Ožujak 28, 2024, 11:07:08 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Sternotherus odoratus  (Posjeta: 12172 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Sternotherus odoratus
« u: Svibanj 01, 2006, 00:13:00 prijepodne »


Sternotherus odoratus je jedna od vrsta koje
ostaju manje u usporedbi sa ostalim vrstama.
Duzina carapaxa ove kornjace je od 8- do 13 cm.
Kinosternonvrsta se nailazi od Kanade, Maina, Wisconsina, do Texasa und Floride.
I kod njih je idealna temparatura vode 25°C, a kopno od 27- do 29°C.



O uvjetima drzanja itd, pisacu vam uskoro (kad uhvatim vremena ;-) )











Edited by: TITO
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Sternotherus odoratus
« Odgovori #1 u: Kolovoz 13, 2006, 17:19:00 poslijepodne »


Vidim ovaj moj stari post, zaboravio sam na njega, ali cu sada se vise posvetiti ovom forumu, pa i ovaj opis dovrsiti. Zamolio bi samo Moderatore, ili Admine,
da naziv ove teme, sa Kinosternon odoratum zamjene u Sternotherus odoratus, razlog je taj sto su se konacno slozili na to da se kod ove kornjace radi o Sternotheros vrsti, ne Kinosternon. Kinosternon su vrste koje svoj prednji dio plastrona mogu zaklopiti, sto kod Sternotherus odoratus vrste (ove ovdje opisane) nije uvjek slucaj.


Hvala unaprijed,
M-T
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Sternotherus odoratus
« Odgovori #2 u: Kolovoz 13, 2006, 19:28:00 poslijepodne »


Drago mi je Tito da si se re-aktivirao! Ovom forumu je upravo nedostajao jedan ekspert za kornjače. Nadam se da će tvoj angažman ovdje privući određen dio populacije koja kao kućne ljubimce drži kornjače, a kojih je nemali broj(na kraju krajeva, do nedavno su crvenouhe vodene kornjače T. scripta elegansbile jedini gmaz koji se mogao legalno kupiti u Hrvatskim prodavaonicama kućnih ljubimaca. Na žalost zbog njihove neumjereno niske cijene, ljudi ih smatraju "potrošnom" robom i uopće se ne trude osigurati im pravilne uvjete držanja).


U svakom slučaju dobrodošao - ponovo!

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Sternotherus odoratus
« Odgovori #3 u: Kolovoz 13, 2006, 21:59:00 poslijepodne »


Hvala Nino, nadam se da cu vam biti od koristi u svakom smislu.
Sto se "potrosne robe" tice nazalost je tako, znas i sam kako stoje stvari.
Takodjer i ovdje ima ih previse koji nedovoljne uvjete pruzaju kornjaci.
Jeftina je pa nije joj potrebno, kako izgleda. Ali se ovdje barem na dosta, dosta strana moze procitati naci uputa za pravilno drzanje, sto na nasim (hrvatskim) prostirma nazalost nije slucaj. Promjenice se i to ;-)
Hvala jos jednom za dobrodoslicu i za mjenjanje naziva teme, vazna mi je pravilnost textova.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Sternotherus odoratus
« Odgovori #4 u: Kolovoz 14, 2006, 01:13:00 prijepodne »
Ej TITO ajd nešto napiši o onim kornjačama sa zmijoglavim vratom,a dobro bi došla i neka fotka

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Sternotherus odoratus
« Odgovori #5 u: Kolovoz 14, 2006, 08:58:00 prijepodne »


Pretpostavljam da misliš na Chelodina longicollis?



Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Sternotherus odoratus
« Odgovori #6 u: Kolovoz 14, 2006, 11:35:00 prijepodne »
Moram priznati da ovu prvi put vidim ,ima jedna slična ovoj ,danas idem u pet centar pa ću vidjeti ime.

Offline marin81

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 418
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zgb-Gajnice
Sternotherus odoratus
« Odgovori #7 u: Kolovoz 14, 2006, 13:50:00 poslijepodne »
mislim da u centru je samo indijska mekooklopna

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Sternotherus odoratus
« Odgovori #8 u: Kolovoz 14, 2006, 14:48:00 poslijepodne »


Pelodiscus (Trionyx) sinensis?



Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Sternotherus odoratus
« Odgovori #9 u: Kolovoz 14, 2006, 17:34:00 poslijepodne »


Bravo Nino to su tena koje sam mislio, alove su vjerojatno bebe,super su mi te kornjače ,fora izgledaju

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Sternotherus odoratus
« Odgovori #10 u: Kolovoz 14, 2006, 17:36:00 poslijepodne »


E, fino!


Sad pričekaj Tita da se pojavi i napiše ti osnovna uputstva .

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Sternotherus odoratus
« Odgovori #11 u: Kolovoz 14, 2006, 18:53:00 poslijepodne »


Î ja sam mislio da mislis na Chelodine kad si napisao "zmijoglave".
Snakeneckim je ime na engleski, odnosno Schlangenhals na njemacki.
Te sto ti je Nino pokazao na slici su kao sto je rekao Pelodiscus sinenis.
Koliko sam cuo u Hrvatskoj se mogu kupiti te mekooklopne kornjace.
Za te mekooklopne kornjace je potreban jos veci akvarijum vec sto je na primjer za crvenouhe. Razlog je zato sto su mekoklopne izvrsni plivaci, citav svoj zivot provode skoro u vodi. Ne suncaju se kao sto to rade primjerTrachemys vrste. Kod ove kornjace je izuzetno vazno da se drzi sama, posto je poprilicno agresivna i medjusobne bitke su sigurne. To znaci za akvarijume, paludarijume sa "obicnom" velicinom. Znaci dimenzije sto vecina koristi. Minimalna dimenzija je 150cm duzina (i tu sam jos skroman). Sve ispod toga je mucenje te zivotinje jer  ova kornjaca stvarno uziva u plivanju, a poprilicno i naraste. (opsirnije u posebnom topicu). Za moj (i ne samo moj) pojam minimalna velicina akvarijuma za ovu kornjacu je 200x60x60. To je standardna dimenzija, 720litara, i uz nju se moze (kao uz svaku drugu kornjacu) drzati poneki ciklid, koji je dovoljno brz da ga nemoze stici (mada se u tim slucajevima mora uvjek racunati da su potencijelna hrana). Jos jedna vazna stvar za ovu kornjacu, je sitni pjesak na dnu u koji se ova kornjaca zakopa. Dobro vidljivo na slici iznadkoju je Nino postavio. Na ovom mjestu zelim jos dodati da ni zajednuvodenukornjacu pjesak, ili sljunjak nepredstavlja zdrastvenu opsanost.Naprotiv, cak je pozeljno zbog prirodnijeg smjestaja. Vodene kornjace ponekad uzimaju pjesak (ili sljunjak) zbog svoje probave. Informacije da se vodenim kornjacama nesmije stavljati sitnije kamenje nego sto je njihova glava (tako da ga nemogu progutati) je absulutno pogresna informacija.


Napisacu opsirnije o Tryonix Ferox (koliko znam to je vrsta koja se u HR moze kupiti) u posebnom topicu.
Greetings ;-)
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Sternotherus odoratus
« Odgovori #12 u: Kolovoz 14, 2006, 22:24:00 poslijepodne »


Hvala Tito na tekstu, moram priznati da sam se malo razočarao koliki je prostor potreban toj kornjači ,al mi nejde u glavu kak ovi u Pet Centru "u Heinzelovoj" drže takvu kornjaču zajedno s kajmanom u akvariju koji nije ni približno 500 l.

Offline Pancho_Villa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 795
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zaprešić
Sternotherus odoratus
« Odgovori #13 u: Kolovoz 14, 2006, 23:08:00 poslijepodne »
500 litara kažeš?....!!?? možda dimenzije akvarija i daju 500 litara ali taj akvarij je napunjen sa 10-15 cm vode tako da to nije niti približno toj litraži...kornjača ne može plivati koliko malo vode ima unutra...a onaj zrak štoje u ostatku akvarija joj stvarno ništa ne znači jer ne leti...

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Sternotherus odoratus
« Odgovori #14 u: Kolovoz 15, 2006, 00:09:00 prijepodne »


Citat: Zluf
Hvala Tito na tekstu, moram priznati da sam se malo razoèarao koliki je prostor potreban toj kornjaèi, ...



Vidi, od kako sam poceo lutati po Hrvatskim stranicama vezani za kornjace, dosta sam procitao ljudi koji nisu u mogucnosti adekvatne uvjete kornjaci pruziti.
Dali se radilo o mjestu, ili o rasvjeti, ili o hrani.Mojiodgovori se vecini nisu svidili. Dolazili su mi onda kontra odgovori, odnosno pitanja kao "cini mi se da je za tako malu kornjacu to preveliko" ili "moze kornjace i bez ribe prezivjeti" ili nedavno "koliko moze maksimalno zivjeti bez UVA/UVB rasvjete" i slicno.
Takodjer ce ti zivjeti dugo godina jedna odrasla Tryonix u akvarijumu od 100 litara, ali to nikad nece biti pravilno drzanje te kornjace.
Kao sto rekoh akvarijum dimenzije 150x50x50 je ok, napunis ga punom vodom i gore napravis jednu vrstu zagrade od stakla ili slicno, tako da mozes citavu litrazu od 375 iskorititi, a kornjaca ipak zasticena. Siguran sam da nije velika razlika u cijeni. Nabavis to i uzivaces u predivnom pogledu akvaterarija.


Evo ti slika mog jednog akvarija, koji je dimenzije 150x50x50.
Iznad je staklar (rodicin muz) naopravio od stakla vrstu poklopca, 40 cm visoko. tako da citavu litrazu koristim. Znaci 50cm dubina vode i 40 cm visoko zracnog prostora. Ukupna dimenzija 150x50x90 (duzina sirina visina).
Uskoro ga mjnejam, iste dimenzije samo 10 cm vislji,
tako da ce sve biti 100cm visoko. Kad budem postavio,
stavicu nove slike i detaljan opisu u podforum "sam svoj majstor" (mislim da se tak zove)





KLao sto rekoh, bice bolji slika,
ovo ce biti poslje dom za Sternontherus i Kinosternon vrste.
Relativno iste uvjete traze.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Sternotherus odoratus
« Odgovori #15 u: Kolovoz 15, 2006, 11:21:00 prijepodne »
Još prije par godina imao sam Kinosternon odoratum(isto su izgledale kao kornjače s tvoje prve slike pa mislim da se radi o toj vrsti), imao sam 4 komada i sve je bilo super dok nakon godinu dana nisu dobile upalu očiju .Veterinar mi je predložio da im kapam oči sa kapima za ljude "Maxitrol" no sve je rezultiralo smrću. Inače svaki put bi vodu prokuhavao i odstajala bi tri dana. Tako se više nisam opuštao u takav hobi. Pa jesi li Tito imao takvih nelagodnih iskustva i kako si to rješavao?? Mislim da je to najveći problem kod držanja kornjača

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Sternotherus odoratus
« Odgovori #16 u: Kolovoz 15, 2006, 11:50:00 prijepodne »


Kinosternon odoratum su Sternotherus odoratus, stari naziv je ipak ostao pravilan, posto Sternotherus vrste nemaju plastron (donji dio oklopa)koji se giba, ako Kinosternon.
Zato je priostalo da su, kao i prije, Sternotherus odoratus. Sto se tice izgleda, postoje jako slicne vrste, i pod vrste, tako da netko tko se nerazumije u to, moze lako zamjeniti pojedinacne vrste. Evo ti primjer: za vecinu nasih ljudi je cancara, obicna cancara. Ponekad procitas da ima dvije podvrste "T.h.hermanni" i "T.h. boetgeri" (zapadna vrsta i istocna vrsta), a o Testudo hermanni hercegovensis i nema nigdje nikakvih zapisa. Sto bi u sustini trebalo najvise biti, jer je to "nasa" podvrsta. Koja se nalazi sirom dalmacije. Ali dobro, to defintivno ne spada u osnovno zanjnje za adekvatne uvjete. Htjeo sam ti samo primjer dati ;-)


Sto se tice upalu ociju, i ostalih stvari koje vode smrcu.
Nije najveci problem to, vec su opcenito pogresniuslovi drzanja problem.
Evo ti primjer: ljudi se zale sto su im kornjace bolesne, i dva postinga poslje pisu kako je ljepo sto im kornjaca stea po stanu. Pretezno su akvarijumi mali, sto dovodi do brzeg zagadjenja vode, sto naravno dovodi do raznih infekcija i drugih bolesti. Voda nije samo cista ako je na oko bistra. U koliko je voda stojeca, na vodi se stvara jedna vrsta "kozice", neka vrsta tankog sloja (tesko mi naci rijeci da tocno opisem na HR) ali u glavnom kad pogledas na stojecu vodu, znas sigurno sto mislim. To dovodi najcesce do upalu ociju. Top se izbjegne vrlo lako ako pustis samo da ti filter bude malo iznad povrsine vode, tako da je povrsina vode u pokretu, kuzis sta mislim. Isto tako moze posluziti obicna zracna punpa, koja sa svojim zracnim bobicama povrsinu drzi u pokretu.
Mozda sada zvuci prepotentno, ali ja nisam nikad imao upalu ociju kod mojih kornjaca, tocnije receno nisam je dobije, ali sam dosada jedno 4 kornjace preuzeo sa tom bolesti, koje sam uspio izljeciti.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Sternotherus odoratus
« Odgovori #17 u: Kolovoz 15, 2006, 12:33:00 poslijepodne »


Eto vidiš ja sam u to vrijeme dobio informaciju da ću prije naškoditi kornjači ako joj često mjenjam vodu.Značipo tvomeukoliko nabavim dobar filter i osiguram kornjači dovoljno mjestanebi smjelo biti problema?I jesi li uspio razmnožiti koju vrstu?

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Sternotherus odoratus
« Odgovori #18 u: Kolovoz 15, 2006, 13:21:00 poslijepodne »


Citat: Zluf
Eto vidiš ja sam u to vrijeme dobio informaciju da æu prije naškoditi kornjaèi ako joj èesto mjenjam vodu.



Istina u koliko je voda "neobradjena" znaci sadrzava klor i ostalo nepozeljno za akvaristiku. Ali ako se govori o "normalnoj, akvaristiskoj" vodi, mjenjanje vode nemoze skoditi. Sta ces reci za akvarijum sa sadrzajem od 9000litara u kojem se permamentno mjenja voda. (cca. 1000litarana dnevno). Sto se tice pripremanja vode, "easylife" cini cuda. Ali moze se naravno koristiti iAquasafe.
Razlika u Auqasafe-u i easylife-u je poput Las Vegasa i Teherana ;-)
Ovisno je o velicini akvarijuma, pumpe i naravno kornjace,koliko se treba cesto mjenjat voda.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Sternotherus odoratus
« Odgovori #19 u: Kolovoz 15, 2006, 15:34:00 poslijepodne »
Ok ,hvala ti tito, sad dok sam na godišnjem odmoru bacit cu se na izradu akvarijuma pa ak će biti pitanja budem te pitao

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Sternotherus odoratus
« Odgovori #20 u: Listopad 03, 2006, 22:22:00 poslijepodne »


Evp par novih slika od veceras.
Tri male, od ove godine ijedna odrasla zenka.














Edited by: TITO
... i kad me nema, ja sam tu ...