Travanj 25, 2024, 21:44:06 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Kornjače.  (Posjeta: 18789 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Kornjače.
« u: Studeni 20, 2010, 22:07:47 poslijepodne »
Evo uglavnom, novu temu otvaram jer je u prosloj bilo dosta offa, al nema veze.
Kupio sam bolji fotić, UVA lampu, UVB lampu, utičnice i ostale sitnice, te malo doradio terarij.

Evo nekih pojedinosti kako ih hranim i slicno:

Svaki dan im dajem trave koje jos nije mraz sredio, povremeno im dam salatu te sam danas vrlo malo rajčice.
Lampe im palim u 7-8 ujutro, te gasim u 10 navecer. Vlagu odrzavam tako da špricom pređem terarij ujutro i navecer, a i kokosov treset dosta dobro drži vlagu, a ima je i u posudici za vodu.
Tu sam i neku spilju napravio.
Uzasno vole rovati po tresetu, i sto sam jos primjerio crne šare po oklopu su im se veoma izrazile dok su pod UVA-UVB lampama. Dosta su aktivnije i više pojedu.

U lijevom djelu terarija je osjetno niza temperatura nego u desnom, ali nisam uspio dobiti "sjenu" kako spada jer je mali terarij.

Uspio sam nakon 4 sata uplodanja saviti video na youtube.,pa eto da vam prikazem.
Hvala Bogu sad je ok kvaliteta slike i videa.
bdw. skripanje sto cujete u videu je od stolice, da ne bi mislili da prdim :)
UVA lampu sam u videu ugasio jer slika  dosta losa kad nju upalim.

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Kornjače.
« Odgovori #1 u: Studeni 23, 2010, 14:48:46 poslijepodne »
Trajanje osvjetljenja je pre dugo, ljeti bi moglo goriti 14 sati, ali preko zime je 10 uvrh glave.
Pazi da ne pretjeras s vlagom , cini mi se da je 2x dnevno spricati previse za samo 30-50%. Ne bi trebao spricati napamet nego pomocu higrometra pratiti vlaznost pa spricati po potrebi. Isto vrijedi za temperaturu, tvoja prosudba toplo-hladno ovisi o temperaturi tvog tijela tako da to treba namjestiti termometrom. Koliko vidim reflektoricu si fiksirao tako da je mozes spustati pa provjeri da li im je ok ispod nje. Podloga mora biti dovoljno vlazna da je rahla i da nije prasinasta, ali ne da je mozes zmikati. Na pre vlaznim podlogama moze doci do nekroze plastrona.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Kornjače.
« Odgovori #2 u: Studeni 23, 2010, 18:33:39 poslijepodne »
Ok, onda cu im svjetlo paliti u 7:00, a gasiti u 17:00.
Zemlja je onak "nije prasinasta ali nije ni vazna" ali ipak cu malo smanjiti vlagu.

temperaturu sam im mjerio termometrom, 28 je u djelu gdje nije direktno izlozeno lampom, a pod lampom upravo mjerim. Ucinilo mi se dok sam ruku minutu drzao direktno pod lampom da je dosta toplo a opet da "ne przi" ali eto mjerim.

Higrometar cu kroz iduce dane kupiti.


Moze jos jedno pitanje???

Barskoj kornjaci (ona koja ima ozljedu) bih uskoro uzeo veći akvarij (160x70x60) ,
Znam da ti imas crvenouhe kornjace pa me otprilike zanima koliki su ti troškovi struje što se tiće tog akvarija mjesečno?
Što od opreme imaš (mislim dal imaš žarulje UVA-UVB ili neonku, te dal imas reflektoricu za kopno?)

EDIT: evo izmjerio sam temperaturu pod reflektoricom, iznosi 39 stupnjeva, pa sam malo je podigao.
« Zadnja izmjena: Studeni 23, 2010, 18:53:37 poslijepodne od darx »

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Kornjače.
« Odgovori #3 u: Studeni 23, 2010, 23:30:30 poslijepodne »
Moze jos jedno pitanje???

Barskoj kornjaci (ona koja ima ozljedu) bih uskoro uzeo veći akvarij (160x70x60) ,
Znam da ti imas crvenouhe kornjace pa me otprilike zanima koliki su ti troškovi struje što se tiće tog akvarija mjesečno?
Što od opreme imaš (mislim dal imaš žarulje UVA-UVB ili neonku, te dal imas reflektoricu za kopno?)

Troskovi ovise o jako puno stvari, koliko grijes, kakvu opremu imas itd. tako da to moras indivudualno racunati za sebe: LINK
Sto se tice mojeg imam ukupno 4 akvarija tako da ne znam koliko tocno trosi taj najveci. Ima 2 neonke za svjetlost po 36W, te odnedavno MV Solar glo 125W za suncanje, filter 30W, ne dogrijavam ga.
Ako ides na neki minimum prosjecan vanjski filter u klasi do 500 litara trosi oko 20W, npr. jedna UVA-UVB neonka 120 cm po duzini 36W, obicna reflektorica 40-60W, grijac 300W radi u 10-20% vremena ako prigrijavas...

Sto sad ovo nije off topic :) ?
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Kornjače.
« Odgovori #4 u: Studeni 24, 2010, 13:21:24 poslijepodne »
Zanimalo me a znam da ne odgovaras na pm, ma gle puno tamo postova ima, a razjasnili smo pa sam zato novu temu htio otvoriti, malo sam se grubo izrazio kada sam napisao da je svaki post bljuvotina i ispricavam se svima koji su se nasli uvređenima.

E da zvao sam ZOO milec, čančare ne daju ih na udomljavanje, imaju samo barsku kornjacu za udomljavanje ali koliko sam razumio obje vrste su bez papira.

Offline corky

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 22
Odg: Kornjače.
« Odgovori #5 u: Studeni 24, 2010, 20:31:37 poslijepodne »
Pozdrav darx malci su ti superička  :zagrljaj: puno su narasli :up:

Split

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Kornjače.
« Odgovori #6 u: Studeni 24, 2010, 21:06:22 poslijepodne »
Pozdrav darx malci su ti superička  :zagrljaj: puno su narasli :up:



Pozz corky, evo ljudi ovo je osoba koja mi ih je dala, nisam znao da ste tu registrirani? :)

Kako su vase cancare?

Offline corky

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 22
Odg: Kornjače.
« Odgovori #7 u: Studeni 25, 2010, 23:11:00 poslijepodne »
Pozdrav darx malci su ti superička  :zagrljaj: puno su narasli :up:



Pozz corky, evo ljudi ovo je osoba koja mi ih je dala, nisam znao da ste tu registrirani? :)

Kako su vase cancare?

odavno sam reg i pratim forum,,,,

Invalidi su otišli spajkit.
Split

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Kornjače.
« Odgovori #8 u: Studeni 27, 2010, 23:43:38 poslijepodne »
Zanimalo me a znam da ne odgovaras na pm, ma gle puno tamo postova ima, a razjasnili smo pa sam zato novu temu htio otvoriti, malo sam se grubo izrazio kada sam napisao da je svaki post bljuvotina i ispricavam se svima koji su se nasli uvređenima.

E da zvao sam ZOO milec, čančare ne daju ih na udomljavanje, imaju samo barsku kornjacu za udomljavanje ali koliko sam razumio obje vrste su bez papira.

Ma ne brini ;-)

Nije da ne odgovaram na pm, ali sam protiv toga da mi se salju opcenita pitanja o kornjacama koja mogu biti postavljena i javnom dijelu foruma. Forum tako gubi smisao.

Nema mi bas previse smisla da daju barske kornjace a da ne daju cancare kad su isto zasticene, raspitat cu se jos kod covjeka koji je sve to pokrenuo.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Kornjače.
« Odgovori #9 u: Studeni 29, 2010, 21:52:03 poslijepodne »
Ako se ne varam imaju 20 cancari i oko 70-100  barskih,.
Udomiti cu barske jer su rekli da su stvarno u losim uvjetima i da ih je dosta bolesnih, to cu na proljece napraviti, jer planiram ovoj svojoj ograditi ono jezerce.
Ma rekli su kao da se barkse mogli dati jer su manje zasticene.

Usput malo sam mjenjao smjestaj u terariju, napravio novu, bolju spilju gdje je temperatura dosta hladnija, te napravio podlogu gdje ih hranim.

da znam izgleda nakaradno jer je velika podloga ali barem ne jedu prljavu hranu od treseta,.

Ima lijepih listova djeteline pa ih od trava najvise s njima hranim.
Lijepo napreduju, dosta veće mi se čine nego kada su došli.
I da stavio sam kaktus sa vrlo malo bodlja radi izgleda , te sam ga ogradio da se ne bi ozljedile, ali oni jednostavno lude, zele istrgati taj kaktus, rovaju treset kako bi dosli do njega.
Evo mali upload:


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Kornjače.
« Odgovori #10 u: Studeni 29, 2010, 21:54:46 poslijepodne »
baš su lijepe!

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Kornjače.
« Odgovori #11 u: Prosinac 22, 2010, 22:01:11 poslijepodne »
Evo da malcice osvjezim temu...
Napravio sam "karnister" filter.
Materijal: posuda od sladoleda, gornji dio flaše 5 litara, tanje crijevo 2 m. šire crijevo 0.7 m, lemilica, vata, sužve, silikon i to tako.
Lakse mi je odrzavati karnister filter, pa sam ovog prepravio samo da mi bude pumpa do karnistera, a voda se vraca prirodnim padom u aQ.
Testirao sam ga i izvrsno radi, a stvarno pol sata posla...
Evo neke slikice:
« Zadnja izmjena: Prosinac 22, 2010, 22:12:21 poslijepodne od darx »

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Kornjače.
« Odgovori #12 u: Prosinac 26, 2010, 14:32:57 poslijepodne »
Ovo je super, samo po principu rada je ovo vise vanjski top filter. Kanister filteri su pod pritiskom i zato nije tako jednostavno napraviti kanister filter koji ce se nalaziti ispod akvarija bez da pusta. Također obrati pozornost sto stavljas kao filtracijski medij, ova krpa bi primjerice mogla pustati stetne tvari u vodu ili ostatke deterdzenta ako je prije bila prana, spuzvice za suđe isto. Obicna pamucna vata (barem mi tako na slici izgleda) ce se u vodi raspasti i napraviti ti u akvariju veliki nered.

Bilo bi bolje da je ovaj post isao posebno u svoju temu u "Uradi sam", jer nitko je nece naci u temi za kopnene kornjace.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Kornjače.
« Odgovori #13 u: Prosinac 26, 2010, 15:24:18 poslijepodne »
Nije prano prije tom krpom.
Tnx na savjetu, ici cu u akvaristicki ducan i probati naci bolji filter materijal.
Ma imam barsku pa sam to za nju napravio, Deset puta bolje filtrira vodu nego unutarnji filter.
Nisam ni znao kakvi je naziv takvog filtera pa sam stavio da je karnister filter.
E i da udomio sam zutouhu od Petre sa kojom si se ti cuo. Trebali smo jos prije koja dva-tri tjedna al nismo uspjeli rjesiti prijevoz, tako da je sada zutouha sa tom ozljedenom barskom u akvariju. Nije bas pretjerano velik akvarij pa dok ne prodam motor i kupim veci aQ preseliti cu ih u jedno veliko plasticno korito.

E da evo bas sam htio staviti neke nove friske slike cancara, pa cu i vodenih. Vodene imaju sve uvjete, sam eto nije velik akvarij.
Inace barska ima dosta los oklop pa sam joj poceo hranu natapati otopinom kalcijevog karbonata, a i cancarama povremeno u vodu kapnem malo CaCO3.
Vodene hranim pilecom đigericom i srcem. Kopnene sada trenutno salatom i naribanom mrkvom jer je zelenjava uništena.

Na proljece cu kupiti pumpu za ispumpavanje neciste vode i napraviti za vrtno jezerce slican ovakav filter, samo puuno veci.





Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Kornjače.
« Odgovori #14 u: Prosinac 27, 2010, 01:01:12 prijepodne »
Voda ti nikada ovako ne bi smjela izgledati, pogotovo ne kad unutra drzis bolesnu barsku kornjacu. To je idealno za razvijanje nekroze oklopa i bakterijske upale ociju. Ako treba mijenjaj vodu svaki dan, ali mora biti bistra i bez neugodnih mirisa. U cemu je tocno problem sa oklopom? Truljenje ili je mekan (MBD)? Kakvo je kopno, da li je gore 30-35 stupnjeva. Si im stavio Repti Glo sto ti je Petra dala?
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Kornjače.
« Odgovori #15 u: Prosinac 27, 2010, 04:52:15 prijepodne »
Taman prije fotkanja sam ih hranio, pa su zmazale dobro vodu, ali jucer pridvecer sam promjenio.

Je reptil glo sam stavio, a kopno grijem obicnom reflektoricom.

Oklop na mjestu ostecenja je onak "lomljiv" ali samo sitan dio gdje se odlomio pa nije mogao biti opskrbljen krvlju.
Ovaj drugi dio je u redu.

Poslikam ti sutra tocno sva ostecenja na kornjaci.
Dal postoji neki lijek, neka medicinska masa cime bi popunio te rupice u oklopu?

« Zadnja izmjena: Prosinac 27, 2010, 05:07:21 prijepodne od darx »

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Kornjače.
« Odgovori #16 u: Prosinac 27, 2010, 14:04:38 poslijepodne »
Ako komadi i dalje otpadaju zvuci kao da oklop truli. Da li je to mjesto neugodna mirisa (kad je kornjaca suha), sluzavo?  Ne mozes zakrpati oklop sa trulim tkivom zato jer bi nastavio truliti, to bi veterinar trebao ocistiti pa zatvoriti smjesom za plombe ili smjesom za krpanje konjskih kopnita. Međutim mislim da je rana dovoljno mala da se sama moze zatvoriti. Kornjacu bi trebao drzati sto je vise moguce na suhom i toplom mjestu, i tretirati ranu kremom na bazi silver-sulfadiazina (npr. Dermazin od Lek Ljubljana).
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Kornjače.
« Odgovori #17 u: Prosinac 27, 2010, 15:39:09 poslijepodne »
Ne otpadaju komadi, samo (viditi ces na slici br. 4) je jedan dio oklopa otpao jer je bio odvojen od oklopa, ali spojen je na kozu kornjace, pa se on zajedno sa hodom kornjace pomice.
Da li postoji nacin da joj taj djelic maknem da joj ne smeta u hodu/plivanju?
Mjesto rane nije sluzavo i neugodna mirisa.
Rana je stara 3-4 mjeseca.

Dal se moze ta krema kupiti u ljekarnoj???
Inace kornjaca s ponasa normalno, aktivna je, jede, pliva...

Evo slika:
EDIT: na prvoj slici vidis kao listice oklopa kod rane, na te djelove sam rekao da su lomljive, jer nisu sa krvi opskrbljeni,
« Zadnja izmjena: Prosinac 27, 2010, 15:42:12 poslijepodne od darx »

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Kornjače.
« Odgovori #18 u: Prosinac 28, 2010, 22:55:48 poslijepodne »
Ta ti je kornjaca puna nekroza. Prljava voda i nemogucnost da se osusi kako treba su najcesci uzrok za to. (takodjer i stres zna biti uzrok izbijanju nekroze).
Toj kornjaci trebas pod hitno potpuno cistu vodu, rasvjetu i mogucnost da se osusi kako treba. Jednom dnevno namazi je onom beta.... nemogu se sjetiti kako se zove na nasi. I ostavi sat, dva na suhom. To je da dezinficira te rane. Ali nista ti to nece pomoci ako nedrzis vodu potpuno cistom. Vaznija je cista voda, nego mazanje kremom.
Ako se pravilni uvjeti stovre nekroze same od sebe zarastu. Odakle ti ta braska ?
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Kornjače.
« Odgovori #19 u: Prosinac 29, 2010, 00:05:53 prijepodne »
Nasao sam je ozljedenu.
Vodu sam promjenio, filter je izvrsno cisti (onaj koji sam napravio) a i nije neka velika litraza tako da je filter mal i prejak. Kupio bih im i prije vecu kacu ali starom je auto na servisu do petka, pa smo paralizirani doma. Ne znam kako cu do ljekarne.  Hvala vam na savjetu.
Evo da vam uplodam fotku sadasnjeg stanja vode:


Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Kornjače.
« Odgovori #20 u: Siječanj 05, 2011, 21:46:59 poslijepodne »
Evo izradio sam "terarij" (englezi to zovi "toritse pen").
Dimenzije su mu 85x50x23 (DxŠxV).

Na dno sam stavio stiropol, te jedan sloj najlona, ( da ne mogu stiropol mrviti).
Sve mi stane u terarij. imam jednu plohu gdje ih hranim sa zelenjavom, jednu keramicku posudicu gdje im stavljam mljevene stvari (tipa rajcica), i jednu plohu gdje je voda.

Ispod lampe za grijanje sam stavio plosnati kamen, da treset ne bude praškaste strukture, a i procitao sam da je dobro imati kamen jer si od njega trose kandže.
Evo koja slikica...

Offline Venom

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1977
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Okolica Splita / Kaštela
  • Juwel Rio 180 !
Odg: Kornjače.
« Odgovori #21 u: Siječanj 11, 2011, 20:40:15 poslijepodne »
Pratim temu i nista ne kuzim ti imas cancare i dozvolu ili si ih uzeo iz prirode i kad narastu vracas  :question:

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Kornjače.
« Odgovori #22 u: Siječanj 11, 2011, 21:56:58 poslijepodne »
Darx ce ti preko pp-a odgovoriti!
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Kornjače.
« Odgovori #23 u: Siječanj 12, 2011, 00:36:34 prijepodne »
Darx ce ti preko pp-a odgovoriti!
Rjeseno  ;)

Offline mvrlic80

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
Odg: Kornjače.
« Odgovori #24 u: Veljača 14, 2011, 01:41:08 prijepodne »
Pozdrav, molila bih vas za pomoć, jako je hitno. Prije dva dana smo obrađivali zemlju u Kaštelima za sadnju i izbačene su dvije male kornjače čančare imaju oko 3 cm i spavale su zimski san. Zemlja u kojoj su bile je pognjojena i obrađena, pa sam ih uzela sa sobom i stavila zemlju prije samog tretiranja, a ostalo područje je tvrdo i dosta grubo i  neznam bi li se mogle ukopati jer su dosta male, a vani je jako hladno. Nije mi namjera držati ih u zatočeništvu jer ima još nekoliko kornjača koje smo vidjeli da slobodno šetaju jer je zemljište dosta veliko samo me strah dali ih mogu odma vratit da se ne smrzu i oće li ih šta napast? Danas jedna izašla van iz zemlje neznam šta da radim i kako da se ponašam prema njima? :'(