Ožujak 29, 2024, 15:52:22 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Još jedan nano 30l početak :)  (Posjeta: 4802 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ykaj02

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Još jedan nano 30l početak :)
« u: Kolovoz 15, 2022, 10:38:34 prijepodne »
Pozdrav svima a posebno onima koji ovo čitaju  :P

Prije dva dana startao sam 30l akvarij i sada naravno u moru informacija nisam siguran što je dobro a što nije. Pročitao sam priručnik za početnike i par sličnih tema ali uvijek je dobro dobiti savjete na vlastitom primjeru a i s novom temom je lakše postati update-ove.

Par osnovnih info o tome što je u akvariju:

aquael 30l shrimp set(filter,grijač i lampa)
podloga-dennerle aktivni substrat
jedan kameni komad i drvo prethodno dva puta prokuhano(nije isplutalo hehe)
biljke:cyperus helferi,hygrophilia corymbosa, eleocharis parvula(dwarf hairgrass)
voda: 10 litara destilirane,15 litara iz pipe
plan za ribe: betta i eventualno kozice ako ih betta prihvati + neki čistaći(primam prijedloge)

pitanja:
* u vodu nisam ništa ubacivao osim sredstva za kondicioniranje. Kupio sam prvo jbl filterstart na preporuku prodavača a doma sam skužio da je to bočica koju treba cijelu ubaciti u aktivni dio filtera a ja takav filter niti nemam. Onda sam dodatno kupio prodac nitridac koncentrat bakterija na kojem pise da treba tjedan dana dozirat ovisno o litraži. Da li da ubacujem to ili jednostavno ništa od toga i da pustim da se sve samo posloži?

*koliko i kada da radim izmjenu vode sada na početku a koliko i kada kasnije? kada radim izmjenu vode onda ubacujem opet sredstvo za kondicioniranje u ukupnoj litraži ili onolikoj koliko sam friške vode dodao?

*mislim da sam sa travom uvukao i neke male puževe u akvarij..kako da se toga odmah  riješim prije nego se skroz nakote?

*podloga je hranjiva ali sam uzeo i plantelixir univerzalno tekuce gnojivo za biljke na tjednoj bazi. da li da odmah krenem s time ili kasnije ili ne uopce?

*nakon koliko mogu ubaciti nekog čistača? s bettom mi se ne žuri i želim da dođe kada bude sve sigurno i stabilno

Isprike na dužem tekstu i unaprijed se zahvaljujem na odgovorima :)

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Još jedan nano 30l početak :)
« Odgovori #1 u: Kolovoz 15, 2022, 16:01:36 poslijepodne »
Pozdrav,
dobrodošao na naš umirući forum

Akvarij ti dobro izgleda, samo ovo bilje je preveliko za njega, a eleocharis će tražiti više svjetla, ako ne i CO2. Mislim da bi trebao nabaviti bilje tipa kripti i anubiasa, HM i sličnog nezahtjevnog bilja osim ako ne planiraš pojačati rasvjetu i dodati CO2.
Od riba nemoj ništa dodavati 20 dana, zapravo ne znam za ove tvoje start dodatke, ali trebao bi mjeriti nitrite svakih par dana i nakon što prođe pik i spuste se na nisko, tek onda.
Za puževe imaš samo 2 lijeka - puževe helene ili masovnu cijanobakteriju koju sigurno ne želiš.
Sredstvo za kondicioniranje dodaješ samo u vodovodnu i to na količinu koliko je dodaješ (ja ne upotrebljavam uopće te preparate), bolje je pustiti vodu 2 dana da odstoji u kanti.
Gnojivo po uputama, ali pričekaj da se bilje aklimatizira, poravna listove i stabljike.

Sretno!

Offline ykaj02

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: Još jedan nano 30l početak :)
« Odgovori #2 u: Kolovoz 22, 2022, 20:06:56 poslijepodne »
Tjedni update:

hygrophiliu sam preplitko zasadio,rasla je jako brzo ali su joj nakon 5 dana istrunuli korijeni..zasadio sam ponovno stabljike pa cemo vidjet..
puževe koje primjetim i uhvatim izvadim van..na kamen i na listove biljaka se lagano prima alga ali nek joj bude za sada  :)
cyperus helferi je posmeđila na svakom listu pa sam to podrezivao čisto da ne trune unutra bezveze..
čupava trava u prvom planu za sada dobro raste..
svaki drugi dan ubacim par listića hrane unutra i počeo sam s gnojivom za biljke..foto period sam malo povečao - 5 sati pa 4 sata  pauze pa 5 sati..
izmjenu vode ne planiram raditi barem još dva tjedna..

nadam se da za tjedan dana bude to sve još lijepše 😎

Offline hattrick1980

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
Odg: Još jedan nano 30l početak :)
« Odgovori #3 u: Kolovoz 26, 2022, 23:35:58 poslijepodne »
za kontrolu puževa bih ti preporučio neku od manjih vrsta botia. Neće ih totalno istrijebiti, ali će ih definitivno držati pod kontrolom.

Offline ykaj02

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: Još jedan nano 30l početak :)
« Odgovori #4 u: Kolovoz 29, 2022, 20:34:07 poslijepodne »
Par novih stanovnika..nije zasađena samo je zagurana između kamena i drva 😎.

danas ipak obavljena 20% izmjena vode i lagano pranje filtera..

smeđa alga je i dalje tu,čak i končasta, pa sam smanjio malo period svjetla i ukinuo gnojenje,mozda je jos prerano za to.

travu sam podrezao jer je bila prečupava,možda sada više krene u širinu..

za sada još uvijek su jedini stanovnici - puževi

Offline ykaj02

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: Još jedan nano 30l početak :)
« Odgovori #5 u: Listopad 03, 2022, 21:33:53 poslijepodne »
Imam i nešto stanovnika..
bilje sam neko izbacio neko dodao,cilj je imati urednu džunglu 🙃