Travanj 19, 2024, 22:01:22 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: "Zracno" korjenje i rezanje  (Posjeta: 5917 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
"Zracno" korjenje i rezanje
« u: Kolovoz 02, 2009, 21:11:43 poslijepodne »
Imam jedno pitanje u vezi biljaka koje ispustaju korjenje iz tijela stabljke, mislim ono "zracno" korijenje! Ne korjenje ispod biljke.

Imam par biljaka, posebno kod "Lysimachia nummularia" i to je tako spleteno, ko da je neko bacio hrpu konca na nju! Mislim jel se ima tu nekaj za napraviti? Isto tako i Hygrophila polysperma, ali nesto manje! Da li samo skare i svako malo rezuckati to ili nesto drugo?

Ove prve sam se rijesio, jer je jako ruzo izgledala, jos us joj i odpali donji listovi, ali Hygrophila polysperma mi je fakat ok i lijepa, posebno na vrhovima, jedino me muce ti "zracni" korjeni...

I kad smo vec kod rezanja, na primjeru Hygrophila polysperme, ako zelim ju drzati na nekih 15cm, kako da to postignem. Kad je narasla na nekih 20cm pocela je padati na druge biljke i pustat jos vise tih korjena i to bitno debljih? Kako obrezivati biljke? Ako odrezem vrh, najljepsi dio sam odrezo!
Recimo da zelim da ne raste visoko, a da ode malo u sirinu?

Hvala na pomoci!

Offline El Enki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1035
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb
Odg: "Zracno" korjenje i rezanje
« Odgovori #1 u: Kolovoz 02, 2009, 21:17:54 poslijepodne »
sjeci biljku tamo gdje ispusti mladicu i odande pocne granjanje, ponavljaš dok ne dobiješ zeljenu gustoču. one leteč korijenčiće ja cvikam :)

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: "Zracno" korjenje i rezanje
« Odgovori #2 u: Kolovoz 02, 2009, 21:29:02 poslijepodne »
sjeci biljku tamo gdje ispusti mladicu i odande pocne granjanje, ponavljaš dok ne dobiješ zeljenu gustoču. one leteč korijenčiće ja cvikam :)
Sjecem iznad ili ispod mladice?

Iskreno, to je dodatni posao, pa cu radje izbjegavat te biljke... :D One koje se sire po tlu su lakse za odrzavanje, a prije svega ne nagrdjuju ako ih se malo zapostavi po pitanju rezanaj tih korjena :D

Offline El Enki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1035
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb
Odg: "Zracno" korjenje i rezanje
« Odgovori #3 u: Kolovoz 02, 2009, 21:30:53 poslijepodne »
ma to ti je čas posla, rezes iznad mladice ;)

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: "Zracno" korjenje i rezanje
« Odgovori #4 u: Kolovoz 02, 2009, 21:38:34 poslijepodne »
ma to ti je čas posla, rezes iznad mladice ;)
A ono, cim manje guram ruke unutra tim bolje :D :D

OK, hvala jos jednom na odgovoru!

Offline El Enki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1035
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb
Odg: "Zracno" korjenje i rezanje
« Odgovori #5 u: Kolovoz 02, 2009, 21:41:28 poslijepodne »
ma to ti je čas posla, rezes iznad mladice ;)
A ono, cim manje guram ruke unutra tim bolje :D :D

OK, hvala jos jednom na odgovoru!

ma nemas problema :D

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: "Zracno" korjenje i rezanje
« Odgovori #6 u: Kolovoz 03, 2009, 09:19:57 prijepodne »
vanjsko korijenje na polyspermi je znak da im fali hrane
..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: "Zracno" korjenje i rezanje
« Odgovori #7 u: Kolovoz 03, 2009, 09:42:16 prijepodne »
vanjsko korijenje na polyspermi je znak da im fali hrane
DA? A koje ako se moze znati?

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: "Zracno" korjenje i rezanje
« Odgovori #8 u: Kolovoz 03, 2009, 10:58:15 prijepodne »
neznam sad detalje, nisam kod kuće da proguglam, ali to vrijedi i za druge biljke, znači ako puštaju to zračno korijenje ili je podloga slaba ili treba više makroelemenata, da me sad ubiješ ne mogu se sjetit, imam doma brdo polysperme i nema to korijenje, a prije godinu dana je bilo, sad mi je podloga zemlja stara 2 mjeseca, EI doziranje makro i mikro elemenata, DIY CO2 mjeh/sek i tak, bilje ima sve i fakat nema tog korijenja i da ih pustim išle bi u vis van iz akvarija

kad se sjetim ili nađem javim

pozz ...
..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: "Zracno" korjenje i rezanje
« Odgovori #9 u: Kolovoz 03, 2009, 11:01:31 prijepodne »
neznam sad detalje, nisam kod kuće da proguglam, ali to vrijedi i za druge biljke, znači ako puštaju to zračno korijenje ili je podloga slaba ili treba više makroelemenata, da me sad ubiješ ne mogu se sjetit, imam doma brdo polysperme i nema to korijenje, a prije godinu dana je bilo, sad mi je podloga zemlja stara 2 mjeseca, EI doziranje makro i mikro elemenata, DIY CO2 mjeh/sek i tak, bilje ima sve i fakat nema tog korijenja i da ih pustim išle bi u vis van iz akvarija

kad se sjetim ili nađem javim

pozz ...
:D OK ak se sjetis javi ;)

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: "Zracno" korjenje i rezanje
« Odgovori #10 u: Kolovoz 03, 2009, 12:55:19 poslijepodne »
evo nešto:

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/aquarium-pictures/showimage.php?i=63&c=12

ali nije to ono pravo, negdje sam baš čitao o tom korijenju
..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: "Zracno" korjenje i rezanje
« Odgovori #11 u: Kolovoz 03, 2009, 13:11:45 poslijepodne »
E tako nekako je i moja izgledala, ali ipak nesto manje!

Manjak dusika kazes! Kaj da krenem s NO3?

Mozda imam i premalo ribica u akvariju? A predobru biolosku filtraciju, veliki vanjski filter 1200L/h...

Imam feeling da imam problema s nitratima i sulfatima, jedno vrijeme sam imao crnu cupavu algu, pa je ona nestala, pa se malo jace pojavila zelena tockasta :(

Morat cu izgleda kupit testove za nitrate i sulfate i pocet stavljati i to, pored EC i profita :(
Ili barem od oka bez testova, ali me strah jer nemam bas tolko iskustva s tim

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: "Zracno" korjenje i rezanje
« Odgovori #12 u: Kolovoz 03, 2009, 13:16:26 poslijepodne »
Lysimachia i meni pusta te korijencice,polysperma rjetko,a corymbosa da al to korijenje ide od stabljike na dno u podlogu!lol
biljka nema dovoljno elemenata u podlozi pa uzima iz vode.
Stargras sam tako bacio cijeli van.
Uglavnom nista strasno
p.s.mi sa salatnim akvarijima stalno imamo ruke u akvariju hehehe
e i jos nesto!gnojim sa makro elementima i nema to veze,to je do podloge
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: "Zracno" korjenje i rezanje
« Odgovori #13 u: Kolovoz 03, 2009, 13:18:50 poslijepodne »
Lysimachia i meni pusta te korijencice,polysperma rjetko,a corymbosa da al to korijenje ide od stabljike na dno u podlogu!lol
biljka nema dovoljno elemenata u podlozi pa uzima iz vode.
Stargras sam tako bacio cijeli van.
Uglavnom nista strasno
p.s.mi sa salatnim akvarijima stalno imamo ruke u akvariju hehehe
e i jos nesto!gnojim sa makro elementima i nema to veze,to je do podloge


A s kojim makroelementima gnojis btw?

Znaci zajeb u startu :D krasno!

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: "Zracno" korjenje i rezanje
« Odgovori #14 u: Kolovoz 03, 2009, 13:26:57 poslijepodne »
p.s.mi sa salatnim akvarijima stalno imamo ruke u akvariju hehehe
e i jos nesto!gnojim sa makro elementima i nema to veze,to je do podloge

tako je nekako, znam da nešto fali, nije baš normalno da ima puno tog vanjskog korijenja, ja sam sve promjenio pa ne znam što je točno navelo polyspermu da više ne pušta to korijenje, a bilo ga je prije i to ne samo pri dnu biljke već i na 5-10 cm visine od podloge

..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: "Zracno" korjenje i rezanje
« Odgovori #15 u: Kolovoz 03, 2009, 13:29:50 poslijepodne »
Znaci zajeb u startu :D krasno!

samo bez panike, nema tog problema za koji akvarij.net nema rješenja   ;)
..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: "Zracno" korjenje i rezanje
« Odgovori #16 u: Kolovoz 04, 2009, 00:52:56 prijepodne »
Lysimachia i meni pusta te korijencice,polysperma rjetko,a corymbosa da al to korijenje ide od stabljike na dno u podlogu!lol
biljka nema dovoljno elemenata u podlozi pa uzima iz vode.
Stargras sam tako bacio cijeli van.
Uglavnom nista strasno
p.s.mi sa salatnim akvarijima stalno imamo ruke u akvariju hehehe
e i jos nesto!gnojim sa makro elementima i nema to veze,to je do podloge


A s kojim makroelementima gnojis btw?

Znaci zajeb u startu :D krasno!
Kno3,kh2po4 i k2so4
ama nije zaheb,srediti ce se.
Ajde probaj nabavit tabletice za pod korijen..pa ces vidit kasnije
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: "Zracno" korjenje i rezanje
« Odgovori #17 u: Kolovoz 04, 2009, 07:28:12 prijepodne »
Samo do sebe nece :D

Problem je kaj nemogu stavljat nista od tih makroelemanata, jer neznam kolicinu bez testera.

Ak ti nije bed, mozes napisati kolko cega stavljas, kolko cesto i koju litrazu akvarija imas.
Da probam ja s malo rezerviranijim kolicinama od tebe, bez da kupujem testere!

TNX!

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: "Zracno" korjenje i rezanje
« Odgovori #18 u: Kolovoz 04, 2009, 09:18:32 prijepodne »
Samo do sebe nece :D

Problem je kaj nemogu stavljat nista od tih makroelemanata, jer neznam kolicinu bez testera.

Ak ti nije bed, mozes napisati kolko cega stavljas, kolko cesto i koju litrazu akvarija imas.
Da probam ja s malo rezerviranijim kolicinama od tebe, bez da kupujem testere!

TNX!

probat ću ja za sada nešto općenito odgovoriti o prihranjivanju biljaka

biljke trebaju svjetlo, CO2, makro i mikro elemente, po važnosti baš tim redom

1. svjetlo
od njega sve počinje i o njemu ovisi sve ostalo pa i izbor biljaka, neke ga ne trebaju puno a neke su ga gladne
slabo svjetlo: fotosinteza je spora i biljke čak dobivaju skoro sve preko redovitih izmjena vode, otpadaka hrane, ribljih izmeta ... dodavanjem bilo čega bez provjere može doći do prekomjerne količine toga što se dodaje i nastaju problemi
jako svjetlo: potrebno je dodavati svega, tu nema igranja, sve što je potrebno za rast biljaka mora biti prisutno, neka samo nešto fali evo brdo algi

ako se ima dovoljno svjetla onda:

2. CO2:
bilje ga nema dosta i treba dodavati na bilo koji danas dostupan način: preko boce s ventilima, DIY s šećerom i kvascem ...

3. makroelementi
postoje gotovi (skupo) i DIY (jeftino) koje ti je Faber naveo (Kno3,kh2po4 i k2so4), nabavi se ta kemija i počne dozirati, postoje tablice kako se to dodaje i u kojem omjeru

4. mikroelementi
isto stanje stvari kao i makroelementi

ima još toga dosta važnog, hranjiva podloga, željezo ... da ne nabrajam

napomena za kraj, svaki akvarij je svijet za sebe, ono što ja dodajem tebi može biti potpuno pogrešno, napiši nešto o svom akvariju, svjetlo, podloga, biljke, životinje ...







..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: "Zracno" korjenje i rezanje
« Odgovori #19 u: Kolovoz 04, 2009, 09:42:30 prijepodne »
A znam ja to sve u teoriji, no praksa je drugo  :D Malo me je strah stavljati nesto a nemam bas iskustva u tome, pa bolje da ne stavim nego da stavim previse.
Kaj se tice easycarba i mikroelemenata to pise na flasici kolko i kada, a sad za ove sulfate, nitrate i kalij nisam ni gledao kaj pise. Mozda i na njima pise kolko, ili je napisano da ta i ta kolicina dize kolicinu npr. nitrata za odrden broj ppm ili tako nesto. A bez testera se to nemoze dozirati.
Ako pise da se daje tolko ml u tolko litara onda nije bed, staviti. To moram jos vidjet u ducanu kaj pise na tim bocama makro elemenata.

Ja bi za sada radje uzeo kupovne pripravke, jer mi se neda a i trazit to i muckat tu kemiju. Kad malo savladam svu tu kemiju, onda bi se upustio u muckanje tih pripravka. Znam da netu ima finih kalkulatora za muckanje, ali za sad bi radje kupovne.

Imam maljušni RIO125L, dakle samo nekih 100L vode.
* Jedno 25 manjih ribica (prosjek 5cm) i nekih 15-tak kozica
* Trenutno sam malo prorijedio biljke i podrezao. Dobar dio podloge je pokriven s njima, samo su niske, ali ne za dugo  :)
* Ovaj tjedan cu pustiti u pogon dodatne 2 neonke, sve skupa nekih 0.8W/L ce biti
*Podloga je pijesak 1-3mm, a ispod njega sam stavio od JBL-a neku glinu(prah) i zasipo s pjeskom, znaci nije supstrat i mislim da je to jako nedovoljno kaj sam napravio. Mislio sam da nije tolko vazno  :(

Gnojim s EC 2ml svaki dan, 1,5-2ml (profito ili ferropol) svaki dan!
Za vikend mijenjam 20L vode + biotop/aquasafe
I nedavno sam kupio FFM, a to cu stavljati jednom mjesecno!
CO2 nemam!!!
Hranim ribice 2x na dan, ali po sitno tako da skoro nista ne padne na dno, osim tableta za somice...

Eto ako zatreba jos nesto, napisem!  :)
Evo i slike, kako je to prije mjesec i nesto izgledalo, sad ima nesto malo vise bilja i nema unutarnjeg filtera.
Stavio sam veliki vanjski Expro 1200!!
« Zadnja izmjena: Kolovoz 04, 2009, 09:49:01 prijepodne od traxman »

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: "Zracno" korjenje i rezanje
« Odgovori #20 u: Kolovoz 04, 2009, 10:44:38 prijepodne »
A znam ja to sve u teoriji, no praksa je drugo  :D

znam i ja sve u teoriji, a u praksi znam samo za svoj akvarij, tek nekoliko mjeseci imam 55W na 43 litara vode i ne bi konkretno davao savjete tebi, ima tu ljudi koji puno znaju i imaju iskustva u tome, ja opet mogu općenito:


Kaj se tice easycarba i mikroelemenata to pise na flasici kolko i kada, a sad za ove sulfate, nitrate i kalij nisam ni gledao kaj pise. Mozda i na njima pise kolko, ili je napisano da ta i ta kolicina dize kolicinu npr. nitrata za odrden broj ppm ili tako nesto. A bez testera se to nemoze dozirati.

ako sam radiš makroelemente onda nema uputa na pakiranju jer to i nisu kemije prvenstveno za akvarij, to su soli iz kojih se dobiva N, P i K, a mi akvaristi spravljamo otopine u destiliranoj vodi prema tablicama dostupnim na netu (primjer: http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_dosage_calc.htm, to je opće poznati Chuckov kalkulator)

Ja bi za sada radje uzeo kupovne pripravke, jer mi se neda a i trazit to i muckat tu kemiju. Kad malo savladam svu tu kemiju, onda bi se upustio u muckanje tih pripravka. Znam da netu ima finih kalkulatora za muckanje, ali za sad bi radje kupovne.

od kupovnih (koje btw. nisam nikada upotrebljavao) mogao bih preporučiti zasebne nitrate i fosfate (primjer: http://minishop.t-com.hr/elegancereef/ProductDetails.asp?pid=200&pcurrpid=7&ppn=2&ppsn=1&cid=44 i http://minishop.t-com.hr/elegancereef/ProductDetails.asp?pid=201&pcurrpid=7&ppn=2&ppsn=1&cid=44), ako imaš sve u jednoj otopini a pojavi se potreba samo za jednim elementom nastaje problem

ali nije problem te makroelemente sam napraviti, ima toga za kupit u ljekarnama i tamo ti drage volje odvažu grama koliko ti treba za otopinu

tolko za sada ... pozz

..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: "Zracno" korjenje i rezanje
« Odgovori #21 u: Kolovoz 04, 2009, 12:02:24 poslijepodne »
E pa ne mogu..mislim mogu ali nece ti koristit jer sto dodajem je bas za moj tank.Nemam puno svjetla,imam taman,co2 imam podlogu nemam niti cu je stavljat.
Ali nemaju ti makroelementi nista sa zracnim korijenjem a o tome ti pricam,Bilje uzima iz vode elemente i snalazi se da prezivi!dakle nema dosta u podlozi(pogotovo ako nemas zemlju ili slicno i ako je mlad akvarij)Kazem,u pocetku je i meni tako ali sad samo lysimachia..i tu i tamo neke druge ali nista zabrinjavajuce.
E i daj si ipak slozi do it yourself Co2 bit ce bolje ali nastavi i sa EC 8)

ma nije to nista bit ce to ok,sta bi da imas unutra neke osjetljivije kozice pa se trebas brinut i za njih radi kemije,tableta za pod korijen,zamjene vode,temp..sve lol!
Cesto znam cupnit biljku sa korijenom vanka i tad desetkujem kozice,dok nisam skontao o cemu je rijec lol sad sve zivo oprezno radim ..
Sam sebi zadajem bezveze posla lol al ajmo iskreno!kad je gust 8)
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: "Zracno" korjenje i rezanje
« Odgovori #22 u: Kolovoz 04, 2009, 12:28:42 poslijepodne »
gle stvarno, mi otišli u filozofiranje a pitanje bilo o zračnom korijenju, najvjerojatnije je podloga slaba i biljka pušta korijenje vani da proba preživjeti, pokušaj obogatiti podlogu tabletama ili na bilo koji drugi način

pozz ...
..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline traxman

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 572
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: "Zracno" korjenje i rezanje
« Odgovori #23 u: Kolovoz 04, 2009, 12:34:57 poslijepodne »
E pa ne mogu..mislim mogu ali nece ti koristit jer sto dodajem je bas za moj tank.Nemam puno svjetla,imam taman,co2 imam podlogu nemam niti cu je stavljat.
Ali nemaju ti makroelementi nista sa zracnim korijenjem a o tome ti pricam,Bilje uzima iz vode elemente i snalazi se da prezivi!dakle nema dosta u podlozi(pogotovo ako nemas zemlju ili slicno i ako je mlad akvarij)Kazem,u pocetku je i meni tako ali sad samo lysimachia..i tu i tamo neke druge ali nista zabrinjavajuce.
E i daj si ipak slozi do it yourself Co2 bit ce bolje ali nastavi i sa EC 8)

ma nije to nista bit ce to ok,sta bi da imas unutra neke osjetljivije kozice pa se trebas brinut i za njih radi kemije,tableta za pod korijen,zamjene vode,temp..sve lol!
Cesto znam cupnit biljku sa korijenom vanka i tad desetkujem kozice,dok nisam skontao o cemu je rijec lol sad sve zivo oprezno radim ..
Sam sebi zadajem bezveze posla lol al ajmo iskreno!kad je gust 8)
Imam i ja kozice i kad cupnem neku biljku van ,sve se zamuti od te gline ili pak trulezi koja se skuplja u kamenju! Ali kozice su sve zive kad se to desi. Te tablete imaju nekaj od cega kozice crkavaju??

Zaszto bi bilo bolje zbog CO2? Pa to je samo ugljik!! Ako treba vise, lako povecam EC, kaj ne?

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: "Zracno" korjenje i rezanje
« Odgovori #24 u: Kolovoz 04, 2009, 15:49:06 poslijepodne »
E pa ne mogu..mislim mogu ali nece ti koristit jer sto dodajem je bas za moj tank.Nemam puno svjetla,imam taman,co2 imam podlogu nemam niti cu je stavljat.
Ali nemaju ti makroelementi nista sa zracnim korijenjem a o tome ti pricam,Bilje uzima iz vode elemente i snalazi se da prezivi!dakle nema dosta u podlozi(pogotovo ako nemas zemlju ili slicno i ako je mlad akvarij)Kazem,u pocetku je i meni tako ali sad samo lysimachia..i tu i tamo neke druge ali nista zabrinjavajuce.
E i daj si ipak slozi do it yourself Co2 bit ce bolje ali nastavi i sa EC 8)

ma nije to nista bit ce to ok,sta bi da imas unutra neke osjetljivije kozice pa se trebas brinut i za njih radi kemije,tableta za pod korijen,zamjene vode,temp..sve lol!
Cesto znam cupnit biljku sa korijenom vanka i tad desetkujem kozice,dok nisam skontao o cemu je rijec lol sad sve zivo oprezno radim ..
Sam sebi zadajem bezveze posla lol al ajmo iskreno!kad je gust 8)
Imam i ja kozice i kad cupnem neku biljku van ,sve se zamuti od te gline ili pak trulezi koja se skuplja u kamenju! Ali kozice su sve zive kad se to desi. Te tablete imaju nekaj od cega kozice crkavaju??

Zaszto bi bilo bolje zbog CO2? Pa to je samo ugljik!! Ako treba vise, lako povecam EC, kaj ne?
Ne!
MOže i ne mora. Bilje najbolje može iskoristit ugljik upravo iz co2. EC je zamjena,koja nije jednako dobra jer sadrži drugačiji spoj ugljika i druge tvari. Može poslužiti,ali nikad to nije baš isti rast kao sa co2..