Travanj 18, 2024, 13:58:49 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Akvarij  (Posjeta: 27880 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: Akvarij
« Odgovori #25 u: Siječanj 14, 2012, 09:18:04 prijepodne »
A ako stavim pregradu po sirini, onda to nece biti dovoljno dugo? cak i ako bi kopno bilo sa strane akvarija?


I jos nesto, jucer mi je crkla zarulja pa sam kupio, ovu jeli ona ok.
« Zadnja izmjena: Siječanj 14, 2012, 09:23:33 prijepodne od leopard gecko Trevor »
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Akvarij
« Odgovori #26 u: Siječanj 14, 2012, 11:07:43 prijepodne »
A ako stavim pregradu po sirini, onda to nece biti dovoljno dugo? cak i ako bi kopno bilo sa strane akvarija?


I jos nesto, jucer mi je crkla zarulja pa sam kupio, ovu jeli ona ok.

Da prepolovis smjestaj svaka kornjaca bi imala 80 cm duzine za plivanje sto nije dovoljno ako ih zelis posteno smjestiti.

Ta zarulja je ok za grijanje.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: Akvarij
« Odgovori #27 u: Siječanj 14, 2012, 14:08:19 poslijepodne »
Evo da stavim par slika da se odredi spol

1. kornjaca (mislim da je muzijak)

1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: Akvarij
« Odgovori #28 u: Siječanj 14, 2012, 14:14:29 poslijepodne »
2. kornjaca
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Akvarij
« Odgovori #29 u: Siječanj 14, 2012, 20:50:07 poslijepodne »
Obje kornjace ti imaju ogromne repove i djeluju kao muzjaci, međutim za sigurnu potrvrdu je vazan polozaj kloake na repu, ako mozes napravi slike odozdo i iz profila: pr1.  pr2.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: Akvarij
« Odgovori #30 u: Siječanj 15, 2012, 10:37:12 prijepodne »
Evo samo nju/njega sam uspio uhvatiti.Ovo je 2. kornjaca. I samo da pitam, smijem li im dati da jedu dubie, ako da koliko cesto i kolicinski da im dajem.
« Zadnja izmjena: Siječanj 15, 2012, 11:45:41 prijepodne od leopard gecko Trevor »
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Akvarij
« Odgovori #31 u: Siječanj 17, 2012, 01:22:59 prijepodne »
Pogledaj jos da li se necisnica nalazi tocno na sredini ili je vise prema kraju repa. Na slici si slikao pod kutom pa djeluje da je na sredini (plastron skriva mali dio).

Dubije im mozes slobodno davati, oni su svakako prirodnija hrana od mesa. Tesko mi je sada napamet reci koju kolicinu jer ovisi o velicini samog zohara. Sa zoharima kao ni s mesom ne smijes pretjerivati, nikad nemoj hraniti kornjace do sitosti. Cim vidis da inicijalni entuzijazam pri hranjenju opada vrijeme je da prestanes hraniti. Za kornjace tvoje dobi bi isto bilo pametno da jedu i bilje.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: Akvarij
« Odgovori #32 u: Siječanj 17, 2012, 17:18:53 poslijepodne »
Dajem im povrce u među obrocima, ali ova 2. kornjaca ga nezeli, sve sam joj probo dati i nista joj se nije svidilo. Ja bih rekao da su obe muzijaci jer sad kad opet pogledam kloaka im je vise na sredini repa.

Samo jedno pitanje. Kad bi kupio akvarij 150*80*40 sa kliznim poklopcem i pregradio ga po sirini jel bi to bilo dosta porostora za kornjacu.

Samo jedno pitanje. Kad bi kupio akvarij 150*80*40 sa kliznim poklopcem i pregradio ga po sirini jel bi to bilo dosta porostora za kornjacu.

Ispravljam, U kuću će mi stat akvarij najviše dimenzija 140*80*40, možda će biti malo mali ali sigurno bolji od sadašnjeg, ma nego jeli mi ga bolje pregradit po širini ili po dužini
« Zadnja izmjena: Travanj 03, 2012, 17:01:37 poslijepodne od Chilii »
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline shadow

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 102
  • Spol: Muški   Lokacija: Vodice
Odg: Akvarij
« Odgovori #33 u: Siječanj 22, 2012, 11:41:45 prijepodne »
hmmm...
ja bi po sirini,a opet i po duzini bi moglo ic  8)
a 2 aq?

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: Akvarij
« Odgovori #34 u: Siječanj 22, 2012, 11:56:51 prijepodne »
Nemam mjesta za 2 akvarija, nego meni će biti bolje ako pregradim po širini, ali ako je bolje po dužini onda ću tako.
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Akvarij
« Odgovori #35 u: Siječanj 22, 2012, 13:02:42 poslijepodne »
Dajem im povrce u među obrocima, ali ova 2. kornjaca ga nezeli, sve sam joj probo dati i nista joj se nije svidilo. Ja bih rekao da su obe muzijaci jer sad kad opet pogledam kloaka im je vise na sredini repa.

Nazalost ti ne mogu sa potpunom sigurnoscu reci da je muzjak kada nisi uspio napraviti bolje slike i uz to je kornjaca malo zaostala u rastu pa se spolne karakteristike nisu razvijene kako spada.

Samo jedno pitanje. Kad bi kupio akvarij 150*80*40 sa kliznim poklopcem i pregradio ga po sirini jel bi to bilo dosta porostora za kornjacu.

Ispravljam, U kuću će mi stat akvarij najviše dimenzija 140*80*40, možda će biti malo mali ali sigurno bolji od sadašnjeg, ma nego jeli mi ga bolje pregradit po širini ili po dužini

Pa tu sam ti lijepo napisao, poanta je da kornjaca ima oko 150 cm duzine da se moze rasplivati, 140 cm isto moze proci:

Moguce je napraviti pregrađeni akvarij, samo taj akvarij mora onda biti jako velik da svaki dio bude pristojne velicine za zivot kornjace. Npr. akvarij dimenzija 150x80x40 cm kojeg pregradis po duzini po pola tako da svaka kornjaca ima 150x40x40 cm mjesta za plivanje.

Klizni poklopac koji lezi na vrhu akvarija ti nije dobro rjesenje jer je s njim tesko sloziti rasvjetu (staklo blokira UVA-UVB zrake i rasprsuje toplinu ako instaliras lampe iznad tog poklopca). Preporucam ti da nadogradis akvarij pa ga mozes puniti do vrha da kornjace imaju svih 40 cm dubine za plivanje.

Ali jos dobro razmisli o tom velikom pregrađenom akvariju, biti ce poprilicno skup i tezak za transportirati. Da bi ti pregradnja bila uspjesna moras biti u stanju dosta toga napraviti sam. Prije pocetka projekta moras sve staviti na papir i dobro isplanirati, jer eventualne greske bi te mogle jako puno kostati.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: Akvarij
« Odgovori #36 u: Siječanj 22, 2012, 13:12:40 poslijepodne »
Transport mi je za sad najveci problem posto sam na trecem katu a nema lifta. Vremena za sve smislit i isplanirat bar imam jer cu akvarij moc pocet radit tek krajem drugog mjeseca. Ovako, pregradu sam mislio napraviti od cvrste metalne mrezice, a za poklopac, koji bi mi bio najisplativiji i kako bi ga mogao nadogradit. I samo da kazem da je 2. kornjaca hvala bogu pocela jesti crvenu salatu :zagrljaj: .
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Akvarij
« Odgovori #37 u: Siječanj 22, 2012, 13:38:05 poslijepodne »
Transport mi je za sad najveci problem posto sam na trecem katu a nema lifta. Vremena za sve smislit i isplanirat bar imam jer cu akvarij moc pocet radit tek krajem drugog mjeseca. Ovako, pregradu sam mislio napraviti od cvrste metalne mrezice, a za poklopac, koji bi mi bio najisplativiji i kako bi ga mogao nadogradit. I samo da kazem da je 2. kornjaca hvala bogu pocela jesti crvenu salatu :zagrljaj: .

Metalnu mrezicu bas ne mozes stavljat u vodu, eventualno aluminijsku, a bolje bi bio da je plasticna. Kako god bilo morat ces radit nekakav okvir i utore za nju jer ce se bilo kakva mreza savijat. Mozda bi bilo bolje uzet plocu debelog forexa pa na njoj izbusiti puno rupa...
Za poklopcac ima brdo mogucnosti, ovisi sto ti se sviđa. Mozes samo na stranice akvarija nadograditi staklo, mozes raditi poklopac od drva. U linku sto sam ti stavio u svoj prvi post imas dosta ideja.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: Akvarij
« Odgovori #38 u: Siječanj 22, 2012, 13:56:04 poslijepodne »
Pa mozda da onda napravim pregradu od pleksija, a za poklopac, da napravim klizni od sperploce, i za rasvjetu koliki bi mi onda klizni poklopac trebao biti visko. koliki razmak treba biti između kopna i zarulja. 
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Akvarij
« Odgovori #39 u: Siječanj 22, 2012, 14:39:31 poslijepodne »
Pa mozda da onda napravim pregradu od pleksija, a za poklopac, da napravim klizni od sperploce, i za rasvjetu koliki bi mi onda klizni poklopac trebao biti visko. koliki razmak treba biti između kopna i zarulja. 

Pleksiglas isto moze, recimo svakih 2-3 cm izbusis rupu promjera 1cm i imas lijepu cvrsu pregradu.
Fluorescentana rasvjeta (UVA-UVB neonke i stedne zarulje) sa 5% UVB zraka se instalira 30 cm iznad kopna. Ako se odlucis za kvalitetniju rasvjetu na zivine pare ona se instalira 35-40 cm iznad kopna.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: Akvarij
« Odgovori #40 u: Siječanj 22, 2012, 15:04:46 poslijepodne »
Recimo da uzmem ovu neonku [url]http://www.teraristika.hr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=223&category_id=49&option=com_virtuemart&Itemid=71/url]
Na kojo bi ona visini trebala biti? A spoticu bi isto trebao stavit na 30 cm od kopna i dali UVB neonka treba osvjetljavat cjeli akvarij ili samo kopno?
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Akvarij
« Odgovori #41 u: Siječanj 22, 2012, 16:49:17 poslijepodne »
Oznaka 5.0 znaci 5% UVB-a, dakle instaliras je na 30 cm iznad kopna. Spoticu je isto pametno stavit na 30 cm da ju kornjace ne mogu dosegnuti i opeci se. Za suncanje je vazno da neonka osvjetljava samo kopno, nije nuzno potrebno da se proteze duz cijelog akvarija, ali je svakako ljepse osvijetliti cijeli akvarij.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: Akvarij
« Odgovori #42 u: Siječanj 22, 2012, 17:22:48 poslijepodne »
Ok hvala. :up: ali akvarij ce mi biti malo velik da ga cjelog osvijetlim.

Ovako. Poklopac sam mislio napraviti sa kliznim vratima i od vrha napravit vrata slicno kao kod taxmanovog https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=67225.50
Pa da pitam: koje mi je drvo najbolje koristiti (a da nije pre skupo) i sa cime da ga izlakiram.
« Zadnja izmjena: Travanj 03, 2012, 17:02:05 poslijepodne od Chilii »
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Akvarij
« Odgovori #43 u: Siječanj 23, 2012, 02:35:00 prijepodne »
Ok hvala. :up: ali akvarij ce mi biti malo velik da ga cjelog osvijetlim.

Pa stavis jednu neonku od 36 ili 40 W, 120 cm duzine iznad akvarija i problem rijesen. Mozes cak staviti jos obicnih neonki samo za svjetlost.

Ovako. Poklopac sam mislio napraviti sa kliznim vratima i od vrha napravit vrata slicno kao kod taxmanovog https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=67225.50
Pa da pitam: koje mi je drvo najbolje koristiti (a da nije pre skupo) i sa cime da ga izlakiram.

Ja sam shvatio da mislis na stakleni klizni poklopac, stakla koja vodoravno leze na vrhu akvarija...
Za velike smjestaje ti se visoki terarijski poklopac najvise isplati raditi od OSB ploce i nakon toga lakirati lakom za brodove, imas u primjerima akvaterarija u clanku o smjestaju vise o tome. Preporucam ti da pocnes citati, cijelo vrijeme trazis informacije, a ne proucis temeljito odgovore koji ti se daju...
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: Akvarij
« Odgovori #44 u: Siječanj 23, 2012, 15:39:56 poslijepodne »
Procitao sam taj clanak ali cu opet par puta, nego pita sam koje mi je najisplativije

Hvala na odgovoru. :up:
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Akvarij
« Odgovori #45 u: Siječanj 23, 2012, 15:58:47 poslijepodne »
OSB ti je kao materijal za vece poklopce najjeftiniji, ali s njim imas hrpu posla dok ga sastavis i polakiras...ako ti nema tko iskusniji pomoci bolje je dati nacrte stolaru. Također je problem po zimi lakirati...treba ti suh i topli prostor da se posusi u dogledno vrijeme, a to bas radi mirisa nije prakrticno raditi unutra.
Također imaj na umu da bi poklopac koji ima otvor samo na prednjoj strani znacajno ogranicavao pristup u toliko sirok akvarij. Smjestaj bi trebao stajati na podu i imati poprilicno visok poklopac da se mozes dosegnuti kut straznje stranice sa takvim tipom poklopca.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: Akvarij
« Odgovori #46 u: Siječanj 23, 2012, 18:18:10 poslijepodne »
Pa mogu napraviti da se cjeli gornji dio moze otvorit kao kod taxmanovog, tako da mogu dohvatit svaki dio akvarija.
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Akvarij
« Odgovori #47 u: Siječanj 23, 2012, 18:49:52 poslijepodne »
Svakako, kod DIY poklopca je ostvarivo gotovo sve sto mozes zamisliti, samo gledaj da konacna izvedba bude prakticna za koristenje.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline leopard gecko Trevor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški  
Odg: Akvarij
« Odgovori #48 u: Siječanj 23, 2012, 19:17:29 poslijepodne »
Nesto cu jos smislit, mislio sam nesto tako kao kod taxmanovog. :up:

Znam da već dosađujem sa ovakvim pitanjima, nego što se tiče pregrade znam da je bolje da kornjače imaju 140cm u dužinu da se isplivaju ali meni će biti puno lakše ako je akvarij pregrađen po širini, tako će mi biti lakše dohvatiti sve djelove akvarija, pa dali je to toliko velika razlika ako je akvarij pregrađen po širini nego po dužini. (akvarij je dimenzija 140*80*40).   
« Zadnja izmjena: Travanj 03, 2012, 17:02:43 poslijepodne od Chilii »
1.0.0 Bradata agama
0.1.0 Leopard gekon
1.1.1 Divovski africki puz

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Akvarij
« Odgovori #49 u: Siječanj 25, 2012, 15:35:48 poslijepodne »
Ako vec ulazes hrpu love u tako nesto i radis kornjacama pravilne uvjete onda to napavi kako spada da se svaka kornjaca moze rasplivat. Potpuno mi je jasno da je akvarij pregrađen po duzini nespretan, zato ti preporucam da rađe napravis svakoj poseban akvarij. Npr. das si napraviti cvrsto metalno postolje koje moze drzati dva akvarija jedan iznad drugog da ti ne zauzme previse prostora. Za pocetak napravis jedan akvarij 150*50*40 cm (ili 140*50*40), lijepo ga uredis sa puno vizualnih barijera i probas staviti obje kornjace unutra. Ako ce opet bit sore Ispod tog akvarija si stavis stari akvarij od 100 cm u kojem mozes drzati manju kornjacu, sad joj je taj akvarij taman. Ako ce ta kornjaca rasti lako joj za koju godinu napravis isto veliki akvarij i stavis ga ispod postojeceg akvarija. Razmisli, ja bi na tvom mjestu tako.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org