Travanj 19, 2024, 01:55:40 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: traži se mošusna kornjača  (Posjeta: 22427 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 1marek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: KoToRiba
traži se mošusna kornjača
« u: Ožujak 02, 2010, 16:49:41 poslijepodne »
Bok ljudi!

Htio bih nabaviti jednu mošusnu kornjaču (Sternotherus Odoratus) pa me zanima da li možda netko zna gdje bi ih mogao naći. U pet shopovima ih nisam uspio naći, a kako bih htio da imaju lijep i zdrav život, ne bih htio u akvarij dimenzija 100 (dužina) x 40 (širina) cm stavljati žutouhu ili troostii (a za veći akvarij nemam uvjeta, niti ću ikada imati). Pa ako netko zna gdje bih mogao nabaviti.... ili netko možda ima jednu viška  ;)  lijepo vas molim, uputite me

Lijep pozdrav i hvala unaprijed,

Mario

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: traži se mošusna kornjača
« Odgovori #1 u: Ožujak 02, 2010, 19:37:12 poslijepodne »
Bok,
po mom zanju u Hrvatskoj nemas nigdje nabaviti trenutno mosusne kornjace.
Bilo ih je u jednoj posiljci koja se rasprodala i sada ti samo preostaje se nadati
da ce jos jednom posiljka stici sa odoratusima ili da ce ti netko prodati ili pokloniti.

Ja ih svake godine uzgajam, ali ne zivim u hrvatskoj.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline 1marek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: KoToRiba
Odg: traži se mošusna kornjača
« Odgovori #2 u: Ožujak 02, 2010, 21:52:19 poslijepodne »
Hvala na brzom odgovoru. Da, ti si mi malo predaleko, ali poslao sam danas mail u jedan poznati dućan za kućne ljubimce u Murskoj Soboti, pošto mi je to relativno blizu jer živim u Međimurju, pa se sad nadam da je u Sloveniji bolja situacija sa odoratusima nego kod nas. Ako neće biti ništa od toga, onda mi je jedina nada da netko ima više jedinki nego za što se može brinuti, to bi mi bilo još draže nego kupiti u slo - udomiti neku kornjačicu iz hrvatske koja traži novi dom.

Offline 1marek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: KoToRiba
Odg: traži se mošusna kornjača
« Odgovori #3 u: Ožujak 03, 2010, 12:22:27 poslijepodne »
Dok čekamo da se netko javi s kornjačom, može li mi netko reći koja je najbolja dubina vode u akvariju za odraslog odoratusa? Bi li mu 20cm bilo premalo? Ukoliko je to, recimo, 30cm, koliko prostora mora biti iznad da bi spot lampa bila na optimalnoj visini? Zanima me zbog ukupne visine akvarija...
Thnx

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: traži se mošusna kornjača
« Odgovori #4 u: Ožujak 03, 2010, 19:24:51 poslijepodne »
Pozdrav,
nemoj se previse nadati da ce ti se netko javiti, ove kornjace su u Hr. rijetkost, nema ih viska poput npr. crvenouhih i nisi jedini koji ih trazi.
Dubina od 20 cm je pre mala za odraslu kornjacu, po meni je neki minimum 30 cm, a moze i vise. Samo je vazno da ima dosta drva unutra po kojima se mogu penjati do povrsine i odmarati se blizu povrsine vode.
Lampa se mora nalaziti dovoljno visoko da se kornjaca ne moze opeci na nju, oko 20-25 cm od kopna. Prema tome bi trebao dosta dubok akvarij, ali moze se uzeti akvarij od npr. 35-40 cm dubine (koji se puni do vrha) i napraviti "terarijski" poklopac u ravnini kojega je kopno: LINK
U clanku na naslovnici mozes naci vise o mosusnim kornjacama: LINK
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline iponsaan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 87
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Kerestinec
Odg: traži se mošusna kornjača
« Odgovori #5 u: Ožujak 03, 2010, 20:17:34 poslijepodne »
Imaš nešto na početnoj  o tim kornjačama

Offline 1marek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: KoToRiba
Odg: traži se mošusna kornjača
« Odgovori #6 u: Ožujak 03, 2010, 20:22:23 poslijepodne »
Hvala na trudu, znam da pitam jednostavne stvari i stvari koje možda negdje drugdje već pišu, ali bolje mi je da mi ti ili Tito velite situaciju iz prve ruke, pogotovo netko tko već drži odoratuse. A i već sam toliko toga pročitao u zadnjih tri tjedna o kornijima da mi se sve izmješalo...  :-[ :-[ uključujući i čl. iz tvog posta, kojeg sam proučio od A do Ž, ali svejedno hvala na linku

Kaj se tiče akvarija, mislio sam uzeti 100x40x50 tako da će tu onda stati 30cm vode i još će biti 20 cm iznad kornje, pogotovo kad se uračuna visina poklopca... Imat će staklenu platformu kaj možda nije tak lijepo kao mangrov panj ali mi se čini jako praktični i štedi prostor za druge stvari, pa mislim da će joj takav akvarij biti dovoljno velik za komotno laufanje  ;)

Inače, javio sam se jednom slovenskom zoo shopu (imaju 20-ak trgovina po Sloveniji pa reko valjda su ok) i vele da drže odoratuse, ali ih baš sad nemaju (zadnji mališan od 2 cm kojeg imaju u dućanu je već rezerviran) tako da sad čekam novu pošiljku i onda ću skoknuti po njega.  :klap: Tako da.... ako bude ženka, morat će se zvati Mojca  :D

Offline iponsaan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 87
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Kerestinec
Odg: traži se mošusna kornjača
« Odgovori #7 u: Ožujak 03, 2010, 21:13:47 poslijepodne »
Naći ćeš sigurno će negdje uletit kakva pošiljka.Pogledaj malo po netu možda nađeš još neke informacije na stranim forumima ili stranicama

Offline 1marek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: KoToRiba
Odg: traži se mošusna kornjača
« Odgovori #8 u: Ožujak 03, 2010, 22:07:23 poslijepodne »
Naći ćeš sigurno će negdje uletit kakva pošiljka.

Misliš na Hrvatsku? Ne znam baš... zvao sam u 10-ak pet shopova i, kad god bih pitao hoće li ih možda dobiti, odgovor ni u jednom slučaju nije bio - ''možda, nazovite za tjedan dana'', već uvijek - ''ne, mi vam držimo samo žutouhe'' (s iznimkom Pet Centra gdje imaju i Trachemys scripta troosti).
Ali sada se uzdam u Deželu, pet shop koji je obećao da će me obavijestiti kad stignu novi bebači je 85km od mog mjesta stanovanja, tako da mi je to još bliže nego Zg, a kamoli negdje dalje. S tim da ih u Deželi stalno ima, sve je samo pitanje vremena, a ovo s našima je u najmanju ruku lutrija...

Offline iponsaan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 87
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Kerestinec
Odg: traži se mošusna kornjača
« Odgovori #9 u: Ožujak 03, 2010, 22:16:39 poslijepodne »
Vjerujem da ako su rekli da će nabavit budu ak niš drugo slovenci,najbitnije je da dobiješ što tražiš,možda da probaš kakve oglase stavit ,njuškalo ili tak nekaj.Možda netko ima

Offline Dombe

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 745
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Bjelovar
Odg: traži se mošusna kornjača
« Odgovori #10 u: Ožujak 03, 2010, 22:26:12 poslijepodne »
Kako misliš prenesti kornjaču pošto je iz druge zemlje?

Offline iponsaan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 87
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Kerestinec
Odg: traži se mošusna kornjača
« Odgovori #11 u: Ožujak 03, 2010, 22:27:54 poslijepodne »
Šverc- komerc  :D

Offline 1marek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: KoToRiba
Odg: traži se mošusna kornjača
« Odgovori #12 u: Ožujak 03, 2010, 22:59:14 poslijepodne »
njuškalo ili tak nekaj

Ovo ti nije loša ideja, okačio sam oglas, možda se netko i javi.

Za one koji traže odoratuse kao i ja, ima ih i u Italiji, pa tko je bliže Italiji nego Sloveniji, može i tamo pogledati.

Šverc- komerc  :D

To je jedna ideja.
Druga je da se vraćam kroz Breganu, tamo je veterinarski inspektorat (pošto mali granični prijelaz kao M.Središće nema veterinarski inspektorat). Kako odoratusi nisu zaštićena vrsta, na njih se plaća nulta stopa carina i PDV, znači da samo moram platiti 23% pdv-a.
Koji mi način ti predlažeš? ;)

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: traži se mošusna kornjača
« Odgovori #13 u: Ožujak 03, 2010, 23:02:49 poslijepodne »
Hvala na trudu, znam da pitam jednostavne stvari i stvari koje možda negdje drugdje već pišu, ali bolje mi je da mi ti ili Tito velite situaciju iz prve ruke, pogotovo netko tko već drži odoratuse. A i već sam toliko toga pročitao u zadnjih tri tjedna o kornijima da mi se sve izmješalo...  :-[ :-[ uključujući i čl. iz tvog posta, kojeg sam proučio od A do Ž, ali svejedno hvala na linku

Kaj se tiče akvarija, mislio sam uzeti 100x40x50 tako da će tu onda stati 30cm vode i još će biti 20 cm iznad kornje, pogotovo kad se uračuna visina poklopca... Imat će staklenu platformu kaj možda nije tak lijepo kao mangrov panj ali mi se čini jako praktični i štedi prostor za druge stvari, pa mislim da će joj takav akvarij biti dovoljno velik za komotno laufanje  ;)

Inače, javio sam se jednom slovenskom zoo shopu (imaju 20-ak trgovina po Sloveniji pa reko valjda su ok) i vele da drže odoratuse, ali ih baš sad nemaju (zadnji mališan od 2 cm kojeg imaju u dućanu je već rezerviran) tako da sad čekam novu pošiljku i onda ću skoknuti po njega.  :klap: Tako da.... ako bude ženka, morat će se zvati Mojca  :D

Lijepo je sto si se na vrijeme raspitao, vecina ljudi kupi kornjacu i onda nastane panika kada saznaju sto je sve potrebno.
Ova vrsta kornjace je cak jednostavnija za drzanje od crvenouhih i zutouhih kornjaca, definitivno najbolja kornjaca za pocetnike.

Sto se tice smjestaja, mladunca od 2-3 cm ne smijes odmah stavljati u 30 cm vode jer postoji velika sansa da se umori i utopi. Za pocetak je dovoljna dubina od oko 10-15 cm, pa stavljas dublju vodu kako raste. Također treba paziti da protok vode nije pre jak i da filter ne uhvati kornjacu.

Staklena platforma je dobra za vrste kornjaca koje su dobri plivaci, Sternotherusi vise vole hodati po dnu i penjati se po panjevima, kamenju, bilju... do povrsine. Samo staklena rampa pri provrsini vode ne bi bas bila dobra. Osim toga, ova vrsta kornjace se rijetko sunca, treba joj mjesto za izaci, ali platformu nece bas cesto koristiti. Panjevi su obavezni u smjestaju ove vrste bez obzira na to sto zauzimaju prostor (kojeg u akvariju povrsine 100*40 ima vise nego dovoljno). Ja ti preporucam da kao kopno stavis drvo po kojem ce se kornjaca usput moci penjati.

Sto se tice dubine akvarija racunaj da ce ti podloga oduzeti dodatnih 5-10 cm. To treba biti pijesak sljunak granulacije do 5 mm (prirodni, ne mljeveni).

Ako planiras klasican poklopac ne bi ti preporucio da kupujes originalni akvarijski poklopac iz vise razloga. Takvi poklopci imaju obicno po 2 neonke, tebi je dovoljna jedna jer Sternotherusi vise vole mracni habitat. Nemaju ventilacijske otvore pa ih moras busiti ili ostavljati djelomicno otvorenima i dodatno moras ugrađivati lampu za grijanje. I najgore je to sto su uzasno skupi.

Kako planiras rijesiti filtraciju?
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline iponsaan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 87
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Kerestinec
Odg: traži se mošusna kornjača
« Odgovori #14 u: Ožujak 03, 2010, 23:11:06 poslijepodne »
Za filtraciju možda nebi bilo loše uzet onaj Haqosov vanjski filter ima zaštitu na usisu ,a ispust može smanjiti,ako ga stavi dovoljno nisko nebude prejako pa neće kornjačica letit po cijelom akvariju.

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: traži se mošusna kornjača
« Odgovori #15 u: Ožujak 03, 2010, 23:24:30 poslijepodne »
Ovako, dubina za odoratusa moze varirati od 15tak pa cak i do 1 metar dubine.
Ovisno o smjestaju odoratusima se moze prilagodan smjestaj napraviti i u dubini od nekih 15-20 cm.
No, i ja svoje drzim u 30-35 cm dubine. 1 metar u tom smislu da su pronadjene i u tolikim dubinama.

Filtracija je relativno jednostavna. Imate razne unutrasnje i vanjske filtere. Dok odraslim crvenouhima unutrasnji filteri nece biti dovoljni,
odoratusima moze kvalitetan unutrasnji filter posluziti.

Detalji o prehrani, smjestaju i ostalom mozes naci u linku koji ti je ovdje naveden.

Jos jedna meni vazna stvar:
Kao moderator ovog djela za kornjace duznost mi je upozoriti te na zakonske regulative povodom unosenja zivotinje iz strane drzave.
Raspitaj se sto ti je za to potrebno u nadleznom ministarstvu. Izraze kao "sverc-komerc" se u ovom forumu ne toleriraju.
Te cu sljedecem slicnom ispadu temu zakljucati a odgovorne osobe prijaviti Administarciji pa neka vam oni sude.
Takodjer svaku daljnju raspravu vezanu za ovu opomenu necu tolerirati.
Pozive za svercanje mozete mozda negdje drugdje raditi ali ne ovdje.

Lijep pozdrav
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline iponsaan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 87
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Kerestinec
Odg: traži se mošusna kornjača
« Odgovori #16 u: Ožujak 03, 2010, 23:30:01 poslijepodne »
Isprika za izraz-to nije bilo nešto preveć ozbiljno

Offline 1marek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: KoToRiba
Odg: traži se mošusna kornjača
« Odgovori #17 u: Ožujak 03, 2010, 23:35:35 poslijepodne »
Za pocetak je dovoljna dubina od oko 10-15 cm, pa stavljas dublju vodu kako raste. Također treba paziti da protok vode nije pre jak i da filter ne uhvati kornjacu.

Ovo sam i sam mislio tako izvesti, ali sad kad si mi i ti potvrdio, sad sam siguran da ću paziti da ne bude previše vode u gajbi.:1-20(62):

Osim toga, ova vrsta kornjace se rijetko sunca, treba joj mjesto za izaci, ali platformu nece bas cesto koristiti.

Znači li to da njima ne treba spot lampa, ili im treba, samo što je rjeđe koriste? Btw, akvarij će biti na svijetlom mjestu, u prostoriji koja ima velike prozore i gleda na jug, ali sa strane tako da neće biti izravne izloženosti suncu...

Panjevi su obavezni u smjestaju ove vrste bez obzira na to sto zauzimaju prostor
Jako korisno za znati... Makar sam pročitao skoro cijeli ovaj podforum i još par drugih po netu, još ima puno toga što moram naučiti...

Kako planiras rijesiti filtraciju?

U Aqua Terri su mi preporučili akvarij sa onim pregradama u kutu, tako da bi filter bio unutarnji, sa vatom ili spužvom, i koliko moje znanje seže, to će biti dovoljno, barem za početak. Šta ti misliš da bi bilo dobro napraviti po tom pitanju? Hoće li to biti dovoljno i na long run pošto odoratusi nisu veliki kao trachemysi ili će trebati vanjski filter?

Ako planiras klasican poklopac ne bi ti preporucio da kupujes originalni akvarijski poklopac iz vise razloga. Takvi poklopci imaju obicno po 2 neonke, tebi je dovoljna jedna jer Sternotherusi vise vole mracni habitat. Nemaju ventilacijske otvore pa ih moras busiti ili ostavljati djelomicno otvorenima i dodatno moras ugrađivati lampu za grijanje. I najgore je to sto su uzasno skupi.

U Aqua Terri su mi uz akvarij ponudili neki poklopac za 90 kn, nisam se detaljnije raspitivao šta je to za poklopac, htio sam prvo nešto više saznati na netu da znam šta reći i kako se postaviti.
Hvala za ove savjete.

....keep them coming, guys...  :up: :up:

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: traži se mošusna kornjača
« Odgovori #18 u: Ožujak 08, 2010, 01:23:14 prijepodne »
U vezi spot lampe ti je vec odgovoreno u drugoj temi-potrebna je. Obicno kada ove kornjace pojedu malo vise hrane vole izaci van i suncati se da lakse probave. To je rijetko ali svejedno potrebno. A da li ces stavljati neonku to je iskljucivo tvoj izbor, vise zbog estetike.
Sto se tice filtracije vanjski filter nije nuzno potreban kako je vec receno, iako ih ja preferiram vise od bilo kojih drugih. Procitaj link koji sam ti dao u drugoj temi pa razmisli.

Za filtraciju možda nebi bilo loše uzet onaj Haqosov vanjski filter ima zaštitu na usisu ,a ispust može smanjiti,ako ga stavi dovoljno nisko nebude prejako pa neće kornjačica letit po cijelom akvariju.

Taj filter je trenutno hit zato jer je jeftin, ali ja ga za sada ne bi preporucio nekom novom u hobiju, barem ne kroz sljedecih par godina dok se filter ne dokaze. S druge strane svaki vanjski filter ima zastitnu mrezicu na ulaznoj cijevi i svi moderni filteri imaju mogucnost regulacije protoka.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline hologram

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 664
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb,Volovčica
  • samo za hitne slučajeve 0997022021
Odg: traži se mošusna kornjača
« Odgovori #19 u: Ožujak 10, 2010, 22:26:18 poslijepodne »
Svakako molim Mareka da mi javi kako je uvezao kornjaču da vidim koliko je komplicirano i skupo...
Inače, kolika im je cijena u sloveniji?
:AkTer:

Offline 1marek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 48
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: KoToRiba
Odg: traži se mošusna kornjača
« Odgovori #20 u: Ožujak 11, 2010, 13:57:27 poslijepodne »
50 eur za jednu
Budem javio kako je prošlo...

Offline Dombe

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 745
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Bjelovar
Odg: traži se mošusna kornjača
« Odgovori #21 u: Ožujak 11, 2010, 13:57:43 poslijepodne »
Ja bi isto zamolio. :D
Ja bi samo trebao naći da netko prodaje ili poklanja odraslu kornjače,barem da 3 godine bude stara.

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: traži se mošusna kornjača
« Odgovori #22 u: Ožujak 11, 2010, 21:01:01 poslijepodne »
50 eur za jednu
malo skupo (malo puno)
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline hologram

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 664
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb,Volovčica
  • samo za hitne slučajeve 0997022021
Odg: traži se mošusna kornjača
« Odgovori #23 u: Ožujak 11, 2010, 21:10:43 poslijepodne »
čini mi se jaaako skupo, ali stvarno ju želim pa bih i dala toliko...ali.......... STVARNO skupo....
povući ću svoje veze iz davnina i zamoliti da provjerre da li ih ima i cijenu u ljubljani,..ionako je vrijeme za proljetni odlazak u BTC 8ŠOPING..HM...) pa usput možda po novog ljubimca...
a čekam da mi i poznanik iz Brežica javi situaciju...
:AkTer:

Offline hologram

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 664
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb,Volovčica
  • samo za hitne slučajeve 0997022021
Odg: traži se mošusna kornjača
« Odgovori #24 u: Ožujak 11, 2010, 21:12:36 poslijepodne »
pa evo bimbo prodaje neke kornjače samo nije napisao koliko su stare,
kako to da udomljuješ?
:AkTer: