Travanj 26, 2024, 13:13:26 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: hranjenje mosusnih kornjaca  (Posjeta: 1626 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
hranjenje mosusnih kornjaca
« u: Travanj 17, 2012, 22:38:14 poslijepodne »
ako moze mala pomoc, naime u ovih 4-5 mj kako su dosle k meni, zbilja su fino narasle, sigurno jedno 2cm, a mozda i vise.
hranim ih svime, gotovom kompletnom hranom u stapicima, crvici, suhim bloodwormisma, ribljim granulicama, tabletama dna za ribe biljojede, telecim srcima, piletinom, crvima brasnarima i sl... no neznam kolko stvarno bi im kolicinski trebao dati da pojedu.
malo suhog im dam ujutro i popodne dobiju malo smrznutog mesa.

ak mi moze netko reci koliko bi im trebao davati, sad su dvije velike oko 5-6cm, i mala nazubljena jedno 3-4cm.
ova mala nakon 2-3 mrvice piletine, odbija jesti, tako da brijem da ju popunim :-) al ove dvije vece su rupe bez dna :-)

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: hranjenje mosusnih kornjaca
« Odgovori #1 u: Travanj 19, 2012, 19:26:58 poslijepodne »
Za odoratuse bi bilo ok da sada prijeđes na hranjenje 1x dnevno, no malog carinatusa bi trebao sljedecih par mjeseci nastaviti hraniti 2x dnevno. Mozes nastaviti i odoratuse hraniti 2x dnevno ali im smanji obroke.

Tocnu kolicinu hrane nije bas tako jednostavno odrediti. Kornjace u prirodi nekad danima i cak tjednima ne jedu, a kada im je posreci da nalete na neku vecu strvinu prezderu se. No jedno je sigurno, u zatocenistvu im mi ljudi u vecini slucajeva dajemo dosta vece kolicine hrane nego sto nađu u prirodi. Kada se kornjace hrane redovito, dobro je pravilo da ih nikada ne smijes hraniti do sitosti. Ja cim prilikom hranjenja primjetim da su kornjace izgubile pocetni entuzijazam, da nogama usitnjavaju komade koje inace normalno mogu progutati hranjenje je gotovo...
Carinatusa mozes malo vise hraniti dok ne stasa i dok sam ne postane prozdrljiv.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: hranjenje mosusnih kornjaca
« Odgovori #2 u: Travanj 19, 2012, 23:30:40 poslijepodne »
Fala na pomoci fakat si biblija znanja o kornja
cama :-)
htio bi jos nesto pitat!
jucer sam primjetio da jedan odoratus je bio smireniji nego inace, bio se zavlacio u pozadinu. Kad sam ih hranio bio je slabije jeo nego inace! danas je situacija jos gorja! uopce nece jesti meso pred nosom, ili se zavlaci u pozadinu ili gura glavu iz vode i dise!
cito sam postove i uglavon svi pricaju o upali pluca, a to mi je nevjerovatno!!
temp vode je 25, pol akvarija je prazno a akvarij je u cosku sobe i ima terarijsku dio pa je zatvoren, ali stakla nema. kornhaca drzi dugo glavu vani ali uopce ne otvara usta??
van uopce nisu nikad izasle tako da niti nenaju suhog dijela. mislio sam to slozit kad jace zatopli vani.
znas mozda kaj bi to moglo biti? nema nikakvog cudnog ponasanja osim guranja glave van i malo je nezainteresiranija...

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: hranjenje mosusnih kornjaca
« Odgovori #3 u: Travanj 20, 2012, 09:30:51 prijepodne »
danas je ujutro je pojela jedan stapic i malo grane od riba po dnu. Kolko sam za sad vidio ne povraca, oci su joj ok, ciste kao i kod ove druge.
jedino kaj je malo uspavanija nego inace, i za razliku od ove druge. I drzi se pozadine i grana, tj. povrsine i gura glavu van, bez otvaranja usta i cudnih zvukova...

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: hranjenje mosusnih kornjaca
« Odgovori #4 u: Travanj 20, 2012, 22:49:10 poslijepodne »
Hvala na komplimentu, ali i ja imam jos puno toga za nauciti  :)

Ne mora odmah znaciti da se radi o upali pluca, moze biti i blaza respiratorna infekcija ali nista ti ne mogu sa sigurnoscu tvrditi. U svakom slucaju greska je sto kornjace nemaju mogucnost izaci na suho i zagrijati se na 30-35 stupnjeva pod lampom, jer kada se nađu u situaciji da im nije nesto dobro to je prvo sto naprave. Na taj nacin ubrzaju metabolizam i daju si sanse za bolji oporavak. Temperatura zraka u akvariju ti je vjerojatno i hladnija od vode zbog nedostatka lampe i kliznih stakla sto pogoduje razvoju problema sa respiratornim sustavom. Preporucam ti da to sto prije sredis jer je za mosusne kornjace puno vaznije imati upaljenu spoticu u akvariju nego neonke.

Za sada mislim da nema razloga za veliku brigu, prati i javljaj kako ce se situacija razvijati, nadam se da ce se za koji dan kornjaca vratiti na staro!
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: hranjenje mosusnih kornjaca
« Odgovori #5 u: Travanj 21, 2012, 08:23:53 prijepodne »
Hvala na komplimentu, ali i ja imam jos puno toga za nauciti  :)

Ne mora odmah znaciti da se radi o upali pluca, moze biti i blaza respiratorna infekcija ali nista ti ne mogu sa sigurnoscu tvrditi. U svakom slucaju greska je sto kornjace nemaju mogucnost izaci na suho i zagrijati se na 30-35 stupnjeva pod lampom, jer kada se nađu u situaciji da im nije nesto dobro to je prvo sto naprave. Na taj nacin ubrzaju metabolizam i daju si sanse za bolji oporavak. Temperatura zraka u akvariju ti je vjerojatno i hladnija od vode zbog nedostatka lampe i kliznih stakla sto pogoduje razvoju problema sa respiratornim sustavom. Preporucam ti da to sto prije sredis jer je za mosusne kornjace puno vaznije imati upaljenu spoticu u akvariju nego neonke.

Za sada mislim da nema razloga za veliku brigu, prati i javljaj kako ce se situacija razvijati, nadam se da ce se za koji dan kornjaca vratiti na staro!
sutra ih selim u mali akvarij(30L), mozda vec i danas! skidam staru 3d pozadinu i stavljam novu, jer mi je nova pre duboka i cesto ribe i kornajce u nju ulaze pa se ne vide. a i vise uzima litraze od ove nove.
nisam jucer stigo napisati... jucer je fino jela, nisam joj htio dati da jede dokle ona hoce, nego sam joj dao 3 komadicka piletine i to je to. no i dalje je smirenija nego inace i boravi manje vise u cosku akvarija, s odlascima na granu i guranjem glave kroz vodu.
a to kopno, nikad nisu od nove godine izasle van, jest da nije svo vrijeme upaljena spotica, ali i kad je nisu nikad gurnule glavu van iz vode, a kamoli da se popnu na nesto. Samo nos gurnu i odma u vodu....

zaboravih reci, stavio sam komad stiropora, koji sam spalio s upaljecem i uglavio ga u pozadinu i izmedju grane, sad imaju kopno i to lijepo postepeno izlazi iz vode, ali opet ga ne sljive 5% :-D
« Zadnja izmjena: Travanj 21, 2012, 08:29:01 prijepodne od traxman »

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: hranjenje mosusnih kornjaca
« Odgovori #6 u: Travanj 21, 2012, 19:24:22 poslijepodne »
Ne bi trebalo biti problema što ce se par dana guzvati, no nije ti pametno sada sokirati kornjacu za koju sumnjas da je bolesna. Utjecat ces joj na ponasanje i teze ces primjetiti eventualno pogorsanje koje promjena moze uzrokovati.

Glavno je da kornjaca u potpunosti ne odbija hranu, a na temelju toga sto drzi glavu iznad vode ne mozes zakljuciti da se radi o nekoj bolesti. Ali ono sto ti svakako preporucam je da stavis klizna stakla i upalis lampu da grije zrak u akvariju. Jer ukoliko se radi o respiratornoj infekciji zbog koje kornjaca teze dise, hladniji zrak od vode ce pogodovati da se to razvije u upalu pluca. Ako ikako mozes nekakvu privremenu lampicu bi joj bilo dobro instalirati iznad kuta kojeg boravi da se moze zagrijati.
Da li si slucajno primjetio da je ta kornjaca jako naduta,da joj je koza oko nogu napuhnuta?
Kako mozes biti siguran da kornjace nisu izlazile van na suncanje kada nikog nije bilo doma? Tako se vecina kornjaca sunca, kada nitko nije u blizini.

Nezasticeni stiropor odmah mici van jer ukoliko kornjace odgrizu i pojedu samo komacic moze doci do zacepljenja probave! Rađe jos malo spusti razinu vode da se mogu popeti na neku granu koja strsi van.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org