Travanj 26, 2024, 20:09:23 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Prva kornjaca  (Posjeta: 3088 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Halo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 68
  • Spol: Muški   Dob: 37
Prva kornjaca
« u: Kolovoz 16, 2010, 12:54:53 poslijepodne »
evo danas sam dobio kornjacu,slatka mala  :P ,neznam koja je vrsta ali izgleda da je cancara jer je iz dalmacije,nadam se da nije jer znam da su one ugrozena vrsta,poslje cu slikat,cekam da se napune baterije za fotic...

e sad ako je cancara onda sam na cudu,znam da su one vanjske kornjace i da se nemiju drzati, imam ograden vrt cca 20x20m,ona sad istrazuje okolo  :)
ali problem je pas jer joj neda mira,citao sam okolo o cancarama i vidio da ih mnogi drze u terarijima pa cak i strucnjaci nemaju nista protiv toga,tako da mi sad nije nista jasno,na youtubu imaju filmici terarija...

uskoro cu stavit slike...

evo slike
« Zadnja izmjena: Kolovoz 16, 2010, 16:03:00 poslijepodne od Halo »
Acanthoscurria geniculata

Offline Vice

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 788
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Dubrovnik
  • Vicko
Odg: Prva kornjaca
« Odgovori #1 u: Kolovoz 16, 2010, 13:19:05 poslijepodne »
Pozdrav!
Da, ovo je čančara. I da, ona je zaštičena.
Premda u Dalamciji baš to ne poštuju.
Npr. u Dubrovniku, čančare lutaju non stop po gradu. I to po prometnicama!
I svaki građanin spasi živo toj bebici ili odrasloj kornjači tako što je odnese u svoj vrt. Uglavnom ih ljudi hrane domačim rajčicama, salatom i sličnim.
U mene je ogroman vrt i same jedu što žele. Imaju velik izbor hrane.
Ja ih ni preko zime ne unosim u kuću nego sam se zakopaju u zemlju i same izađu.
I žive jako dugo u takvim uvjetima. I tako ih drže i svi građani.
U nas svatko ko ima vrt ima i čančaru :) .
"I ask people why they have deer heads on their walls. They always say because it's such a beautiful animal. There you go. I think my mother is attractive, but I have photographs of her." ~Ellen DeGeneres

Offline Halo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 68
  • Spol: Muški   Dob: 37
Odg: Prva kornjaca
« Odgovori #2 u: Kolovoz 16, 2010, 13:21:32 poslijepodne »
pozdrav,hvala na odgovoru,saznao sam sta jedu,kako se zakopavaju preko zime i te stvari,a sta je sa drzanjem u terariju?
Acanthoscurria geniculata

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Prva kornjaca
« Odgovori #3 u: Kolovoz 16, 2010, 15:23:26 poslijepodne »
evo danas sam dobio kornjacu,slatka mala  :P ,neznam koja je vrsta ali izgleda da je cancara jer je iz dalmacije,nadam se da nije jer znam da su one ugrozena vrsta,poslje cu slikat,cekam da se napune baterije za fotic...

e sad ako je cancara onda sam na cudu,znam da su one vanjske kornjace i da se nemiju drzati, imam ograden vrt cca 20x20m,ona sad istrazuje okolo  :)
ali problem je pas jer joj neda mira,citao sam okolo o cancarama i vidio da ih mnogi drze u terarijima pa cak i strucnjaci nemaju nista protiv toga,tako da mi sad nije nista jasno,na youtubu imaju filmici terarija...


Pozdrav i dobro dosao na forum!

Ako je kornjaca tek nedavno uzeta iz prirode i ako znas lokaciju trebao bi je vratiti nazad u prirodu! Uzimanjem kornjace iz prirode ne samo da krsis zakon nego i pridonosis izumiranju ove vrste sa nasih prostora. Uz sve one silne crvenouhe kornjace koje trebaju dom za uzimanje cancara iz prirode stvarno nema opravdanja. U Istri cak imas i uzgajivaca kopnenjaka koji ih prodaje sa papirima.

A od kojih si to strucnjaka cuo da je cancare ok drzati unutra?! Ako na youtubeu vidis da netko skace kroz prozor ne znaci odmah da je to ok...
Kornjace ovog tipa je ok drzati unutra samo na kratko vrijeme u slucaju bolesti ili pre hladnog vremena, ali drzati ih cijeli zivot unutra nije ok. Ne postoji umjetna rasvjeta koja moze u potpunosti oponasati sunce, a cancare prakticki zive od sunca. Kada stavis cancaru u terarij ona postane letargicna, manje se krece, gubi apetit itd. Ako mi ne vjerujes posjeti Pet centar gdje vec vise od godinu dana drze cancare u terariju pa se uvjeri u kakvom su stanju.
A sto se tice strucnjaka iz Europe (moderator se krece u njihovim krugovima), uzgajivaca kopnenjaka iz Istre, te veterinara koji se bas bave gmazovima svi ce ti potvrditi da cancare nisu za terarij. Ako ti je dovoljno stalo ne vidim razlog zasto ne bi mogao ograditi posebnu nastambu za nju u vrtu. Nadam se da ces ispravno postupiti.

Pozdrav!
Da, ovo je čančara. I da, ona je zaštičena.
Premda u Dalamciji baš to ne poštuju.
Npr. u Dubrovniku, čančare lutaju non stop po gradu. I to po prometnicama!
I svaki građanin spasi živo toj bebici ili odrasloj kornjači tako što je odnese u svoj vrt. Uglavnom ih ljudi hrane domačim rajčicama, salatom i sličnim.
U mene je ogroman vrt i same jedu što žele. Imaju velik izbor hrane.
Ja ih ni preko zime ne unosim u kuću nego sam se zakopaju u zemlju i same izađu.
I žive jako dugo u takvim uvjetima. I tako ih drže i svi građani.
U nas svatko ko ima vrt ima i čančaru :) .

Ti umjesto da napomenes kako to nije u redu i da bi je trebao vratiti u prirodu kazes: "pa svi to rade i sta onda". Stavljanjem kornjace u ograđeni vrt i hranjenjem vocem i povrcem kornjaci ne cinis nikakvo dobro. Ako se kornjaca vise ne moze razmnozavati i osiguravati opstanak svoje vrste ona je za prirodu mrtva. A sto se tice hranjenja, voce i povrce nije njihova prirodna hrana i razara im probavne organe. Umjesto da kornjaca dozivi svojih punih 100-120 godina zivota ona vec ugine sa 20-50 godina starosti u bolovima zbog zatajenja bubrega. Divlje zivotinje se spasavaju tako da se odvedu duboko u divljinu, a ne da se stave u zatocenistvo. Ovdje mozes pronaci popis bilja koje je ok davati cancarama: LINK
« Zadnja izmjena: Kolovoz 16, 2010, 15:31:18 poslijepodne od Kori »
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline Halo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 68
  • Spol: Muški   Dob: 37
Odg: Prva kornjaca
« Odgovori #4 u: Kolovoz 16, 2010, 15:34:50 poslijepodne »
evo ovdje govore o uredenju terarija za cancare http://kornjace.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=212&Itemid=29 i bio sam nasao i link iz pet centra,pa sam zato i napisao da mi nista nije jasno,sa jedne strane vidim da su zasticene a sa druge strane vidim kako ih ljudi dreze pa cak i prodaju legalno  -?
Acanthoscurria geniculata

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Prva kornjaca
« Odgovori #5 u: Kolovoz 16, 2010, 15:45:26 poslijepodne »
evo ovdje govore o uredenju terarija za cancare http://kornjace.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=212&Itemid=29 i bio sam nasao i link iz pet centra,pa sam zato i napisao da mi nista nije jasno,sa jedne strane vidim da su zasticene a sa druge strane vidim kako ih ljudi dreze pa cak i prodaju legalno  -?

Taj clanak je pisala moja kolegica i ako obratis pozornost na prvu recenicu:

"Prije nego nabavimo kornjacu trebamo biti svjesni da su sve vrste kornjaca divlje zivotinje i nisu predvidjene za drzanje u kuci tj. stanu! Ako imamo mogucnost napraviti im u vrtu nastambu, to svakako trebamo uciniti!"

Navedeni pet shop ima niz nepravilnosti u savjetima oko brige za zivotinje, prodaju ribe u kuglama, vodene kornjace u plasticnim posudama sa palmicama tako da ako zelis dobro svojim zivotinjama kloni se njihovih savjeta.

Cancare mozes drzati, uzgajati i prodavati legalno samo ako imas dozvolu. U pet shopu ili kod uzgajivaca je legalno mozes kupiti i dobiti potreban papir/dozvolu za drzanje te kornjace.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline Halo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 68
  • Spol: Muški   Dob: 37
Odg: Prva kornjaca
« Odgovori #6 u: Kolovoz 16, 2010, 15:47:02 poslijepodne »
mislio sam napravit i terarij jer ona koliko bi bila u terariju toliko bi bila i vani
Acanthoscurria geniculata

Offline Kruno

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 393
Odg: Prva kornjaca
« Odgovori #7 u: Kolovoz 16, 2010, 15:53:51 poslijepodne »
84 09.10.1996 pravilnik o visini naknade štete prouzrčene nedopuštenom radnjom na zaštičenim životinjskim vrstama
5. GMAZOVI (REPTILIA)

kornjaèe (Testudines)


http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/265193.html

tekst(izvor)-narodne-novine.nn.hr
« Zadnja izmjena: Kolovoz 16, 2010, 16:07:39 poslijepodne od H&S »

Offline Halo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 68
  • Spol: Muški   Dob: 37
Odg: Prva kornjaca
« Odgovori #8 u: Kolovoz 16, 2010, 15:55:31 poslijepodne »
ok,sve mi je jasno...
Acanthoscurria geniculata