Ožujak 28, 2024, 15:02:36 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica  (Posjeta: 421615 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #625 u: Siječanj 31, 2011, 13:31:13 poslijepodne »

Ja sam svoje sve ukopao, i ne znam zasto mislis da ne vole, ja sam na vise mesta nasao da im apsolutno ne smeta i da razvijaju koren iz stabljike

Dok sam jos citao na pocetku karijere ukopavanje se nigdje nije spominjalo kao opcija plus sto stabiljka nije ista kao kod paradjza koji je prakticki cijeli u korijenu (dlakav) te papricice nemaju njegovu karakteristiku da je dio korjena uz povrsinu zaduzen za hranjive tvari, a dubinski za vodu - zato neces vidjeti da itko od uzgajivaca koristi feeding ring koji je popularan kod paradajza.

Najbolje ces to vidjeti na kraju sezone ako iskopas biljku paradajza i papricice pa usporedis kako im se rasprostire korijen. Ne iskljucujem mogucnost da im ne smeta ali neke koristi od toga nema uz veci rizik za truljenjem stabiljke, lako se biljka ucvrsti sa stapicem jer ce ionako solidno odrveniti do sredine sezone.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #626 u: Siječanj 31, 2011, 13:35:06 poslijepodne »
@Pamook - spusti malo lampu jer su ti biljke izduzene zbog nedostatka svijetla.....samo onda moras vise pazit na vlagu il da ih ne spalis/skuhas.
Kad malo ocvrsnu dobro ih je par puta na dan malo ventilatorom "razgibat",al ne previse da se ne slome,kasnije ce imat jacu stabljiku...


Kako sam ove godine drasticno smanjio kolicinu biljaka tako sam sklepao grow box u plasticnoj kutiji 60x40 cm sa dvije stedne zarulje i ventilatorom od PC napajanja koji je stalno ukljucen, dnevno su 14 sati pod rasvjetom i rastu kao sumanute.
Isto tako sam promijenio taktiku pa vise ne idem u koracima nego sam odmah pelete presadio u posude od pola litre u kojima ce biti do presadivanja u krajnje odrediste - koliiko vidim to im se jako svida i nista se ne bune  :D

Offline emirdu

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Travnik Bosna i Hercegovina
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #627 u: Siječanj 31, 2011, 16:01:25 poslijepodne »
Andrej,poslao sam Vam adresu na PP:

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #628 u: Siječanj 31, 2011, 16:17:48 poslijepodne »
Andrej,poslao sam Vam adresu na PP:

Primio, saljem danas  :)


Nego danas odvojio par minuta pa sliknuo trenutno stanje:


Cokoladna Jolokia koja je posijana krajem prosle godine, znaci cca. tri tjedna nakon klijanja.

Rastu kao sumanute jedino sam malo zanemario vlagu pa su listovi malo sprzeno-zuckasti ali nista sto ce im bitno skoditi  :)

Improvizirani growbox u obliku plasticne kutije, malo stiropora, ventalitatora iz PC kucista i dvije stedne zarulje koje sam prve dohvatio :)



Mozda mi se sve zajedno samo pricinjava, ali kako sam ove godine svemu prionuo u znatno manjem obimu i bez pretjerane volje, imam dojam da mi sve daleko bolje uspjeva nego prethodnih sezona  :D

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #629 u: Siječanj 31, 2011, 16:43:51 poslijepodne »
@Pamook - spusti malo lampu jer su ti biljke izduzene zbog nedostatka svijetla.....samo onda moras vise pazit na vlagu il da ih ne spalis/skuhas.
Kad malo ocvrsnu dobro ih je par puta na dan malo ventilatorom "razgibat",al ne previse da se ne slome,kasnije ce imat jacu stabljiku...


Kako sam ove godine drasticno smanjio kolicinu biljaka tako sam sklepao grow box u plasticnoj kutiji 60x40 cm sa dvije stedne zarulje i ventilatorom od PC napajanja koji je stalno ukljucen, dnevno su 14 sati pod rasvjetom i rastu kao sumanute.
Isto tako sam promijenio taktiku pa vise ne idem u koracima nego sam odmah pelete presadio u posude od pola litre u kojima ce biti do presadivanja u krajnje odrediste - koliiko vidim to im se jako svida i nista se ne bune  :D
E tako ću i ja odma u pola litrenu posudu! daj mi reci gdje ima kupit zemlje compo ili supstral? i kolika je cijena ako znaš? cijeli pelet samo prenesem u novu posudicu i to je to? P.S. Predivne biljke i jako dobro uzgajalište!

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #630 u: Siječanj 31, 2011, 16:53:48 poslijepodne »
E tako ću i ja odma u pola litrenu posudu! daj mi reci gdje ima kupit zemlje compo ili supstral? i kolika je cijena ako znaš? cijeli pelet samo prenesem u novu posudicu i to je to? P.S. Predivne biljke i jako dobro uzgajalište!

Zaboravi skupe zemlje, papricice rastu bas u svemu dok god ne ostaje voda, tj. ne vole tesku ilovacu.

Od prve sezone koristim najjeftinije dostupne i ucinak je odlican. Najbolja mi se pokazala ona iz Bauhusa za travnjake, 50 litara cca. 25-27 kn. Cista i bez smeca (u odnosu na onu iz Baumaxa), lagana te ima odlican omjer humusa i pijeska - kao da je stvorena bas za ovu namjenu   :)

Presadujes zajedno sa peletima koje ukopas.  Prvo napunis posudu (obavezno izbusi rupe na dnu) i malo stisnes zemlju (ali opet nemoj bas nabiti) pa stavis pelet i popunis zemljom.  Zalijes te prema potrebi dodas jos zemlje kad se slegne.
Nakon zaljevanja ostavi malo dulji period da se dobro osusi kako bi stimulirao rast korijena, a onda prema potrebi - ali nikako previse.

U nacelu slazem se sa teorijom da gnojenje nije pozeljno sve do pojave prvih plodova ali isto tako obicno tjedan dana nakon presadivanja dodam i pola propisane doze tekuceg gnojiva za paradajze.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #631 u: Siječanj 31, 2011, 16:59:34 poslijepodne »
Hvala!

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #632 u: Veljača 10, 2011, 10:50:57 prijepodne »
Mali update... Papričice su prošli vikend presađene u veće posudice! Voda im je dozirana samo kroz rupice na posudi-s donje strane da se što bolje razvije korijen! Od sada ću zaljevati i s gornje strane, ali minimalno da ne bi došlo do truljenja i sl. Biljke polako napreduju, svijetlo im je upaljeno 0-24h. Imam samo jednu štednu, bilo bi bolje da su dvije, ali i ovako je zadovoljavajuće!
Svaki savjet je dobrodošao....
Evo slika...

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #633 u: Veljača 10, 2011, 12:55:23 poslijepodne »
...svijetlo im je upaljeno 0-24h.

Ne bi li biljke trebale imati period mraka/noći od barem nekoliko sati?

Blink

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #634 u: Veljača 10, 2011, 13:38:29 poslijepodne »
Mali update... Papričice su prošli vikend presađene u veće posudice! Voda im je dozirana samo kroz rupice na posudi-s donje strane da se što bolje razvije korijen! Od sada ću zaljevati i s gornje strane, ali minimalno da ne bi došlo do truljenja i sl. Biljke polako napreduju, svijetlo im je upaljeno 0-24h. Imam samo jednu štednu, bilo bi bolje da su dvije, ali i ovako je zadovoljavajuće!
Svaki savjet je dobrodošao....
Evo slika...
Ja sam takodje drzao upaljeno svetlo 0-24, ali sam otkrio da biljke bolje napreduju kada imaju malo odmora, pa je sada svetlo upaljeno 18-20h dnevno. Takodje bih ti savetovao da kada zalivas biljke zalijes sa dosta vode, tako sto sacekas da procuri na rupicama na dnu saksije i drzis saksiju podignutu da se iscedi visak vode. Ukoliko zalivas po malo, doci ce do nagomilavanja soli u zemlji i truljenja korena. Moj najveci problem je bilo zalivanje, ali sam nasao sistem koji finkcionise. Zalivam kada lisce izgubi sjaj i opusti se.

Offline emirdu

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Travnik Bosna i Hercegovina
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #635 u: Veljača 10, 2011, 15:47:58 poslijepodne »
Andrej hvala na sjemenkama.Danas su stigle,samo me interesuje da li se moze prepoznati koja je koje vrste?

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #636 u: Veljača 10, 2011, 16:08:36 poslijepodne »
Mali update... Papričice su prošli vikend presađene u veće posudice! Voda im je dozirana samo kroz rupice na posudi-s donje strane da se što bolje razvije korijen! Od sada ću zaljevati i s gornje strane, ali minimalno da ne bi došlo do truljenja i sl. Biljke polako napreduju, svijetlo im je upaljeno 0-24h. Imam samo jednu štednu, bilo bi bolje da su dvije, ali i ovako je zadovoljavajuće!
Svaki savjet je dobrodošao....
Evo slika...
Ja sam takodje drzao upaljeno svetlo 0-24, ali sam otkrio da biljke bolje napreduju kada imaju malo odmora, pa je sada svetlo upaljeno 18-20h dnevno. Takodje bih ti savetovao da kada zalivas biljke zalijes sa dosta vode, tako sto sacekas da procuri na rupicama na dnu saksije i drzis saksiju podignutu da se iscedi visak vode. Ukoliko zalivas po malo, doci ce do nagomilavanja soli u zemlji i truljenja korena. Moj najveci problem je bilo zalivanje, ali sam nasao sistem koji finkcionise. Zalivam kada lisce izgubi sjaj i opusti se.
dat cu im onda i ja malo da se naspavaju! a zaljevat cu baš to što kazeš, po njihovoj želji-potrebi!

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #637 u: Veljača 10, 2011, 21:29:29 poslijepodne »
Mali update... Papričice su prošli vikend presađene u veće posudice! Voda im je dozirana samo kroz rupice na posudi-s donje strane da se što bolje razvije korijen! Od sada ću zaljevati i s gornje strane, ali minimalno da ne bi došlo do truljenja i sl. Biljke polako napreduju, svijetlo im je upaljeno 0-24h. Imam samo jednu štednu, bilo bi bolje da su dvije, ali i ovako je zadovoljavajuće!
Svaki savjet je dobrodošao....
Evo slika...

Dobro izgledaju, ali ako imas neki juzni prozor ili sl. sad je pravo vrijeme da dobiju malo sunca sto ce im znatno ubrzati rast.
Od 24h rasvjete nema koristi ali im ne smeta, Kod sljedeceg presadivanja promijeni tehniku -odmah nakon presadivanja dobro zalijes i kasnije samo prema potrebi kad primjetis da je posudica prelagana.
Da bi doslo do truljenja treba biljka malo dulje "stajati" u vodi, nemas problema sa umjerenim zaljevanjem.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #638 u: Veljača 10, 2011, 21:30:28 poslijepodne »
...svijetlo im je upaljeno 0-24h.

Ne bi li biljke trebale imati period mraka/noći od barem nekoliko sati?

Kod njih nije potreban period mraka ali nema niti neke znatne koristi.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #639 u: Veljača 10, 2011, 21:32:37 poslijepodne »

Ja sam takodje drzao upaljeno svetlo 0-24, ali sam otkrio da biljke bolje napreduju kada imaju malo odmora, pa je sada svetlo upaljeno 18-20h dnevno. Takodje bih ti savetovao da kada zalivas biljke zalijes sa dosta vode, tako sto sacekas da procuri na rupicama na dnu saksije i drzis saksiju podignutu da se iscedi visak vode. Ukoliko zalivas po malo, doci ce do nagomilavanja soli u zemlji i truljenja korena. Moj najveci problem je bilo zalivanje, ali sam nasao sistem koji finkcionise. Zalivam kada lisce izgubi sjaj i opusti se.

Slazem se, najbolje je dobro zaliti pa pustiti da se zemlja osusi. Trik sa opustanjem lisca (tehnika zvana "kad mislis da je riknula pricekaj jos jedan dan"  :D ) je dobra kod pocetnika kako bi stekli osjecaj za kolicinu vode i ritam zaljevanja, ali je isto tako biljka konstantno pod stresom pa slabije rodi od one koja je "zadovoljna".  S vremenom se stekne osjecaj za tezinu same tegle kad je dovoljno suha.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #640 u: Veljača 10, 2011, 21:33:38 poslijepodne »
Andrej hvala na sjemenkama.Danas su stigle,samo me interesuje da li se moze prepoznati koja je koje vrste?

Nema na cemu kolega.  Nemoguce ih je prepoznati sve do pojave plodova, ali to je mix cokoladnih i crvenih Jolokia te Fatalii.

Offline emirdu

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Travnik Bosna i Hercegovina
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #641 u: Veljača 10, 2011, 21:42:36 poslijepodne »
U redu,strpit cu se onda.

Blink

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #642 u: Veljača 10, 2011, 21:42:47 poslijepodne »
Evo ja da se pohvalim...sve ide nekako ubrzano  :)


Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #643 u: Veljača 10, 2011, 21:55:51 poslijepodne »
Cudan neki jalapeno!Obicno su vise zaobljeni dole i zeleni pa tek na kraju pocrvene...
To ti raste u kuci na prozoru ili?
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Blink

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #644 u: Veljača 10, 2011, 22:02:39 poslijepodne »
Cudan neki jalapeno!Obicno su vise zaobljeni dole i zeleni pa tek na kraju pocrvene...
To ti raste u kuci na prozoru ili?
Prilicno je cudan...raste ispod svetla i bio je zelen do danas, boju je dobio za nekoliko sati...biljka od koje sam dobio seme je rasla neposredno uz cokoladni habanero...videcemo u narednih nekoliko dana sta ce da se desava. Paprika na sebi ima zareze koje inace jalapeno ima, ali ih je veoma malo...Seme sam sam izvadio iz paprike, tako da sam siguran da je jalapeno, ali sa cim je ukrsten, to vec ne znam :D

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #645 u: Veljača 10, 2011, 22:08:24 poslijepodne »
Bit ce neki hibrid vjerovatno....mozda bude opak ;)
Evo mog jalapena od lani:



Sacuvao sam stabljiku i jos danas vise plodovi na njoj,osuseni....nije mi se dalo toliko toga skupljat :roll:
Dobar okus al neznam kako ga upotrijebit,a za jest svjeze ima i boljih papricica(npr. Padron,moj favorit).
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Blink

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #646 u: Veljača 10, 2011, 22:14:02 poslijepodne »

Dobar okus al neznam kako ga upotrijebit,a za jest svjeze ima i boljih papricica(npr. Padron,moj favorit).
Jalapeno je verovatno najpopularnija vrsta paprike u severnoj americi i meksiku, te je izbor recepture ogroman, od punjenih paprika do jalapena sa cokoladom. Progooglaj malo, iznenadices se koliko toga ima :D

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #647 u: Veljača 10, 2011, 22:32:24 poslijepodne »
Jalapeno je verovatno najpopularnija vrsta paprike u severnoj americi i meksiku, te je izbor recepture ogroman, od punjenih paprika do jalapena sa cokoladom. Progooglaj malo, iznenadices se koliko toga ima :D

Da,previse vrsta sam posadio lani pa se nisam mogao fokusirat na sve.
Uz malo volje dalo bi se svasta napravit,koristio sam ih umjesto standardnih paprika za dinstat ili s pecenjem,al malo...zato jer su mi neke druge vrste bile dosta bolje.
Mislim da bi se i neki umak dao od njih napravit posto su dosta mesnate,vidjet cemo ove godine.
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #648 u: Veljača 11, 2011, 00:03:39 prijepodne »
Mali update... Papričice su prošli vikend presađene u veće posudice! Voda im je dozirana samo kroz rupice na posudi-s donje strane da se što bolje razvije korijen! Od sada ću zaljevati i s gornje strane, ali minimalno da ne bi došlo do truljenja i sl. Biljke polako napreduju, svijetlo im je upaljeno 0-24h. Imam samo jednu štednu, bilo bi bolje da su dvije, ali i ovako je zadovoljavajuće!
Svaki savjet je dobrodošao....
Evo slika...

Dobro izgledaju, ali ako imas neki juzni prozor ili sl. sad je pravo vrijeme da dobiju malo sunca sto ce im znatno ubrzati rast.
Od 24h rasvjete nema koristi ali im ne smeta, Kod sljedeceg presadivanja promijeni tehniku -odmah nakon presadivanja dobro zalijes i kasnije samo prema potrebi kad primjetis da je posudica prelagana.
Da bi doslo do truljenja treba biljka malo dulje "stajati" u vodi, nemas problema sa umjerenim zaljevanjem.

Zaljevanje sam shvatio! Daj mi samo reci u vezi sunca i rasvjete... da ih stavim uz prozor na sunčevu svijetlost bez lampi? ili oboje? Nije li još prerano za sunce? Koliko sunca dnevno im je dosta?

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #649 u: Veljača 11, 2011, 00:11:51 prijepodne »
 Nosi ih na sunce pomalo da ih ne sprzi....od par.min pa svaki put malo vise,vidjet ces po njima kolikomogu izdzat.
To bi trebao raditi tako jedno 2 tjedna.
Isto je i za hladnocu.....
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE