Travanj 26, 2024, 01:56:11 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Kozičnajci (Crystal red, Yellow, Black tiger, White pearl, Red cherry, Ghost)  (Posjeta: 23406 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Pozdrav!
Cilj mi je bio da u svaki akvarij smjestim po jednu vrstu koza kako ne bi imao eventualnih problema s križanjem, koze sam nabavljao zadnjih pola godine, te trenutno imam 8 kozičnjaka :)
Kozičnajci su od 30 litara, pa sve do 110 litara.
Podloga u kozičnjacima jest šljunak, te kombinacija šljunka i akadame. Šljunak sam stavio ispod akadame kako bi podignuo stupac podloge.
Od kozica sam uspio u zadnjih godinu dana nabaviti sljedeće:

1. Black Tiger Shrimp or Black Diamond Shrimp - Caridina cf. cantonensis "BlackTiger" -  54 litara
2. Crystal Red Shrimp - Caridina cf. cantonensis sp. "Crystal Red" - 33 litara
3. Ghost - Glass - Grass Shrimp - Palaemonetes paludosus - 30 litara
4. Red Cherry Shrimp - Neocaridina heteropoda var. red  - 54 litara
5. Snowball Shrimp - Neocaridina cf. zhangjiajiensis var. white - 33 litara
6. Yellow Shrimp - Neocaridina heteropoda var. yellow - 54 litara

Akvarij od 110 litara je trenutno u fazi cikliranja te ću u njega staviti najvjerovatnije Crystal Red Shrimp...

Slike sam slikao Iphone-om pa nisu baš najbolje kvalitete, ali vidi se ono važno ;)

1. Black Tiger Shrimp or Black Diamond Shrimp - Caridina cf. cantonensis "BlackTiger"  i  Yellow Shrimp - Neocaridina heteropoda var. yellow - 54 litara











« Zadnja izmjena: Studeni 01, 2011, 12:49:38 poslijepodne od igor8 »

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Kozičnajci (Crystal red, Yellow, Black tiger, White pearl, Red cherry, Ghost)
« Odgovori #1 u: Studeni 01, 2011, 12:34:57 poslijepodne »
2. Crystal Red Shrimp - Caridina cf. cantonensis sp. "Crystal Red" - 33 litara

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Kozičnajci (Crystal red, Yellow, Black tiger, White pearl, Red cherry, Ghost)
« Odgovori #2 u: Studeni 01, 2011, 12:39:58 poslijepodne »
3. Ghost - Glass - Grass Shrimp - Palaemonetes paludosus - 30 litara

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Kozičnajci (Crystal red, Yellow, Black tiger, White pearl, Red cherry, Ghost)
« Odgovori #3 u: Studeni 01, 2011, 12:42:23 poslijepodne »
4. Red Cherry Shrimp - Neocaridina heteropoda var. red  - 54 litara
« Zadnja izmjena: Studeni 01, 2011, 12:47:35 poslijepodne od igor8 »

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Kozičnajci (Crystal red, Yellow, Black tiger, White pearl, Red cherry, Ghost)
« Odgovori #4 u: Studeni 01, 2011, 12:58:38 poslijepodne »
5. Snowball Shrimp - Neocaridina cf. zhangjiajiensis var. white - 33 litara

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Kozičnajci (Crystal red, Yellow, Black tiger, White pearl, Red cherry, Ghost)
« Odgovori #5 u: Studeni 01, 2011, 13:04:15 poslijepodne »
Akvarij od 110 litara je trenutno u fazi cikliranja te ću u njega staviti najvjerovatnije Crystal Red Shrimp...


Offline dubravec mario

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 180
Odg: Kozičnajci (Crystal red, Yellow, Black tiger, White pearl, Red cherry, Ghost)
« Odgovori #6 u: Studeni 01, 2011, 13:31:01 poslijepodne »
preslatke su, izgleda da se spremas napraviti mali uzgoj kozica,imas li vec i potomstva ?

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Kozičnajci (Crystal red, Yellow, Black tiger, White pearl, Red cherry, Ghost)
« Odgovori #7 u: Studeni 01, 2011, 13:34:16 poslijepodne »
Red cherry, ghost se uredno razmnožavaju  :)
Kristalke imam dvije noseće, trebale bi ovih dana donjet na svijet potomstvo!
Ostale su još malo mlađe, tako da kroz kojih mjesec, dva i od njih očekujem potomstvo ;)

Offline noktopus

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 409
  • Spol: Muški   Lokacija: Slovenija
    • www.aquareja.si
Odg: Kozičnajci (Crystal red, Yellow, Black tiger, White pearl, Red cherry, Ghost)
« Odgovori #8 u: Studeni 01, 2011, 13:34:45 poslijepodne »
Jer vidim, da si baš stvarno zapeo za kozice, moram malo pokomentirat tvoja postrojenja.

Na prvo loptu bih mogao kazati da mi sveskupa izgleda prejako čisto i sterilno, kozice nemaju skrovišta, fali ti javanski mah,u svaki akvarij možeš stavit barem 10 listova hrasta i po dva lista catape ( o storžekima crne jelše očemo drugiput)
Zbok održavanja biološkog ravnovešča možeš stavit i puževe, koje je tvoja odluka, ali najbolje se kot kozica obnesu melanije, po nekoj teoriji se male kozice i prehranjuju sa izmetom ovih puževa, ali svakako oni pojedu luštine koje ostaju kad se kozice levijo. Problem je samo u tome što se puno namnože i zato je dobro ako su sa njima i helence koje održavaju normalnu populaciju.

Verovatno češ sa odredženim vremenom imat probleme i sa planinarijama, koji se rado pojave u akvarijama bez riba, da se ti ovo ne desi bih bilo pametno u svaki akvarij stavit po jedan par mini rakova CPO, ovo su naravni sovražnici planinarijama i narastu tek do 5cm i slobodno možeju živjeti sa kozicama.

Jer si filtraciju izpostavio sa običnim L filtrovima, ti je neobhodno da podigneš cjevčice na razinu gladine vode, i sa time dodžeš do efekta valova na gladini vode, pola cijevčice iz koje izlazi voda mora bit nad vodom i pola pod vodom. Sa rahlim valovanjem gladine vode dodže do izmenjave plinova koji se skupe u akvariju,ovo je vrlo popmembno u vručim danima kada se voda rado sagrije, ako tada nemamo valovanja možejo sve kozice uginut.

Priporučujem ti da u sve akvarije staviš obične pepeljare koje če ti služit za ishranu, sa pepeljare možeš na jednostavni način izvadit hranu koje kozice ne pojedu, ako hraniš direktno na podlagu sva hrana koja ostaje ide direktno u podlagu i tako ti sa vremenom vrlo pogorša uvjete u akvariju.
Oko podlage bih ti kazao samo to,da bih bilo najbolje imat u svima kvarijama samu akadamu - znam je skupa, ali se isplati. U onome 110l nije bilo potrebno stavljat šljunak izpod akadame, jer ti je sveskupa sad vrlo debjela podlaga, dovoljno bih bila samo akadama.
Tamo gde imaš obične red chery ti je šljunak sasvim neprimeran, morao bih biti sitniji i okrugli.

Grijači? Nisu baš nužni jer kozice vole temperature oko 22 , više puta problemi nastanu zbok prevelikih temperatura.

Nemoj me naopako shvatiti, jer sam samo kritikovao, ali počeo si u pravom smjeru i želim ti pomoči, da središ akvarije tako da češ imat puno mladih kozica.
« Zadnja izmjena: Studeni 01, 2011, 13:38:16 poslijepodne od noktopus »

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Kozičnajci (Crystal red, Yellow, Black tiger, White pearl, Red cherry, Ghost)
« Odgovori #9 u: Studeni 01, 2011, 13:41:11 poslijepodne »
Noctopus, hvala na savjetima!
Dobrodošli su!  :)
Puževa imam u svakom akvariju, negdje više, negdje manje...Helena također...
Što se tiće ishrane slozio sam si hranilice , tipa one na prvoj slici i funkcionira odlično!
Filteri su mi spuzva filteri, za sad su mi se pokazali jako dobri!
Temperatura je u svim akvarijima oko 22C.

Kažeš isis filtra bi trebao biti pola u vodi pola vani? Za sad su mi uronjeni u vodu skroz, površina vode se mriješka jako, jako...tako da mislim da plinovi odu van, ako ih ima viška...

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: Kozičnajci (Crystal red, Yellow, Black tiger, White pearl, Red cherry, Ghost)
« Odgovori #10 u: Studeni 01, 2011, 13:46:57 poslijepodne »
Odlicno! SF! :) :klap: :up:
TikaTaka, MadaFaka

Offline noktopus

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 409
  • Spol: Muški   Lokacija: Slovenija
    • www.aquareja.si
Odg: Kozičnajci (Crystal red, Yellow, Black tiger, White pearl, Red cherry, Ghost)
« Odgovori #11 u: Studeni 01, 2011, 14:57:42 poslijepodne »
Do promjene plinove ne more doči ako ti je cijevka pod vodom, jer tako se voda ne može obogatit sa vazduhom, jer nije mogučnosti da ulazi u vodu.
Kao što sam kazao, cijevka koja tera vodu nazad bih morala bit pola u vodi i pola iznad vode.
U tvojim akvarijama takodže nema bilja, jer i bilje pomaže kot bogatenja vode sa kisikom, jer pomoču fotosinteze pretvara co2 koji nastaje u akvariju u kisik, i ako sbrojiš jedno i drugo, može pri velikoj naseljenosti i kot malo viših temperatura doči do problema.
« Zadnja izmjena: Studeni 01, 2011, 16:07:23 poslijepodne od noktopus »

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Kozičnajci (Crystal red, Yellow, Black tiger, White pearl, Red cherry, Ghost)
« Odgovori #12 u: Studeni 01, 2011, 15:06:09 poslijepodne »
Ok, slozit ću kako treba!
Hvala!

Offline neo20,5

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 76
  • Lokacija: Slovenija
Odg: Kozičnajci (Crystal red, Yellow, Black tiger, White pearl, Red cherry, Ghost)
« Odgovori #13 u: Studeni 01, 2011, 15:39:43 poslijepodne »
Super sve izgleda,kad vidim ove setupe primi me da bi opet nabavio kozice. Noktopus ti je dao dobre savjete,primjeni jih i moči češ za koji mjesec mi prodat koju kozicu :up:

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: Kozičnajci (Crystal red, Yellow, Black tiger, White pearl, Red cherry, Ghost)
« Odgovori #14 u: Studeni 01, 2011, 16:10:05 poslijepodne »
Sve pohvale za projekt, odmah se sjetim svojih akvarija s kozicama.

Ovo s akadamom je i meni prvo palo u oko. Nemas nikakve koristi kaj si podigao stup podloge da dobis debljinu kad imas vise pjeska i ostalog nego akadame. To funkcionira ali s debelim slojem akadame, ovak je to vise varanje samog sebe.

Mene vise interesira kakva ti je voda u akvarijima i koliko redovito mjenjas? Osobno sam izbacio ove filtere jer su premali za sve iznad 20L akvarije

Offline noktopus

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 409
  • Spol: Muški   Lokacija: Slovenija
    • www.aquareja.si
Odg: Kozičnajci (Crystal red, Yellow, Black tiger, White pearl, Red cherry, Ghost)
« Odgovori #15 u: Studeni 01, 2011, 16:38:30 poslijepodne »
Neznam koliko puta sam več na ovome forumu pisao, da se kot kozica najbolji takozvani " mat" filtrovi- jednostavni, jeftini i vrlo efikasni.

Offline Brljator

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1111
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pavlovac
Odg: Kozičnajci (Crystal red, Yellow, Black tiger, White pearl, Red cherry, Ghost)
« Odgovori #16 u: Studeni 01, 2011, 16:42:48 poslijepodne »
Ideššššš, tko plača struju :D :D :D,  ljepu si ti litražu nakupio

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Kozičnajci (Crystal red, Yellow, Black tiger, White pearl, Red cherry, Ghost)
« Odgovori #17 u: Studeni 01, 2011, 16:45:53 poslijepodne »
Ja sam dignuo stupac podloge isključivo radi jednog jedinog razloga...taj šodar definitivno ne utjeće na parametre vode, a dignuo sam zato jer s vremenom dolazi do taloženja na dno nećistoća, ostatatka lišća i počinje se podizati nakon što dosegne visinu podloge, tako da sam dignuo samo zato da se može smeće, lišće, ili što ja znam sve taloziti sljedećih 2 godine! Samo zato! Mozda vizualno nije najbolje, ali mislim da je bolje ovako...
Parametri vode...gdje je akadama ph je oko 6,5 dok tamo gdje su mi black tiger je oko 7.2 iz razloga jer vole viši ph... mjerio sam nitrite, nitrate-oni su minimalni, a i ostali parametri su skroz pristojni! ;)
Meni su se ovi filtri pokazali super, gdje treba stavim 2,3 komada i šibam! Za sad sve fenomenalno! Kažem jedva čekam kad dobijem male bebe kristalki! Nose mi dvije ženke, svaka bar po 10 jaja...pa ću kad porastu ih preseliti u 110litrara! Tamo imam 2 spuzva filtera i unutranji pregradbeni redizajniran baš za koze!
A promjene vode su mi minimalne, svaka dva tjedana izvadim 2,3 litre i dodam isto toliko par dana odstajale vode...dio vode mi i ishlapi, naravno to nadoknadim novom, pošto su mi na akvarijima djelovi poklopca otvoreni da ima cirkulaciju zraka...

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: Kozičnajci (Crystal red, Yellow, Black tiger, White pearl, Red cherry, Ghost)
« Odgovori #18 u: Studeni 01, 2011, 17:51:33 poslijepodne »
e vidis sad meni nije nista jasno.

ja imam oko 15-20cm akadame, dodajem full RO vodu s mozda 2% pipovace + Mosura Minerale za kristalke i nema sanse da mi voda bude 6.5, dok nisam poceo picit CO2 bila je uvijek oko 7-7.3

jos k tome imas zracne filtere koji dodatno izbijaju co2 iz vode pa mi nikako nije jasno

cime mjeris ph? ja imam digitalni ph a i drop checker je bio u plavom dok nisam poceo sibat co2

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Kozičnajci (Crystal red, Yellow, Black tiger, White pearl, Red cherry, Ghost)
« Odgovori #19 u: Studeni 01, 2011, 19:28:27 poslijepodne »
Imama one testove 5 u 1, a mjerio sam i s digitalnim...
Meni akadama full snizi ph vode, skoro za jednu jedinicu ph!
Gle...noktopus ništa ne mjeri pa ide ko na traci...sad ćeš vidjeti bude li malih, sad je idealno vrijeme za njih, nema visokih temperatura!
Ako ih sad ne bude onda u  :roll: :roll: :roll:

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: Kozičnajci (Crystal red, Yellow, Black tiger, White pearl, Red cherry, Ghost)
« Odgovori #20 u: Studeni 01, 2011, 19:34:24 poslijepodne »
ma ja imam sad minimalno oko 20 malih + 4 zenke nosece al tak nije bilo dok sam ih imao bez co2 i nariktanog ph

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Kozičnajci (Crystal red, Yellow, Black tiger, White pearl, Red cherry, Ghost)
« Odgovori #21 u: Studeni 01, 2011, 19:39:57 poslijepodne »
Ne znam stvarno...sve je moguće, voda je drugačija kod mene i kod tebe! Kod nas kad dode na pipu ph je 7.0...Tako mi je rekao kolega koji radi na vodocrpilištu!
Gle, kod mene su 2 trudne već fakat dugo, sigurno mjesec i 2 tjedna...samo čekam da vidim kako će proć porod, hoće li uspijeti! Nadam se da hoće:) Te koze su bile kod frenda vonfya i kod nejga su se razmozavale solidno u najobičnijim uvjetima bez akadame!
« Zadnja izmjena: Studeni 01, 2011, 19:50:15 poslijepodne od igor8 »

Offline koraljka

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 225
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb,Dubrava
Odg: Kozičnajci (Crystal red, Yellow, Black tiger, White pearl, Red cherry, Ghost)
« Odgovori #22 u: Studeni 01, 2011, 19:55:50 poslijepodne »
Super, samo natrpaj mahovine u nutra, u svim oblicima, bolje će ti izgledati a kozama je neodoljiva :up:

Offline Vonfy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 573
  • Spol: Muški   Lokacija: Kc
Odg: Kozičnajci (Crystal red, Yellow, Black tiger, White pearl, Red cherry, Ghost)
« Odgovori #23 u: Studeni 01, 2011, 21:06:38 poslijepodne »
Ako su se kod mene razmnožavale na onim obojanim i niš koristi kamenčićima, koji su btw i puštali boju, budu se i kod tebe..
Mislim, odnosno, znam da su koze došle s magarca na konja!!
A i da im nešto ne paše, ne bi imao više ni jedne, a ovako već mjesec dana su sve na broju!!
Izmrijestio sam preko 20kom CRS-a bez ikakvih kemija, sa 10 crvenih neonka u aq i hrpom RCS-a, pa kako neće biti pomladaka kod tebe, samo budi strpljiv i ne seljakaj ih malo tu, pa malo tam..
Aj sretno i čujemo se.
Živjeli!!

Offline neo20,5

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 76
  • Lokacija: Slovenija
Odg: Kozičnajci (Crystal red, Yellow, Black tiger, White pearl, Red cherry, Ghost)
« Odgovori #24 u: Studeni 01, 2011, 21:22:35 poslijepodne »
Ne kemijaj previše tak sam ja kemijo kad su mi počeli sulawesi cardinali krepavat,sve živo namjerijo,100x,kupio nove salifert testove kad nisu htjeli prestat crkavat,neznam kaj nisam napravio da spasim imao sam kolonijo mladih cca20kom a cjeloj toj paniki i muci nikad nisam pomislijo da pogledam na termometar -crko termostat u grijača i skuvao sve-skužio kad je bilo kasno kaj je ostalo crklo kasnije.

Dobro zaciklaj (2mjeseca) akviče nabacaj mahovine nek se malo zaprljaju algama i imaš raj za njih.Kao što sam rekao na super si putu.Kak se ti drže B.tigeri koliko jih imaš?