Travanj 29, 2024, 15:27:35 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: čančara ne pije?!  (Posjeta: 15529 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DaDa_

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Lokacija: Split
čančara ne pije?!
« u: Srpanj 12, 2011, 17:55:54 poslijepodne »
imam malu čančaru, ima oko 2god.stvar je u tome da otkako sam je našla(prije par tjedana) nije popila ni kapi vode  :uptnik: .to mi bas i nije normalno je i rodica ima 2 al njezine piju sasvim normalno. šta da radim?  :help:
:)

Offline Ante(expert)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 40
  • Spol: Muški   Dob: 28
  • Lokacija: Zagreb
Odg: čančara ne pije?!
« Odgovori #1 u: Srpanj 12, 2011, 19:01:42 poslijepodne »
Posudu sa vodom ostavi u kavezu ili gdje je vec drzis.Mislim da ce popit ako bude zedna ili pije malo pa nisi ni primjetila.

Offline todor.dbk

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 209
  • Lokacija: dubrovnik
  • There she is ...
Odg: čančara ne pije?!
« Odgovori #2 u: Srpanj 12, 2011, 19:51:02 poslijepodne »
cancara i ne treba pit vodu, ako se hrani svjezom i socnom hranom, vocem i povrcem (pretpostavljam da je tako hranis) - u toj hrani ona ima sasvim dovoljno tekucine za nju, tako da nece ni pokazat potrebu za vodom .. dovoljno je da je zamislite u prirodi, u dalmatinskom krsu gdje kisa ne padne i po dva mjeseca, pa kornjace sasvim lijepo zive i napreduju, bez ikakve vode. mlade vlati trave, maslacka, djeteline - sve to u sebi sadrzi vode taman koliko je njoj potrebno ..
kornjaca ce ipak pit vodu, samo ako je u hrani nema dovoljno, ili pak ako uopce nema hrane  - tad joj nista drugo i ne preostaje nego da gladuje (to ona moze), ali mora pit vodu (bez vode ipak ne moze  ;) )
dakle ne trebas se brinut uopce, ali posudu s vodom ipak joj ostavi  ;)

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: čančara ne pije?!
« Odgovori #3 u: Srpanj 12, 2011, 20:06:17 poslijepodne »
cancara i ne treba pit vodu, ako se hrani svjezom i socnom hranom, vocem i povrcem (pretpostavljam da je tako hranis) - u toj hrani ona ima sasvim dovoljno tekucine za nju, tako da nece ni pokazat potrebu za vodom .. dovoljno je da je zamislite u prirodi, u dalmatinskom krsu gdje kisa ne padne i po dva mjeseca, pa kornjace sasvim lijepo zive i napreduju, bez ikakve vode. mlade vlati trave, maslacka, djeteline - sve to u sebi sadrzi vode taman koliko je njoj potrebno ..
kornjaca ce ipak pit vodu, samo ako je u hrani nema dovoljno, ili pak ako uopce nema hrane  - tad joj nista drugo i ne preostaje nego da gladuje (to ona moze), ali mora pit vodu (bez vode ipak ne moze  ;) )
dakle ne trebas se brinut uopce, ali posudu s vodom ipak joj ostavi  ;)
Koju si glupost napisao, čančare ak hraniš "sviježom, sočnom hranom, vocem i povrcem" doprinosiš propadanju njezinih unutarnjih organa, pogotovo zatajenju bubrega.

I ovo si u teoriji dobro rekao, u Dalmatinskom kršu nema puno vode, ali u zatočeništvu joj je potrebna.


Pije ti kornjača vodu, sam nisi 24 sata nad njom da to vidiš.
I ovdje proući prehranu kopnenih kornjača. http://www.kornjace.com/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=1225&forum=13

Offline pero91

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 71
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Nova Gradiška
Odg: čančara ne pije?!
« Odgovori #4 u: Srpanj 12, 2011, 20:51:09 poslijepodne »
imam malu čančaru, ima oko 2god.stvar je u tome da otkako sam je našla(prije par tjedana) nije popila ni kapi vode  :uptnik: .to mi bas i nije normalno je i rodica ima 2 al njezine piju sasvim normalno. šta da radim?  :help:

vrati je u prirodu, gdje i pripada i tamo gdje si je našla...ona će se snaći...
Pero

Offline todor.dbk

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 209
  • Lokacija: dubrovnik
  • There she is ...
Odg: čančara ne pije?!
« Odgovori #5 u: Srpanj 12, 2011, 21:39:38 poslijepodne »
darx  ;) nisam vrsta koja pise gluposti, svaku svoju rijec triput vazem i posto je napisem iza nje stojim ..jos kad uz to ide i osobno iskustvo ... svejedno, mislim da nije lijepo da neciju izjavu  zoves gluposcu, ako ti se ne svidja ili se ne slazes, ali ok, s obzirom da ti je 17 .. ja se ispricavam sto sam uletio u teraristiku, a domaci sam u akvaristici, mislio sam pomoc, nista drugo  ;)
ne drzim kornjace u zatocenistvu, ali imam na otoku lopudu petnaestak cancara u tri vrta, dakle pod stalnom kontrolom - u dva uopce nema vode, niti na otoku u prirodi ima ikakve vode igdje uopce, cak niti kisa ne pada po dva-tri mjeseca...travnjaci se pretvore u pijesak - kornjace se same hrane samo otpalim narancama, grozdjem, smokvama i povrcem koje im donosim,a bas radi tekucine. dakle nista drugo; inace svako ljeto nalazim mnostvo mladih kornjacica koje dalje pustam u prirodu, pa zakljucujem da im je uz mene vrlo dobro  :)
...naravno da za  je kornjace najbolje da one same biraju hranu u prirodi u omjerima koji im pasu, medjutim one su vrhunski oportunisti i zato su tako i uspjesne..pa u nedostatku izbora ne biraju, jest ce cak i strvine..eventualne stetnosti koje spominjes vise su u vidu neke generalne preporuke (ne znam za  ozbiljno provjerene podatke) sa naglaskom na nehranjenje jednolicnom hranom, to je daleko najbitnije..

eto, ja jos uvijek ostajem pri svom savjetu, da ako kornjace hranite svjezom i socnom biljnom hranom (mislim na voce i povrce) - u takvoj ce hrani biti sasvim dovoljno tekucine da im voda uopce nije potrebna (zato sam i napisao svjezom i socnom) ..ali, i da posudu s vodom ipak ostavite  :)
uz moju ispriku jos jednom, ja se vracam u akvaristiku

Offline Dombe

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 745
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Bjelovar
Odg: čančara ne pije?!
« Odgovori #6 u: Srpanj 12, 2011, 21:57:14 poslijepodne »
Ne razumijem se baš nešto u kopnene ali zar nije hranjenje mesom uzrok zatajenju bubrega,deformacije oklopa...
Kopnene kornjače moraju jesti povrće.

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: čančara ne pije?!
« Odgovori #7 u: Srpanj 13, 2011, 03:01:32 prijepodne »
Kornjače se ne smiju hraniti visoko proteinskom hranom, ni preslatkom hranom, sa puno šećera(glukoze).

Kopnenoj kornjači se ne uništavaju organi "naglo" ako jede voće i povrće, ali joj se smanjuje životni vijek i postepeno joj to utjeće na organe (najviše na bubrege).


Omogući joj ishranu "DaDa_" mediteranskim biljem ako se nalaziš u Dalmaciji, jer ćeš je tako najpravilnije hraniti.
Al najbolje je pusti pošto si je uzela iz prirodnog areala u kojemu živi.



Offline DaDa_

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Lokacija: Split
Odg: čančara ne pije?!
« Odgovori #8 u: Srpanj 13, 2011, 22:53:09 poslijepodne »
Kornjače se ne smiju hraniti visoko proteinskom hranom, ni preslatkom hranom, sa puno šećera(glukoze).

Kopnenoj kornjači se ne uništavaju organi "naglo" ako jede voće i povrće, ali joj se smanjuje životni vijek i postepeno joj to utjeće na organe (najviše na bubrege).


Omogući joj ishranu "DaDa_" mediteranskim biljem ako se nalaziš u Dalmaciji, jer ćeš je tako najpravilnije hraniti.
Al najbolje je pusti pošto si je uzela iz prirodnog areala u kojemu živi.



živim u dalmaciji pa ona živi u mom vrtu i može otići kad god poželi jer ja nikako na ograničavam njezinu slobodu(za one koji kažu da je vratim u prirodu).ja je hranim isključivo biljkama koje bi našla u prirodi-travama(i ponekad pokojim pužićem al povrće i voće  joj dam rijetko, kao poslasticu jer znam da joj šteti ako je temelj prehrane).hvala svima na savjetima  :)
:)

Offline DaDa_

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Lokacija: Split
Odg: čančara ne pije?!
« Odgovori #9 u: Srpanj 14, 2011, 10:58:27 prijepodne »
ali svejedno mi još nije jasno zašto ne pije jer mi rodica također ima 2.ona ih hrani samo voćem i povrćem(s čim se ja ne slažem) a u voću i povrću ima puno vode al one ipak normalno svaki dan piju iz posudice....prošlo je već 3 tjedna da moja nije popila DOSLOVNO ni kapi vode.informirala sam se pa sam saznala da stručnjaci kažu da NIJE istina kako kornjače ne bi trebale piti vodu jer je crpe iz hrane(barem tako kažu stručnjaci).probala sam joj hranu nakvasit vodom al je onda je ona ne želi ni okusit.znam da ne pije vodu kad ja nisam tu zato što se vodi ne želi ni približavat,a kad ja vodu približim njoj odmah se buni i okreće u rikverc...  -?
« Zadnja izmjena: Srpanj 14, 2011, 11:06:20 prijepodne od DaDa_ »
:)

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: čančara ne pije?!
« Odgovori #10 u: Srpanj 14, 2011, 11:13:49 prijepodne »
Uzmi široku plitku posudu i napuni je temperiranom vodom do visine od cca 2cm i stavi kornjačicu unutra. Ubrzo bi trebala uroniti glavu u vodu i temeljito se napiti. Nakon toga će vjerovatno obaviti nuždu u vodu.

Offline DaDa_

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Lokacija: Split
Odg: čančara ne pije?!
« Odgovori #11 u: Srpanj 14, 2011, 20:10:30 poslijepodne »
Uzmi široku plitku posudu i napuni je temperiranom vodom do visine od cca 2cm i stavi kornjačicu unutra. Ubrzo bi trebala uroniti glavu u vodu i temeljito se napiti. Nakon toga će vjerovatno obaviti nuždu u vodu.

ma ima ona tako 2 plitke posudice al čin je stavin u vodu odma mi počne bižat, neda se smirit...ko da ima fobiju
« Zadnja izmjena: Srpanj 14, 2011, 20:29:18 poslijepodne od DaDa_ »
:)

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: čančara ne pije?!
« Odgovori #12 u: Srpanj 16, 2011, 04:09:04 prijepodne »
ma sama ce ona uc u vodu, ti joj samo omoguci lagan pristup posudici...

Offline DaDa_

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Lokacija: Split
Odg: čančara ne pije?!
« Odgovori #13 u: Srpanj 16, 2011, 12:27:36 poslijepodne »
ma sama ce ona uc u vodu, ti joj samo omoguci lagan pristup posudici...
ma posudicu zaokružuje u širokon luku...ima lagan pristup jer ima 2 posude i stvarno su plitke al ona vodu ne podnosi, skroz je luda
:)

Offline FRAN

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 24
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka-Okolica
Odg: čančara ne pije?!
« Odgovori #14 u: Srpanj 17, 2011, 08:41:56 prijepodne »
Pozdrav ja sam isto imao male kornjače (kao kutija šibica) i ispočetka nisu htjele piti vodu onda sam stavio plitku plastičnu posudicu možeš i poklopac od teglice krastavaca i nakon par dana sam je vidio u poklopcu i doslovno je popila u jednom šutu svu vodu koja je bila unutra. Ako ti ne ide unutra probaj je staviti u poklopac pa češ vidit reakciju ako niš drugo znat će di je voda samo nemoj mjestiti poklopac i da moraš poklopac malo ukopati jer prilikom ulaska će prevrnuti poklopac
                                                                                                           sretno i strpljeno

Offline DaDa_

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Lokacija: Split
Odg: čančara ne pije?!
« Odgovori #15 u: Srpanj 19, 2011, 19:30:42 poslijepodne »
Pozdrav ja sam isto imao male kornjače (kao kutija šibica) i ispočetka nisu htjele piti vodu onda sam stavio plitku plastičnu posudicu možeš i poklopac od teglice krastavaca i nakon par dana sam je vidio u poklopcu i doslovno je popila u jednom šutu svu vodu koja je bila unutra. Ako ti ne ide unutra probaj je staviti u poklopac pa češ vidit reakciju ako niš drugo znat će di je voda samo nemoj mjestiti poklopac i da moraš poklopac malo ukopati jer prilikom ulaska će prevrnuti poklopac
                                                                                                           sretno i strpljeno
ma evo danas se spustila u poklopac od plastike(koji je ukopan u zemlju) :clap: .vidila san je u poklopcu tek kad je već skoro izašla al se nadam da je nešto popila :yahoo:
:)

Offline DaDa_

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Ženski   Lokacija: Split
Odg: čančara ne pije?!
« Odgovori #16 u: Srpanj 19, 2011, 19:34:34 poslijepodne »
Pozdrav ja sam isto imao male kornjače (kao kutija šibica) i ispočetka nisu htjele piti vodu onda sam stavio plitku plastičnu posudicu možeš i poklopac od teglice krastavaca i nakon par dana sam je vidio u poklopcu i doslovno je popila u jednom šutu svu vodu koja je bila unutra. Ako ti ne ide unutra probaj je staviti u poklopac pa češ vidit reakciju ako niš drugo znat će di je voda samo nemoj mjestiti poklopac i da moraš poklopac malo ukopati jer prilikom ulaska će prevrnuti poklopac
                                                                                                           sretno i strpljeno
ma evo danas se spustila u poklopac od plastike od plastike(koji je ukopan u zemlji).vidila san je tek kad je već skoro izašla pa nisam sigurna jeli pila, al nadam se da je... :yahoo:
:)