Travanj 24, 2024, 14:02:56 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Pomoć oko Mošusnee  (Posjeta: 2384 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Filip007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Čakovec
Pomoć oko Mošusnee
« u: Srpanj 18, 2013, 23:43:05 poslijepodne »
Pozz,evo prije tri dana kupio i ja Mošusnu u Zoo city-u.
Smjestio sam je u akvarij 70x30x30 s tim da je visina vode 10cm. Imam grijač i neki stari(privremeni filter za sad). Podloga je onaj kvarcni pijesak i unutra imam kamenje da može na kopno na "sunčanje"

E sad, kornjaču hranim sa " ReptoMin" kompletnom hranom za kornjače. pošto je kornjača jako malena za sad joj te granule podjelim na sitne komadice i stavim ih u vodu.Kornjača pojede jedan ili dva komadica maksimalno.Meni se to čini premalo. Da li je to zbog toga jer je kornjača tek kupljena pa se privikava ili joj je to dovoljna količina hrane ?

I još jedno pitanje. Kornjača ima kamenje po kojem može izaći iz vode.Međutim ona se stalno zadržava na grijaču.Je li to normalno? I malo me je strah da se nebi opekla :/
Svi odgovori dobrodošli  :)
Never give up!

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Pomoć oko Mošusnee
« Odgovori #1 u: Srpanj 20, 2013, 13:14:46 poslijepodne »
Pozdrav,
akvarij te velicine ce biti dovoljan sljedece dvije, mozda cak i tri godine zivota. Kako ce kornjaca rasti i kako ces povecavati razinu vode obrati pozornost da stavis dovoljno granja da se kornjaca moze penjati po njemu po zrak. Nisi spomenuo spot lampu za grijanje kopna i zraka, ako je nemas obavezno je stavi. Jer iako mosusne kornjace ne izlaze precesto van vazno je grijati zrak da ne bi doslo do respiratorne infekcije.

Hraniti kornjacu iskljucivo s granulama nije dobro. Malu kornjacu bi trebao hraniti 2x dnevno, ujutro joj mozes davati "pravu hranu", a navecer granule. Opcenito dolaze u obzir akvarijski puzevi (nametnici na akvarijskom bilju), kozice, ribe zivorotke (guppy, platy, molly, gambusia...), gliste, teraristicka ziva hrana (brasnari, fobasi, cvrcci, zohari). Takoder joj mozes ponuditi filetiranu slatkovodnu ribu poput pastrve i slicnih vrsta koje nisu pretjerano masne. Povremeno joj mozes dati meso (piletina, puretina) i iznutrice (goveđe srce, pileća srca i jetrica). Kod mladunaca postoji i opcija davanja smrznute i zelatinozne hrane za akvarijske ribe (bloodworms, tubifex, artemia, daphnia) sipajuci kornjaci hranu na tanjuric postavljen na dno akvarija.
Ako je kornjaca skroz mala treba imati na umu da se Reptomin granule jako napuhnu kad se smoce. Nije nerealno da se zasiti od 1-2 granule, no vidjeti ces da ce kornjaca puno radije jesti pravu hranu. Ako si je tek nabavio definitivno ce trebati vremena da se navikne na nove uvjete i smjestaj.

Mosusne kornjace rijetko izlaze van i ako ce izlaziti na pocetku ce izlaziti kada nikog nece biti doma. Tako da ne ocekuj da ces ju tako brzo vidjeti vani da se sunca. Normalno je da se kornjace zadrzavaju oko grijaca jer je tamo najtoplije. Voda za mladunce bi trebala biti 25-26 stupnjeva (sada je moguce da ti je i visa zbog ljeta). Ako te brine da ce se opeci onda joj nabavi plasticnu zastiti za grijac pa si bez brige: LINK Ako je grijac jaci od 25-50 watta svakako su vece sanse da se mala kornjaca opece na njega.

Ako do sada nisi procitao: LINK
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline Filip007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Čakovec
Odg: Pomoć oko Mošusnee
« Odgovori #2 u: Srpanj 20, 2013, 15:08:15 poslijepodne »
Kori zahvaljujem na opširnom odgovoru! :up:

a sto se tice spot lampe. Kupit cu ju cim prije.mozda jos i danas ako nađem
samo me interesora dal ta lampa mora stalno svjetliti ili samo navecer ?
Jer sam čitao da mošusne baš i nisu ljubitelji svjetla,da više vole tamnije?;)
Never give up!

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Pomoć oko Mošusnee
« Odgovori #3 u: Srpanj 20, 2013, 16:12:42 poslijepodne »
Nema problema :) Sa spot lampom u akvariju oponasas ritam dana i noci, te toplinu sunca. Dakle palis spoticu ujutro, cijeli dan grije kopno i zrak, navecer je ugasis. U ljetnom dijelu godine moze goriti 12-14 h dnevno, zimi 8-10 h dnevno. Da ne moras razmisljati o paljenju i gasenju mozes ju staviti na timer da se sama pali i gasi.

Ako vole tamnije ne znaci da ih je ok drzati u mraku! To sto si procitao je vise usporedba sa npr. crvenouhim/zutouhim kornjacama koje vole direktno sunce pa se u akvariju s njima koristi i po nekoliko neonki, lampe na zivine pare itd. U usporedbi s tim oblicima rasvjete jedna spot lampa daje akvariju jako malo svjetla. A mozes ti koristiti i vise rasvjete kod mosusne kornjace ako imas puno plutajuceg bilja koje ce raditi sjenu u akvariju...
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline Filip007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Čakovec
Odg: Pomoć oko Mošusnee
« Odgovori #4 u: Srpanj 21, 2013, 15:06:29 poslijepodne »
A jel smijem grijac staviti ispod pijeska ?
Never give up!

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Pomoć oko Mošusnee
« Odgovori #5 u: Srpanj 21, 2013, 15:12:44 poslijepodne »
ne bas, grijaci bi trebali biti smjesteni tako ga cim bolje predaju toplinu vodi. Znaci tamo gdje ima protoka. Ako ga stavis u pijesak onda ti on nikada nece zagrijati vodu. Barem ako pricamo o staklenim. Kabelski su nesto drugo.

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Pomoć oko Mošusnee
« Odgovori #6 u: Srpanj 21, 2013, 15:17:04 poslijepodne »
U najgorem slucaju stakleni grijac se moze pregrijati i prasnuti ako ga ukopas. Grijac uopce ne bi smio lezati direktno na pijesku zato jer ce se dio koji dodiruje pijesak teze hladiti od ostatka grijaca i "epruveta" od grijaca opet moze puknuti.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline Filip007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Čakovec
Odg: Pomoć oko Mošusnee
« Odgovori #7 u: Srpanj 21, 2013, 22:44:57 poslijepodne »
Hvala!:))
Never give up!

Offline Filip007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Čakovec
Odg: Pomoć oko Mošusnee
« Odgovori #8 u: Srpanj 23, 2013, 22:29:16 poslijepodne »
Evo moje malene :)  :heart:
Never give up!

Offline Filip007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 94
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Čakovec
Odg: Pomoć oko Mošusnee
« Odgovori #9 u: Srpanj 30, 2013, 23:26:11 poslijepodne »
Moja mošusna se privikla,jede ko luda samo što neće jesti kad joj stavim u vodu nego joj trebam davati "iz ruke", meni je to lijepo jer mi kornjača praktički jede iz ruke,ali me zanima dali moze biti kakvih posljedica za kornjaču?:)
Never give up!

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Pomoć oko Mošusnee
« Odgovori #10 u: Srpanj 31, 2013, 04:22:42 prijepodne »
Ne, ali kada kornjaca odraste biti ce posljedica za tvoje prste :D
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org