Ožujak 29, 2024, 15:03:32 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: deblo bršljana  (Posjeta: 3402 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Cartman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 54
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Labin
deblo bršljana
« u: Ožujak 20, 2010, 19:53:43 poslijepodne »
Hello

Pitanje... Našao sam prekrasno deblo bršljana... rargranato kao korjeni mangrove.. izgredalo bi stvarno predobro u trariju i gušter bi se imao kuda penjat i skrivat... a i penjačice bi imale se kuda penjati... e sad da li mogu stavit to deblo unutra jer nije još suho i neznam da li je bršljan štetan za guštere... da li trebam termički ga obradit malo.. prokuhat ili sl?  -? da li da ga uopće stavljam unutra...??

Thx

Offline iponsaan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 87
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Kerestinec
Odg: deblo bršljana
« Odgovori #1 u: Ožujak 20, 2010, 21:25:42 poslijepodne »
Hej! Inače Bršljan je otrov i lijek ,e sad eventualno kada bi ga iskuhao pa zatim nekoliko puta premazao sandolinom možda ali samo možda bi bio upotrebljiv.Ja osobno ga ne bih stavljao,pogledaj malo po Googleu o bršljanu pa ćeš vidjeti što još o njemu ima ili sačekaj nekog tko se kuži bolje u bilje za terarij

Offline IV@N@

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 739
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
  • Dorado Kras Gotnik
Odg: deblo bršljana
« Odgovori #2 u: Ožujak 20, 2010, 21:43:51 poslijepodne »
o kakvom gušteru je riječ?
Our fears are only what we tell them to be...

Offline Cartman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 54
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Labin
Odg: deblo bršljana
« Odgovori #3 u: Ožujak 20, 2010, 23:27:17 poslijepodne »
Radi se o vrsti Rhacodactylus ciliatus... Crested gecko...  :zagrljaj:
samo da napomenem nebi nikad stavljao zeleni bršljen unutra.. znaći nema lišća... samo deblo... znam da je lišće otrovno zato i pitam, ali deblo?? nije dabar da gricka drvo.. bar se nadam :D :D

Offline iponsaan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 87
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Kerestinec
Odg: deblo bršljana
« Odgovori #4 u: Ožujak 21, 2010, 08:28:54 prijepodne »
Evo ovo sam još našao na netu pa sad kako hoćeš-Bršljan (Hedera helix)

Bršljan je višegodišnja drvenasta zimzelena biljka, koja se penje uz drveće, kamenje, zidove i druge različite podloge, za koje se pričvršćuje naknadno razvijenim (adventivnim) korijenima, koji ne uzimaju hranu od živog stabla već im ono služi kao oslonac stabljike. Svi dijelovi bršljana su gorkog okusa i otrovni.

Imaš na ovoj stranici još o bilju iz naših šuma ponešto
http://www.magicus.info/hr/magicus/tekst.php?id=14696

Offline Striček Matija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3456
Odg: deblo bršljana
« Odgovori #5 u: Ožujak 21, 2010, 08:54:55 prijepodne »
znam da je lišće otrovno zato i pitam, ali deblo?? nije dabar da gricka drvo.. bar se nadam :D :D

tvoj gušter neće grickat drvo..al će recimo pit vodu sa njega... ja kod njega nebi držao bršljan...

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: deblo bršljana
« Odgovori #6 u: Ožujak 21, 2010, 10:43:22 prijepodne »
Deblo bršljana sam godinama koristio u terariju sa zelenim baziliscima (Basiliscus plumifrons) bez ikakvih problema. Nemoraš ga prati ni iskuhavati, već ga pusti na otvorenom da odleži na suncu/kiši/mrazu nekih godinu dana. Nakon toga je siguran za terarijsku upotrebu.

Offline KLOKI95

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 789
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Srbija-Majdanpek
Odg: deblo bršljana
« Odgovori #7 u: Ožujak 21, 2010, 10:54:32 prijepodne »
Deblo bršljana sam godinama koristio u terariju sa zelenim baziliscima (Basiliscus plumifrons) bez ikakvih problema. Nemoraš ga prati ni iskuhavati, već ga pusti na otvorenom da odleži na suncu/kiši/mrazu nekih godinu dana. Nakon toga je siguran za terarijsku upotrebu.
Eeee za tih godinu dana cu da rodim takvo deblo :D
@Cartman Nadji neko drugo,ne moras bas to...Imas jos puno po sumi,nemoj da experimentises ljubimcem ako ne moras ;)

Offline toncek12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1877
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Ogulin
Odg: deblo bršljana
« Odgovori #8 u: Ožujak 21, 2010, 12:07:28 poslijepodne »
A za zmije i pauke? da li bi njima smetalo? iza moje kuće jedno 50m je šuma da joj kraja nema :D ima puno takvih bršljana koji su ogromni i koje moram sa sjekirom presjeć i čupat sa drveta...nalik su onim lijanama :D  neznam dal bi smetalo zmijama i paucima...al jako lijepo izgledaju

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: deblo bršljana
« Odgovori #9 u: Ožujak 21, 2010, 15:14:48 poslijepodne »
Evo ja da pitam, a da ne otvaram specijalno za to pitanje novu temu.....Imam, valjda je to koren od bora, nasao sam ga suv na planini, jako lepo izgleda, ali nekako se plasim da ga ubacim u terarijum sa zmijom. Cuvam ga vec 5-6 godina zato sto mi se dopada, pa  da vas pitam dali mogu da to iskotistim?
Izvinjavam se sto pitanje nije u vezi teme........
« Zadnja izmjena: Ožujak 22, 2010, 20:01:22 poslijepodne od Igor Velevski »

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: deblo bršljana
« Odgovori #10 u: Ožujak 21, 2010, 18:56:49 poslijepodne »
vec godinama imam neku vrstu brsljana, neznam koja je vrsta al je isto deblo, kod calyptratusa i pyromelane i nema nikakvih problema. samo stavi bez greske.
R-46

Offline Cartman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 54
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Labin
Odg: deblo bršljana
« Odgovori #11 u: Ožujak 21, 2010, 21:26:08 poslijepodne »
a joj.. i sad ti budi pametan  :roll: :roll: neki kažu NE neki kažu DA... :D pretpostavljam da će i za bor bit isto :D :D kao šta je rekao kolega žao mi ga je bacit jer je zakon... ali opet i matija ima pravo... šta ako ide blesavo stvorenje lizat deblo dok pije... pa se otruje :( deblo je zakon ali gušter da se otruje ne dolazi uobzir i neću ni pokušava za sad... nebi si oprosio da ugine radi neke tako banalne stvari  :ying:

da li ima neko na forumu sa veterinarskog faxa, biologije ili šumarstva?? Pitanje je da li se ti otrovi mogu neutralizirat kuhanjem u vodi ili termičkom obradom na vatri?? večina otrova može pa... Hvala  ;) ;)

Offline Cartman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 54
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Labin
Odg: deblo bršljana
« Odgovori #12 u: Ožujak 22, 2010, 07:32:36 prijepodne »
evo još malo inforamcija... Ja se malo raspitao pa došao do cure koja studira na PMF-u Zg... I ona kaže ovako : " Peci ga na 200 stupnjeva, nema šanse da ostane otrov u njemu jer je termolabilan ;) otrov se raspadne tj. nestane "  Eto... Fino u pečnicu... Možda ga i stavim ispod peke sa hobotnicom i krumpirom :D :D ma bit će za prste polizat  :D :D ;)

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: deblo bršljana
« Odgovori #13 u: Ožujak 22, 2010, 14:25:50 poslijepodne »
Evo ja da pitam, a da ne otvaram cpecijalo za to pitanje novu temu.....Imam, valjda je to koren od bora, nasao sam ga suv na planini, jako lepo izgleda, ali nekako se plasim da ga ubacim u terarijum sa zmijom. Cuvam ga vec 5-6 godina zato sto mi se dopada, pa  da vas pitam dali mogu da to iskotistim?
Izvinjavam se sto pitanje nije u vezi teme........

Suhi korjen koji je toliko star ne bi smio izazvati bilo kakve probleme. Neke vrste crnogorice, poglavito cedar, sadrže eterična (hlapljiva) ulja koja iritiraju sluzokožu gmazova pa ih treba izbjegavati. U slučaju bora, smreke, jele i sl. treba izbjegavati svježe grane/korijenje zbog lučenja smole na koju se gmazovi mogu zalijepiti.
Moj savjet je da staviš korijen u terarij, pa promatraš kroz jedno mjesec dana ima li kakvih promjena na zmiji (obilno lučenje sline, "kihanje" i slični znakovi iritacije), ali stvarno mislim da do toga ne bi smjelo doći.

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: deblo bršljana
« Odgovori #14 u: Ožujak 22, 2010, 20:05:13 poslijepodne »
Hvala ti Nino na odgovoru, pokusacu to, pa cu vas obavestiti sta se dogadja!