Travanj 24, 2024, 09:12:53 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Pitanje o hibernaciji crvenouhe  (Posjeta: 3354 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline creatos

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Pitanje o hibernaciji crvenouhe
« u: Listopad 28, 2012, 12:14:21 poslijepodne »
bok ljudi, imam jednu crvenouhu i držim je vani u jezercu ali je preplitko da ostane unutra po zimi pa je planiram staviti u garažu gdje je oko 5 stupnjeva, pa me sad zanima jesam li je već trebao staviti, jer sam negdje pročitao da se stavlja u hibernaciju kada je oko 8 stupnjeva, a sada je već 0. Još me zanima da li je normalno da kornjača po ovakvoj temperaturi hoda po jezeru.

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Pitanje o hibernaciji crvenouhe
« Odgovori #1 u: Listopad 28, 2012, 14:44:45 poslijepodne »
Bok. Sad je krajnje vrijeme da se stavi u hibernaciju. Kornjaču nije preporučljivo ostavljati u jezercima, jer su crvenouhe navikle na nešto blažu klimu nego standardne barske kornjače. Osim što jezerce mora biti duboko također treba imati i stepenast oblik (nakon hibernacije kornjača mora išetati iz jezerca jer nema snage za plivanjem. ako nije stepenasto napravljeno ne može išetati i najčešće ugiba). Ako je kornjači prestano davati jelo cca 3 tjedna, poželjno je da je staviš u garažu; ako nije stavi je u neki untarnji imrovizirani smještaj i prestani hraniti. Ali pazi da temperatura nije previsoka, recimo 15-20C.

Temperatura od 5C je idealna. Provjeravaj još tjekom zime i za svaki slučaj dodatno izoliraj posudu u kojoj hibernira (stiropor, slama, itd.).

Odaberi neku posudu u kojoj kornjača ima mjesta, te sipaj vode da joj prekrije cijeli oklop (u slučaju preokretanja da se može vratiti u normalan položaj), ali opet ne ni previše. Kornjača mora kada ispruži vrat komotno doći do zraka. Posudu natkrij nečim (ako je to veća kanta izbuši dosta rupa na poklopcu), ako je to posuda prekrij ali ne cijeli dio. Pazi da je mjesto hibernacije bez pretjerane buke i bez neželjenih plinova (recimo od auta, vinsko vrenje i slično). Redovito provjeravaj stanje kornjače, razinu vode, dali je preokrenuta. Problem su topli dani (kada puše jugo) pa se zna probuditi iz hibernacije. Te dane je češće kontoliraj.
 

Offline creatos

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: Pitanje o hibernaciji crvenouhe
« Odgovori #2 u: Listopad 28, 2012, 20:08:49 poslijepodne »
hvala na brzom odgovoru, a možeš mi reći šta ako se preokrene, smijem ju ja okrenut ili se mora sama, napisao si da prekrijem posudu( jer posuda mora biti zamračena) ,  i šta ako se slučajno dogodi to da se probudi kad budu topliji dani, ili ako se slučajno probudi zbog mene oće li nastaviti spavat ?
sory ako sam dosad ali stvarno se ne kužim pa ne bi htio da joj se nešto dogodi a da nemam pojma šta joj se događa.

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Pitanje o hibernaciji crvenouhe
« Odgovori #3 u: Listopad 28, 2012, 20:27:41 poslijepodne »
hvala na brzom odgovoru, a možeš mi reći šta ako se preokrene, smijem ju ja okrenut ili se mora sama, napisao si da prekrijem posudu( jer posuda mora biti zamračena) ,  i šta ako se slučajno dogodi to da se probudi kad budu topliji dani, ili ako se slučajno probudi zbog mene oće li nastaviti spavat ?
sory ako sam dosad ali stvarno se ne kužim pa ne bi htio da joj se nešto dogodi a da nemam pojma šta joj se događa.

Da bi kornjacu bilo sigurno staviti u hibernaciju mora biti potpuno zdrava i dobro uhranjena. Temperatura u prostoru gdje je planiras staviti u hibernaciju se nikada ne smije spustiti ispod 0 stupnjeva inace kornjaca moze uginuti...jesi siguran da se u garazi nikad ne spusti ispod toga? Kornjaca u hibernaciju ne smije ici pune probave jer ce je plinovi koji nastaju truljenjem hrane u probavi ubiti.

Ako do sada nikada nisi provodio hibernaciju smatram da nije pametno sada na brzinu kornjacu staviti u hibernaciju kada skoro pa ne znas nista o tom procesu i sto sve moze poci po zlu. Za sada bi bilo najbolje da je prebacis u nekakav privremeni smjestaj unutra na toplo.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline Bewa

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Pitanje o hibernaciji crvenouhe
« Odgovori #4 u: Listopad 29, 2012, 15:23:06 poslijepodne »
pozz
jedno pitanje i od mene :)

moram li i ja staviti svoju kornjacu u hibernaciju. zivim u stanu (znaci nemam jezerce xD)
u stanu je zimi uvijek oko 23 C.
Eh moram li je staviti u hibernaciju i je li pozeljno, i ako je ne stavim jel je hranim normalno kao do sad ?
Hvala

Ps. imam pitanje oko ishrane ne znam moram li otvarati novu temu, pa cu brzinski pitati ovdje
hranim kornjacu svaki  2. dan 
a redoslijed namjernica je ovako : MESO, POVRCE, MESO , POVRCE itd...
meso obozava, dok povrce jedva gleda... (probao sam mrku salatu, papriku,  jednino sto malo jede je paradajz)   
ima li neka vrsta povrca koju bas kornjace vole ?
stara je oko 3g
HVALA I IZVINJAVAM SE NA OPSIRNOSTI I NA MALOM SRETANJU TEME.   
       

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Pitanje o hibernaciji crvenouhe
« Odgovori #5 u: Listopad 29, 2012, 17:03:42 poslijepodne »
Ako imas mogucnost drzati kornjacu na 23 stupnja cijelu zimu onda ju ne trebas stavljati u hibernaciju (hranis je i dalje normalno). Samo je vazno da imas lampu za grijanje kopna da se kornjaca moze ugrijati na 30-35 stupnjeva, te UVA-UVB rasvjetu.
Generalno hibernacija ima jako puno pozitivnih efekata na kornjacu, te zivotinje svake godine u prirodi hiberniraju, ali izvesti pravilnu hibernaciju u akvariju jednostavno nije moguce na jeftin i jednostavan nacin.

Sto se tice prehrane davati iskljucivo jednu vrstu mesa svaki put nije dobro, pogotovo ne piletinu, goveđe srce i ostalo sto sadrzi velike kolicine poteina. U mesnatom dijelu prehrane bi se povremeno trebala naci i ziva hrana, riba, kvalitetne granule koje sadrze kalcij i vitamin D3 itd.
Sto se tice biljne hrane naglasak bi trebao biti na vodenom bilju, a povrce ubaciti povremeno. Konkretno neko povrce se smije cesce davati, neko rjeđe, a neko nikako. Npr. salatu mozes cesto davati, iako pojedine vrste uopce ne sadrze previse korisnih hranjivih tvari. Od salata je najbolje davati rimsku salatu, ona sadrzi najvise kalcija i vitamina od svih. Mrkvu isto mozes cesce davati, no s njom nije pametno pretjerivati jer sadrzi oksalate koji blokiraju upijanje kalcija u kosti. Paprika se ne bi trebala naci u prehrani kornjaca jer sadrzi puno secera, a određeni dijelovi su otrovni za kornjace. Paradajz se po novim saznanjima također ne bi trebao naci u prehrani kornjaca jer sadrzi velike kolicine fosfora. Procitaj ovaj clanak ako nisi: Prehrana vodenih kornjaca (popis)
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline creatos

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: Pitanje o hibernaciji crvenouhe
« Odgovori #6 u: Listopad 29, 2012, 17:36:07 poslijepodne »
kori , kornjača je zdrava i mislim da je dobrro uhranjena jer sam je granio sa račićima iz trgovine, piletinom, gupijima, često sam joj ubacio kišne gliste, a od povrća sam joj davao zelenu salatu i mrkvu.
Danas sam baš bio mjerio temperaturu, vani je bilo 1, a u garaži 10 stupnjeva tak da mislim da se neće spuštat ispod nule jer ću još staviti stiropor i vunu, a što se tiče hranjenja nisam kornjaču hranio negdje malo više od tri tjedna, pa mislim da nema više hrane u njoj.
Možeš mi samo reći za ono šta sam napisao u prošlom postu u slučaju da se preokrene, jer ju smijem dirat ili ne i šta ako se slučajno probudi naprimjer u 12 mjesecu usred zime hoće li nastaviti spavati?

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Pitanje o hibernaciji crvenouhe
« Odgovori #7 u: Listopad 29, 2012, 19:12:12 poslijepodne »
Ok, tvoj rizik, no sta ako vani bude -10°c ili -15°c...? Cijelu zimu ces nadobudno morati kontrolirati temperaturu...
Posuda bi trebala biti sto veca kako bi unutra stala sto veca kolicina vode da se ne zagadi previse. Primjerice negdje 50*50 cm bi bila ok povrsina za kornjacu od 20-ak cm. Voda mora biti dovoljno plitka da kada kornjaca stane na prednje noge i ispruzi vrat moze doci do povrsine i udahnuti zrak. Naime, kornjace su tijekom hibernacije slabe i nemaju energije za plivanje do povrsine. S druge strane voda opet mora biti dovoljno duboka da se kornjaca sama moze okrenuti u slucaju da tijekom toplijih perioda kad krene divljati i pokusavati izaci iz posude zavrsi na leđima. Dakle, nije stvar u tome da je ti okrenes u slucaju da se preokrene (naravno da smijes pomoci ako vidis), ali u slucaju da te u tom trenutku nema, a voda je pre plitka da se zivotinja sama okrene moze doci do utapanja.
Kornjacama je tijekom hibernacije potreban mrak, mir i tisina, generalno sto manje uznemiravanja. No ipak povremene kontrole i promjena vode u slucaju da se jako zamaze su potrebne. Promjenu vode je najbolje izvesti na nacin da pokraj posude gdje boravi kornjaca stavis drugu (identicnu) posudu s cistom vodom. Ostavis tu posudu da stoji recimo jedan dan, da voda u njoj poprimi istu temperaturu kao u posudi gdje boravi kornjaca. I onda kada je sve spremno samo preselis kornjacu u novu posudu.
Kornjaca ce bez obzira na te manje smtnje nastaviti spavati sve dok je temperatura dovoljno niska i nema svjetlosti. Jer to su dva faktora koja poticu kornjacu da uđe u hibernaciju.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Pitanje o hibernaciji crvenouhe
« Odgovori #8 u: Listopad 29, 2012, 19:49:06 poslijepodne »
I da, jos jedna vazna stvar na koju sam zaboravio upozoriti su glodavci. Misevi i stakori znaju izgristi zivotinje u hibernaciji tako da na to treba pripaziti. Idealno hibernaciju bi bilo najbolje provoditi u prostorijama gdje nema glodavaca, inace su potrebne dodatne mjere zastite.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline creatos

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: Pitanje o hibernaciji crvenouhe
« Odgovori #9 u: Prosinac 20, 2012, 13:42:55 poslijepodne »
pozdrav, ipak sam stavio kornjaču u hibrnaciju u garažu, temperatura je stalno od 5 do 10 stupnjeva, kad je bilo -10 unutra je bilo 6, ali sad imam jedan problem a to je da sam danas vidio izmet od kornjače, nakon 3 tjedna hibernacije.
Ne kužim kak još u njoj ima hrane kad nije jela mjesec dana prije hibernacije,
sad ne znam šta da radim, jel ju je opasno ostaviti ili ju moram vaditi van.

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Pitanje o hibernaciji crvenouhe
« Odgovori #10 u: Prosinac 21, 2012, 09:20:15 prijepodne »
Vazno je da kornjaca ne ude u hibernaciju skroz pune probave, ovo je vjerojatno jos neki ostatak od ciscenja. Ako je kornjaca tijekom pripreme bila u vanjskom jezeru ne mozes biti siguran da kornjaca nije jela neke biljke, alge, puzeve ili sl. bez obzira sto je ti nisi mjesec dana hranio...
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline creatos

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: Pitanje o hibernaciji crvenouhe
« Odgovori #11 u: Prosinac 21, 2012, 10:27:54 prijepodne »
ok hvala na odgovoru ;)

Offline creatos

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 6
Odg: Pitanje o hibernaciji crvenouhe
« Odgovori #12 u: Ožujak 04, 2013, 12:25:41 poslijepodne »
da ne otvaram bezveze novu temu, može mi neko reći kad da izvadim kornjače iz hibernacije, kad da ih vratim u jezero

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Pitanje o hibernaciji crvenouhe
« Odgovori #13 u: Ožujak 04, 2013, 13:16:04 poslijepodne »
Kada temperature ujutro ne budu ispod cca 6*C

Najsigurnije krajem 3 mj.