Ožujak 28, 2024, 16:59:08 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Krečemo u izradu akvaterarija za mošusnu  (Posjeta: 4730 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline chungaaa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Ženski   Dob: 34
  • Lokacija: Hum na Sutli
Krečemo u izradu akvaterarija za mošusnu
« u: Listopad 26, 2014, 17:45:14 poslijepodne »
Jeeeej!!! Napokon sam dočekala otvaranje ove teme.  :P
S obzirom da su pripreme trajale dobra 3 mjeseca (ako ne i više  :D ) oduševljavaju me naznake početka izrade.
Dakle krenuli smo od nule. Tj. postojao je jedan akvarij koji je trebao biti korišten u tu svrhu, ali zbog manjih dimenzija prodan je i naručen novi.
Danas je stigao akvarij, malo je šlampasto ljepljen, al ok...
Dimenzije su 80x30x35 (dxšxv), a debljina stakla je 8 cm. Punit ću ga do vrha jer dolazi još visoki poklopac.
Filter je Haqos expro1200. Ako bude prejaki protok mogu ga smanjiti tako da nebi trebalo biti problema. Izvadila sam ugljen i sav slobodan prostor napunila spužvicama za pranje suđa. S vremenom kad se malo oporavim od troškova dodat ću još valjčića.
Grijač isto tako Haqos 150w (mislim da je previše, ali je bio po povoljnoj cijeni, pa rekoh ajde neka bude).
Što se tiče rasvjete - imam novu T4 20W koja bi bila po skoro cijeloj dužini. Dal će biti dosta još ne znam, to ću u hodu s izradom poklopca. Kupljeno je također grlo u Pet Centru za spot lampe, ali mi se ne sviđa. Ne znam kako bi ga montirala, a i kasnije ga neću moći pomaknuti ako to budem željela. Tako da vjerojatno kupujem neku "zidnu" koja se šraufa na poklopac i ima mogućnost pomicanja. Uz to grlo kupila sam Philips reflektoricu od 40w ali i ona mi je nekako glomazna. Pa bi vjerojatno s novom lampom došla i manja žarulja, jer ova iz PetCentra ima E27 grlo. I to ću u hodu sa izradom poklopca.
Od akvarijskog bilja imam samo plutajuće: pistiu i hydrocotyle leucocephala. Želja mi je staviti nešto mahovine po granama, ali nisam još nabavila. Ako ima netko viška neka mi se javi.  ;)
Od terarijskog bilja imam: klorofit (zeleni ljiljan), scindapsus i syngonium (ali ova vrlo vjerojatno nejde unutra).
Drvo se "kuha" već dobrih mjesec dana.  :D Zakipim u velikom loncu (uz dodatak soli - samo na početku) i tako ostavim po par dana, pa opet zakipim, pa ostavim...
Od podloge sam pripremila nešto većih oblih kamena, pa manjih i sitni šoder (iz prošlog akvarija). Još razmišljam dal da stavim u jedan dio pijesak al me strah zamućene vode i zaštopanog filtra.  -?
Što se poklopca tiče, taj dio ostavljam mužu. Zna kako želim da ispadne, pa se nadam da bude takav ispao. Dakle poklopac će biti izrađen tako da sjeda 4 cm preko vrha akvarija pa da se ne vide tragovi kamenca. O kliznim staklenim vratima još raspravljamo. Nismo sigurni za debljinu, pa ako imate neki savjet - slušam!
Također se dvoumim dal da stavim sitne ručkice ili ostavim rupe. Ne volim fleke od prstiju na staklu, pa nisam baš za rupe.
Pripremljena je i ventilacija za stražnji dio poklopca po skoro cijeloj dužini visine oko 8 cm. Nadam se da će biti dovoljno...
Za podlogu sam kupila crnu i plavu tapetu i također se dvoumim.  :D
Od hrane sam kupila - brašnare, tubifex, jbl shrimp sa nekim štapićima i jbl rugil za male kornjače. E sad, da vam se nebi odmah dizala kosa na glavi - ovo bi trebala biti rezerva za one dane kad neću stići dati frišku hranu. Dakle ili "poslastica" ili rezerva za "crne dane"  :D ako će uopće htjeti jesti...
Mislila sam (pošto imamo veeeliki ribnjak) upecati koju ribu, možda šarana... , pa ga narezat na sitno i staviti u škrinju. Isto tako piletinu ili puretinu... Dajte mi neki savjet vezan za prehranu. Nebi htjela fulat u samom početku.
Za hranjenje sam si kupila veeeliku pincetu, jer bi ju htjela naviknuti da jede "od mene", pa da tako održavamo našu komunikaciju. Ali ako nebu išlo, spremna je donja polovica petrijeve zdjelica, pa bude išla na dno akvarija i u nju bi bacala da ne traži.
Eto, mislim da bi za početak to bilo to!  :P
Ovaj će tjedan vjerojatno početi slaganje, pa ću usporedno postavljati slike.
Vrlo vjerojatno sam nešto još zaboravila...  :D
Jedva čekam dolazak našeg kornija  :zagrljaj:
Eh da, moram napomenuti da sam se prilikom planiranja izgleda uvelike oslanjala na Traxmanovu temu Akvaterarij za mošusnu kornjaču (https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=67225.0) i nadam se da će barem dijelom biti ovako dobar kao njegov.
Svaki komentar, primjedba i savjet dobrodošli!


« Zadnja izmjena: Listopad 26, 2014, 17:58:23 poslijepodne od chungaaa »

Offline chungaaa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Ženski   Dob: 34
  • Lokacija: Hum na Sutli
Odg: Krečemo u izradu akvaterarija za mošusnu
« Odgovori #1 u: Listopad 31, 2014, 10:05:57 prijepodne »
Kupljena je christmas moss, tako da će ipak biti mahovine po granama.  :)
Kupljena je i zidna lampa manja sa grlom E14 i uz nju 25W žarulja. Uzela sam i keramičko grlo, ali ne stane u utor od original grla. Hoće li biti problem ako ostavim obično grlo?

Offline chungaaa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Ženski   Dob: 34
  • Lokacija: Hum na Sutli
Odg: Krečemo u izradu akvaterarija za mošusnu
« Odgovori #2 u: Studeni 03, 2014, 10:43:33 prijepodne »
Eto, prošlo je tjedan dana od otvaranja teme... Ne znam u čemu je problem...  :search:
Nadam se da će biti bolje nakon stavljanja slika...

Stavljena je plava pozadina, crna na dno (u slučaju da se podloga raskopa, pa da se ne vidi stiropor ispod stakla). Danas kupujemo medijapan, vjerojatno 18 mm.
Pijesak nejde, strah me zaštopanog filtra... Dakle, ide sitni šljunak. U svakom slučaju, kasnije ako se odlučim za pijesak uvijek ga mogu dodati.

Pa... Hvala za komentare   :diablolol:

Offline chungaaa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Ženski   Dob: 34
  • Lokacija: Hum na Sutli
Odg: Krečemo u izradu akvaterarija za mošusnu
« Odgovori #3 u: Studeni 13, 2014, 18:11:51 poslijepodne »
Evo novosti:
Muž je izradio poklopac - preeezadovoljna sam!  :) Nije mogao ispasti bolji nego što je.  :P
U planu je izrada kutnih lajsni po uglovima akvarija od dna poklopca pa do dna akvarija - da se vizualno spoji donji sa gornjim dijelom, a i da zakrijem silikon.
I tako sam ovog ponedjeljka krenula u slaganje... Sada slijedi cikliranje i čekanje kornjače.  :P
Naravno, još ima nešto sitnica za popraviti, dodati ili izmjeniti, ali največi je dio posla gotov.
Spot lampa se pali u pola 10 i gasi u pola 10 (isto kao i akvarij iznad), a cijev se pali u pola 11, pa gasi u pola 6. Filter nije na maksimumu, nekako mi je prejak protok.
A evo i napokon nešto slika i video (nažalost, loše je kvalitete)... Nažalost, nisam slikala sve etape izrade i slaganja - fotič je bio spreman uz mene, ali se nisam sjetila svaki put okinuti.  :roll:



















































Offline chungaaa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Ženski   Dob: 34
  • Lokacija: Hum na Sutli
Odg: Krečemo u izradu akvaterarija za mošusnu
« Odgovori #4 u: Studeni 13, 2014, 18:16:41 poslijepodne »
S obzirom da je akvaterarij u odnosu na akvarij izgledao prilično "žuto", promjenila sam cijev i stavila onu što svijetli bijelo.
Sad nam je puno ljepše...  :P












Offline chungaaa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Ženski   Dob: 34
  • Lokacija: Hum na Sutli
Odg: Krečemo u izradu akvaterarija za mošusnu
« Odgovori #5 u: Studeni 13, 2014, 18:17:37 poslijepodne »



Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Krečemo u izradu akvaterarija za mošusnu
« Odgovori #6 u: Studeni 14, 2014, 09:08:06 prijepodne »
Akvaterarij svakako treba sadržavati konkretan suhi dio ("kopno") na koji se može lako popeti i iznad kojeg se nalazi žarulja (najbolje halogenka, mislim da bi 30-35W bila dovoljna) da kornjača može izaći, posušiti se i "osunčati".

Čisto s praktičnog stanovišta, izbor materijala (masivno drvo) za izradu poklopca nije baš najbolji obzirom na visok stupanj vlage kojem će konstantno biti izložen. Nadam se da ste poklopac zaštitili s nekoliko slojeva kvalitetnog laka (najbolje za čamce) i dobro ga izvjetrili/osušili. Otrovna isparenja organskih otapala u velikoj koncentraciji mogu ubiti kornjaču za kratko vrijeme, pa pazi na to - lak mora odležati dovoljno dugoo da više nama nikakav miris.

Offline chungaaa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Ženski   Dob: 34
  • Lokacija: Hum na Sutli
Odg: Krečemo u izradu akvaterarija za mošusnu
« Odgovori #7 u: Studeni 14, 2014, 09:17:52 prijepodne »
Postoje 2 kopna na koja može izaći, a i grane su tu. :)
Nije masivno drvo, samo izgleda masivno :D
Polakirano je 7 puta i dobro provjetreno par dana

Offline chungaaa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Ženski   Dob: 34
  • Lokacija: Hum na Sutli
Odg: Krečemo u izradu akvaterarija za mošusnu
« Odgovori #8 u: Studeni 19, 2014, 09:09:13 prijepodne »
Jel može kakav savjet o prehrani?

Offline iva

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 380
  • Spol: Ženski   Dob: 27
  • Lokacija: Zaprešić
  • 18 mi je godina već ;)
Odg: Krečemo u izradu akvaterarija za mošusnu
« Odgovori #9 u: Studeni 20, 2014, 19:27:04 poslijepodne »
Akvarij ti je stvarno mrak :klap: Treba imati volje i vremena za napraviti tako nesto :up: Kada dolazi kornjačica? :)

Offline chungaaa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Ženski   Dob: 34
  • Lokacija: Hum na Sutli
Odg: Krečemo u izradu akvaterarija za mošusnu
« Odgovori #10 u: Studeni 20, 2014, 19:31:27 poslijepodne »
Najvjerojatnije za tjedan dana.
Svi smo jaaako uzbuđeni :D

Offline chungaaa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Ženski   Dob: 34
  • Lokacija: Hum na Sutli
Odg: Krečemo u izradu akvaterarija za mošusnu
« Odgovori #11 u: Studeni 24, 2014, 13:42:36 poslijepodne »
Ugh... uočila sam planariju u akvariju.  :nerv:
Pa pošto je akvaterarij prazan, ubacila sam jednog šverta iz gornjeg akvarija. Primjetio ih je u roku 5 minuta i jede jednu po jednu.  :P
Stojim pokraj i govorim u staklo: "dobra riba, dobra ribica".  :D Pomislit će muž da sam prolupala...
Jede li mošusna planariju?

Offline chungaaa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Ženski   Dob: 34
  • Lokacija: Hum na Sutli
Odg: Krečemo u izradu akvaterarija za mošusnu
« Odgovori #12 u: Prosinac 05, 2014, 17:28:51 poslijepodne »
Stigla je kornjačica  :P Nazvali smo ju Fredi  :)

Offline chungaaa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Ženski   Dob: 34
  • Lokacija: Hum na Sutli
Odg: Krečemo u izradu akvaterarija za mošusnu
« Odgovori #13 u: Prosinac 05, 2014, 17:29:40 poslijepodne »
Prvi skok u vodu  :klap:

Offline Bruno1

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Spol: Muški   Lokacija: Dugo Selo
Odg: Krečemo u izradu akvaterarija za mošusnu
« Odgovori #14 u: Prosinac 05, 2014, 17:41:18 poslijepodne »
Hahaha, prekrasna je  :up:!

Offline chungaaa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Ženski   Dob: 34
  • Lokacija: Hum na Sutli
Odg: Krečemo u izradu akvaterarija za mošusnu
« Odgovori #15 u: Prosinac 07, 2014, 10:30:01 prijepodne »
Moramo se pohvaliti da Fredi jede normalno od samog dolaska - piletinu, pastrvu, podusta.  :)
Probali smo i brikete, samo što njih jede tek nakon što se razmoče. Vjerojatno su mu pretvrdi na početku.
Iznenađeni smo apetitom tog malog stvorenja  :D i snagom kojom navali na hranu  :D
Ova 2 dana smo ga hranili 2-3 puta na dan. Je li to možda previše/premalo?