Ožujak 28, 2024, 13:48:24 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Postav novog akvarija  (Posjeta: 11735 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Cyrus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 186
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb, Maksimir
Postav novog akvarija
« u: Siječanj 04, 2014, 17:42:06 poslijepodne »
Pozdrav svima!
Molio bih Vašu pomoć (mišljenja, prijedlozi savjeti...) u vezi postava kamenja i općenito svega drugog (drveta, izvedbe podloge...).
Naime riječ je o Riu 180 (101X46X50) i htio bih postići nekakav aquascape.
Već razbijam glavu danima, no nikako nisam baš zadovoljan.
Unaprijed hvala!







Ako treba zakomplicirati stvari - zovite mene!

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Postav novog akvarija
« Odgovori #1 u: Siječanj 04, 2014, 17:49:48 poslijepodne »
pa to moraš po svom ukusu, razmještaj i sa vremenom će ti se jedan sviđat  :) ili traži malo po netu pa skopiraj neki postav  ;)

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Postav novog akvarija
« Odgovori #2 u: Siječanj 04, 2014, 18:06:34 poslijepodne »
Obično se grupira neparan broj kamenja. Ako možeš nabavi par većih kamena (oko 2/3 visine akvarija) i onda ove manje grupiraj oko njih. Ako ideš na kamenje kao jedini hardcape onda progooglaj malo "Iwagumi", to je stil slaganja akvarija samo s kamenjem. Postoje određena pravila ako želiš tome pristupiti na taj način, ali već i ako pogledaš par slika vidjet ćeš koji su principi. :)

A podloga je cijela nova priča. Za početak koliko si love spreman dati za podlogu tj. hoćeš neko gotovo rješenje ili te više privlači DIY izvedba?
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Cyrus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 186
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb, Maksimir
Odg: Postav novog akvarija
« Odgovori #3 u: Siječanj 04, 2014, 18:35:56 poslijepodne »
pa to moraš po svom ukusu, razmještaj i sa vremenom će ti se jedan sviđat  :) ili traži malo po netu pa skopiraj neki postav  ;)

Ma znam da moram po nekakvom svom ukusu, al zaglavio sam skros...
Treba mi "ocjena", savjet jel sam krenuo u dobrom smjeru itd... (kak je wickerman999 upravo sada napisao).
Ako treba zakomplicirati stvari - zovite mene!

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Postav novog akvarija
« Odgovori #4 u: Siječanj 04, 2014, 18:40:24 poslijepodne »
pa to moraš po svom ukusu, razmještaj i sa vremenom će ti se jedan sviđat  :) ili traži malo po netu pa skopiraj neki postav  ;)

Ma znam da moram po nekakvom svom ukusu, al zaglavio sam skros...
Treba mi "ocjena", savjet jel sam krenuo u dobrom smjeru itd... (kak je wickerman999 upravo sada napisao).
a ja sam ti napisao sa pogledaš na netu pa češ vidjet kaj ti se sviđa  :D utipkaš Iwagumi https://www.google.hr/search?q=Iwagumi&client=firefox-a&hs=aRr&rls=org.mozilla:en-US:official&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=sUbIUoqGJsrx4gSZwIGoDQ&ved=0CC0QsAQ klikneš na slike i nađeš si jedan koji ti se sviđa  :) pa složiš nešto slično ili skopiraš neki

Offline Cyrus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 186
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb, Maksimir
Odg: Postav novog akvarija
« Odgovori #5 u: Siječanj 04, 2014, 18:45:21 poslijepodne »
Obično se grupira neparan broj kamenja. Ako možeš nabavi par većih kamena (oko 2/3 visine akvarija) i onda ove manje grupiraj oko njih. Ako ideš na kamenje kao jedini hardcape onda progooglaj malo "Iwagumi", to je stil slaganja akvarija samo s kamenjem. Postoje određena pravila ako želiš tome pristupiti na taj način, ali već i ako pogledaš par slika vidjet ćeš koji su principi. :)

A podloga je cijela nova priča. Za početak koliko si love spreman dati za podlogu tj. hoćeš neko gotovo rješenje ili te više privlači DIY izvedba?

Što se tiče podloge, mislio sam bit "baja" i uzet za prvi sloj Tropica Plant Growth Substrat 1,5cm, na to Seachem Flourite 3cm i na to šljunak granulacije 1-3mm a nasipat ga jedno 3cm? Previše? Pretjerano?
I mislio sam u desni kut iskombinirati drvo... Znači ne baš čisti Iwagumi...
Jel ovo bolje?





Ako treba zakomplicirati stvari - zovite mene!

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Postav novog akvarija
« Odgovori #6 u: Siječanj 04, 2014, 19:04:44 poslijepodne »
Na flourite ti ne treba šljunak, to nije hranjiva podloga u klasičnom smislu nego "soil" (treba nam hrvatska riječ za to), hranjiv je za biljke, ali se može koristiti kao završni sloj. Znači Tropica supstrat ispod i Flourite iznad, odlična podloga. Jedino ako misliš sa šljunkom uštediti na flouritu.

Kamenje je bolje, ali ja bi u ovoj lijevoj grupi skroz desni kamen okrenuo da gleda udesno, a ovaj manji kamen ispred velikog malo odmaknuo prema prednjem staklu. U desnoj grupi bi ovaj skroz lijevi kamen u tom položaju u kojem je stavio skroz desno, tako da je najveći u sredini i cijelu grupu bih malo pomaknuo ulijevo. I još bi nakon toga skroz lijevi i skroz desni kamen u toj grupi pomaknuo prema stražnjem staklu tako da je najveći kamen najbliže prednjem staklu (možda bi ga još malo približio). Na taj način (veće kamenje bliže, manje dalje) dobivaš na imaginarnoj "dubini".

Kada dodaš supstrat moći ćeš se još malo poigrati s kutem pod kojim kamenje stoji u odnosu na podlogu, ali u principu mi se već sad sviđaju kutevi pod kojima stoje. Dobra fora kod slaganja kamenja je nasipati podlogu i posaditi biljke između njih tako da izgleda kao da se radi o jednom kamenu čiji dijelovi vire iz nekog brda.
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Postav novog akvarija
« Odgovori #7 u: Siječanj 04, 2014, 19:05:24 poslijepodne »
računaj da kad ti kamenje sjedne 1/3 u podlogu, a drugu trečinu prekrije bilje, imat češ samo male kamenčiće koji izviruju iz bilja.
ako želiš skejpat onda unaprijed moraš dosta toga isplanirati, s vremenom kad pohvataš konce onda to ide puno jednostavnije, moraš znati šta hočeš, ako ne znaš daj si vremena i prekopaj net uzduž i poprijeko.
pogledaj radove sa zadnjih natjecanja, npr: IAPLC, AGA i slične.
imaš negdje i kvalitetnije fotke pa pretraži :
IAPLC :http://www.aquaticquotient.com/forum/showthread.php/105483-Top-27-IAPLC-2013
AGA: http://showcase.aquatic-gardeners.org/2013/
HAC : http://hac-aquascaping-contest.com/
uglanom što više pregledaš, to manje znaš  :D , ali sigurno da ćeš dobiti nekakvu ideju.
što se tiče kamenja, kako ti je kolega wickerman999 rekao, trebaš veče kamenje ako hočeš da se kamenje vidi.
uvijek si probaj složiti sliku u glavi kako če to sve izgledati kad bilje naraste i rezraste, također koje bi bilje stavio i kako bi to na kraju trebalo izgledati.
kako sam i rekao, svaki put vidiš nešto što misliš da si mogao bolje i tako iz postava u postav, dok se neke stvari daju riješiti u hodu.

Offline pepi21

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1876
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Đakovo
Odg: Postav novog akvarija
« Odgovori #8 u: Siječanj 04, 2014, 19:07:34 poslijepodne »
Prvo stavi podlogu i to tako da imaš pad prema prednjoj strani odnosno da je visina podloge prednjeg dijela 1-2cm dok visina podloge zadnjeg dijela treba biti 5 ili više cm, to sam procijeni.
Vodu ne ulijevaš. Probaj prvo slagati na suho. Napravi nekoliko kombinacija. Svaku kombinaciju poslikaj i pokaži nam pa ćemo zajedno prokomentirati. To je prvi korak a onda slijedi sve ostalo. ;)

Offline ent

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 592
  • Spol: Muški   Lokacija: Našice
Odg: Postav novog akvarija
« Odgovori #9 u: Siječanj 04, 2014, 19:08:51 poslijepodne »
evo jedan video koji če ti pomoči.Radi se o istom akvariju sa istom podlogom (Plant Growth Substrat) i sa istim hardscapeom (kamenje i drvo).Ima još videa pod Tropica-layouts pa si potraži koji ti najviše odgovara  :up:

Offline Cyrus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 186
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb, Maksimir
Odg: Postav novog akvarija
« Odgovori #10 u: Siječanj 04, 2014, 19:35:05 poslijepodne »
Hvala svima na pomoći i savjetima!
wickerman999 hvala na posebnom trudu! Napravio sam kak si i rekao i stvarno je bolje!  :up:
zgmarkozg to si dobro rekao: "uglavnom što više pregledaš, to manje znaš"  :D
pepi21, imaš pravo, bez podloge je dosta teško dočarati sliku...   :hmmm:
FixFox znam, znam, no što više gledam uvijek mi je nešto nedorečeno (raspoloživost materijala posebno)  :)
Ako treba zakomplicirati stvari - zovite mene!

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Postav novog akvarija
« Odgovori #11 u: Siječanj 04, 2014, 19:46:08 poslijepodne »
da naravno i bitno je ono sa čime raspoležeš  :) npr. ja bi sad da idem slagat sebi neki novi postav prvo nabavio sve bez žurbe i onda polako i promišljeno sve složio kak spada, a tako će i bit kad mi dopizdi ovaj postav  :D

Offline Cyrus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 186
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb, Maksimir
Odg: Postav novog akvarija
« Odgovori #12 u: Siječanj 04, 2014, 20:10:51 poslijepodne »
da naravno i bitno je ono sa čime raspoležeš  :) npr. ja bi sad da idem slagat sebi neki novi postav prvo nabavio sve bez žurbe i onda polako i promišljeno sve složio kak spada, a tako će i bit kad mi dopizdi ovaj postav  :D

To pokušavam i ja, lijepo polako (polako daveći i sve Vas), gledam slike, slaganje na YouTubu i sve to izgleda jednostavno i pljuga za složit...
A ja nikako da realiziram to u stvarnosti...
Il mi ne paše veličina ili oblik kamena ili, ili, ili...  :giveup:
Gušt, a opet s druge strane za popizdit...  :b15[1]:
Navukao sam kamenja u dvorište za manji kamenolom :D
Žena bu me vjerojatno ostavila i požalila kaj mi je uopće kupila akvarij za Božić...  8)  He, he  :girl_werewolf:
Ako treba zakomplicirati stvari - zovite mene!

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Postav novog akvarija
« Odgovori #13 u: Siječanj 04, 2014, 20:18:24 poslijepodne »
da naravno i bitno je ono sa čime raspoležeš  :) npr. ja bi sad da idem slagat sebi neki novi postav prvo nabavio sve bez žurbe i onda polako i promišljeno sve složio kak spada, a tako će i bit kad mi dopizdi ovaj postav  :D

To pokušavam i ja, lijepo polako (polako daveći i sve Vas), gledam slike, slaganje na YouTubu i sve to izgleda jednostavno i pljuga za složit...
A ja nikako da realiziram to u stvarnosti...
Il mi ne paše veličina ili oblik kamena ili, ili, ili...  :giveup:
Gušt, a opet s druge strane za popizdit...  :b15[1]:
Navukao sam kamenja u dvorište za manji kamenolom :D
Žena bu me vjerojatno ostavila i požalila kaj mi je uopće kupila akvarij za Božić...  8)  He, he  :girl_werewolf:
a naprimjer meni je jednostavno  :D ja bi ga sad u sekundi složio kad znam kaj hoču i kaj mi se sviđa, uz uvjet da imam sve pripremljeno već... uzmi si čekić pa tuckaj kamenje u oblike koji ti se sviđaju  8)  :a010a: samo pazi da ti ga žene ne uzme pa ona tebe stuca  :D

Offline Cyrus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 186
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb, Maksimir
Odg: Postav novog akvarija
« Odgovori #14 u: Siječanj 04, 2014, 20:34:23 poslijepodne »
da naravno i bitno je ono sa čime raspoležeš  :) npr. ja bi sad da idem slagat sebi neki novi postav prvo nabavio sve bez žurbe i onda polako i promišljeno sve složio kak spada, a tako će i bit kad mi dopizdi ovaj postav  :D

To pokušavam i ja, lijepo polako (polako daveći i sve Vas), gledam slike, slaganje na YouTubu i sve to izgleda jednostavno i pljuga za složit...
A ja nikako da realiziram to u stvarnosti...
Il mi ne paše veličina ili oblik kamena ili, ili, ili...  :giveup:
Gušt, a opet s druge strane za popizdit...  :b15[1]:
Navukao sam kamenja u dvorište za manji kamenolom :D
Žena bu me vjerojatno ostavila i požalila kaj mi je uopće kupila akvarij za Božić...  8)  He, he  :girl_werewolf:
a naprimjer meni je jednostavno  :D ja bi ga sad u sekundi složio kad znam kaj hoču i kaj mi se sviđa, uz uvjet da imam sve pripremljeno već... uzmi si čekić pa tuckaj kamenje u oblike koji ti se sviđaju  8)  :a010a: samo pazi da ti ga žene ne uzme pa ona tebe stuca  :D

I wanna tuc tuc...   :dance:

Ako treba zakomplicirati stvari - zovite mene!

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Postav novog akvarija
« Odgovori #15 u: Siječanj 04, 2014, 20:54:12 poslijepodne »
...pa onda tucaj, ko ti brani?  8)  :D

Offline Luciano

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 419
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Split
  • Forever young...
    • Guppy Kids Jungle - > Rio Orinoco
Odg: Postav novog akvarija
« Odgovori #16 u: Siječanj 04, 2014, 21:38:20 poslijepodne »
Jednom je jedan mudar čovjek rekao da je priroda najbolji umjetnik ;)

Evo jedna ideja iz prirode:


Osobno se ne bi zanosio nekim opakim aquascapingom, jer za natjecanje se naprave čuda, ali velika većina akvarija se rasformira nakon natjecanja jer ih je nemoguće (kvalitetno) održavati. To je iskusio svaki akvarist ako je pokušao malo bolje čistiti akvarij i usisati dno.
Ako želiš dugo uživati u akvariju, složi nešto jednostavno (jednostavno = lijepo) i praktično što se može lako održavati.


 

Offline Cyrus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 186
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb, Maksimir
Odg: Postav novog akvarija
« Odgovori #17 u: Siječanj 04, 2014, 23:25:12 poslijepodne »
Citat:
Osobno se ne bi zanosio nekim opakim aquascapingom, jer za natjecanje se naprave čuda, ali velika većina akvarija se rasformira nakon natjecanja jer ih je nemoguće (kvalitetno) održavati. To je iskusio svaki akvarist ako je pokušao malo bolje čistiti akvarij i usisati dno.
Ako želiš dugo uživati u akvariju, složi nešto jednostavno (jednostavno = lijepo) i praktično što se može lako održavati.

Upravo tako. Želim postići sredinu između aquascapea (ako to možemo tako nazvati) i funkcionalnog akvarija.
Zato želim da mi kamenje stoji čvrsto na dnu a opet želim postići malo 3D efekat sa blagim aquascapeom.
Ne želim da se kod prvog usisavanja ili čupanja biljke sve poruši...

E da, zaboravio sam Vas pitati još jednu stvar...
U jednom čošku bi stavio više podloge i napravio brdo  :)
Kaj nebude to s vremenom lagano "iscurilo" prema dolje i poravnalo se?
Vidim da aquascaperi ne stavljaju nikakve "brane", ali kako je već i Luciano rekao: Većina ih se brzo rasformira.
Ako treba zakomplicirati stvari - zovite mene!

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Postav novog akvarija
« Odgovori #18 u: Siječanj 04, 2014, 23:28:55 poslijepodne »
sve ovisi o postavu, ali večina ih se rasformira ne zato što ih je teško održavati (neke da) već zato što skejp brzo dosadi i uvijek sine neka nova ideja  :nerv:
vezano za brda, ma koristi se sve i svašta, to opet ovisi koliko je brdo, kakav je substrat, šljunak i slično (npr. nemreš od manada napravit brdo i da tam ostane)
kad gledaš neke radove sa natjecanja, ako budu prikazane slike u nastajanju, pa tek tamo vidiš da su nekad potrebne svakojake vještine od : gipsanja, štemanja, farbanja i kaj ti ja znam čega...  :roll:
« Zadnja izmjena: Siječanj 04, 2014, 23:33:52 poslijepodne od zgmarkozg »

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Postav novog akvarija
« Odgovori #19 u: Siječanj 04, 2014, 23:30:05 poslijepodne »
ako misliš napravit povišenje ili brdo kak ti veliš moraš svtavit nešto jer če ti u inače iscurit

Offline Cyrus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 186
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb, Maksimir
Odg: Postav novog akvarija
« Odgovori #20 u: Siječanj 04, 2014, 23:33:17 poslijepodne »
ako misliš napravit povišenje ili brdo kak ti veliš moraš svtavit nešto jer če ti u inače iscurit

Znači tipa ovo:

Ako treba zakomplicirati stvari - zovite mene!

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Postav novog akvarija
« Odgovori #21 u: Siječanj 04, 2014, 23:36:09 poslijepodne »
ovo iz videa bi tu ostalo i 100 godina, on je to sve nasuo oko kamenja koje ga drži, a kasnije kad tu dođu biljke onda će korjenje još bolje držati sve.

Offline FixFox

  • Trade Count: (+24)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Postav novog akvarija
« Odgovori #22 u: Siječanj 04, 2014, 23:37:31 poslijepodne »
pa vidiš da njemu sve drži kamenje  :)

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Postav novog akvarija
« Odgovori #23 u: Siječanj 04, 2014, 23:42:23 poslijepodne »
po mojem iskustvu sve bi se to izravnalo s vremenom. ako želiš da postav duže traje treba napraviti terase od kamenja, po mogućnosti lijepljenog, a podlogu iza dijelom staviti u najlon čarapu. podloga će i dalje bježati preko terasa ali usisavanjem uvijek dio povučeš i prebaciš natrag na više nivoe.

Offline Luciano

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 419
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Split
  • Forever young...
    • Guppy Kids Jungle - > Rio Orinoco
Odg: Postav novog akvarija
« Odgovori #24 u: Siječanj 05, 2014, 02:35:13 prijepodne »
po mojem iskustvu sve bi se to izravnalo s vremenom. ako želiš da postav duže traje treba napraviti terase od kamenja, po mogućnosti lijepljenog, a podlogu iza dijelom staviti u najlon čarapu. podloga će i dalje bježati preko terasa ali usisavanjem uvijek dio povučeš i prebaciš natrag na više nivoe.

To sa kamenjem je i meni palo na pamet. Kako se pripremam za veći akvarij, našao sam par kamenih ploča i ideja mi je posložiti manje na veće ploče.
Tako bi dobio trajne terase, a težina bi se raspodijelila na daleko veći površinu nego da samo jedan kamen postavim okomito.
Na jednoj ploči mi je kamenoklesar probušio 2 velike rupe (5/6cm) koje bi iskoristio za sadnju biljaka, pa bi to moglo biti prilično interesantno za vidjeti.

U manjem akvariju (54l) sam radio stepenastu podlogu od šljunka sa pregradama, ali nakon par usisavanja i vrtlarenja sve se naravno poravnalo >:(