Ožujak 29, 2024, 00:55:34 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Testudo marginata- Grčka kopnena kornjača  (Posjeta: 2436 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline vijeko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Testudo marginata- Grčka kopnena kornjača
« u: Srpanj 01, 2014, 10:21:19 prijepodne »
Mozete li mi reci koliko je prostora potrebno za 2 takve kornjače te kako ih održavati i kako im razpoznati spol. Imam vodene kornjače znam o njima sve ali o kopnenim ni a.

Offline vijeko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Krnjače testudo marginate kako im napraviti smještaj
« Odgovori #1 u: Srpanj 02, 2014, 14:05:00 poslijepodne »
Imam vodene kornjače i stavio sam ih u jezerero. Ali koliko sam čitao ove kornjače su kopnene kako njima napraviti smiještaj i koliki im treba prostor . JA bi uzeo 2 takve kornjače. Unaprijed hvala na odgovr/u/ima.

Offline gusteroljubac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 252
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Zagreb(Podsused)
Odg: Testudo marginata- Grčka kopnena kornjača
« Odgovori #2 u: Srpanj 02, 2014, 15:52:50 poslijepodne »
Gledaj..sto vise to bolje,ako imas prostora u dvoristu/vrtu ogradi im neki dio i osiguraj im hranu i vodu,a za ostale uvjete i hranu   :google:
Gmazovi su ZAKON

Offline vijeko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Testudo marginata- Grčka kopnena kornjača
« Odgovori #3 u: Srpanj 02, 2014, 21:24:08 poslijepodne »
hvala  :D

Offline cuki1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 103
  • Spol: Ženski   Dob: 58
  • Lokacija: Zagreb
    • www.kornjace.com
Odg: Testudo marginata- Grčka kopnena kornjača
« Odgovori #4 u: Srpanj 03, 2014, 14:06:38 poslijepodne »
Testudo marginata – obrubljena čančara

Prirodno stanište: naseljava Grčku, Makedonija, Italiju i dio Balkana gdje nastanjuje suha, kamenita i grmovita područja.
Veličina i životni vijek: maksimalna veličina odrasle ženke je 35 cm, a mužjaka do 30 cm, no u prosjeku su veličine 25-30 cm. Ovo je najveća vrsta kopnene kornjače u Europi. Žive oko 100 godina.                                                                                                             
Smještaj: vanjski smještaj za jednu jedinku treba biti minimalno površine 200x200 cm sa plitkom  posudom  za  vodu, mjestom za skrivanje i povlačenje u hladovinu, podloga može biti obična zemlja ili treset. Hladniji dio smještaja bi trebao biti između 22 i 25 °C, a topliji do 30 °C. Vlaga 30-50%.
U iznimnim slučajevima unutarnji smještaj bi trebao biti površine 5x dužine oklopa kornjače sa 3x  dužine oklopa kornjače, sličnog uređenja kao i vanjski. Dodavanje posebne rasvjete za gmazove koja pruža UVA+UVB+toplinu je obavezna.
Prehrana: razne vrste divljih trava i bilja npr: djetelina, maslačak (lišće i cvjetovi), trputac, crveni radič, rikola, matovilac, žabnjak, Opuntia spp., kaktusi bez bodlji, dudovo lišće, sljez (lišće i cvjetovi), sijeno, koprive...
Napomena: Gore navedene biljke su prirodna prehrana koju marginate same izabiru u prirodi.
Kod nas u vrtovima kornjače također same pronalaze bilje, ali i voće i povrće koje im je dostupno i koje njima odgovara. One su isključivo biljojedi, potrebno im je osigurati pliću posudu sa vodom na sjenovitom mjestu. Vodu piju po potrebi, tekućinu uglavnom uzimaju iz bilja.
Ostale napomene: Pogodne su za držanje samo ukoliko imate vrt pod pravim suncem, ova životinja nije za držanje unutra cijelo vrijeme!


 :)
« Zadnja izmjena: Srpanj 03, 2014, 15:09:44 poslijepodne od Chilii »
Čovjek s novom idejom je luđak sve dok ta ideja ne uspije...
 
Cuki i Bublica       www.kornjace.com

Offline vijeko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Testudo marginata- Grčka kopnena kornjača
« Odgovori #5 u: Srpanj 04, 2014, 17:19:38 poslijepodne »
ok Hvala puno  :klap: