Ožujak 29, 2024, 15:53:14 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Opis vrste Emys orbicularis  (Posjeta: 4122 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Opis vrste Emys orbicularis
« u: Siječanj 13, 2007, 23:01:00 poslijepodne »


Emys orbicularis

  • Hrvatski naziv:Barska kornjaèa
  • Engleski naziv: European Pond Turtle
  • Njemaèki naziv:Europäische Sumpfschildkröte
  • Struèni naziv:Emys orbicularis
  • Prvi put opisao: Linnaeus, 1759
  • Dužina oklopa: do20 cm
  • Porijeklo: sjeverna Afrika, Europa,od Litve sve do sjevernog Irana
  • Hrana: riba, crvi, gliste, larve, punoglavci, i slièno
  • Držanje u paludariju: samo u prijelaznom periodu, inaèe vanjski biotop
  • [/list]



    Opis Vrste
    Crnakornjaèa sa žutim pjegama; to je jednostavan opisove vrste.
    Dužina carapaxa joj je do 20 cm. Trbušni dio oklopa (plastron) joj je žut snepravilnim crnim mrljama.
    Kod ove sevrstemužjak i ženkalako raspoznaju po repu; u mužjaka je rep obièno duži i deblji.
    Mužjak i ženka se također mogu dobro raspoznati po bojišarenice oka. Dok je u mužjakašarenicasmeđe boje, kod ženkije žuta.
    Emys orbicularis je autohotna gotovo po èitavoj Europi.U centralnojjeEuropi, nažalost,gotovo izumrijela.
    Jedan od razloganjenog nestanka iz centralne Europe jest taj što se u 17. i 18 stoljeæu njeno meso koristilo kao hranuza vrijeme postakatolièke korizme.
    Drugi važan faktor jest uništavanje njenog habitata od samog èovjeka.Danas je ova vrsta strogo zaštiæena.
    Emys o.se nalazipretežno u velikim jezerima,tihim rijekama i drugim mirnim vodama. Ova, jako plašljiva vrsta, obožava mjesta zarasla travom i drugim biljkama. Aktivna je idanju i noæu. Trule panjeve, kamenje koje je do pola u vodi, i sl.koristi za sunèanje.
    Hibernira od 10.do 4. ili5. mjeseca,ovisno o regiji i temparaturi okoline.
    Prehrana joj se sastoji od raznih insekata, punoglavaca, ribica i sl.U starosti i ova vrsta djelomièno jede bilje, ali jojmeso ipak ostaje glavna hrana.
    Barska kornjaèa je jedina vrsta koja je autohotna u srednoj Europi. Donedavno je ta vrsta bila jedini zastupnik roda Emys.
    Godine 2005. je poslje genetskog pregleda i istraživanja vrsta koja živi na Siciliji predstavljena kao posebna vrsta Emys trinacris, koja je time drugi zastupnik u rodu Emys. Srodne vrste Emys orbicularis su Actinemys marmorata i Emydoidea blandingii.

    Emys orbicularis, ovisno o kojoj se podvrsti radi, dostigne prosjeènu velièinu od 15 do 20cm.
    Sjeverne i istoène podvrste su veæeod južnije podvrste. Mužjak ostaje kao i kod veæine vrsta manji od ženke.
    Pod normalnim uvjetima se težina kreæe od 400 do 700 grama. Pronađeni su i pojedinaèni rijetki primjerciod 1,5 kg težine.
    Podvrste variraju i po izgledu. Crni ili tamno smeđi Carapax ima èesto sitne žute toèkice ili linije.
    Plastron može biti od skroz žutog do žutog sa velikim crnim flekama, sitnim crnim mrljama, ili èak i skroz crn.
    Glava, udovi, vrat i koža također pokazuju razliku u podvrstama. Ti dijelovi mogu biti od tamno smeđe do crne bojes, također, sitnim žutim toèkicama.
    Oklop barske kornjaèe jeplosnat i ovalan. Kod zenki je carapax èesto više izdignutnego kod mužjaka.
    Kod ove vrste vodene kornjaèerep jeu usporedbi s drugim vrstama duži. Kod odraslih kornjaèarep može dostiæi i polovinu plastrona.
    Kod mužjaka je poèetak repa vidljivo deblji nego kod ženki i kloaka se nalazi također vidljivo niže od poèetka plastrona.
    Emys orbi
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline Puslica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 110
Opis vrste Emys orbicularis
« Odgovori #1 u: Siječanj 14, 2007, 12:24:00 poslijepodne »


Mali update za grupu hellenicu


[url]http://www.kornjace.net/index.php?option=com_content&tas k=view&id=152&Itemid=29 [/url]

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Opis vrste Emys orbicularis
« Odgovori #2 u: Siječanj 14, 2007, 12:58:00 poslijepodne »


Stavljas E.o.iberica i E.o.persica u grupu Hellenica. Sto nije tocno.
Iberica i persica su svrstane u posebnu grupu sa nazivom Iberica.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline Puslica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 110
Opis vrste Emys orbicularis
« Odgovori #3 u: Siječanj 14, 2007, 12:59:00 poslijepodne »


Fritz, U., I. Baran, A. Budak, and E. Amthauer. 1998. Some notes on the morphology of Emys orbicularis in Anatolia, especially on E. o. luteofusca and E. o. colchica, with the description of a new subspecies from southeastern Turkey. In: U. Fritz, U. Joger, R. Podloucky and J. Servan (eds.), Proceedings of the EMYS Symposium Dresden 96. Mertensiella 10: 103-121


Citirano sa navedene stranice i sa napomenom.

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Opis vrste Emys orbicularis
« Odgovori #4 u: Siječanj 14, 2007, 13:08:00 poslijepodne »
Uwe Fritz: Die Europäische Sumpfschildkröte. Laurenti Verlag, Bielefeld 2003
P. Lenk, U. Fritz, U. Joger, M. Wink: Mitochondrial phylogeography of the european pond turtle Emys orbicularis (Linnaeus 1758) . Molecular Ecology 8, 1911–1922 (1999)Jesu R., Piombo R., Salvidio S., Lamagni L., Ortale S., Genta P. (2004). Un nuovo taxon di testuggine palustre endemico della Liguria Occidentale. Ann. Mus. Civ. St. Nat. “G. Doria” Genova. Uwe Fritz, Tiziano Fattizzo, Daniela Guicking, Sandro Tripepi, Maria Grazia Pennisi, Peter Lenk, Ulrich Joger & Michael Wink A new cryptic species of pond turtle from southern Italy, the hottest spot in the range of the genus Emys (Reptilia, Testudines, Emydidae) Zoologica Scripta, Volume 34, Issue 4. Page 351, July 2005 C. Pieau: Temperature-dependent sex determination in Emys orbicularis. Laboratory and field studies. Mertensiella 10, 199–207 (1996) M. Girondot, C. Pieau: Does Emys orbicularis have sex chromosomes?. Third world congress of herpetology, Prag, 2.–10. August 1997
J. Servan, M. Dorizzi, C. Pieau, P. Zaborski: Female biased sex ratio in adults of the turtle Emys orbicularis at the northern limit of its distribution in France: a probable consequence of interaction of temperature with genotypic sex determination. Can. J. Zool. Vol. 67: 1279–1284, 1989 (1988)

Vidis to.
Nisam ja izmislio, nego püo ovome naucio.Edited by: TITO
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Opis vrste Emys orbicularis
« Odgovori #5 u: Siječanj 14, 2007, 13:19:00 poslijepodne »


Dodatno jos. Evo jedan njemacki link, koji takodjer navodi sve iste grupe.
I poziva se na izvor UweFritz (2003).
(scrolanjem na dno se vidi recenica:
Angaben und Zitate aus: U.Fritz (2003), Die Europäische Sumpfschildkröte, Laurenti Verlag, Bielefeld

primjer

EDIT: eeee vidim imas sliku od herpetofaune.at na dnu, usput receno, neide uz ovu temu, ali i jedan ekolog koji je suradnik na toj stranici, mi je potvrdio ispravbnost mog djela vracanjem onih 6 kornjaca. To samo nako usput.
Edited by: TITO
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline Puslica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 110
Opis vrste Emys orbicularis
« Odgovori #6 u: Siječanj 14, 2007, 14:41:00 poslijepodne »


Mišljenja su oprečna,jedna tema na temu "Barskih kornjača" je već nedavno bila lokirana od strane drugog moda,a tvrdnje koje sam tada izrekao se podudaraju sa tvrdnjama i izrijekama Zoologa, u istoj temi ali po drugi puta.


Sadržaj koji je preveden na službenim stranicama naše Udruge govori u prilog da se primjerci morajuvratiti sa mjesta odakle su i uzeti.Bar tako kažu Poljaci.A oni to sustavno čine od 1980.


[url]http://www.kornjace.net/index.php?option=com_content&tas k=view&id=150&Itemid=29 [/url]


Nedavno je isto u kontekstu barske kornjače rečeno da nema izuzimanja invazione vrste RES-ica iz prirode u svrhu očuvanja E.orbicularis što je netočno.Plan je sproveden u djelo u Francuskoj gdje je na snazi već par godina, nedavno je uveden i u Poljskoj, gdje se u obadvije citirajuće države EU primjerci uhvačeni promatranjem i od strane ekoloških udruga pohranjuju na za njih odgovarajuća mjesta.Dokazano je da se mogu razmnožavati i u Evropskim klimatskim uvjetima,što si tvrdio da je nemoguće.Problem je bio u smrtnosti u umjetnim jezercima ali ne i u prirodi.


http://www.kornjace.net/index.php?option=com_content&tas k=view&id=160&Itemid=29


Vjerovali ili ne, i u Hrvatskoj postoji tiha akcija očuvanja staništa E.orbicularis na način da se primjerciporodice Trachemys od vlasnika koji ne mogu više skrbiti o njima,deponiraju na dogovorena mjesta.Ali o tome drugom prilikom.


Kada je već usput, OT.Edited by: Puslica

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Opis vrste Emys orbicularis
« Odgovori #7 u: Siječanj 14, 2007, 15:00:00 poslijepodne »


Prije svega, radi se o opisu Emys o.
Opis sa navedenim grupama je trenutno najaktulani, to jhe fakt.
To sto si naletio na neku stranicu koja nije na novom updatu i stime netocne
informacije preuzeo,je tvoja stvar.

Sto se tice tvrdnji Poljaka, Francuza io slicno. Vjeruj mi pola toga sto si pisao
nisam mogao skuziti sto tocno mislis. Ali ako sam te dobro razumio,
i ti nebi vrati tih 6 kornjaca u svoju divljinu u krajevima koje su tebi sigruno
jako poznati. Stime, imas jos gori stav nego sto sam dosada mislio.
Jer svatko, ko ima zdrav razum, vratio bi te kornjace na svoje mjesto
(a na tom reonu 8km neigraju nikakvu ulogu).
Cekam gramaticki i pravopisnu korekturu mog texta, sa navedenim ljudima koji su svi rekli "to je najbolje sto si mogao ucinti" odnosno "nije nikakva steta nanesena".
A sto se tice Crvenouhi, ako mi sada prepisujete da podrzavam vracanje
zivotinja u prirodu, onda ste se sami otjerali u beskraj,
jer vrlo dobro znate da sam protiv toga.
Sto se tice razmnozavanja Emysa u srednjoeuropskoj klimi, moze se jos uvjek reci da neusopjeva. A i ako se razmnoze u jakim ljetima, onda je zasigurno da
nece prezivjeti prvu zimu.
Sto jenajveci razlog sto pustene Trachemys s.e. ugrozavaju autohotnu Emys o. ? Odgovor je sto Trachemys generelno poslje Emysa legu jaja, i stime koriste mjesta za polaganje svojih kjaja, gdje su vec prije toga Emyse napravili "gnijezdo". Tocnije receno: Trachemys stime iskopavaju jaja Emysa i stime ugrozavaju populaciju Emys orbicularis.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline Puslica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 110
Opis vrste Emys orbicularis
« Odgovori #8 u: Siječanj 14, 2007, 15:53:00 poslijepodne »


Ako je 8 km neka razdaljina koja nije upitna, onda se trebalo vratiti gdje su bile.


Nevjerovatno je da kada tebi treba citat nekih autora, onda ih koristiš.Ako ih netko drugi koristi u svrhu recimo tvoje nadopune, onda nevalja update.Update je stvaran i skinut je sa Amphibia-Reptilija, jednog od njihovih izdanja u obadva slučaja što pokazuje da imam relativno "svježe" podatke od datuma 25 5 2005.Pa valjda nećemo povijest vratiti unazad, zbog toga.Odnosi se na na Poljake i Francuze.


Malo si pobrkao gore navedeno,često ti se događa pa ispadne da drugi pogriješe.Nisam spominjao vračanje crvenouhih u prirodu, nego njihovo otklanjanje iz autothonih područja E.o. u specijalna prihvatilišta.


Daj objasni posljednju rečenicu, tko kome jamu kopa?Da li to znači da na izlegnuta jaja jedne vrste druga polaže svoja,koja kojoj u stvari ,da li misliš na legla od protekle godine,kojom metodom se služe onda da nađu ista mjesta baš u metar?To su neke nove činjenice i dokazi koje recimo,priznajem, nisam znao,jer nisam nigdje naišao na taj podatak.Kao ni ti za onaj gore.


Inaće u hrvatskoj se E.o.h. spominje samo u nekim staništima


[url]http://www.dzzp.hr/publikacije/Prirucnik%20Stanista/05A-Stan ista%20-%20Vrste.pdf[/url]

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Opis vrste Emys orbicularis
« Odgovori #9 u: Siječanj 14, 2007, 16:13:00 poslijepodne »
Citat: Puslica



Ako je 8 km neka razdaljina koja nije upitna, onda se trebalo vratiti gdje su bile.
Pustiti ih u Otoku ? Naseljenom mjestu ? vjerujem da ni sam nevjerujes u to sto
pises.



Nevjerovatno je da kada tebi treba citat nekih autora, onda ih koristiš.Ako ih netko drugi koristi u svrhu recimo tvoje nadopune, onda nevalja update.Update je stvaran i skinut je sa Amphibia-Reptilija, jednog od njihovih izdanja u obadva sluèaja što pokazuje da imam relativno "svježe" podatke od datuma 25 5 2005.Pa valjda neæemo povijest vratiti unazad, zbog toga.Odnosi se na na Poljake i Francuze.
Puslice, kad sam ja neki citat ignorirao ? Stavio sam ti ono kako je pravilno.
Iberica je zasebna grupa u kojoj se nalazi Iberica i persica.
Naveo ti izvor, naveo ti stranice gdje je isto opisano kao sto ja tvrdim.
Sto jos hoces ?



Malo si pobrkao gore navedeno,èesto ti se događa pa ispadne da drugi pogriješe.Nisam spominjao vraèanje crvenouhih u prirodu, nego njihovo otklanjanje iz autothonih podruèja E.o. u specijalna prihvatilišta.
Pa to i treba da se radi, gdje je tu nesuglasica ?


Daj objasni posljednju reèenicu, tko kome jamu kopa?Da li to znaèi da na izlegnuta jaja jedne vrste druga polaže svoja,koja kojoj u stvari ,da li misliš na legla od protekle godine,kojom metodom se služe onda da nađu ista mjesta baš u metar?To su neke nove èinjenice i dokazi koje recimo,priznajem, nisam znao,jer nisam nigdje naišao na taj podatak.Kao ni ti za onaj gore.
Kao i uvjek problem mi je sto se neznam izraziti na Hr. onako kako bi volio.
Evo pokusacu ti direktno odgovoriti.
Najveci razlog sto crvenouhe ugrozavaju Emys je taj sto crvenouhe iskopaju leglo od Emysa pri tome kad svoja jaja zakopaju.Jer povoljna (suncana) mjesta
su jako cesto rijetkost.



Inaæe u hrvatskoj se E.o.h. spominje samo u nekim staništima
Vidis, ja navodim da nisam nigdje nasao potvrdu da se
ta vrsta nalazi u slavoniji,
sto meni samom otvara mogucnost da sam se prevario u procijeni prije
.... 8-9 godina. Da se E.o.h. nalazi samo u dalmaciji nije tocno,
na Krku postoje populacije.
Na dalje bi me bas zanimalo sto bi ti uradio na mom mjestu da si dobio te kornjace tada. Pustio bi ih ispred kuce jel ? Nebi ih vratio u prirodu ?
Jer bi se time ugroziola priroda ? Iskreno se nadam, bez obzira na sve emocije,
da to nije tvoje misljenje.

Edited by: TITO
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline Puslica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 110
Opis vrste Emys orbicularis
« Odgovori #10 u: Siječanj 14, 2007, 20:15:00 poslijepodne »


Neka ti Nino G pošalje moj PP od neki dana, tamo je sve objašnjeno, da ne pišem dva puta, jer opet ćeš rijeći uzvrnuti u pogrešnom kontekstu.Ako ti već nije pokazao.Znaći nisu emocije u pitanju nego stav koji samdaoprošle godine.I opet nisi odgovorio na direktna pitanja pa se vrtimo u krug.


Sistematizacija nije konačna, vrlo dobro znaš,sama podjela lebdi u zraku jer se činjenice mijenjaju sa novim otkričima.Nisu ni Francuzi ni Poljaci dali podjelu nego su pružili monitoring i istraživanja u odnosu dviju vrsta u habitatu, koje je po tebi netočno.


Kojim načinom ženke RESica utvrđuju mjesta polaganja barskih kornjača i istjeruju jaja van nestilišta?Ako je nešto dokazano onda mora biti i objašnjeno.Zna se da obadvije vrste nemaju "pisani zapis" o polaganju jaja i da se razlikuje od godine do godine.


Kako bi ti rekao, pisalo je Balkan.Kako bi ja rekao pisalo je Dalmacija,uistinu i jesi u pravu, kolonije su dokazane na večini otoka Hrvatske,ne samo Krk nego i Cres,kornatski arhipelag,Pag,poluotok Pelješac , te zapadni dio Turske, gdje se dvije vrste hellenica i luteofusca miješaju.Stoga dakle karta bi trebala biti vjerodostojna.Otprilike.


Nije bitno na kraju ovosve kadaće se sistematizacija raditi desetljećima,bitno je saslušati i drugu stranu,nemoguće je da je baš sve navedeno netočno, mora bar i jedan posto biti točno.A najiskrenije, jedan čovjek ne može sve znati, ni ti ni ja,pa izgleda moramo vršiti update konstantno.

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Opis vrste Emys orbicularis
« Odgovori #11 u: Siječanj 14, 2007, 20:47:00 poslijepodne »


Citat: Puslica
Neka ti Nino G pošalje moj PP od neki dana, tamo je sve objašnjeno, da ne pišem dva puta, jer opet ćeš rijeći uzvrnuti u pogrešnom kontekstu.Ako ti već nije pokazao.



Sorry, bio mi je sandučić pun pa sam ga kompletno ispraznio prekjučer.

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Opis vrste Emys orbicularis
« Odgovori #12 u: Siječanj 14, 2007, 20:59:00 poslijepodne »
Citat: Puslica
I opet nisi odgovorio na direktna pitanja pa se vrtimo u krug.
Javi mi se direktno na pp ili ovdje sa pitanjem
koje po tvome nisam odgovorio.
Da vidim sta ja to nisam odgovorio




Sistematizacija nije konaèna, vrlo dobro znaš,sama podjela lebdi u zraku jer se èinjenice mijenjaju sa novim otkrièima.Nisu ni Francuzi ni Poljaci dali podjelu nego su pružili monitoring i istraživanja u odnosu dviju vrsta u habitatu, koje je po tebi netoèno.
Sistemacija, taxonomija se stalno mjenja
(subglobose su se prije zvali albertisii, sternotherus odoratus ces naci i po nazivu Kinosternon odoratum, sto je takodjer nepravilno. To samo kao primjer)
Onako kako sam napisao, je treutno priznato.
Posto nezelis meni vjerovati, stavio sam ti izvor, i link gdje takodjer isto pise.
Ako zelis jos linkova, mogu ti poslati. Opis podvrsta emysa nije neko novootkrice.



Kojim naèinom ženke RESica utvrđuju mjesta polaganja barskih kornjaèa i istjeruju jaja van nestilišta?Ako je nešto dokazano onda mora biti i objašnjeno.Zna se da obadvije vrste nemaju "pisani zapis" o polaganju jaja i da se razlikuje od godine do godine.
Trazis od mene nesto sto ti nemogu dati. Kako da ja tebi objasnim razlog
koji je inace poznat. Mjesta za polaganje jaja su, vjerovao ili ne, dragocijeni.
To je najveci razlog za ugrozavanje Emysa od Crvenouhi.
Ja ti nemam link za svako pitanje, jer ja vecinu stvari koje znam sam naucio od drugih ljudi i kroz osobno iskustvo, ne preko neta.
Stavljas svako moju izjavu pod upitnik, samo zato sto sam je ja napisao.



Nije bitno na kraju ovosve kadaæe se sistematizacija raditi desetljeæima,bitno je saslušati i drugu stranu,nemoguæe je da je baš sve navedeno netoèno, mora bar i jedan posto biti toèno.A najiskrenije, jedan èovjek ne može sve znati, ni ti ni ja,pa izgleda moramo vršiti update konstantno.
Sjeti se sto sam jednom napisao na forumu kod vas. Rekao sam da sam ja u krugu ljudi gdje sam samo sitna riba, nista drugo.
Ja neznam sve. Nitko nezna sve. Ali mnoge stvari niste tocno naveli, mnoge stvariu niste dobro savjetovali. Zalim sto je tako, sjeti se da sam te podrzavaou ideji osnivanjem udruge i razvoja kornjaca.
Ali ne, ako se kornjace krivo tumace, ipogotovu ne nakon onakve negatiovnosti prema meni osobno. Na kraju krajevazasto bi ja govorio
bez razlogaprotiv nekoga tko voli isto ono kao sto ja volim ? Nema logike.
Stoga, bio bi dobro savjetovan malo prihvatiti neke stvari koje pisem, ne automatski kontra udariti, bez obzira sto sam ja to napisao.
I ovo ti je upuceno bez ikakvih negativnosti.



... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Opis vrste Emys orbicularis
« Odgovori #13 u: Siječanj 16, 2007, 13:38:00 poslijepodne »


Vidim nema odgovora pa da stavim svoj pecat na ovo za kraj.Opis koji sam napisao je po Uwe Fritzu.Podvrste su raspodjeljenje direktno po Uwe Fritzu.Sto konkretno znaci da podvrste Emys.o.iberica i Emys.o.persicaspadaju u svoju posebnu grupu "Iberica" a ne u Grupu Hellenica.Stime je gore naveden "update" netocan.Ako neko osjeca potrebu i misli da gornje navode treba stvaljati pod upitnik, predlazem daljnju raspravu direktno sa Uwe Fritzom.

 Edited by: skorpac
... i kad me nema, ja sam tu ...