Travanj 26, 2024, 22:45:15 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: mošusna jede fugir masu  (Posjeta: 2293 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
mošusna jede fugir masu
« u: Veljača 13, 2013, 21:04:23 poslijepodne »
evo nakon godine dana dvije mosusne i jedna razorblade zive i zdrave. sve 5.

i prosli vikend im napravio novo kopno od stiropora, forexa i silikona, te sve premazano s tri ruke flex fugir mase.
problem je sto su imale kopno skoro od dana kad sam ih stavio u akvarij i ovo je trece kopno koje sam radio. Prva dva nikad nisu imale ni tockicu da im fali. Ali ovo trece, koje je identicno po sastavu jucer je dobilo par bijelih "rupa", tj vidi se silikon kojim je premazana rampa za na povrsinu i onda preko toga fugir masa. Mislio sam da je otpalo samo ili da su nekako one ostetile. No danas skuzio da cijeli hebeni rub fali, sve izjedeno do silikona, pa vjerovatno i sam silikon.
I kako je akvarij u sobi, cuo sam da nekaj puca u akvariju i odem pogledati. kaj reci kornajca uredno trga rub rampe i zvace. Vrlo vjerovatno je i pojela ono kaj je prozvakala, jer nisam vidio nista da je ispljunula, niti ima ostataka na finom kvarcnom pijesku.

kaj da radim? zasto to rade? iz zlobe ili mozda im fali nekog minerala?
prije mjesec dana sam presao na svaki drugi dan hranjenje, da nisu gladne mozda?
Do sada 3d pozadina nema nikakvih ostecenja, samo ova rampa kaj ide u vodu. I to neznam jel sve to rade ili samo ta jedna to radi.

ako moze kakav savjet... :'(

hvala!!
« Zadnja izmjena: Veljača 13, 2013, 21:13:05 poslijepodne od traxman »

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: mošusna jede fugir masu
« Odgovori #1 u: Veljača 14, 2013, 11:25:26 prijepodne »
Jednom sam negdje procitao da se koranjacama daje i sipina kost. do duse neznam kojim vrstama, ali mozda ima fali nesto od tih minerala.
Da im mozda bacim u vodu sipinu kost od papiga?

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: mošusna jede fugir masu
« Odgovori #2 u: Veljača 14, 2013, 14:51:14 poslijepodne »
evo nakon godine dana dvije mosusne i jedna razorblade zive i zdrave. sve 5.

i prosli vikend im napravio novo kopno od stiropora, forexa i silikona, te sve premazano s tri ruke flex fugir mase.
problem je sto su imale kopno skoro od dana kad sam ih stavio u akvarij i ovo je trece kopno koje sam radio. Prva dva nikad nisu imale ni tockicu da im fali. Ali ovo trece, koje je identicno po sastavu jucer je dobilo par bijelih "rupa", tj vidi se silikon kojim je premazana rampa za na povrsinu i onda preko toga fugir masa. Mislio sam da je otpalo samo ili da su nekako one ostetile. No danas skuzio da cijeli hebeni rub fali, sve izjedeno do silikona, pa vjerovatno i sam silikon.
I kako je akvarij u sobi, cuo sam da nekaj puca u akvariju i odem pogledati. kaj reci kornajca uredno trga rub rampe i zvace. Vrlo vjerovatno je i pojela ono kaj je prozvakala, jer nisam vidio nista da je ispljunula, niti ima ostataka na finom kvarcnom pijesku.

kaj da radim? zasto to rade? iz zlobe ili mozda im fali nekog minerala?
prije mjesec dana sam presao na svaki drugi dan hranjenje, da nisu gladne mozda?
Do sada 3d pozadina nema nikakvih ostecenja, samo ova rampa kaj ide u vodu. I to neznam jel sve to rade ili samo ta jedna to radi.

ako moze kakav savjet... :'(

hvala!!

Pozdrav, najvise problema po pitanju međusobnog slaganja mozes ocekivati kada krenu sa spolnim razvojem, za sada su ti jos sve mlade.

Kornjace u akvariju uvijek naprave neku glupost, sve sto zamislis da bi mogle potrgati, prozvakati i pojesti ce se kroz godine vjerojatno dogoditi. Zato je vazno da sve bude 100% ucvrsceno i sigurno. Nazalost nije bas moguce predvidjeti sve moguce scenarije.
Fugir masa koju su pojele ce najvjerojatnije samo proci kroz probavu, najveca briga je ako su pojele silikon ili jos gore stiropor. On jako lagano napravi zacepljenje i dosta kornjaca u zatocenistvu stradava zbog zacepljenja stiroporom, pur pjenom, silikonom i slicnih materijala...
Za sada izvadi kopno i smisli nesto sigurnije, trebas vidjeti da li ce u sljedecih nekoliko hranjenja normalno prihvacati hranu. Moze doci do opasnog zacepljenja probave, a moguce je da se nece dogoditi apsolutno nista, da ce sve jednostavno proci kroz probavu. U svakom slucaju budi spreman za odlazak Dr. Lukac, nasoj najstrucnijoj veterinarki za kornjace i gmazove, u slucaju zacepljenja moze dati Laktulozu sondom direktno u zeludac. Ako zelis mozes i preventivno otici, rentgenskom snimkom bi se dalo vidjeti ima li stranih tijela u probavi.

Citat:
Maja Lukač, dr.vet.med.
Veterinarski fakultet, Zavod za bolesti peradi s klinikom, Heinzelova 55, Zagreb
Radno vrijeme Ambulante za ptice:
ponedjeljak, srijeda, petak: 09:00-11:00 h
utorak, četvrtak: 16:00-18:00 h
Tel.: 01 2390 410
E mail: [email protected]

Napomena: prije odlaska u ambulantu telefonom provjeriti u kojim terminima doktorica radi taj tjedan.

Kornjace su jako prozdrljiva stvorenja i ovakve gluposti rade cak i kad su site. Hranjenje svaki drugi dan je sasvim dovoljno za njihovu dob i prehranjivanjem neces rijesiti problem, nego samo napraviti druge probleme sa zdravljem. Ako kornjace ne dobivaju dovoljno kalcija zna se dogoditi da pocnu gutati velike kolicine sljunka, tako da je to svakako jedna od mogucnosti zasto bi grizle "kameno" kopno. Ali vece su sanse da to rade iz dosade ili znatizelje, to su jednostavno kornjace.

Jednom sam negdje procitao da se koranjacama daje i sipina kost. do duse neznam kojim vrstama, ali mozda ima fali nesto od tih minerala.
Da im mozda bacim u vodu sipinu kost od papiga?

Sipina kost se moze davati svim kornjacama, vecina ju voli gristi i jesti. Sa sipine kosti je potrebno nozicem odstraniti tvrda leđa kosti. Kost nikada ne bi smio trajno ostaviti u akvariju, nego kada vidis da su kornjace nakon dan-dva izgubile interes trebas je izvaditi van. Razlog tome je sto kost zbog organskih spojeva u sebi moze poceti truliti i napraviti "ekolosku katastrofu" u akvariju. Za sada dok nisi siguran da su se kornjace ocistile od svega sto su pojele nemoj im davati kost, jer dodatna tvrda tijela u probavi u ovoj situaciji mogu samo stvoriti dodatne probleme.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: mošusna jede fugir masu
« Odgovori #3 u: Veljača 14, 2013, 15:11:25 poslijepodne »
Hvala ti jos jednom na opsirnom odgovoru.
Budem ovo maknuo danas van, podebljao rubove, pa vidio kroz par dana kaj ce se desavati...
A probat cu ovo sa sipinom kosti, i probat cu meso malo napudrati s onim kalcijem za gmazove...

Mozda se smire, a ako ne pozivam te na juhu :D