Travanj 19, 2024, 22:24:53 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Jungle smještaj za mošusne kornjače  (Posjeta: 3163 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Jungle smještaj za mošusne kornjače
« u: Svibanj 27, 2014, 13:49:22 poslijepodne »
Pozdrav!

Kori me zamolio da konačno postam slike postavljanja akvarija-akvaterarija-vivarija za male mošuse. :D
Ispričavam se što zbog lijenosti, što zbog nedostatka vremena.

Dogodila mi se havarija u biljnom akvariju, po svemu sudeći trovanje teškim metalima. U to vrijeme, prije cca 4 mj., i meni je bilo zlo tjedan dana. Ostala sam bez pola riba, stradale su i neke biljke. Budući da je dijagnoza bila trovanje teškim metalima a imala sam zemlju u akvariju (koja je adsorbent) trebalo je sve rastaviti jer se "prejela" teških metala i nije više vršiča svoju preventivnu funkciju zaštite akvarija, a i postala je vrlo loše hranjivo za biljke o kojima je mali ekosustav ovisio. Tako je groblje mojih ljubimaca moralo biti rastavljeno...

Kako se muž u međuvremenu zaljubio u kornjače s kojima smo već dugo cimeri (par crvenouhih), odluka je bila jednostavna: akvarij je transformiran iz biljnog u kornjačnjak u dan i pol. :D

Prije same havarije gledali smo tjednima mošusne kornjače u jednom pet shopu i upamtili jednu sivu bebicu koja nam se stalno veselila. Kako se (pretpostavljamo "on") stalno držao uz jednu crnu, također za sada nagađamo ženkicu, uzeli smo ih oboje usprkos svim preporukama da ne držimo par. Ipak par crvenouhih imamo jako dugo bez većih problema (tu i tamo se potuku, no nikad ozbiljno a imaju već cca 6 g.)
 Slike starog biljnog za sada ne mogu naći, no postat ću i te slike kad ih nađem.

Poklopac je DIY sa štednim žaruljama (4200 K, 25W x 4) i u planu je drugi koji čeka GO ili porodiljni (nacrti i predračun su gotovi). Radimo na odmagljivanju stakla i Kwan nam je dao neke jako dobre ideje.  :up:
Staklo je 8 mm s gornjim i donjim uzdužnim pojačanjima skroz spojenima s bočnim staklima, a same dimenzije 80 d x 35 š x 40 v.
Filter je JBL CristalProfi e900 sa starog kornjačnjaka koji sad ima Eheim Professionel 3 600 ( hvala Aquashopu na Ltd.Ed. 50 yrs tak da nije grde Eheim zelene boje :D ).
Podloga je dijelom iz starog biljnog postava, dijelom nova, samo čisti šljunak u 4 granulacije.
Biljne vrte su reducurane za 80% radi lakog održavanja i to je rad u tijeku (limuni prebrzo rastu i zadaju mi glavobolje...) i za sada su 5-6 vrsti kripti, Saururus cernuus, uskolisni i širokolisni limun, paprati i anubiasi, lotus... Bit će opet redukcije.
Panj je vrlo dobra plastična replika na kojem rastu Taiwan moss, java moss, Scindapsus (hvala Kori), bolbitis i Hydrocotyle sibthorpioides. Nisam htjela ništa drveno što će biti dijelom na suhom radi truljenja.

Prvih 5 slika je iz tjedan dana nakon postavljanja i tu su kornjače još jako male. Dečko je vrlo znatiželjan i nije ga problem slikati, no curica bježi čim vidi fotić (ili susjedu od 5 g.)  :P
« Zadnja izmjena: Svibanj 27, 2014, 14:09:14 poslijepodne od Iris »

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Jungle smještaj za mošusne kornjače
« Odgovori #1 u: Svibanj 27, 2014, 14:18:49 poslijepodne »
Nastavak:
Korniji dijele smeštaj s corydorasima iz starog postava, malim ancistrusima, black phantom tetrama i parom kribenzisa. Ima i nešto kozica i puževa i 2 lude zebrice koje ne mogu nikako uloviti (gnjave i kornjače i kribenzise, i mene).
Prije 2 tj. dijelova panja i neko kamenje prekrila je crna čupava alga no za sada ju ne namjeravam uklanjati jer mi se čak i sviđa. Ne širi se po biljkama.
Malci su na početku bili vrlo nespretni, no dočekala ih je ista dubine vode na koju su navikli i u pet shopu. Veru se bo biljkama, drže se za njih dok jedu pa u klopanju tu i tamo gricnu koji list s velikim gađenjem.  :D Ipak im zelenjava nije na jelovniku. Ženkica spava s kribenzisima u pećini u panju, a mužjak zaspi gdje god, nema neko svoje mjesto. Nismo vidjeli da ganjaju ribe, valjda su navikli na njih. Ženkica jedino pokušava uhvatiti zebrice jer joj otimaju meso iz usta, a mužjak gleda gdje su i uvuče glavu u rupu u panju dok jede da ima mira od njih. S drugim sustanarima nemaju nikakvih problema.
Ove 3 fotke su današnje, nažalost je baterija bila pri kraju pa su malo mutne.
« Zadnja izmjena: Svibanj 27, 2014, 14:29:46 poslijepodne od Iris »

Offline Vice

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 788
  • Spol: Muški   Dob: 26
  • Lokacija: Dubrovnik
  • Vicko
Odg: Jungle smještaj za mošusne kornjače
« Odgovori #2 u: Svibanj 27, 2014, 15:26:49 poslijepodne »
Predivan je akvarij,samo možeš se pozdraviti s ovim urednim postavom za godinu dvije. Ja imam jednu razorback mošusnu koja uništi sve što složim u akvariju  :D
"I ask people why they have deer heads on their walls. They always say because it's such a beautiful animal. There you go. I think my mother is attractive, but I have photographs of her." ~Ellen DeGeneres

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Jungle smještaj za mošusne kornjače
« Odgovori #3 u: Svibanj 27, 2014, 16:46:15 poslijepodne »
Dečko je vrlo znatiželjan i nije ga problem slikati, no curica bježi čim vidi fotić

Zar je moguće odrediti spol kod tako malih kornjača?

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Jungle smještaj za mošusne kornjače
« Odgovori #4 u: Svibanj 27, 2014, 17:18:26 poslijepodne »
Dečko je vrlo znatiželjan i nije ga problem slikati, no curica bježi čim vidi fotić

Zar je moguće odrediti spol kod tako malih kornjača?

Kako se (pretpostavljamo "on") stalno držao uz jednu crnu, također za sada nagađamo ženkicu, uzeli smo ih oboje usprkos svim preporukama da ne držimo par.

Nadamo se da smo pogodili spolove budući da imaju drugačije plastrone, duljine i debljine repova. Ovaj sivi za kojeg nagađamo da je dećko je duplo manji a ima deblji i dulji rep od ove crne... Pa se nadamo da se to neće promijeniti. Budemo vidjeli.

@Vice: hvala ti. Za sada ovo funkcionira, a vidjela sam da funkcionira i na hrpi videa na youtubeu. Ak će si htjeti preurediti dom, a čuj, nemrem ih spriječiti. Ipak je to njihovo. :D

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Jungle smještaj za mošusne kornjače
« Odgovori #5 u: Svibanj 27, 2014, 20:31:33 poslijepodne »
Hvala sto si postavila slike, lijepo uredeni akvariji za kornjace se rijetko vide s obzirom na destruktivnu prirodu kornjaca  :D Nadam se da ces u buducnosti uspjeti zadrzati barem dio ovog postava bilja.
Sto se spolova tice kod ovako malih zivotinja stvarno nema nikakvih pravila, i kad krene spolni razvoj morati ces paziti da ti se ne ne pogrizu.
Da li malci imaju "hot spot" gdje mogu izaci i dodatno se zagrijati?
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Jungle smještaj za mošusne kornjače
« Odgovori #6 u: Svibanj 28, 2014, 10:56:51 prijepodne »
Hvala sto si postavila slike, lijepo uredeni akvariji za kornjace se rijetko vide s obzirom na destruktivnu prirodu kornjaca  :D Nadam se da ces u buducnosti uspjeti zadrzati barem dio ovog postava bilja.
Sto se spolova tice kod ovako malih zivotinja stvarno nema nikakvih pravila, i kad krene spolni razvoj morati ces paziti da ti se ne ne pogrizu.
Da li malci imaju "hot spot" gdje mogu izaci i dodatno se zagrijati?

Uf, i planiram zadržati dio postava bilja jer mi je ovo previše! :D Limun planiram zamijeniti nekog drugom sporije rastućom biljkom nižeg rasta. Čim manje šišanja tim bolje! Nadala sam se da će trgati te limune pa da ih neću morati šišati toliko, no samo se penju po njima il se zavlače između njih. U biti su nevjerojatno malo na dnu... Stalno se veru po nečemu ili surfaju po listovima C. aponogetifolie. Možda kad još malo narastu.

Možda se ne vidi dobro: tamo gdje Scindapsus viri s panja - taj je dio panja van vode i stanu na njega još barem 3 kornjače bez naguravanja. Oboje se veru van i to češće otkad je tamo scindapsus. Mahovina se tamo pošteno ulovila i uopće im se ne skliže. Kad su vani, ostanu samo oko pola sata pa idu nazad u vodu. Trebm se sjetiti napuniti baterije pa taj dio bolje poslikati.

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Jungle smještaj za mošusne kornjače
« Odgovori #7 u: Svibanj 28, 2014, 19:58:52 poslijepodne »
Super, drago mi je da im Scindapsus pruza zaklon!
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Jungle smještaj za mošusne kornjače
« Odgovori #8 u: Lipanj 09, 2014, 12:16:39 poslijepodne »
Nešto sam bilja izbacila van, neko sam premjestila radi kribenzisa koji se pripremaju na mrijest (!)
Evo i konačno malo boljih slika kopna i slika guza kornija da mi pomognete odrediti spol. Sivca sam uspjela uloviti na samo jednoj fotki (onoj s crvenim krugom).

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Jungle smještaj za mošusne kornjače
« Odgovori #9 u: Lipanj 09, 2014, 12:24:02 poslijepodne »
kopno... U planu imam dodati još jedno koje će biti u potpunosti golo pa da si mogu birati koje im u trenutku više odgovara.

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Jungle smještaj za mošusne kornjače
« Odgovori #10 u: Lipanj 09, 2014, 12:29:23 poslijepodne »
..i sad što se spola tiče, vidim jasne razlike između njih dvoje, bar za sada. Naravno da ću biti 100% sigurna kad nekome od njih dvoje bude rep debeli ko stražnja noga (kroz 2-4 godine). :D Još jedan razlog što mislim da je sivi dečko (u krugu) jest taj što se vidno sporije razvija, Na lijevoj prednoj nozi ima samo "palac" a drugi prstići na toj nozi kao da su mu zapeli u razvoju. U svakom slučaju mu izgleda puno bolje nego prije 3 mj. Tu nožicu mu nikak ne uspijevam uloviti fotićem, kao da ju skriva...
« Zadnja izmjena: Lipanj 09, 2014, 12:32:51 poslijepodne od Iris »

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Jungle smještaj za mošusne kornjače
« Odgovori #11 u: Lipanj 18, 2014, 13:42:02 poslijepodne »
Hvala sto si postavila slike, lijepo uredeni akvariji za kornjace se rijetko vide s obzirom na destruktivnu prirodu kornjaca  :D Nadam se da ces u buducnosti uspjeti zadrzati barem dio ovog postava bilja.
Sto se spolova tice kod ovako malih zivotinja stvarno nema nikakvih pravila, i kad krene spolni razvoj morati ces paziti da ti se ne ne pogrizu.
Da li malci imaju "hot spot" gdje mogu izaci i dodatno se zagrijati?

Uf, i planiram zadržati dio postava bilja jer mi je ovo previše! :D Limun planiram zamijeniti nekog drugom sporije rastućom biljkom nižeg rasta. Čim manje šišanja tim bolje! Nadala sam se da će trgati te limune pa da ih neću morati šišati toliko..

Uklonila sam 90% limuna (Hygrophila siamensis, na oglasniku je bila do jučer na poklanjanju) i raširila sam kripte.
Maleni sivac se ljutio dan i pol na mene, bio uberhiperaktivan i jučer je odbijao hranu, no danas je to sve nadoknadio. Dakle sve kornjače mrze promjene, no neke više od drugih... Pouka priče: ak imate kornjače koje su prihvatile džunglu radi veranja i zaklona, nemojte ju pokušati civilizirati, pustite to zadovoljstvo njima.

Biljka širokih i čvrstih listova iza panja je Saururus cernuus (Lizard's tail) i vidjela sam da je pustio nekoliko mladica. U biljnom postavu je kilavio godinu i pol no u kornjačnjaku je, eto, potegnuo u svim smjerovima. Korniji se vole po njemu verati i na njemu jesti, pa ako tko želi pokušati s tom biljkom nek' mi se javi na PP da ju raširimo po forumu. Biljka nažalost nije popularna među akvaristima jer jako sporo raste, no nekada je bila klasik u dutch postavima.
« Zadnja izmjena: Lipanj 18, 2014, 13:45:33 poslijepodne od Iris »

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Jungle smještaj za mošusne kornjače
« Odgovori #12 u: Srpanj 04, 2014, 13:37:44 poslijepodne »
Sivac se uprasio, s guzom svako malo negdje zapne. :D Smanjila sam količinu hrane. :D Od kornija kojeg treba nagovarati da nekaj pojede pretvori ose u malo razmaženo prase, sad stalno žica i cijeli je dan aktivan. Samo hoće teletinu, govedinu i lignjice - ribu i gammaruse nemre smisliti. To pljune ko da ga pokušavam otrovat'! Crna dan uglavnom prespava i gammaruse jede ak joj ne ponudim niš drugo, al bar ih ona hoće, a isto tako tu i tamo pojede ribu uz nagovaranje i nutkanje. Oboje odbijaju pelete. Osim tog nema ničeg novog osim kaj su se kribenzisi izmrijestili 2 x i sada imaju 70+ malaca koji šeću uokolo s roditeljima. Po noći ih spremaju u pećinu, mama je s njima unutra, tata cijelu noć čuva ulaz. :D Kornije ne fermaju, pogotovo manjeg sivca koji im se svako malo prešeće preko pećine, ali ribe ganjaju non stop, pogotovo korije.

Kotilica čeka u pripremi za slučaj da netko hoće mlade kribove navikle na kornjače. :D
« Zadnja izmjena: Srpanj 04, 2014, 13:44:27 poslijepodne od Iris »