fillets: the yield is from 30 percent to 37 percent, depending on fillet size and final trim.[11] The use of tilapia in the commercial food industry has led to the virtual extinction of genetically pure bloodlines. Most wild tilapia today are hybrids of several species.