Travanj 26, 2024, 23:51:27 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Pomoć - kornjača  (Posjeta: 2904 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Tomica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 161
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Dugo Selo
Pomoć - kornjača
« u: Svibanj 21, 2007, 16:08:00 poslijepodne »
Moj malac (sin) jako voli kornjače. Vjerujem da je tome razlog akvarij sa kornjačama koji imaju u vrtiću, pa sam si ja počeo razmišljati da mu kupim jednu kornjaču iz pet-shopa. Znam da u našem (V.Gorica) imaju one male kornjačice, vodene pretpostavljam, pa sam htio moliti za savjet. Imam jedan manji akvarij, koji sam mislio urediti u tu svrhu. Dakle, što treba, osim kornjače i akvarija?

Offline Fenix

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1046
Pomoć - kornjača
« Odgovori #1 u: Svibanj 21, 2007, 16:24:00 poslijepodne »
Tomica procitaj koliko narastu
nije da te odgovaram ali pogledaj prvo sto te ceka kada porastu

Zagreb/Malešnica

Offline gumi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1196
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
  • Gmazoljubac
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=589874489
Pomoć - kornjača
« Odgovori #2 u: Svibanj 21, 2007, 16:26:00 poslijepodne »
Pa sad dfiniraj manji akvarij. obično ljudi neznaju da te kornjače narastu velike i trba bi in akvarij od barem 100l. inače treba ti kopno UV lampa, reflektoric za grijanje kopna, grijač vode, filter i hrana.
inače dobrodošao na forum!!

Grmi Facebook
SPLIT/SPINUT
Animal respect

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Pomoć - kornjača
« Odgovori #3 u: Svibanj 21, 2007, 17:15:00 poslijepodne »
Lijepo sto se raspitujes prije nabavke zivotinje, danas je to nazalost rjetkost.
Male kornjace u pet shopu su najcesce crvenouhe ili zutouhe vodene kornjace. To su ljubimci koji mogu zivjeti dugi niz godina i narasti do 30cm. Odrasla zenka bi trebala imati akvarij od minimalno 250l. Također treba imati na umu da to nije ljubimac s kojim se dijete moze igrati i da ta zivotinja zahtijeva svoj mir.
Prvih godinu dana kornjacu se moze drzati u manjem opremljenom akvariju od 60l, kasnije je potrebno nabaviti posten smjestaj.
Akvarijski grijac, pravilna UVA/UVB rasvjeta, filter i suhi dio u akvariju su neophodni za normalan zivot kornjace.

I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline marin81

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 418
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zgb-Gajnice
Pomoć - kornjača
« Odgovori #4 u: Svibanj 21, 2007, 17:58:00 poslijepodne »
ako zelis mozes i udomiti kornjacu preko kornjace.hr/foruma, s time da mozes dobiti i nasu pomoc u prvim mjesecima - LINK

Offline united

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 170
Pomoć - kornjača
« Odgovori #5 u: Svibanj 21, 2007, 19:14:00 poslijepodne »


Tomica, kornjaca ti kak da ti kazem nije ljubimac za djecu. Uz veliki akvarij i stvari koje dolaze u njega trebalo bi otic hvatat skakavce i gliste (svakih nekoliko dana) za zdrav život kornjace, trebas je kao prvo hranit mesom, a ne onim racicima (moze i racici, ali nikako kao glavna hrana, to ti je ko da ti cijeli život jedeš smoki) debljina stakla tvog akvarija je vazna jer kad se splaše nagonski se zalete u vodu i u nekim slucajevima samo "prodju kroz staklo".


Kornjaca je super životinja, ali kad malo poraste jako se brzo prlja voda jer kornjacin izmet se raširi u komadicima po cijelom terariju, imaju jak miris urina (ja ga kod svojih ne osjetim, ali se mnogu ljudi žale). Taj urin smeta i kornjaci tako da ces bez obzira na filter morati često mijenjati vodu.


Evo najosnovnije trebo bi toga bit svjestan, ali ako imate ti i tvoj malac imate želju i volju onda ovo nije problem.


Ja ti imam 2 crvenouhe jedna je 3 druga 9 godina. Žive čak do 40 god. u nekim slučajevima. Tako ako niste spremni za tu avanturukoja ce trajativecinu vaseg života bolje je odustati.


Koje šokove doživljava ta kornjaca u vrtićujadna.
Kutina
Imam 2 crvenouhe zvijeri-spavaju vec mjesecima

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Pomoć - kornjača
« Odgovori #6 u: Svibanj 21, 2007, 19:43:00 poslijepodne »


Tomice,


vodene kornjačice (žutouha - Trachemys scripta scripta ilicrvenouha -T. scripta elegans) su potencijalno izvrsni kućni ljubimaci, ali, ukoliko im ne pružiš optimum uvjeta, mogu se pretvoriti u noćnu moru.


Dakle, za bebu koju kupiš u zoo-shopu potrebno je osigurati akvaterarij ( akvarij s kopnenim dijelom na koji kornjačica može izići da se osuši i osunča) od nekih 40-50l. Iznad akvaterarija trebaš složiti rasvjetu i to na sljedeći način:


- 1 UVB neonku (dizajniranu za reptile)


- na mjestu iznad "kopna" jednu reflektoricu od cca 40W postavljenu tako da na mjestu za sunčanje bude oko 35C


Dubina vode neka ne bude veća od 1,5 - 2 duljine oklopa kornjačice (tako da u svakom trenutku može dotaknuti zadnjim nogama dno i pritom doseći njuškom površinu). Osiguraj kvalitetnu filtraciju vode, jer prljava voda može biti uzrokom različitih infekcija. Hrani kornjačicu svježim mesom i ribom (goveđe srce, pileće i pureće bijelo meso, pileća jetrica, pastrva, druga nemasna slatkovodna riba, itd.). Svaki, ili svaki drugi obrok pospi/pokapaj nekim kvalitetnim vitaminsko-mineralnim preparatom proizvedenim baš za reptile (pitaj u zoo-shopu).


Kako kornjačica bude rasla, morat ćeš joj osigurati progresivno veći životni prostor i više hrane. Odrasle jedinke obje spomenute vrste zahtjevaju ogromne akvaterarije zapremnine od barem 250-300l (po mogućnosti 500l ili vanjske bazene ili ribnjake).


Ovo što sam napisao samo su grubi i vrlo općeniti naputci za uzgoj vodenih kornjača. Za detaljnije podatke predlažem da malo prosurfaš po internetu ili kupiš neku od dostupnih odličnih knjiga o tom području.

Offline Tomica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 161
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Dugo Selo
Pomoć - kornjača
« Odgovori #7 u: Svibanj 22, 2007, 10:33:00 prijepodne »
Hvala na svim odgovorima...Znači stvar otpada...U biti sam i pretpostavio da narasto velike, no rekoh da pitam. Mislim da će ipak biti akvarij, no ne sada. Kada ću imati mjesta i love za cca 180 Lit. akvarij, tada ću se upustiti u avanturu, a do tada ništa.